přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Open source šetří prostředky ve výrobní firmě

Open source šetří prostředky ve výrobní firmě

nicocz.png

Firma NICO CZ, s. r. o., se zabývá výrobou ocelových konstrukcí, a to jak sériovou, tak zakázkovou. Firemní aktivity však zahrnují také stavební zámečnictví, strojírenskou výrobu i práci s plechy, svařování apod. Zpracovávané zakázky sahají od malých zábradlí přes brány, ploty a schodiště až po výstavbu průmyslových hal, včetně kompletních služeb.


Role IT

IT má ve firmě NICO CZ dvě funkce. Jednak je využívané pro běžnou kancelářskou činnost, administrativu, účetnictví, skladovou evidenci a podobně. Kromě toho jsou na počítačích provozovány aplikace technického charakteru, tj. CAD software pro kreslení ocelových konstrukcí a přípravu průmyslové výroby.

V obou těchto oblastech nachází uplatnění open-source operační systém Linux a balík open-source kancelářských aplikací LibreOffice. Tato výchozí kostra snadno a volně dostupného softwaru (tj. operační systém a nejdůležitější kancelářské aplikace) byla pro majitele firmy rozhodujícím faktorem při zvažování postavení firemního IT na open-source základech.

Výchozí kostra snadno a volně dostupného softwaru (tj. operační systém a nejdůležitější kancelářské aplikace) byla pro majitele firmy rozhodujícím faktorem při zvažování postavení firemního IT na open-source základech.

Svou roli však hrála i zkušenost z jiných organizací: „Za dobu svého profesního života jsem prošel různými firmami, kde se používal jenom uzavřený software. Snažil jsem se prosadit open source již v době, kdy jsem pracoval jako zaměstnanec, ale moc jsem nepochodil. Přičítám to mimo jiné nedostatku informací nebo rozšířenosti některých mylných představ o možnostech využití alternativ k rozšířeným Windows.

Ostatně, o existenci linuxových systémů jsem se sám dozvěděl až z článku v IT časopisu, který nabízel srovnání Linuxu a Windows. Využití open source v podnikovém prostředí tedy muselo počkat až do rozjezdu vlastní firmy, kdy už to pro mě bylo přirozenou volbou,“ přibližuje Zdeněk Běloch, jednatel firmy NICO CZ.

Multiplatformní specializovaný software

Zatímco pro účetnictví a administrativu využívá firma informační systém OBIS, pro technické kreslení je určena aplikace VariCAD. Tyto komerční, proprietární aplikace jsou k dispozici pro operační systémy Windows i Linux, a proto představují vhodnou volbu například při přípravách k migraci na linuxový systém – pro uživatele je přechod bezproblémový, protože pokračují v používání stejného softwarového vybavení.

Open source šetří prostředky

Přestože zástupci firmy podotýkají, že s postupem času začali oceňovat i další aspekty využití softwaru s open-source licencí, například otevřenost systému pro úpravy, příznivá cena byla zpočátku tím hlavním, co motivovalo k výběru open source. A i když bývá pořizovací cena linuxových systémů velmi nízká nebo nulová, nejpodstatnější výhodou je v tomto směru možnost instalovat systém legálně na neomezený počet počítačů, aniž by bylo nutné přikupovat licence.

Nejpodstatnější výhodou open source je možnost instalovat systém legálně na neomezený počet počítačů, aniž by bylo nutné přikupovat licence.

Zdeněk Běloch pokračuje: „I kdybych měl ve firmě jen pět osobních počítačů, tak cena za základní software pro chod firmy se pohybuje na částce, která je příliš vysoká na to, abych se nad tím nezamyslel. Cena je podstatná položka. Když vezmu v potaz jen běžné kancelářské povinnosti, ke kterým je zapotřebí PC včetně softwarového vybavení, tak při použití systému Windows, kancelářských aplikací a bezpečnostního softwaru na ochranu před viry, malwarem a podobně, což je v prostředí Windows nezbytnost, to stojí nemalé peníze. A proto se nabízí sáhnout po něčem jiném. Finanční úsporu lze využít například pro pořízení kvalitnějších a výkonnějších počítačů.“

Windows

Linux

operační systém (OEM)

3 399,- [1]

0,-

kancelářský balík

5 990,- [2]

0,-

bezpečnostní software

2 991,- (ročně) [3]

0,-

celkem

12 380,-

0,-

Náklady na 1 PC

„U speciálních programů, jako je např. VariCAD, nelze mluvit o úspoře za licenci, protože ceny variant softwaru pro Windows i Linux jsou srovnatelné. Důležité je, že se jedná o aplikace, které lze provozovat i na open-source platformě,“ doplňuje Zdeněk Běloch.

Jak předcházet potížím

V prvních fázích zavádění linuxového operačního systému se firma potýkala s potížemi s kompatibilitou nestandardního hardwaru. Vzhledem k obecně triviálnímu charakteru problémů postačovalo vyhledat radu v online diskusních fórech a později přizpůsobit nákup počítačových periferií podle informací o kompatibilitě se systémem Linux. Ani v současné době firma neuvažuje o využívání profesionální technické podpory, protože je schopna stávající nároky na administrátorské práce pokrýt vlastními silami.

Vzhledem k zaměření firmy bylo velmi důležité zajistit specializovaný software pro technické pracovníky, což se nakonec podařilo – řešením je aplikace VariCAD (viz výše), jejíž sada funkcí v dostatečné míře vyhovuje stávajícím potřebám.

Školení a příprava zaměstnanců

Zaměstnanci, kteří nebyli zvyklí pracovat s operačním systémem Linux a open-source programy, nepotřebovali žádné dodatečné školení, protože již ovládali práci s kancelářským balíkem, která je až na drobnosti stejná u MS Office i LibreOffice. Grafické uživatelské prostředí systému bylo nastaveno tak, aby připomínalo vzhled a logiku ovládání systému Windows, což zaměstnancům usnadnilo první kroky.

Grafické uživatelské prostředí systému bylo nastaveno tak, aby připomínalo vzhled a logiku ovládání systému Windows, což zaměstnancům usnadnilo první kroky.

Pracovníci, od kterých je očekáváno využívání odborné aplikace pro technické kreslení, podstoupili standardní školení bez zaměření na operační systém.

Vztah se zákazníky

Díky pokročilé podpoře formátů MS Office, kterou nabízejí aplikace kancelářského balíku LibreOffice, probíhá bez problémů komunikace se zákazníky a dalšími subjekty, které tyto formáty dokumentů používají při elektronické komunikaci. Vestavěná podpora přímého exportu do PDF umožňuje archivaci potřebných dokumentů v tomto přenositelném formátu.

Doporučení

Na základě pozitivních zkušeností by představitelé firmy NICO CZ doporučili využívání open-source softwaru i dalším firmám v oboru nebo technologickým společnostem obecně. „Když opomenu finanční úsporu, tak pro mě je největší výhodou rychlost a hlavně bezpečnost systému,“ uzavírá Zdeněk Běloch.

Článek vyšel v magazínu Open source & praxe 1/2013.

Zdroje

[1] Microsoft Windows 7 Professional CZ SP1 64-bit, (OEM). In: alza.cz [online]. Praha: Alza.cz a.s., c2012, [cit. 2012-12-25]. Dostupné z: <https://www.alza.cz/microsoft-windows-7-professional-cz-sp1-64-bit-oem-d227306.htm>.

[2] Koupit Microsoft Office 2010. In: microsoft.com [online]. Praha: Microsoft, c2012, [cit. 2012-12-25]. Dostupné z: <http://office.microsoft.com/cs-cz/zakoupeni-systemu-office-2010-FX101846348.aspx>.

[3] AVG Internet SecurityBusiness Edition 2012. In: avg.com [online]. Brno: AVG Technologies CZ, s.r.o., c2012, [cit. 2012-12-25]. Dostupné z: <http://www.avg.com/cz-cs/internet-security-business>.

Nahoru

Příspěvky

Open source šetří prostředky ve výrobní firmě
default 16. 04. 2013, 14:34:10
Odpovědět  Odkaz 
"v magazínu Open source & praxe 1/2003." Tam ten rok bude asi chybný, už som sa zlakol, že je to fakt z toho roku :D
Vlastimil Ott Re: Open source šetří prostředky ve výrobní firmě
Vlastimil Ott 16. 04. 2013, 19:01:58
Odpovědět  Odkaz 
Opraveno, dík
Open source šetří prostředky ve výrobní firmě
Petr Jelinek 17. 04. 2013, 18:58:55
Odpovědět  Odkaz 
Pro ekonomiku a účetnictví lze využít na linuxu FlexiBee.eu, které je také otevřené díky svému rozhraní Rest Api a snadno se tak s čímkoliv integruje. Odkaz na dokumentaci api najdete na stránkách vpravo nahoře.

Odpovědět

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Robert Krátký

Robert Krátký

K Linuxu a open source jsem našel cestu přes FreeBSD v roce 2001. Téměř osm let jsem se věnoval portálu AbcLinuxu.cz jako šéfredaktor. Mojí největší vášní je cestování, zejména za kulinářskými zážitky. Profesionálně se věnuji lokalizaci softwaru a překladatelství obecně.


  • Distribuce: Debian
  • Grafické prostředí: KDE