přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Výukové programy a hry pro děti mateřských a základních škol prvního stupně

Výukové programy a hry pro děti mateřských a základních škol prvního stupně

edubuntu.png

Třetí díl seriálu o linuxové počítačové učebně s Edubuntu, Ubuntu pro vzdělávání. V tomto díle se dozvíte, jaké výukové aplikace a hry používají naši nejmenší návštěvníci.


Operační systém Edubuntu má již v základní výbavě spoustu skvělých aplikací, u kterých se i nejmenší děti zabaví a mnoho nového naučí. U této věkové kategorie je jen malý rozdíl mezi hrou a výukovým programem a existují též komplexní balíky doporučené pro výuku v mateřských a základních školách. Mě zajímají hlavně hry edukační a soutěživé, nyní si ty nejzajímavější představíme a podrobně popíšeme jejich funkce, u těchto ročníků nám zcela dostačují již nainstalované balíčky:

Potato guy (též s názvem KTuberling)

Tato skvělá kreslicí a konstrukční hra zabaví malé i velké účastníky. Hráč má za úkol na předem připravené ploše oživit hru různými tématy(např. vyprahlou poušť zaplnit objekty ze světa starého Egypta, do prázdného údolí umístit domy a dopravní prostředky, vybavit středověký hrad různými postavičkami s tématem tučňáka) nebo vylepšit vzhled postavičky (právě zde se objevuje bramborový chlapec netrpělivě čekající na zkoušení různých převleků či paruk). Situací je k dispozici celkem osm a naši účastníci dětských táborů rádi soutěží o nejlépe propracované téma.

KTuberling KTuberling

Vzdělávací sada GCompris

Vynikající sada výukových programů s nejrůznějším zaměřením. Její obrovskou výhodou je široký záběr dle věku účastníků, s aplikací mohou pracovat a zabavit se děti i dospělí. Po spuštění budete přivítáni přehledným rozhraním, v jehož levé části lze spouštět dostupné aplikace. Tyto jsou přehledně rozděleny do kategorií (objevitelské, výzkumné, matematické a zábavné aktivity, poznej počítač, hlavolamy či strategické hry).

Pro začátečníky s prací na počítači vřele doporučuji Padající slova, kde je třeba daný výraz napsat rychleji, než dopadne na zem.

GCompris – Padající slova GCompris – Padající slova

Podobná hra procvičující práci s myší se nazývá Klikni na mě, zde má hráč za úkol kliknout na rybu dříve, než opustí akvárium, také Klikněte a kreslete procvičuje tuto dovednost.

GCompris – Klikni na mě GCompris – Klikni na mě

Objevitelské aktivity nabízejí různé typy bludišť včetně trojrozměrných, ze kterých je třeba se co nejrychleji dostat.

GCompris – Objevitelské aktivity GCompris – Objevitelské aktivity

Zeměpisný program Umísti země je skvělá náhrada za klasické skautské skládačky. Začínáme jednoduše umísťováním kontinentů na světovou mapu, přes jednotlivé země či města.

GCompris – Umísti země GCompris – Umísti země

Hlavolamy obsahují známou hru najdi pět rozdílů či nejrůznější druhy skládaček.

GCompris – Hlavolamy GCompris – Hlavolamy

V zábavných, čtecích a matematických aktivitách nalezneme kromě fotbalu, hledání ukrytých předmětů a nejrůznějších početních hříček i výborný grafický editor Tux Paint, který si popíšeme v další sekci.

GCompris GCompris

Velmi zajímavá sekce jsou Výzkumné aktivity. Tyto jsou již určeny minimálně školákům, neboť vytvořit a namodelovat elektrické schéma a řídit ponorku pomocí vzduchových nádrží a výškových kormidel dá již pořádně zabrat. Zvláště ponorka zaujme i dospělé, je třeba se ponořit dříve, než se střetne s hladinovou lodí. Pochopit systém hry není alespoň zpočátku vůbec jednoduché.

GCompris – Výzkumné aktivity GCompris – Výzkumné aktivity

Třešničkou na dortu jsou pak strategické hry Šachy či Oware.

Grafický editor Tux Paint

Tento vynikající kreslicí program lze spustit ze sady GCompris nebo samostatně. Pro malé děti je obtížné pracovat s klasickými aplikacemi pro tvorbu grafiky (vhodný je maximálně KolourPaint, což je de facto kopie známého Malování z Microsoft Windows), proto vznikl tento program kreslení v mnohém usnadňující. Pomocí tužky lze samozřejmě standardně kreslit, k dispozici je však také vynikající ikona Razítko, kde malý malíř nalezne spoustu předdefinovaných zvířat, obrázky ovoce a zeleniny, ošacení, staveb či předmětů denní potřeby. Zde je opravdu možné se vyřádit a ohodnotit výsledek. Výhodou je velmi snadná možnost ukládání či tisku bez zbytečných otázek ohledně umístění souboru.

Tux Paint Tux Paint

KHangMan

Klasická šibenice pro jednoho hráče, kde lze nastavit skupinu hádaných slov a vybrat grafické téma. Ideální hra do rychlostních soutěží.

KHangMan KHangMan

Ri-li

Logická arkáda inspirovaná klasickým hadem. Hráč má za úkol nalézt ztracené vagóny, ale pozor, po každém dalším připojeném voze se ovládaná souprava zvětší a musím si dát pozor, abych do ní vedoucí mašinou nenarazil. Samozřejmostí je spousta bonusů, které mohu na trati sbírat, zajímavostí je kvíz zabývající se Listinou základních lidských práv a svobod.

Ri-li Ri-li

V dalším díle nás čekají programy pro starší školáky a studenty, zde už se instalacím nevyhneme.

Nahoru

Příspěvky

Výukové programy a hry pro děti mateřských a základních škol prvního stupně
Ela 26. 09. 2011, 12:31:30
Odpovědět  Odkaz 
Ty hry jsou cool, az na 'KHangMan', ktera je IMHO ponekud stupidni a kterou bych nedala svym detem hrat...
Miroslav Hrončok Výukové programy a hry pro děti mateřských a základních škol prvního stupně
Miro Hrončok 26. 09. 2011, 13:10:42
Odpovědět  Odkaz 
Mně se strašně líbí Ri-li, ale štve mě tam ta Listinou základních lidských práv a svobod. Podle mě není důležité, co je v jakém článku (na to se Ri-li ptá, na číslo článku), ale co to vůbec je a co to obsahuje.

Odpovědět

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Luděk Šťastný

Luděk Šťastný

Původním povoláním jsem administrátor výpočetní techniky, dnes řečeno ajťák, ovšem moje nekončící snaha se osamostatnit vedla k dnešnímu stavu majitele Šťastného statku. Na tomto oboru mám stejně nejraději školení dětí i dospělých či tvorbu webových stránek a aplikací, sedět u hučícího serveru mě opravdu nebaví.

Moje záliby: táboření, zálesáctví a vedení dětí na táborech, koupání ve kteroukoli roční dobu, jízda na koni, pozemní i koňská lukostřelba, plavání, práce s počítačem a internetem (nejraději venku na louce, když vedle mě pobíhají naši psi a koníci), školení dětí i dospělých, chov domácích zvířat, příprava domácích pokrmů (chleba v kachlových kamnech, ovčí a kozí sýry, pořádně vypečené škvarky), astronomie (u nás jsou hvězdy a souhvězdí krásně vidět a to, co vidím, si mohu nasimulovat v mých oblíbených programech Celestia a Stellarium a zkoumat další podrobnosti), denní a hlavně noční orientace, noční bojové hry a pobyty v přírodě, život v mongolské jurtě či v indiánském tee-pee


  • Distribuce: Edubuntu, PCBSD
  • Grafické prostředí: GNOME

| blog