přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Čekání je u konce, vyšel nový Linux Mint 19

Control

Čekání je u konce, vyšel nový Linux Mint 19

linux_mint.png

Hlavní novinkou v tomto vydání je jistě absence desktopového prostředí KDE. Verze 19 Tara je k dispozici oficiálně s prostředími Cinnamon, Mate a Xfce.


reklama

Uživatelé používající Linux Mint 18.3 nebo beta verzi systému Linux Mint 19 mohou přímo přejít na novou verzi.

Linux Mint 19 je založen na Ubuntu 18.04 LTS, tedy je dlouhodobě udržován. Vývojáři podporují operační systém až do roku 2023.

Jednou z velkých novinek ve funkcích systému je Timeshift. Timeshift vytváří snapshoty systému tak, aby uživatelé mohli obnovit předchozí verzi systému pomocí této funkce. Funguje podobně jako funkce obnovení systému Windows a je součástí všech grafických prostředí. 

Spolu s podporou Timeshift přichází změna v nástroji Update Manager. Ten nyní navrhuje nainstalovat všechny aktualizace namísto výběru, jak tomu bylo doposud. Hlavní myšlenkou je to, že uživatelé i administrátoři mohou obnovit předchozí systémový obraz pomocí Timeshift, pokud instalace aktualizací způsobí problémy. Je ovšem možné zrušit výběr aktualizací tak, aby se neinstalovaly vůbec.

Jako další z novinek můžeme zmínit, že správce softwaru v nové verzi systému disponuje rychlejším vyhledávacím enginem, došlo ke změně vzhledu uvítací obrazovky a byla přidána nová dokumentace. 

Předpokládá se, že všechny změny přijmou uživatelé dobře a toto vydání bude sloužit dlouhá léta bezproblémově jak pro nové uživatele, tak i ty stávající.

Instalační obraz nové verze Linux Mintu můžete stahovat i ze stránky Linux Mint CZ & SK.

Nahoru

Příspěvky

Čekání je u konce, úspěšně vyšel Linux Mint 19
citro 3. 07. 2018, 21:05:47
Odpovědět  Odkaz 
No neviem, ale pokiaľ si dobre spomínam tak verzia s KDE vychádzala vždy o čosi neskôr ako "hlavné" verzie. Takže to nie je novinka.
Petr Valach Re: Čekání je u konce, úspěšně vyšel Linux Mint 19
Petr Valach 3. 07. 2018, 22:16:29
Odpovědět  Odkaz 
Už nevyjde ;)
Re: Re: Čekání je u konce, úspěšně vyšel Linux Mint 19
Pepa 4. 07. 2018, 16:42:32
Odpovědět  Odkaz 
Právě tímto u mě Mint skončil :-)
Petr Valach Re: Re: Re: Čekání je u konce, úspěšně vyšel Linux Mint 19
Petr Valach 4. 07. 2018, 21:49:58
Odpovědět  Odkaz 
Zbytečně. KDE je stále k dispozici z repozitářů. Jen si ho nenainstalujete jako první prostředí... Což ostatně nevadí. Měl byste vždy mít třeba dvě, z bezpečnostních důvoddů. Pro sichr. Čili začít třeba Cinnamonem a naroubovat na něj KDE.
Re: Re: Re: Čekání je u konce, úspěšně vyšel Linux Mint 19
Petr Ježek 6. 07. 2018, 15:28:59
Odpovědět  Odkaz 
U mne skončil moloch KDE před patnácti lety a po krátkém testu poslední verze v Archu jsem se přesvědčil, že není čeko litovat. Místo dependecy hell mám raději modulární koncepci, když už ne přímo KISS.
Petr Valach Re: Re: Re: Re: Čekání je u konce, úspěšně vyšel Linux Mint 19
Petr Valach 6. 07. 2018, 20:58:45
Odpovědět  Odkaz 
Skvělou věcí je, že je tolik možností k výběru :))
Některým lidem KDE vyhovuje, třeba mně rozhodně, Lukášovi Jelínkovi (bývalý šéfredaktor LE) rovněž, ale taky vím, že jiným se nelíbí - třeba Tonda Judytka (redaktor LE) má rád Gnome Shell, Eda Boldižár (taky zdejší redaktor) XFCE, Marek Biely (vedoucí redakce ExoSpace) má rád Cinnamon... takže tak.
LXQt: Čekání je u konce, úspěšně vyšel Linux Mint 19
fri 10. 07. 2018, 12:55:12
Odpovědět  Odkaz 
KDE je skvělé. Koncem června jsem nechal u notebooku koupeného na podzim 2010 vyměnit obrazovku za fungl novou - KDE (poslední verze) na tomto stroji celkem (z hlediska odezvy) pěkně jede (tam, kde se Gnome shell asi stará hlavně o sebe a rozumné současné provozování nějakých dalších programů, jako je prohlížeč a přehrávač hudby, mi při tom jednom pokusu, co jsem tomu dal, při výkonu stroje přišlo jaksi mimo možnosti GS), ale příjemně rychlé je to s LXQt, ve kterém toto píšu.
Re: Re: Re: Čekání je u konce, úspěšně vyšel Linux Mint 19
Rasto 7. 07. 2018, 19:58:15
Odpovědět  Odkaz 
Ja som nieraz skusal kde, ale vzdy som sa presvedcil ze neni o co stat. To prostredie mi vzdy padalo hadzalo chybove hlasky ci dokonca uplne seklo cely system. Ako niektore programy z kde pouzivam to je nieco ine, ale vseobecne kde ako prostredie nieje dobre, to uz radsej cinnamon "aj ked aj ten ma v oblube nudzove rezimy", alebo xfce.
Čekání je u konce, úspěšně vyšel Linux Mint 19
Petr Ježek 6. 07. 2018, 15:31:07
Odpovědět  Odkaz 
Mimochodem, Mint doporučuji každému, kdo s linuxem začíná, a to nejlépe asi s Cinnamonem, byť je to taky poloviční moloch...
Re: Čekání je u konce, úspěšně vyšel Linux Mint 19
Osvald Tretter 9. 07. 2018, 10:22:22
Odpovědět  Odkaz 
Jen trošku doplním: při současných trendech a výkonech hw už asi pojem "moloch" asi nemá opodstatnění...
Re: Re: Čekání je u konce, úspěšně vyšel Linux Mint 19
Rasto 10. 07. 2018, 13:51:31
Odpovědět  Odkaz 
Ale ma opodstatnenie a zvlast u Mintu. Sam sa stretavam pri cinnamone z 8 GB RAM ze ked sa zaplni na 90% tak sa system sekne a zacne presuvat data do swapu ale teda minimalne 15 min je pocitac odstaveny a uzivatel nema ziadnu moznost bud iba pockat alebo natvrdo vypnut pc ani do terminalu sa v tej dobe neda dostat kedze je system ako root zaneprazdneny presuvanim a neregistruje pouzite klavesy... Co sa tyka prace cim viac volnej ram tym lepsia praca a teda xfce je urccite sviznejsie ako cinnamon alebo KDE.
Mario Radev Re: Re: Re: Čekání je u konce, úspěšně vyšel Linux Mint 19
vxmery 12. 07. 2018, 09:33:51
Odpovědět  Odkaz 
Pri bežnom bfu používaní nemáš šancu zaplniť 8 GB RAM na 90%. Keď si dobre spomínam, tak Mint 18.x Cinnamon mal takýto problém, bol dosť zabugovaný. Používal som 3 roky Mint 17.3 Cinnamon, teraz som prešiel na Mint 19 Cinnamon a všetko zatiaľ fachčí ako má.
Re: Re: Re: Re: Čekání je u konce, úspěšně vyšel Linux Mint 19
Jirka 12. 07. 2018, 11:07:31
Odpovědět  Odkaz 
"Pri bežnom bfu používaní nemáš šancu zaplniť 8 GB RAM na 90%."

Hmmm... Pokud mám Okular nastavený na nenasytné využívání paměti (což je v podstatě nutnost pro svižnou reakci při procházení dokumentem) a otevřu si zároveň několik větších či jinak náročnějších pdf souborů (co na tom není bfu?), tak se mi obsazení RAM běžně pohybuje okolo 8 GB... Dokážu si představit podobné chování i u jiných aplikací.

Mám Ubuntu 14.04, 32 GB RAM a nepoužívám swap, takže mi to nevadí, jen reaguju na ten výkřik...
Re: Re: Re: Re: Čekání je u konce, úspěšně vyšel Linux Mint 19
Rasto 13. 07. 2018, 20:09:12
Odpovědět  Odkaz 
Uplne v pohode staci niekolko hodin pozuvat napr Firefox a skakat z videa na video na youtube a po napr 4 hodinach uz je 5 GB ram zaplnenych, do toho zapnut druhy prehliadac kde bezi FB a 8 GB je v tahu po dvoch hodinach na FB "pouzivam chromium na FB a teda ten si dokaze potiahnut z ramky"....

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz