Orgis IT
přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Chrome OS umožní instalaci balíčků pro Debian

Symphera - PM konference

Chrome OS umožní instalaci balíčků pro Debian

chromeos.jpg

Po téměř dvouměsíčním čekání můžeme ohlásit další linuxové novinky z oblasti operačního systému ChromeOS od Google, který už velmi dobře zvládá podporu Android aplikací a má velké ambice i směrem k Linuxu.


Nová verze Chrome OS v tomto přináší poměrně zásadní pokrok, když umožňuje uživatelům instalovat relativně snadno na Chrome OS balíčky .deb určené pro operační systém Debian Linux. Je ovšem nutno dodat, že podpora linuxových aplikací je zatím v Chrome OS dostupná pouze ve vývojové větvi systému (Developer Channel) a je nutno ji ručně aktivovat.

Podpora aplikací pro Linux v Chrome OS (známá jako Project Crostini) se vyvíjí obrovskou rychlostí. V březnu jsme oznamovali první informace o této funkci. Dalším záchytným bodem ve vývoji byla aktualita z konce dubna, kde jsme se věnovali především negativním záležitostem, které bude třeba ještě do budoucna vyřešit.

Nedávná aktualizace Chrome OS 68 (ve vývojové větvi systému) udělala velký krok kupředu a přinesla podporu pro instalaci Debian balíčků .deb, i když zatím poněkud kostrbatou a záměrně skrytou. Zatím tedy není podpora Linuxu zapnuta ve výchozím nastavení systému a je nutno ji ručně aktivovat. To znamená v konfiguraci Chrome OS (chrome://flags) vyhledat položku "Experimental Crostini" a přepnout ji do stavu Enabled. Po nezbytném restartu a jednorázovém stažení aktualizací přes terminál (sudo apt update, sudo apt upgrade) už je možno soubory s příponou .deb instalovat jednoduše přímo ze souborového manažera ChromeOS, který sám instalaci spustí v kontejneru Crostini bez nutnosti jakéhokoliv dalšího zásahu od uživatele.

Tato funkce zjednodušší instalaci pro méně uživatele a umožní tak testování podpory linuxových aplikací na Chrome OS i těm, kteří mají s Linuxem minimální zkušenosti. Předpokládáme, že podpora Linuxu (project Crostini) přejde v další verzi Chrome OS 69 také do vývojové větve Beta a později podle výsledků testování i do kanálu Stable pro běžné uživatele.

Pro více informací sledujte stránky xda-developers

Nahoru

Top články z OpenOffice.cz

Roman Breda


  • Distribuce: Fedora
  • Grafické prostředí: GNOMEPublic Relations

Český startup umožňuje automatické investování

PortuPortu je první online automatizovaná investiční platforma v Česku. Sestaví vám portfolio na míru a vy se nemusíte o nic starat – jen sledovat, jak vaše peníze pracují za vás.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 26. leden

MuseScore 3

První aktualizace třetí řady notačního editoru MuseScore


Redakce

Redakce, 21. prosinec

Pište pro LinuxEXPRES

Baví vás Linux? Pište o něm, není to nic těžkého. LinuxEXPRES hledá nové autory.


Pavel Fric

Pavel Fric, 23. říjen

Nové motivy pro přehrávač Sayonara

Pomozte rozšířit možnost měnit vzhled programu za běhu


Všechny blogy »

eXo space