přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Co přinese nové Elive 3.7.14?

Alvao

Co přinese nové Elive 3.7.14?

elive.png

Tento týden vyšla nová beta verze distribuce Elive 3.7.14. Jedná se o poměrně obsáhlé vydání se spoustou zajímavých novinek, o kterých stojí za to vědět. Konkrétně se jedná o nové téma vzhledu, novější verzi jádra a podporu nejnovějších CPU v plném rozsahu. Pojďme se tedy na ni podrobněji podívat.


Elive je velmi stabilní, nekomerční a bezplatná distribuce, která má potenciál stát se úspěšnou distribucí. Její potenciál spočívá v její lehkosti a malých hardwarových nárocích na stroj uživatele. Přestože je konkurence mezi distribucemi v této kategorii velká, díky aktivní komunitě a stálým sponzorům má šanci na úspěch.

Elive poskytuje kompletní systém připravený ke každodennímu užití, ať už doma nebo v práci. Jako desktopovou prostředí používá velmi přizpůsobenou verzi Enlightenment, která nabízí příjemný kompromis mezi vzhledem a svižností na starých počítačích. Distribuce staví na základech Debianu, s nímž získává stabilitu, dobrý výkon a širokou podporu.

Pokud by vás napadlo si Elive vyzkoušet, tak přímo pro vás je určený live režim, v němž jak už určitě víte můžete plnohodnotně distribuci vyzkoušet, aniž byste cokoliv změnili na vašem disku. Jestliže byste došli až k instalaci, tak tou vás provede přívětivý instalátor přímo z live režimu bez nutnosti stahování dalších ISO souborů.

Tolik k distribuci samotné, ale teď zpět k novinkám, které vás určitě zajímají nejvíce:

 • Pro 64bitovou verzi přibyla řada nového zajímavého software.
 • Jako základ se nyní využívá novější verze Debianu a to konktrétněji Debian 10 „Buster“. S tím souvisí nová verze linuxového jádra 5.2.9 a aktualizace mnoha systémových aplikací.
 •  Byla přidána hardwarová podpora pro UEFI, SecureBoot a nvme disky.
 •  Audio player získal své místo na ploše a lze tak nyní snadněji ovládat hlasitost zvuků a přehrávání medií.
 • Podpora proprietárních ovladačů pro grafické karty Nvidia
 • Gnome-software složí jako výchozí aplikace pro správu balíčků, instalaci aplikací a aktualizací systému.
 • Zlepšení se dočkala i stabilita instalátoru, v souvislosti s tím na něm byla odstraněna většina chyb a je otestován pro většinu možných situací.
 • Desktopové prostředí získalo v poslední době velmi populární tmavou verzi.
 • Přidána byla podpora úsporného režimu pro nejnovější CPU společnosti Intel.
 •  Alokace paměti RAM a přehrávání videa se dočkali zlepšení a odladění.
Novinek se samozřejmě ještě víc a jejich kompletní seznam si můžete přečíst na webových stránkách distribuce. Osobně bych novinky, které nám tato verze přináší označil za užitečné, přesto má Elive ještě spoustu míst, kde by bylo vhodné zapracovat a stav distribuce zlepšit. Částečně to lze omluvit kvůli tomu, že Elive stále patří mezi mladší distribuce a neměla ještě tolik času na vývoj. V distribuci lze ovšem díky komunitě najít velký potenciál, se kterým by svoji „ztrátu“ mohla v budoucnu dohnat a stát se vyhledávanou distribucí. Pokud máte zájem si takovouto lehkou distribuce vyzkoušet nezbývá než ji doporučit.

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Tomáš Pospíšil

Jsem nadšenec do open-source technologií a zajímám se o vše ve světě Linuxu a *BSD.


 • Distribuce: Gentoo
 • Grafické prostředí: KDE