přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Co přinesla KDE Plasma 6, Frameworks 6 a Gear 24.02?

Co přinesla KDE Plasma 6, Frameworks 6 a Gear 24.02?

Logo KDE Plasma

Ve středu 28. února 2024 komunita KDE vydala novou Plasmu 6, zároveň s podpůrnými knihovnami Framework 6 a sadou aplikací Gear 24.02.


Komunita KDE oznámila dlouho očekávané vydání přepracovaného grafického rozhraní KDE Plasma 6. Zároveň s ním byla vydána i sada knihoven Frameworks 6 a množství aplikací označených jako Gears 24.02.

Plasma 6.0 - Plovoucí panel a hlavní nabídka Plasma 6.0 - Plovoucí panel a hlavní nabídka

Plasma 6

Čerstvá větší verze pracovního prostředí KDE Plasma 6 navazuje na dosavadní směr stylového, přizpůsobivého a přívětivého prostředí. Oproti předchozí verzi je veškerý kód postavený nad frameworkem Qt 6, který přináší velké množství vylepšení pro podporu moderních zařízení a přizpůsobení rozhraní současným trendům.

Nová verze Plasmy se chlubí tím, že oproti Windows 11 má otevřený kód, je bez reklam, respektuje soukromí uživatele a poskytuje zabezpečení dat. A především tím, že lze spustit hardwaru, který už Windows 11 nepodporuje.

Novinkou tohoto prostředí je plná podpora nové grafické linuxové platformy Wayland. I přesto je nadále možné Plasmu 6 používat na původní platformě X11.

Plasma 6.0 - Přihlašovací obrazovka Plasma 6.0 - Přihlašovací obrazovka

Nový vzhled

Jak je zvykem, součástí nového vydání je i originální pozadí pracovní plochy. Pokud není na obrazovce zobrazeno maximalizované okno, je ve výchozím nastavení povolena plovoucí vlastnost panelu. K jeho přilnutí dojde pouze při doteku hrany okna. Vlastnost plovoucího panelu je samozřejmě možné i vypnout.

Systémové téma Breeze bylo přepracováno, aby mělo modernější vzhled.

Grafický efekt pro přepínání oken a ploch Přehled byl významně upraven, díky integraci efektu mřížky. Zároveň do tohoto efektu přibylo vylepšení o gesta touchpadu.


Plasma 6.0 - Náhled na otevřená okna a plochy

Změny v nastavení

V Plasmě 6.0 došlo k přeorganizování aplikace Nastavení systému. Byl snížen počet vnořených stránek a dále byla sjednocena umístění panelu nástrojů a tlačítek. Nově je k dispozici téma systémových zvuků Oceán. Také je nyní možné lépe nastavit výchozí aplikace pro dané typy souborů, například hudbu a videa.

S touto verzí Plasmy jsou některá výchozí nastavení změněna tak, aby byl systém uživatelsky přívětivější:

  • Výběr souborů a složek je nyní na jedno klepnutí, jejich otevření na dvojklik.
  • Klepnutí na touchpadu je na Waylandu stejné jako kliknutí levého tlačítka myši.
  • Wayland je nyní výchozím grafickým rozhraním.
  • Pro přepínání úloh je použit efekt s mřížkou náhledů.
  • Kliknutí na pruh posuvníku přesune posuvník na dané místo.
  • Otočení kolečkem myši na ploše nepřepíná virtuální plochy.
  • Plovoucí panel.
Všechna uvedená nastavení lze samozřejmě změnit dle preferencí uživatele.

Plasma 6.0 - Nastavení systému Plasma 6.0 - Nastavení systému

Sada aplikací Gear 24.02

Spectacle

Nástroj pro zachycování obrazovky, který umí vytvořit jak snímek obrazovky, tak i její nahrávku, dostal několik vylepšení. Při nahrávání obrazovky se v systémové liště ukazuje informační ikona. Kromě nahrávání celé obrazovky a vybraného okna, je nyní možné nahrávat i vybranou část obrazovky. Do aplikace také přibyly klávesové zkratky pro spuštění nahrávání. Dále byla zlepšena kvalita nahrávek a práce s více monitory, které mají odlišné zvětšení písem.

Gear 24.02 - Spectacle - snímek obdélníkové oblasti Gear 24.02 - Spectacle - snímek obdélníkové oblasti

Dolphin

Nástroj pro správu souborů Dolphin prošel úpravou rozložení prvků. V nabídce nastavení došlo pro snažší orientaci ke změně organizace. Klávesou F10 lze otevřít hlavní nabídku aplikace a zkratkou Shift+F10 se otevře kontextová nabídka.

Gear 24.02 - Dolphin - zobrazení dvou panelů Gear 24.02 - Dolphin - zobrazení dvou panelů

Konsole

Terminálová aplikace Konsole má přeorganizovanou nabídku nastavení. V rámci přechodu na Qt6 došlo ke snížení využití paměti na polovinu. Nově je každá záložka terminálu spuštěna ve vlastním cgroup, což přináší větší stabilitu celé aplikaci. V případě nadměrného využívání systémové paměti tak může dojít k ukončení jen jednoho procesu a ostatních záložek terminálu se změna nedotkne. Tyto změny se promítly i do vysouvacího terminálu Yakuake.

Gear 24.02 - Konsole - okno se dvěma terminály Gear 24.02 - Konsole - okno se dvěma terminály

Kate

Textový editor či vývojové prostředí Kate dostalo mírnou úpravu designu. Podpora LSP je nyní vybavena jiným JSON parserem (RapidJSON), který pracuje rychleji a využívá méně paměti.

Gear 24.02 - Kate - textový editor Gear 24.02 - Kate - textový editor

Další změny

Samozřejmě nová Plasma 6 zahrnuje mnohem více změn, jež nelze na první pohled vidět. Například správa barev na jednotlivých monitorech, částečná podpora HDR (na Waylandu), vylepšené vyhledávání KRunneru včetně nastavení preferovaných voleb, odemykání obrazovky otiskem prstu a další.

Vzhledem k tomu, že jde o vydání s mnoha změnami, počítá se, že ještě v březnu budou uvolněna celkem tři opravná vydání.

Závěr

Nové vydání grafického prostředí KDE Plasma 6 obsahuje jak významnou technologickou změnu (přechod na Qt6), tak i příjemné osvěžení vzhledu. Při vzpomínce na předchozí větší vydání je přechod na tuto verzi příjemný. Pro snímky obrazovky jsem použil openSUSE Tumbleweed. Pro uživatele jiných systémů je velmi snadné si toto prostředí vyzkoušet díky distribuci KDE Neon.

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz

Jan Papež

Jan Papež

Jsem správcem serverové infrastruktury a do pracovního světa jsem vyrazil hned po střední škole. I přesto, že jsem v práci 13 let spravoval servery s MS Windows, vždy mě bavilo poznávat GNU/Linux. Doma používám distribuci openSUSE, zapojil jsem se do komunity překladatelů a nyní také občas píšu články ze světa svobodného softwaru s otevřeným kódem.


  • Distribuce: openSUSE
  • Grafické prostředí: KDE

| blog