přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Crunchbang končí, vyšel ownCloud 8, diskuse okolo elementaryOS a placení za software

Crunchbang končí, vyšel ownCloud 8, diskuse okolo elementaryOS a placení za software

dvatydny.gif

Vývojář distribuce Crunchbang Linux se rozhodl s vývojem skončit, prý už taková distribuce není potřebná. Vyšel nový ownCloud 8. Novou verzi má i grafické prostředí LxQt, to se s číslováním zatím dostalo jen k verzi 0.9. Vývojáři elementaryOS by rádi, aby jim uživatelé více platili při stahování. A španělská provincie Bizkaia bude mít až polovinu softwaru opensource.


Crunchbang Linux končí

Philip Newborough, autor linuxové distribuce Crunchbang, oznámil, že se rozhodl ukončit její vývoj, protože podle něj již není podobná distribuce potřeba. Crunchbang vznikl v roce 2008. Tehdy byl ještě postavený na Ubuntu, to se změnilo v roce 2010, kdy byl založený již přímo na Debianu.

Crunchbang vždy nabízel jako výchozí prostředí OpenBox a díky tomu mohl nabídnout nízké nároky na provoz, ale zároveň také umožnil použít toto prostředí (a Debian) bez složitějšího nastavování. Na to, jak vypadala verze Crunchbang 11, se můžete podívat v obsáhlé šestidílné recenzi, která na našem portále vycházel na přelomu let 2013 a 2014.

Vzhledem k tomu, že se nacházíme ve světě opensource, nemusí se jednat o definitivní konec Crunchbangu – je dobře možné, že některý z uživatelů se chopí iniciativy a bude v projektu pokračovat. Sám autor ale o této možnosti nejspíš neuvažuje („následovníky“ nehledá) a uživatelům doporučuje přejít na „čistý“ Debian.

Názor autora: Crunchbang je příkladem specializované distribuce, kterých existovalo a existuje mnoho desítek (spíše stovek) a jejichž smysl s tím, jak se „běžné“ distribuce a jejich nastavení „zlidšťuje“, postupně upadá. Uvidíme, jestli se Cruchbangu někdo chytí a bude v jeho vývoji pokračovat, ale mnoho nadějí takovému projektu nedávám.

Vyšel ownCloud 8

Vyšla nová verze populárního „osobního cloudu“ ownCloud. Mezi novinky v osmé verzi ownCloud patří například zjednodušené propojení více jednotlivých instancí ownCloud – pokud například chcete sdílet soubor s někým, kdo má vlastní server, nemusíte mu již ručně posílat odkaz na nasdílený soubor, ale přímo ze svého ownCloudu můžete vybrat uživatele na jiném serveru a ten u sebe dostane upozornění na nový sdílený soubor. Vylepšení se dočkala také správa ownCloudu, která je s rostoucími možnostmi již poněkud složitější. Pomoci by v tom mělo přepracované administrátorského rozhraní ownCloudu.

Podrobný přehled novinek naleznete na stránkách ownCloud.org. Jak vše funguje si můžete vyzkoušet na tomto demu.

LxQt 0.9.0

Vyšla nová verze „lehkého“ grafického prostředí LxQt. Nová verze 0.9.0 nabídne například nový grafický motiv Frost. Zrušena byla zpětná kompatibilita s knihovnou Qt verze 4, nově je minimálním požadavkem Qt ve verzi alespoň 5.3. Další drobné změny se týkají například hlavní nabídky, kterou lze nyní ovládat z klávesnice nebo samotného panelu, kterému lze nastavit barvu pozadí. Kompletní seznam novinek je dostupný v oznámení na poštovní konferenci projektu.



ElementaryOS rozvířil debatu o placení za otevřený software

Vývojáři linuxové distribuce elementaryOS na sebe přitáhli poněkud nechtěnou pozornost, když uživatele, kteří si jejich distribuci stáhnou, aniž by zaplatili, označili za podvodníky. ElementaryOS, stejně jako například Ubuntu, z nějž elementary vychází, při stažení žádají uživatele o zaplacení příspěvku na vývoj.

Aktuálně je na stránce ke stažení kromě většího odkazu na stažení s předvyplněnou částkou 10 dolarů také menší odkaz umožňující stažení „zadarmo“. To se má od nové verze Freya změnit tak, že bude existovat pouze odkaz na „placené“ stažení, kde ale bude možné jako částku vyplnit nulu a systém si tak i nadále stáhnout bezplatně.

Důvodem k této změně jsou především nemalé náklady na vývoj elementaryOS a velmi malé procento platících stahujících – z dvou milionů stažení aktuální verze Luna volbu platby zvolilo jen 0,125 % uživatelů.

Dosud se nejedná o nic tak zvláštního – jak již koneckonců bylo řečeno, podobný systém najdeme i při stahování Ubuntu ze stránek Ubuntu.com a ani licence GNU GPL (a další svobodné) proti komerčnímu využívání svobodného softwaru nic nenamítají. Největší rozruch totiž nevyvolalo samotné vyžadování platby, ale označení „neplatících“ uživatelů za podvodníky – z blogového zápisku již odstraněná věta přímo říkala: „Chceme, aby si uživatelé uvědomili, že v podstatě podvádějí, když se rozhodnou za software neplatit.“ (Screenshoty obou verzí článku jsou k dispozici například na ITWorld.)

Open data & gov

Polovina IT v provincii Bizkaia poběží na otevřeném softwaru

Místní vláda severošpanělské provincie Bizkaia (Biskajsko) dále rozšiřuje svůj závazek nasazovat v rámci veřejné správy otevřená řešení. Zatímco současný stav (k listopadu loňského roku) je takový, že přibližně čtvrtina používaného softwaru je opensource, aktuální cíl činí celých padesát procent otevřených řešení. Podle Unai Rementeria z místní samosprávy jsou výhodou opensource nejen finanční úspory, ale také podpora místní ekonomiky či větší transparentnost úřadů.

Podpora otevřených řešení je součástí IT strategie v Bizkaia již od roku 2003. Co se samotného nasazovaného softwaru týče, jedná se především o CentOS na serverech (v roce 2012 částečně nahrazený Red Hat Linuxem) a kancelářský balík OpenOffice.org na pracovních stanicích.

(Téměř) jednou větou

  • Vyšla verze 6.0 zvukového systému PulseAudio. Přináší například podporu Bluez 5 nebo lepší podporu pro multikanálové a 2.1 audio. A samozřejmě také opravy chyb, lepší překlady a další drobnosti.
  • Třetí číslo linuxového časopisu LinuxVoice, které vyšlo v červnu loňského roku, bylo nyní uvolněno pod licencí CreativeCommons BY-SA a můžete si jej tedy stáhnout. K dispozici je celé číslo (v PDF nebo ePUB) i jednotlivé články (pouze v PDF).
  • Protože nových verzí softwaru není nikdy dost, vyšla také verze 1.5 Dockeru, nástroje pro kontejnerovou virtualizaci.
  • A pokud jste byli minulý víkend na konferenci DevConf v Brně, pomozte, prosím, organizátorům vybrat nejlepší přednášky. A pokud jste tam nebyli, můžete se na ně podívat na YouTube.

Nahoru

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz

Vojtěch Trefný

Vojtěch Trefný

Dříve dlouholetý Ubunťák nyní uživatel Fedory a programátor v Red Hatu, kde pracuji především na knihovných a nástrojích pro práci se storage (Udisks, Blivet, Libblockdev) a okrajově také na instalátoru Anaconda.


  • Distribuce: Fedora, CentOS
  • Grafické prostředí: Xfce

| blog