přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Deset let Creative Commons, Stallman vs.

Alvao

Deset let Creative Commons, Stallman vs.

dvatydny.gif

Dva týdny s Linuxem: Creative Commons slaví deset let- Richard Stallman: Ubuntu je spyware. Google Play Store začal nabízet hostování aplikací pro firmy. Konzole se Steamem potvrzena. Poběží na Linuxu? Datovka – datové schránky už i na Androidu.


reklama

Co se děje ve světě Linuxu a open source

Creative Commons slaví deset let

Nezisková organizace Creative Commons, jejímž cílem je usnadnění sdílení autorských děl v rámci právního řádu, oslavila desáté výročí založení. V současnosti organizace spravuje několik licencí, které můžete použít pro vámi vytvořené dílo a dobrovolně se vzdát některých práv spojených s autorstvím. Licence se liší několika parametry. Ty upravují, zda je při využití díla nutné uvést jeho autora, zda je dílo možno použít i pro komerční účely, nebo zda lze dílo upravovat. Poslední parametr udává, zda musí být odvozené dílo šířeno pod stejnou licencí jako originál.

Logo Creative Commons Logo Creative Commons

Licence Creative Commons (CC) si na internetu postupně vydobyly silnou pozici a hned po výchozím „všechna práva vyhrazena“ patří mezi nejpoužívanější. Prakticky každá větší služba pro sdílení obsahu dnes umožňuje dílu snadno nastavit právě jednu z CC licencí. Jmenujme například YouTube, Picasu, Flickr, Deviantart nebo Soundcloud. Pod CC je rovněž šířen textový obsah Wikipedie a značná část jejího multimediálního obsahu. A možná také váš oblíbený blog.

Richard Stallman: Ubuntu je spyware

Zakladatel hnutí GNU Richard Stallman si v nedávném blogpostu vzal na paškál distribuci Ubuntu. Vadí mu to, že Ubuntu 12.10 přidalo funkce, které zasahují do soukromí uživatele. Jde o to, že když vyhledáváte něco prostřednictvím nabídky dash, prohledává se i nabídka obchodů Ubuntu One Music Store a Amazon. Stallmanovi nevadí až tak reklama jako fakt, že Ubuntu tyto informace sbírá a někam odesílá.

Ortodoxního zastánce svobodného softwaru neobměkčí ani fakt, že odesílaná data jsou anonymizována. „Jednou z největších výhod svobodného softwaru je, že komunita chrání jednotlivé uživatele před škodlivým softwarem. A Ubuntu teď dělá opak,“ píše Stallman. Jeho verdikt nad Ubuntu je tvrdý: Nedoporučujte, nedistribuujte, neinstalujte.

Stallmana tedy určitě nepotěší ani připravované Ubuntu 13.04, které bude pokračovat v propojování komerčních i nekomerčních webových služeb s desktopem. Pro pořádek jen dodejme, že tyto „nákupní“ funkce jdou vypnout jedním přepínačem, případně rovnou odinstalovat, pokud chcete mít jistotu, že se nic nechtěného z vašeho počítače nedostane ven.

Google Play Store začal nabízet hostování aplikací pro firmy

Google Play Store, největší obchod s aplikacemi pro Android, přichází se zajímavou novinkou pro firmy, které používají Google Apps. Jedná se o možnost distribuce interních firemních aplikací skrze „soukromý kanál“ v Google Play. Dosud měly firmy na výběr pouze z těchto ne zrovna ideálních možností: Umístit aplikaci do veřejné části obchodu, aktualizovat aplikace ručním stažením APK balíčku, nebo využít distribučních služeb třetí strany. V rámci domény půjde třídit uživatele do skupin a specifikovat, která skupina dostane kterou aplikaci.

Další novinkou je propojení Google Play Store se sociální sítí Google+. Od nynějška, pokud budete chtít okomentovat nebo jen ohodnotit nějakou aplikaci, budete potřebovat profil na Google+ a všichni uživatelé u komentáře uvidí vaše skutečné jméno, profilovou fotografii a odkaz na váš profil. U starších komentářů se jako autor bude zobrazovat „Uživatel Googlu“.

Konzole se Steamem potvrzena. Poběží na Linuxu?

O mýtickém „Steamboxu“ – herní konzoli, jejímž základem by byla herní platforma Steam – se mezi hráči šušká již několik let. Nyní Gabe Newell potvrdil, že něco takového Valve opravdu chystá, portálu Kotaku.com sdělil pár bližších informací.

Za prvé Valve vyvíjí zařízení se standardními komponenty pro osobní počítače, jejímž hlavním a možná i jediným účelem bude hladký běh Steamu a hraní her na televizi. V podstatě tak půjde o konzoli. Newell tvrdí, že jejich konzole bude s to konkurovat PlayStationu a Xboxu příští generace. Velkým rozdílem oproti nim však bude, že Valve nebude bránit dalším výrobcům ve vytváření dalších konzolí se Steamem. Podle všeho pouze stanoví hardwarové požadavky.

Nezodpovězených otázek je ale stále mnoho. Například jak se na tom Valve chystá vydělávat. High-end počítač totiž není levná záležitost a nízké ceny konzolí jsou dotovány z vyšších cen her pro ně. Jak do toho zapadne Steam, je ve hvězdách.

Stejně tak zatím nic nevíme o tom, který operační systém bude konzoli pohánět. Windows zní docela logicky, dokud si neuvědomíte, že právě vlivu Microsoftu se Valve snaží utéct. Navíc by se připravovaná konzole v podstatě stala přímou konkurencí zmiňovaného Xboxu od Microsoftu. Bude to snad Linux? Poslední kroky společnosti by tomu mohly nasvědčovat, jenže na Linuxu pořád běží podstatně méně her než na Windows. Valve je však jednou z mála firem, která by vývojářská studia opravdu mohla přesvědčit, aby svá dílka portovala na Linux.

Novinky ze světa softwaru

Datovka – datové schránky už i na Androidu

Sdružení CZ.NIC se činí a vydává další aplikaci pro práci s datovými schránkami, tentokrát pro mobilní operační systém Android. Aplikace umožňuje příjem zpráv a příloh; možnost vytvářet a odesílat nové zprávy bohužel chybí. Velký plus si Datovka pro Android zaslouží za přehledné rozhraní, které je vyvedeno ve stylu aplikací pro Android „čtvrté generace“. Stahujte z Google Play nebo ze stránek CZ.NIC, mějte ale na paměti, že aktuálně je aplikace v betaverzi.

Při této příležitosti si můžeme připomenout také ostatní aplikace z dílny CZ.NIC. Desktopová Datovka je dostupná pro Linux (balíčky pro Debian/Ubuntu, Fedoru a openSUSE), Microsoft Windows a Apple OS X. Dalším kouskem je iDatovka, jak jinak než pro mobilní iOS. Všechny zmíněné aplikace jsou open-source.

Datovka pro Android – seznam přijatých zpráv Datovka pro Android – seznam přijatých zpráv

Jednou větou

Vyšla oblíbená česká distribuce Slax 7, má jen 210 megabajtů.

Thunar, souborový správce prostředí Xfce, ve verzi 1.6 dostal karty.

Ultrabook Dell XPS 13 s Ubuntu se začal prodávat v USA a Kanadě.

Amazon Web Services EC2 nově podporují také Debian.

Screencloud se naučil nahrávat screenshoty na Imgur a Ubuntu One.

Chyba v Compizu opravena, hry na Ubuntu poběží rychleji.

Id Software zveřejnil zdrojové kódy hry DOOM 3: BFG Edition.

Nexus 4 bude v ČR podstatně dražší než v zámoří – prodávat se bude za 12 tisíc.

Videozáznamy z konference LinuxAlt 2012 jsou online.

Vyšlo druhé číslo GIMP Magazine.

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Roman Bořánek

Student ekonomie a v podstatě běžný uživatel, který na Linux pohlíží trochu jinak, a to hlavně z hlediska uživatelské přívětivosti, marketingu a byznysu. Baví ho Ubuntu, protože jako jedna z mála distribucí tyto oblasti nezanedbává.


  • Distribuce: Ubuntu
  • Grafické prostředí: GNOME

| blog