přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Deset let Ubuntu, nová verze Plasmy a migrace v Gummersbachu

Deset let Ubuntu, nová verze Plasmy a migrace v Gummersbachu

dvatydny.gif

Ubuntu oslavilo deset let své existence. Vyšla nová verze prostředí Plasma. Novou verzi má i distribuce Scientific Linux. Zato SSL má novou zranitelnost, naštěstí se týká jen zastaralého protokolu verze 3. Město Gummersbach v Severním Porýní-Vestfálsku dokončilo svůj přechod na otevřený software. 


Ubuntu oslavilo 10 let

20. října oslavilo Ubuntu 10 let své existence. Přesně v tento den v roce 2004 vyšlo úplně první Ubuntu očíslované jako 4.10 (Ubuntu své verze čísluje dle roku a měsíce vydání) a pojmenované „Warty Warthog“, tedy „prase bradavičnaté“. Od té doby vyšlo devatenáct dalších vydání Ubuntu a jeho rodina se rozrostla o osm oficiálních odnoží a stovky dalších distribucí od něj odvozených. V pořadí jedenadvacáté vydání Ubuntu – 14.10 Utopic Unicorn by mělo vyjít již tento čtvrtek.

Ubuntu 4.10 Warty Warthog a prostředí GNOME ve verzi 2.8 Ubuntu 4.10 Warty Warthog a prostředí GNOME ve verzi 2.8

U příležitosti tohoto kulatého výročí Ubuntu připravujeme článek představující všechny jeho dosud vydané verze a významné události kolem Ubuntu, jeho odnoží a společnosti Canonical, které jeho vývoj sponzorují.

Vyšla Plasma 5.1?

Komunita KDE oznámila vydání verze 5.1 prostředí Plasma. Od letního vydání Plasmy 5.0 se jedná o první vydání, které přináší nové funkce a nikoli pouze opravy chyb.

Novinky se týkají například vzhledu starších aplikací napsaných v Qt verzi 4. Ty dostanou nový vzhled Breeze a lépe tak zapadnou do nového vzhledu budoucího „KDE 5“. Vrací se také některé funkce, které si uživatelé KDE 4 oblíbili a v nové Plasmě zatím nebyly implementovány.

Příkladem může být správce oken zobrazující pouze ikony aplikací nebo například podpora zobrazování časových zón pro hodiny v panelu. Dále se pokračuje také na podpoře grafického serveru Wayland, na jeho podporu „funkční“ i pro běžné uživatele si ale počkáme až na následující rok.

Nová Plasma 5.1 v připravované Fedoře 21 Nová Plasma 5.1 v připravované Fedoře 21

Pokud si chcete novou Plasmu 5.1 vyzkoušet, můžete využít LiveCD Kubuntu, případně si ji rovnou nainstalovat, balíčky jsou dostupné AOSC, Arch Linux, Exherbo Linux, Fedoru Gentoo, Kubuntu, openSUSE a Slackware. Ale pozor, nelze provozovat Plasmu 4 a 5 vedle sebe, pouze nahradit stávající verzi novou!

Vyšel Scientific Linux 7.0

13. října vyšla nejnovější verze linuxové distribuce Scientific Linux, kterou připravuje americká výzkumná instituce Fermilab. Podobně jako u CentOS se jedná o „rebuild“ komerčního Red Hat Enterprise Linux, se kterým je plně kompatibilní.

Změny oproti RHEL 7 jsou tak spíše jen kosmetické, jedná se především o odstranění log a dalších ochranných známek společnosti Red Hat nebo například o povolení repozitáře EPEL již v základní instalaci. Kompletní přehled novinek naleznete v poznámkách k vydání.

POODLE, nová zranitelnost SSL

Poslední dobou se objevují mediálně viditelné chyby jak na běžícím pásu. Po krvácejícím srdcinebezpečném bashi přichází POODLE, který využívá zranitelnosti v dnes již zastaralém protokolu SSL 3.0. Tato chyba umožňuje pomocí man-in-the-middle útoku rozšifrovat zabezpečenou komunikaci.

Obranou proti POODLE je především přestat používat zastaralý protokol SSL a 3.0 a přejít na TLS 1.1 nebo novější. To záleží především na provozovatelích webů, podle statistik Mozilla Security týmu jen 0,3 % HTTPS spojení využívá SSL 3.0. Na „uživatelské straně“ se o ochranu postarají samotné prohlížeče – již nadcházející Firefox 34 (vyjde 25. listopadu) bude mít podporu SSL 3.0 vypnutou a podobně se v nejbližší době zachová i Google u svého prohlížeče Chrome.

 


Open data & gov

Německý Gummersbach dokončil přechod na otevřený software

Nejen v bavorském Mnichově se používá Linux a svobodný software, na opensource mapu Německa si musíme přidat také Gummersbach, padesátitisícové město v Severním Porýní-Vestfálsku. Ten svůj přechod na Linux začal již v roce 2007 a v současné době bychom na tamním městském úřadě mohli nalézt 300 tenkých klientů, které obsluhuje šest serverů běžících na SUSE.

Zajímavou volbu představuje grafické rozhraní, kterým je Mate, kromě toho je samozřejmostí LibreOffice a používá se i balík Open-Xchange, který obstarává například emailovou komunikaci a kalendář. A když již byla řeč o Mnichovu, v Gummersbachu používají i tam vyvinutý nástroj Wollmux sloužící pro tvorbu formulářů a šablon dokumentů. Kromě počítačů s Linuxem si ale radnice musela ponechat též 25 strojů s Microsoft Windows, který je vyžadován pro některé aplikace využívané ve státní správě.

Přechod na otevřený software ušetřil Gummersbachu blíže nespecifikovanou „pěticifernou“ sumu a stál také místo jednoho zaměstnance v IT oddělení, které nyní zaměstnává tři lidi.

(Téměř) jednou větou

  • Nestihli jste letošní konferenci LinuxDays nebo vám unikla nějaká zajímavá přednáška? Nevadí, všechny nahrávané přednášky jsou již dostupné na serveru YouTube.
  • Používáte CMS systém a Drupal a zatím jste neaktualizovali nejnovější verzi 7.32? Pokud ne, měli byste si pospíšit, tato verze totiž opravuje závažnou zranitelnost. Útočníci ji samozřejmě zaznamenali též a neaktualizované weby již hlásí první napadení.
  • Vyšla nová verze grafického prostředí LXQt. Verze 0.8.0 přináší například plnou podporu Qt5, dvě nová témata vzhledu, nové grafické nástroje pro správu systému, opravy chyb a vylepšení rychlosti odezvy prostředí.
  • Vyšla verze 4.0 „bezpečného“ prohlížeče Tor Browser. Nejviditelnější změnou je, že tato verze je postavena na novém Firefoxu 31-ESR.

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Vojtěch Trefný

Vojtěch Trefný

Dříve dlouholetý Ubunťák nyní uživatel Fedory a programátor v Red Hatu, kde pracuji především na knihovných a nástrojích pro práci se storage (Udisks, Blivet, Libblockdev) a okrajově také na instalátoru Anaconda.


  • Distribuce: Fedora, CentOS
  • Grafické prostředí: Xfce

| blogPublic Relations

Počítač Spaceborne Computer-2 od Hewlett Packard Enterprise pomáhá zrychlit průzkum vesmíru

SpacebornSpolečnost Hewlett Packard Enterprise (HPE) pomůže urychlit průzkum vesmíru a zvýšit soběstačnost astronautů tím, že vůbec poprvé umožní zpracování dat v reálném čase prostřednictvím svého komerčně dostupného řešení edge computing.

Pokračování ...


TNS

Public Relations

Průvodce software defined storage

AlefV dnešní době hledá stále více organizací způsob, jak získat volnost v nákupu hardwaru pro podnikové úložiště. Slibují si, že se při použití Software Defined Storage zbaví takzvaného vendor lock in a současně získají finančních úsporu, protože SDS vytváří z běžných komoditních serverů připojených k Ethernet síti úložiště s plnohodnotným data managementem. Snížení nákladů také bývá jeden z častých důvodů, proč sáhnout po SDS řešení.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Pavel Fric

Pavel Fric, 03. February

MuseScore

Verze notačního editoru 3.6 s důrazem na notosazbu


Pavel Fric

Pavel Fric, 21. August

Sayonara Player 1.5.1

Přehrávač, jak má být. Poslední dobou vývoj šlape


Všechny blogy »

Sophos