Příspěvky Barevné i nebarevné triky s fotografií v GIMPu
Pěkný článek. Jedinou věc bych tam přidal. Málokdo mimo profi fotografy ví, že mnohem lepší, než převod fotky na černobílou něčím jako Odbarvit nebo snížit sytost apod., je namapovat ji na přechod. V Gimpu to jde skvěle také, výsledek bývá kvalitnější a kontrastnější. (Barvy > Mapa > Mapování z přechodu)
Perfekní! Těším se na další díl, aspoň bude na noční co dělat :)

Vojtěch Trefný 26. 03. 2012, 20:52:47
Odpovědět Odkaz
Jen víc takových návodů a třeba se i takové grafické pako jako já naučí v Gimpu dělat i něco jiného než ořezávání a změnu velikosti.
Pěkný článek. Zajímalo by mě, jak použít Gimp pro úpravu fotek a to metodou tzv.: "Mapováním tonality", jak je popsáno např. zde: http://digineff.cz/art/zoner/mapov-n-tonality-v-zoneru-ps14.html
Děkuji.
Děkuji.
Měl jsem to štěstí, že jsem článek viděl nějaký čas před zveřejněním, a už tehdy jsem slintal jako Pavlovův pes. I když jsem taky z grafické branže, zase jsem tu našel něco nového. Díky.

Vladimír Vojta 27. 03. 2012, 21:12:46
Odpovědět Odkaz
Ačkoliv mi článek nedal vůbec nic nového, má ode mne jedničku a přidávám slovní pochvalu. Čekal jsem obvyklou hrůzu s tím, jak se mají objekty obkroužit nějakým nástrojem pro výběr, pak na výběr aplikovat přechod a mazat či přebarvovat, ale našel jsem pěkný popis práce v grafickém editoru.
Docela dobrý tut, pro naprosté LAMY. Mě by spíš zajímalo, jak udělat z ČB fotky barevnou, respektive, jak by se s tím autor článku "popral" :-D Dát fotku do ČB, nebo ji natónovat je jednoduché a zvládne to i můj tříletý syn ;-)
Tónovou fotku (např. sépii) jde udělat mnohem rychleji, na méně kliků. Viz kniha J. Vybíral, Gimp, str. 174. Stačí: mám černobílou fotku, zvolím si /jako v návodu nějakou barvu popředí/. Přídám novou vrstvu (ctrl+shift+N) - zvolím typ vyplňování vrstvy barva popředí - budu na chvilinku vidět jednobarevný obrázek -netřeba se lekat. Nyní najedu na tuto vrstvu a změním režim z normální na barva. A mám tzv. duotónovou fotku, žádné masky vrstvy, žádné kopírování obrázků.
Na danou problematiku se v GIMPu najde prakticky vždy vícero řešení, nemůžu je popsat v článku všechny, vybírám vždy dle mého pohledu to nejsympatičtější. A přestože lze podobného výsledku docílit i se zmiňovanou změnou režimu na Barva na menší počet "kliků", sympatičtější je mi postup s maskou. Je jednoduše z mého pohledu tak nějak transparentnější, barva popředí je opravdu sépiová, při změně režimu na Barva je nutné barvu popředí volit výrazně tmavší, aby byl výsledek ucházející.
Tohle je vše samozřejmě subjektivní, každý má postup který se mu zamlouvá více a je dobře, že Vy znáte ten svůj...
Tohle je vše samozřejmě subjektivní, každý má postup který se mu zamlouvá více a je dobře, že Vy znáte ten svůj...
Hmmm je to peknej clanek ale k hovnu. Tato sracka nefunguje v Gimpu 2.8.0
Presne podle navodu ale finalni odbarveni nikde. Prostre sracka no.
Presne podle navodu ale finalni odbarveni nikde. Prostre sracka no.
Hm, a co konkrétně ti nefunguje? Já jsem to teda krok po kroku nekontroloval, ale všechny uváděné postupy znám a vím, že fungují. Ještě je další funkční možnost, a to mono-mixer z operací GEGL. A jestli tě ten průjem ještě nepřešel, zkus si vzít Endiaron. I když asi by ti lépe pomohl Lexaurin...
Děkuji, jsem úplný začátečník a toto je první článek ze kterého se mi foto podařilo..Chci se zeptat, pokud přetáhnu tam kde jsem nechtěla jde to místo znova dát do černobíle?

Miro Hrončok 28. 08. 2012, 16:36:28
Odpovědět Odkaz