přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Barevné i nebarevné triky s fotografií v GIMPu

Barevné i nebarevné triky s fotografií v GIMPu

gimp.png

Existuje řada populárních automatických nástrojů pro úpravu tonality a přidávání efektů fotografie, nad výsledkem ale nemáte s výjimkou výběru filtru takřka žádnou kontrolu. S GIMPem „sedíte za kniplem“ pouze a právě vy a můžete jí tak vdechnout osobitý vzhled. Tento GIMPtoriál tak bude univerzálnější, osvětlí základní efekty jako převod na černobílou fotografii, ale také třeba kýčovitější vícebarevné tónování.


Černobílá fotografie

Ačkoli se to může zdát jako návrat do minulosti, černobílá fotografie je stále velmi populární a hojně využívaným způsobem úpravy. GIMP nabízí spoustu možností pro převod do monochromatických barev, nastíním z každého „tábora“ jednu.

Nejprve si v GIMPu otevřete vhodnou fotografii pomocí příkazu z nabídky Soubor | Otevřít [Ctrl-o]. Pomocí příkazu z nabídky Barvy | Odbarvit lze velice jednoduše vytvořit černobílou fotografii, bohužel za cenu menší kontroly převodu. Na výběr jsou tři možnosti převodu – Světlost, Svítivost a Průměr. Pro výběr neexistuje univerzální doporučení, záleží na charakteru fotografie a jak má ve výsledku vyznít. Nezbývá než zkoušet, při zaškrtnutém políčku Náhled se změna projeví ihned.

Originální/barevná fotografie žáby Originální/barevná fotografie žáby

Černobílá žába pomocí příkazu odbarvit Černobílá žába pomocí příkazu odbarvit

Na řadu přichází těžká kavalérie, mixér kanálů. S tímto nástrojem máte nad převodem absolutní kontrolu. Daní za žádanou černobílou fotografii ovšem je obtížnost nastavení. Vyberte příkaz z nabídky Barvy | Složky | Mixér kanálů a v dialogovém okně zaškrtněte volby Monochromatické a Zachovat jas. Teď už záleží pouze na správném nastavení tří posuvníků charakterizujících odstíny barev červené, zelené a modré. Opět nelze popsat, jak dojít ke zdárnému cíli, neexistuje totiž jen jeden správný výsledek, po chvíli cviku snad díky náhledu dojdete k zamýšlenému vyznění fotografie.

Dialogové okno mixéru kanálů Dialogové okno mixéru kanálů

Výsledná žába zbavená barvy Výsledná žába zbavená barvy

Tónová fotografie

Tónové fotografie se v zásadě moc neliší od těch černobílých, jsou také monochromatické, jen zde nehrají roli stupně šedi, ale jiné odstíny. Asi nejoblíbenějším tónovým efektem je Sépie. Jak již bylo zmíněno, tónové fotografie se moc neliší od černobílých, postup úpravy ostatně začíná shodně, nejprve je nutné převést fotografii na černobílou, třeba jedním z výše popsaných postupů.

Převod fotografie na černobílou Převod fotografie na černobílou

Dalším krokem je výběr odstínu, do jakého se bude fotografie tónovat, v tomto případě do sépiového odstínu. Otevřete proto dialogové okno pro výběr barvy kliknutím na Barvy popředí a pozadí z panelu nástrojů. Do pole Notace HTML vložte b86c3e. Uvedená barva má pouze doporučující charakter, pakliže se vám výběr nelíbí, nebojte se experimentovat.

Dialogové okno pro výběr barvy Dialogové okno pro výběr barvy

Nad stávající vrstvu s fotografií vytvořte novou vrstvu příkazem z nabídky Vrstva | Nová vrstva [Shift-Ctrl-n]. V dialogovém okně nastavte Typ vyplňování vrstvy na Barva popředí a pojmenujte ji například Sépie.

Dialogové okno nové vrstvy Dialogové okno nové vrstvy

Vrstvě Sépie přidejte masku vrstvy pomocí příkazu z nabídky Vrstva | Maska | Přidat masku vrstvy nebo pravým kliknutím na vrstvu a následným výběrem příkazu Přidat masku vrstvy, všechny hodnoty ponechejte výchozí.

Dialogové okno přidání masky Dialogové okno přidání masky

Celý obsah fotografie zkopírujte do schránky, stačí vybrat vrstvu s fotografií a pomocí příkazu z nabídky Vybrat | Vše nebo pomocí klávesové zkratky [Ctrl-a] vybrat celou fotografii a pak ji zkopírovat známým [Ctrl-c]. Obsah ze schránky vložte do vytvořené masky vrstvy Sépie, vyberte příslušnou masku a vložte fotografii ze schránky [Ctrl-v]. Vložená vrstva se v panelu vrstev přidá jako Plovoucí výběr, klikněte na něj pravým tlačítkem a vyberte Ukotvit vrstvu. Invertujte barvy masky příkazem z nabídky Barvy | Invertovat, tímto postupem se zajistí, aby na světlejší místa měla sépiová barva menší vliv a výsledná fotografie vypadala přirozeněji. Posledním krokem je přepnutí reřimu vrstvy Sépie na Překrytí.

Vhodné je dodat, že tímto způsobem lze vytvořit tónovou fotografii nejen v sépiových barvách, ale v jakýchkoli, postačí změnit barvu vrstvy, která překrývá černobílou fotografii.

Výsledná fotografie s efektem sépie Výsledná fotografie s efektem sépie

Vícetónová fotografie

Proč se omezovat pouze jednou barvou, když jich lze použít spoustu a vdechnout tak fotografiím náladu? Postup je opět obdobný těm předchozím, je zde však jistý rozcestník, první krok v podobě převodu na černobílou je jednou z možností, ne však nevyhnutelnou, přeskočím tedy převod na černobílou fotografii a budu přímo tónovat. V tomto okamžiku už se postup příliš nemění v porovnání s předešlým tónováním do sépie, jediný rozdíl je v tom, že se nepoužije jedna tónovací barva, ale barevný přechod mezi libovolným počtem barev.

Stručně – stačí vytvořit novou vrstvu nad originální fotografií (Režim krytí na Překrytí), přidat masku vrstvy a do té zkopírovat obsah originální fotografie. Zpět k vícetónové fotografii: barevné překrytí nejsnáze vytvoříte pomocí nástroje Mísení [l] z panelu nástrojů. Zmíněným nástrojem a výběrem barvy popředí a pozadí lze nastavit libovolný přechod dvou barev, pakliže jsou dvě barvy málo, GIMP nabízí paletu přednastavených přechodů. Pokud si ani v tomto seznamu nevyberete, nezbývá než přechod vytvořit ručně. Vyberte nástroj Štětec [p] z panelu nástrojů a zvolte si vhodnou Stopu a Škálu úměrnou obrázku a představám přechodu. Takto nastaveným Štětcem nakreslete pruhy reprezentující budoucí barevný přechod.

Pruhy tvořící barevný přechod Pruhy tvořící barevný přechod

Aby vznikl mezi barvami přechod, nikoli ostré hrany, stačí je dostatečně rozostřit, k tomu dobře poslouží příkaz z nabídky Filtry | Rozostření | Gaussovské rozostření. Poloměr rozostření nastavte dle uvážení, nápomocný bude přítomný náhled.

Dialogové okno Gaussovského rozostření Dialogové okno Gaussovského rozostření

Pokud bylo vše provedeno podle předešlých rad, výsledkem by měla být tónovaná fotografie v několika barvách.

Barevná proměna Barevná proměna

Barevná nebarevná fotografie

V některých případech může zanechat pozitivní dojem fotografie černobílá, která je barevná jen z části. Můžou to být pouze výrazné barvy, jako jsou rty u portrétů, držená kytice apod. Opět se nejedná o nic složitého a roli budou hrát již osvětlené metody, tedy převod na černobílou fotografii a hrátky s maskou vrstvy.

Nejdříve si vrstvu s originální fotografií, kterou jste si otevřeli v GIMPu [Ctrl-o], zkopírujte, i ta barevná bude potřeba – pravý klik na vrstvu v panelu Vrstvy a příkaz Duplikovat vrstvu nebo klik na miniaturu dvou obrázků taktéž v panelu Vrstvy. Zkopírovanou vrstvu s fotografií převeďte na černobílou kterýmkoli z uvedených postupů popsaných výše.

Již rutinní převod fotografie na černobílou Již rutinní převod fotografie na černobílou

Této černobílé fotografii přidejte masku vrstvy příkazem z nabídky Vrstva | Maska | Přidat masku vrstvy nebo pravým kliknutím na vrstvu a volbou Přidat masku vrstvy, všechny volby ponechejte výchozí. Pomocí této masky bude možné odkrýt požadovaná barevná místa, v případě tohoto tutoriálu oči. Pokud nejste seznámeni s funkcí masky vrstvy, stručně by se dalo říct, že černá místa masky daná místa na vrstvě zprůhledňují, bílá jsou naopak viditelná. V této chvíli je maska bílá, tzn., že je viditelná pouze černobílá část fotografie. Nejde tedy o nic jiného, než zabarvit místa, která mají být barevná, černou barvou. Vyberte nástroj Štětec [p] z panelu nástrojů a vhodnou stopu s měkkým okrajem (Circle Fuzzy). Vyberte danou masku a začněte začerňovat/odkrývat zamýšlená barevná místa.

Černobílý husky s modrýma očima Černobílý husky s modrýma očima

Další GIMPtoriál

Další díl GIMPtoriálu bude pokračovat v tomto duchu, např. jak dát fotografii známý Lomo efekt, filmový dojem apod. Pokud je nějaký efekt fotografií, který byste rádi v tutoriálu viděli, ozvěte se v komentářích, a pokud to bude v mých silách, pokusím se vaše přání splnit.

Nahoru

Příspěvky

Barevné i nebarevné triky s fotografií v GIMPu
Honza 26. 03. 2012, 13:37:13
Odpovědět  Odkaz 
Pěkný článek. Jedinou věc bych tam přidal. Málokdo mimo profi fotografy ví, že mnohem lepší, než převod fotky na černobílou něčím jako Odbarvit nebo snížit sytost apod., je namapovat ji na přechod. V Gimpu to jde skvěle také, výsledek bývá kvalitnější a kontrastnější. (Barvy > Mapa > Mapování z přechodu)
Barevné i nebarevné triky s fotografií v GIMPu
antaresin 26. 03. 2012, 15:01:06
Odpovědět  Odkaz 
Perfekní! Těším se na další díl, aspoň bude na noční co dělat :)
Vojtěch Trefný Barevné i nebarevné triky s fotografií v GIMPu
Vojtěch Trefný 26. 03. 2012, 20:52:47
Odpovědět  Odkaz 
Mně se tyhle "barevné nebarevné fotografie" vždycky moc líbily a nějak jsem nedokázal pochopit, jak to ti grafici-nadlidé dělají. A ono je to tak jednoduché :-)

Jen víc takových návodů a třeba se i takové grafické pako jako já naučí v Gimpu dělat i něco jiného než ořezávání a změnu velikosti.
Barevné i nebarevné triky s fotografií v GIMPu
Kucharczyk 26. 03. 2012, 21:41:48
Odpovědět  Odkaz 
Pěkný článek. Zajímalo by mě, jak použít Gimp pro úpravu fotek a to metodou tzv.: "Mapováním tonality", jak je popsáno např. zde: http://digineff.cz/art/zoner/mapov-n-tonality-v-zoneru-ps14.html
Děkuji.
Re: Barevné i nebarevné triky s fotografií v GIMPu
Petr 27. 03. 2012, 07:49:34
Odpovědět  Odkaz 
Dobry den, zahrnu mapovani na prechod do dalsiho GIMPtorialu, je to jednoduche jak pise Honza vyse v diskuzi.
Petr Valach Barevné i nebarevné triky s fotografií v GIMPu
Petr Valach 27. 03. 2012, 19:00:29
Odpovědět  Odkaz 
Měl jsem to štěstí, že jsem článek viděl nějaký čas před zveřejněním, a už tehdy jsem slintal jako Pavlovův pes. I když jsem taky z grafické branže, zase jsem tu našel něco nového. Díky.
Barevné i nebarevné triky s fotografií v GIMPu
Vladimír Vojta 27. 03. 2012, 21:12:46
Odpovědět  Odkaz 
Pěkný článek, díky za něj. Zase jsem o kousek chytřejší. :-)
Barevné i nebarevné triky s fotografií v GIMPu
otula 27. 03. 2012, 22:48:22
Odpovědět  Odkaz 
Ačkoliv mi článek nedal vůbec nic nového, má ode mne jedničku a přidávám slovní pochvalu. Čekal jsem obvyklou hrůzu s tím, jak se mají objekty obkroužit nějakým nástrojem pro výběr, pak na výběr aplikovat přechod a mazat či přebarvovat, ale našel jsem pěkný popis práce v grafickém editoru.
Barevné i nebarevné triky s fotografií v GIMPu
Míra 28. 03. 2012, 01:02:59
Odpovědět  Odkaz 
Docela dobrý tut, pro naprosté LAMY. Mě by spíš zajímalo, jak udělat z ČB fotky barevnou, respektive, jak by se s tím autor článku "popral" :-D Dát fotku do ČB, nebo ji natónovat je jednoduché a zvládne to i můj tříletý syn ;-)
Re: Barevné i nebarevné triky s fotografií v GIMPu
Petr 28. 03. 2012, 08:52:17
Odpovědět  Odkaz 
Beru v potaz jako navrh pro nektery z dalsich tutorialu. Jinak poklona triletemu co umi cist a provadet takove ukony. ;-)
Barevné i nebarevné triky s fotografií v GIMPu
pavouk 29. 03. 2012, 01:34:42
Odpovědět  Odkaz 
Tónovou fotku (např. sépii) jde udělat mnohem rychleji, na méně kliků. Viz kniha J. Vybíral, Gimp, str. 174. Stačí: mám černobílou fotku, zvolím si /jako v návodu nějakou barvu popředí/. Přídám novou vrstvu (ctrl+shift+N) - zvolím typ vyplňování vrstvy barva popředí - budu na chvilinku vidět jednobarevný obrázek -netřeba se lekat. Nyní najedu na tuto vrstvu a změním režim z normální na barva. A mám tzv. duotónovou fotku, žádné masky vrstvy, žádné kopírování obrázků.
Re: Barevné i nebarevné triky s fotografií v GIMPu
Petr 29. 03. 2012, 09:09:17
Odpovědět  Odkaz 
Na danou problematiku se v GIMPu najde prakticky vždy vícero řešení, nemůžu je popsat v článku všechny, vybírám vždy dle mého pohledu to nejsympatičtější. A přestože lze podobného výsledku docílit i se zmiňovanou změnou režimu na Barva na menší počet "kliků", sympatičtější je mi postup s maskou. Je jednoduše z mého pohledu tak nějak transparentnější, barva popředí je opravdu sépiová, při změně režimu na Barva je nutné barvu popředí volit výrazně tmavší, aby byl výsledek ucházející.

Tohle je vše samozřejmě subjektivní, každý má postup který se mu zamlouvá více a je dobře, že Vy znáte ten svůj...
Barevné i nebarevné triky s fotografií v GIMPu
Kamil 28. 07. 2012, 21:18:08
Odpovědět  Odkaz 
Hmmm je to peknej clanek ale k hovnu. Tato sracka nefunguje v Gimpu 2.8.0
Presne podle navodu ale finalni odbarveni nikde. Prostre sracka no.
Otakar Haška Re: Barevné i nebarevné triky s fotografií v GIMPu
otula 28. 07. 2012, 21:40:03
Odpovědět  Odkaz 
Hm, a co konkrétně ti nefunguje? Já jsem to teda krok po kroku nekontroloval, ale všechny uváděné postupy znám a vím, že fungují. Ještě je další funkční možnost, a to mono-mixer z operací GEGL. A jestli tě ten průjem ještě nepřešel, zkus si vzít Endiaron. I když asi by ti lépe pomohl Lexaurin...
Barevné i nebarevné triky s fotografií v GIMPu
Radka 28. 08. 2012, 14:48:37
Odpovědět  Odkaz 
Děkuji, jsem úplný začátečník a toto je první článek ze kterého se mi foto podařilo..Chci se zeptat, pokud přetáhnu tam kde jsem nechtěla jde to místo znova dát do černobíle?
Miroslav Hrončok Re: Barevné i nebarevné triky s fotografií v GIMPu
Miro Hrončok 28. 08. 2012, 16:36:28
Odpovědět  Odkaz 
Ano, stačí změnit barvu štětce na bílou.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz