přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Kolorizace černobílých fotografií v GIMPu

Kolorizace černobílých fotografií v GIMPu

gimp.png

Odbarvení fotografií už v jednom z GIMPtoriálů zaznělo, co to ale zkusit naopak a staré černobílé fotografie obarvit? Bezesporu se jedná o mravenčí práci, u které bude potřeba notná dávka představivosti a trpělivosti. Nutno dodat, že z černobílé fotografie takřka nikdy nevytvoříte naprosto dokonalou barevnou fotografii, a tak je potřeba zvážit pro a proti.


Vybíráme pastelky

Základním kamenem úrazu při kolorizaci fotografií je jejich pestrost; jakmile fotografie obsahuje pestrobarevné objekty, bude se čas strávený u ní počítat na hodiny. Vybírejte proto v rámci možností fotografie s jednoduchou scénou.

Proměna Proměna

Barvení jednotlivých objektů bude práce výhradně s vrstvami, maskami a výběrovými nástroji. Otevřete tedy černobílou fotografii určenou k vybarvení příkazem z nabídky Soubor | Otevřít [Ctrl-o]. Nejprve je třeba zvolit si, čím začít, zda popředím, nebo pozadím, v tutoriálu budu postupovat od popředí do pozadí. Vyberte barvu popředí asociovanou s požadovanou barvou objektu, v mém případě barva pokožky vojáků. Pro inspiraci, má barva je bc795b. Vytvořte novou vrstvu nad fotografií příkazem z nabídky Vrstva | Nová vrstva [Shift-Ctrl-n] s parametrem Typ vyplňování vrstvy na Popředí, vhodně ji pojmenujte (pokožka) a Režim v panelu vrstev změňte na Barva.

Překrytí fotografie barevnou vrstvou Překrytí fotografie barevnou vrstvou

Vrstvě pokožka přidejte masku vrstvy příkazem z nabídky Vrstvy | Maska | Přidat masku, nebo výběrem z kontextové nabídky po pravém kliknutí na vrstvu. Parametr Výchozí stav masky vrstvy změňte na Černá (úplná průhlednost). Podle charakteru objektu zvolte výběrový nástroj, v případě jasných hran objektu bych volil Nůžky [l] z panelu nástrojů, naopak v případě nejasných hran objektu postačí nástroj Štětec [p] s měkkými okraji a vhodnou škálou. Jako i v jiných případech se bude odkrývat požadovaná část objektu pomocí masky a bílé barvy. V případě užití nůžek bude potřeba výběr vybarvit bílou barvou nástrojem Plechovka [Shift-b] z panelu nástrojů. Některým z uvedených způsobů odkryjte celý objekt, v mém případě pokožku vojáků.

Částečně obarvená fotografie Částečně obarvená fotografie

Stejným způsobem postupujte u všech objektů na fotografii, dokud nedospějete k přijatelnému výsledku. Po dokončení práce zkontrolujte přirozenost snímku a případně pomocí nástroje Plechovka [Shift-b] barvy dolaďte. Pokud jste s obarvením spokojeni, můžete sloučit viditelné vrstvy do jedné výběrem Nová z viditelné v kontextové nabídce po pravém kliknutí na kteroukoli z vrstev a fotografii ještě doladit pomocí jiných nástrojů z nabídky Barvy.

Vybarvená fotografie Vybarvená fotografie

Nahoru

Příspěvky

Kolorizace černobílých fotografií v GIMPu
Petr 2. 07. 2012, 18:11:32
Odpovědět  Odkaz 
Návod nejde na 2.6 - některé prvky v něm neexistují. Jedná se o verzi 2.8?
Re: Kolorizace černobílých fotografií v GIMPu
Petr 2. 07. 2012, 18:48:36
Odpovědět  Odkaz 
Jedna se o verzi 2.6 a zadne doinstalovane pluginy, vlastne se ani zadne nepouzivaji.Co konkretne nemuzete najit?
Otakar Haška Re: Kolorizace černobílých fotografií v GIMPu
otula 3. 07. 2012, 08:01:15
Odpovědět  Odkaz 
Jediné, co se používá, je okno "Vrsty" (Ctrl+L). Režim "Barva" se nachází taktéž v tomto okně. Pokud je pro tebe použití masky vrstvy moc složité, prostě jen přidej novou vrstvu, nastav její režim na Barva a maluj do ní barevným štětcem.
Kolorizace černobílých fotografií v GIMPu
rs 3. 07. 2012, 22:17:07
Odpovědět  Odkaz 
Mna by zaujimalo, preco sa vlastne pouziva na toto maska. Keby som mal malovat CB obrazok sam od seba, napadlo by ma zakladat ciste vrstvy a do nich malovat stetcekom - ako najsamozrejmejsie riesenie.

V com je vyhoda pouzitia masky? Postup sa mi vidi komplikovanejsi, tak chcem vediet, kde je prinos :)
Re: Kolorizace černobílých fotografií v GIMPu
Petr 4. 07. 2012, 08:53:30
Odpovědět  Odkaz 
Mate pravdu, bez problemu se da vyuzit i jednoduchych vrstev bez masky, dokonce i za pouziti jedne vrstvy. Komplikovany je uvedeny postup ale jen na oko, pri vytvareni vrstvy ji GIMP sam vyplni barvou a po pridani masky uz je prace vicemene shodna jako pri postupu bez masek.

Vyhoda je ale v nasledujicich opravach, zmena barvy jedne vrstvy je za pouziti masky jednodussi, jednoduse se cela vyplni barvou.
Dale pri ladeni hran barevnych objektu staci vzdy bila a cerna barva a nemusite slozite nastavovat predesle barvy a prepinat na gumu.
Ve vysledku se mirna komplikovanost vrati v naslednych "ladicich" upravach.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz

Petr Němec

Petr Němec

Petr Němec vystudoval Střední průmyslovou školu elektrotechnickou v Rožnově pod Radhoštěm a nyní studuje na Vysoké škole báňské v Ostravě. Čtyři roky se zajímá o svět open source a dění kolem operačního systému Linux.


  • Distribuce: Ubuntu
  • Grafické prostředí: GNOME

| blog



Public Relations

Synology High Availability

Pro mnoho podniků a organizací je dnes životně důležitá nepřetržitá dostupnost jejich IT systémů. Výpadky a odstávky totiž způsobují stále větší škody, což vyvíjí tlak na IT oddělení, aby zajistila maximální dostupnost dat a klíčových aplikací.

Pokračování ...



Public Relations

Linux a poker aneb Jde to dohromady?

Dávno jsou pryč doby, kdy se uživatelé Windows smáli těm, kteří preferují jiný operační systém. Dřív bylo samozřejmě náročnější především na Linuxu spustit jakékoliv hry, nicméně v dnešní době to už takový problém není.

Pokračování ...