přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Kolorizace černobílých fotografií v GIMPu

Kolorizace černobílých fotografií v GIMPu

gimp.png

Odbarvení fotografií už v jednom z GIMPtoriálů zaznělo, co to ale zkusit naopak a staré černobílé fotografie obarvit? Bezesporu se jedná o mravenčí práci, u které bude potřeba notná dávka představivosti a trpělivosti. Nutno dodat, že z černobílé fotografie takřka nikdy nevytvoříte naprosto dokonalou barevnou fotografii, a tak je potřeba zvážit pro a proti.


Vybíráme pastelky

Základním kamenem úrazu při kolorizaci fotografií je jejich pestrost; jakmile fotografie obsahuje pestrobarevné objekty, bude se čas strávený u ní počítat na hodiny. Vybírejte proto v rámci možností fotografie s jednoduchou scénou.

Proměna Proměna

Barvení jednotlivých objektů bude práce výhradně s vrstvami, maskami a výběrovými nástroji. Otevřete tedy černobílou fotografii určenou k vybarvení příkazem z nabídky Soubor | Otevřít [Ctrl-o]. Nejprve je třeba zvolit si, čím začít, zda popředím, nebo pozadím, v tutoriálu budu postupovat od popředí do pozadí. Vyberte barvu popředí asociovanou s požadovanou barvou objektu, v mém případě barva pokožky vojáků. Pro inspiraci, má barva je bc795b. Vytvořte novou vrstvu nad fotografií příkazem z nabídky Vrstva | Nová vrstva [Shift-Ctrl-n] s parametrem Typ vyplňování vrstvy na Popředí, vhodně ji pojmenujte (pokožka) a Režim v panelu vrstev změňte na Barva.

Překrytí fotografie barevnou vrstvou Překrytí fotografie barevnou vrstvou

Vrstvě pokožka přidejte masku vrstvy příkazem z nabídky Vrstvy | Maska | Přidat masku, nebo výběrem z kontextové nabídky po pravém kliknutí na vrstvu. Parametr Výchozí stav masky vrstvy změňte na Černá (úplná průhlednost). Podle charakteru objektu zvolte výběrový nástroj, v případě jasných hran objektu bych volil Nůžky [l] z panelu nástrojů, naopak v případě nejasných hran objektu postačí nástroj Štětec [p] s měkkými okraji a vhodnou škálou. Jako i v jiných případech se bude odkrývat požadovaná část objektu pomocí masky a bílé barvy. V případě užití nůžek bude potřeba výběr vybarvit bílou barvou nástrojem Plechovka [Shift-b] z panelu nástrojů. Některým z uvedených způsobů odkryjte celý objekt, v mém případě pokožku vojáků.

Částečně obarvená fotografie Částečně obarvená fotografie

Stejným způsobem postupujte u všech objektů na fotografii, dokud nedospějete k přijatelnému výsledku. Po dokončení práce zkontrolujte přirozenost snímku a případně pomocí nástroje Plechovka [Shift-b] barvy dolaďte. Pokud jste s obarvením spokojeni, můžete sloučit viditelné vrstvy do jedné výběrem Nová z viditelné v kontextové nabídce po pravém kliknutí na kteroukoli z vrstev a fotografii ještě doladit pomocí jiných nástrojů z nabídky Barvy.

Vybarvená fotografie Vybarvená fotografie

Nahoru

Příspěvky

Kolorizace černobílých fotografií v GIMPu
Petr 2. 07. 2012, 18:11:32
Odpovědět  Odkaz 
Návod nejde na 2.6 - některé prvky v něm neexistují. Jedná se o verzi 2.8?
Re: Kolorizace černobílých fotografií v GIMPu
Petr 2. 07. 2012, 18:48:36
Odpovědět  Odkaz 
Jedna se o verzi 2.6 a zadne doinstalovane pluginy, vlastne se ani zadne nepouzivaji.Co konkretne nemuzete najit?
Otakar Haška Re: Kolorizace černobílých fotografií v GIMPu
otula 3. 07. 2012, 08:01:15
Odpovědět  Odkaz 
Jediné, co se používá, je okno "Vrsty" (Ctrl+L). Režim "Barva" se nachází taktéž v tomto okně. Pokud je pro tebe použití masky vrstvy moc složité, prostě jen přidej novou vrstvu, nastav její režim na Barva a maluj do ní barevným štětcem.
Kolorizace černobílých fotografií v GIMPu
rs 3. 07. 2012, 22:17:07
Odpovědět  Odkaz 
Mna by zaujimalo, preco sa vlastne pouziva na toto maska. Keby som mal malovat CB obrazok sam od seba, napadlo by ma zakladat ciste vrstvy a do nich malovat stetcekom - ako najsamozrejmejsie riesenie.

V com je vyhoda pouzitia masky? Postup sa mi vidi komplikovanejsi, tak chcem vediet, kde je prinos :)
Re: Kolorizace černobílých fotografií v GIMPu
Petr 4. 07. 2012, 08:53:30
Odpovědět  Odkaz 
Mate pravdu, bez problemu se da vyuzit i jednoduchych vrstev bez masky, dokonce i za pouziti jedne vrstvy. Komplikovany je uvedeny postup ale jen na oko, pri vytvareni vrstvy ji GIMP sam vyplni barvou a po pridani masky uz je prace vicemene shodna jako pri postupu bez masek.

Vyhoda je ale v nasledujicich opravach, zmena barvy jedne vrstvy je za pouziti masky jednodussi, jednoduse se cela vyplni barvou.
Dale pri ladeni hran barevnych objektu staci vzdy bila a cerna barva a nemusite slozite nastavovat predesle barvy a prepinat na gumu.
Ve vysledku se mirna komplikovanost vrati v naslednych "ladicich" upravach.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Petr Němec

Petr Němec

Petr Němec vystudoval Střední průmyslovou školu elektrotechnickou v Rožnově pod Radhoštěm a nyní studuje na Vysoké škole báňské v Ostravě. Čtyři roky se zajímá o svět open source a dění kolem operačního systému Linux.


  • Distribuce: Ubuntu
  • Grafické prostředí: GNOME

| blogPublic Relations

I ve velké firmě je místo pro startupového ducha

Michal BroučekMichal Brouček pracuje v plzeňské pobočce společnosti Siemens Advanta dva a půl roku jako softwarový inženýr a vedoucí vývojového týmu. Svou práci si velmi pochvaluje. Kromě technických záležitostí má na starosti i spokojenost svých kolegů v týmu a zajišťování celkové pohody na pracovišti. 

Pokračování ...Public Relations

Safetica spustila SaaS verzi svého bezpečnostního softwaru s pravidelným předplatným

safeticaMladá tech­no­lo­gic­ká spo­leč­nost Safe­tica, která stojí za stej­no­jmen­ným soft­warem na ochra­nu před úniky dat (DLP – Data Loss Pre­ven­tion) a vnitř­ní­mi hroz­ba­mi (ITP – In­sid­er Threat Pro­tec­tion), tento rok spus­ti­la ostrý pro­voz nové SaaS ver­ze své­ho pro­duk­tu – Safe­tica NXT. Ta fun­gu­je pří­mo z clou­du bez potře­by in­s­ta­la­ce na za­ří­ze­ní a pla­tí se pro­s­třed­nict­vím pra­vi­del­né­ho před­plat­ného.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 10. April

Zapojte se do tvorby distribuce Mageia

Podílejte se na vytváření balíčků pro Mageiu, dělejte, co je potřeba, staňte se baličem


Pavel Fric

Pavel Fric, 13. March

Lollypop

Lollypop je hudební přehrávač navržený, jak ukazuje jeho podoba, aby výborně zapadl do pracovního...


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Všechny blogy »


Public Relations

Malá bedýnka velkých možností vCube AiO TSP – kompaktní, ekonomické, bezpečné IT

vCubeV této malé kostce se skrývá vše, co potřebuje firemní IT. Systém vCube AiO, byť je kompaktní, poskytne nekompromisní výkon. Má silné procesory, dostatek operační paměti, velká výkonná úložiště, pro komunikaci využívá rychlou 10Gbit síť. Systém poskytuje dostatečný výkon pro provoz firemních virtuálních serverů a uživatelských pracovních stanic.

Pokračování ...