přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S

Příspěvky Barevné i nebarevné triky s fotografií v GIMPu

Barevné i nebarevné triky s fotografií v GIMPu
Honza 26. 03. 2012, 13:37:13
Odpovědět  Odkaz 
Pěkný článek. Jedinou věc bych tam přidal. Málokdo mimo profi fotografy ví, že mnohem lepší, než převod fotky na černobílou něčím jako Odbarvit nebo snížit sytost apod., je namapovat ji na přechod. V Gimpu to jde skvěle také, výsledek bývá kvalitnější a kontrastnější. (Barvy > Mapa > Mapování z přechodu)
Barevné i nebarevné triky s fotografií v GIMPu
antaresin 26. 03. 2012, 15:01:06
Odpovědět  Odkaz 
Perfekní! Těším se na další díl, aspoň bude na noční co dělat :)
Vojtěch Trefný Barevné i nebarevné triky s fotografií v GIMPu
Vojtěch Trefný 26. 03. 2012, 20:52:47
Odpovědět  Odkaz 
Mně se tyhle "barevné nebarevné fotografie" vždycky moc líbily a nějak jsem nedokázal pochopit, jak to ti grafici-nadlidé dělají. A ono je to tak jednoduché :-)

Jen víc takových návodů a třeba se i takové grafické pako jako já naučí v Gimpu dělat i něco jiného než ořezávání a změnu velikosti.
Barevné i nebarevné triky s fotografií v GIMPu
Kucharczyk 26. 03. 2012, 21:41:48
Odpovědět  Odkaz 
Pěkný článek. Zajímalo by mě, jak použít Gimp pro úpravu fotek a to metodou tzv.: "Mapováním tonality", jak je popsáno např. zde: http://digineff.cz/art/zoner/mapov-n-tonality-v-zoneru-ps14.html
Děkuji.
Re: Barevné i nebarevné triky s fotografií v GIMPu
Petr 27. 03. 2012, 07:49:34
Odpovědět  Odkaz 
Dobry den, zahrnu mapovani na prechod do dalsiho GIMPtorialu, je to jednoduche jak pise Honza vyse v diskuzi.
Petr Valach Barevné i nebarevné triky s fotografií v GIMPu
Petr Valach 27. 03. 2012, 19:00:29
Odpovědět  Odkaz 
Měl jsem to štěstí, že jsem článek viděl nějaký čas před zveřejněním, a už tehdy jsem slintal jako Pavlovův pes. I když jsem taky z grafické branže, zase jsem tu našel něco nového. Díky.
Barevné i nebarevné triky s fotografií v GIMPu
Vladimír Vojta 27. 03. 2012, 21:12:46
Odpovědět  Odkaz 
Pěkný článek, díky za něj. Zase jsem o kousek chytřejší. :-)
Barevné i nebarevné triky s fotografií v GIMPu
otula 27. 03. 2012, 22:48:22
Odpovědět  Odkaz 
Ačkoliv mi článek nedal vůbec nic nového, má ode mne jedničku a přidávám slovní pochvalu. Čekal jsem obvyklou hrůzu s tím, jak se mají objekty obkroužit nějakým nástrojem pro výběr, pak na výběr aplikovat přechod a mazat či přebarvovat, ale našel jsem pěkný popis práce v grafickém editoru.
Barevné i nebarevné triky s fotografií v GIMPu
Míra 28. 03. 2012, 01:02:59
Odpovědět  Odkaz 
Docela dobrý tut, pro naprosté LAMY. Mě by spíš zajímalo, jak udělat z ČB fotky barevnou, respektive, jak by se s tím autor článku "popral" :-D Dát fotku do ČB, nebo ji natónovat je jednoduché a zvládne to i můj tříletý syn ;-)
Re: Barevné i nebarevné triky s fotografií v GIMPu
Petr 28. 03. 2012, 08:52:17
Odpovědět  Odkaz 
Beru v potaz jako navrh pro nektery z dalsich tutorialu. Jinak poklona triletemu co umi cist a provadet takove ukony. ;-)
Barevné i nebarevné triky s fotografií v GIMPu
pavouk 29. 03. 2012, 01:34:42
Odpovědět  Odkaz 
Tónovou fotku (např. sépii) jde udělat mnohem rychleji, na méně kliků. Viz kniha J. Vybíral, Gimp, str. 174. Stačí: mám černobílou fotku, zvolím si /jako v návodu nějakou barvu popředí/. Přídám novou vrstvu (ctrl+shift+N) - zvolím typ vyplňování vrstvy barva popředí - budu na chvilinku vidět jednobarevný obrázek -netřeba se lekat. Nyní najedu na tuto vrstvu a změním režim z normální na barva. A mám tzv. duotónovou fotku, žádné masky vrstvy, žádné kopírování obrázků.
Re: Barevné i nebarevné triky s fotografií v GIMPu
Petr 29. 03. 2012, 09:09:17
Odpovědět  Odkaz 
Na danou problematiku se v GIMPu najde prakticky vždy vícero řešení, nemůžu je popsat v článku všechny, vybírám vždy dle mého pohledu to nejsympatičtější. A přestože lze podobného výsledku docílit i se zmiňovanou změnou režimu na Barva na menší počet "kliků", sympatičtější je mi postup s maskou. Je jednoduše z mého pohledu tak nějak transparentnější, barva popředí je opravdu sépiová, při změně režimu na Barva je nutné barvu popředí volit výrazně tmavší, aby byl výsledek ucházející.

Tohle je vše samozřejmě subjektivní, každý má postup který se mu zamlouvá více a je dobře, že Vy znáte ten svůj...
Barevné i nebarevné triky s fotografií v GIMPu
Kamil 28. 07. 2012, 21:18:08
Odpovědět  Odkaz 
Hmmm je to peknej clanek ale k hovnu. Tato sracka nefunguje v Gimpu 2.8.0
Presne podle navodu ale finalni odbarveni nikde. Prostre sracka no.
Otakar Haška Re: Barevné i nebarevné triky s fotografií v GIMPu
otula 28. 07. 2012, 21:40:03
Odpovědět  Odkaz 
Hm, a co konkrétně ti nefunguje? Já jsem to teda krok po kroku nekontroloval, ale všechny uváděné postupy znám a vím, že fungují. Ještě je další funkční možnost, a to mono-mixer z operací GEGL. A jestli tě ten průjem ještě nepřešel, zkus si vzít Endiaron. I když asi by ti lépe pomohl Lexaurin...
Barevné i nebarevné triky s fotografií v GIMPu
Radka 28. 08. 2012, 14:48:37
Odpovědět  Odkaz 
Děkuji, jsem úplný začátečník a toto je první článek ze kterého se mi foto podařilo..Chci se zeptat, pokud přetáhnu tam kde jsem nechtěla jde to místo znova dát do černobíle?
Miroslav Hrončok Re: Barevné i nebarevné triky s fotografií v GIMPu
Miro Hrončok 28. 08. 2012, 16:36:28
Odpovědět  Odkaz 
Ano, stačí změnit barvu štětce na bílou.