přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, ABC Linux 2005

ABC Linux 2005

Známý linuxový server AbcLinuxu.cz vydal před časem druhou offline verzi svého obsahu. Zdeněk Štěpánek sumarizuje její přínos a hodnotu.


Obrázek: 1.jpg

Nový ABC Linux 2005 není již založen na Knoppixu, ale na Slaxu, tedy přesněji sadě skriptů Linux Live a Slackware Linuxu. A co navíc, při zakoupení „krabicové“ verze dostanete ještě tištěnou příručku. Na CD je offline obsah serveru www.AbcLinuxu.cz. U stažené verze není offline obsah a pochopitelně ani příručka. Cena „krabicové“ verze je lidových 119 Kč.

Linux Live

Skripty Linux Live má na svědomí Tomáš Matějíček. Jejich zvláštností je, že používají unionfs a squashfs, což má za následek možnost zápisu do celého filesystému, i když je vlastně připojen z CD disku. Změny se provádí v paměti. To má pro ABC Linux 2005 zásadní výhodu, uživatel může zapisovat, kamkoliv chce (samozřejmě pokud k tomu má práva) a vlastně ani nepozná, že jede z CD.

Pokročilý uživatel si může díky tomu běžící ABC Linux pozměnit dle libosti, nikde nenarazí na omezení zápisu. Linux Live ještě umožňuje za běhu vkládat balíčky s částmi filesystému, lze tak doplňovat další přídavné programy. Tuto možnost využívá především distribuce Slax, ale ABC Linux ji využívá pro ukládání a načítání uživatelského nastavení. Použít Linux Live skripty byl veskrze dobrý nápad.

Obrázek: 2.jpg

Bootujeme

Po načtení zavaděče se zobrazí modré pozadí s logem ABC Linux a zobrazí se nabídka. Je nabídnuta možnost přečíst si licenci, zobrazit podrobnou nápovědu a nebo můžeme rovnou odentrovat a nabootovat z CD. Bootovací nabídka má stejné možnosti jako u Slaxu, je tedy na výběr start do KDE, do Fluxboxu nebo do textového režimu.

Uživatelé s minimálně 1 GB paměti RAM určitě ocení možnost zkopírovat CD do paměti a nechat běžet ABC Linuxu z ní. Uvolní se tak mnohdy jediná CD mechanika. To jsem bohužel vyzkoušet nemohl, ale od Slaxu vím, že systém je pak opravdu ďábelsky rychlý.

Ostatně ani na mém Duronu 800, 512 MB RAM a 48x CD mechanikou rychlost nijak nezaostávala za Slackwarem na HDD, dokonce start KDE byl výrazně rychlejší. Pár sekund si počkáte, jen když se CD mechanika uspí a zastaví, ale jinak je systém opravdu velmi rychlý.

Detekce hardwaru

Ještě před nabootováním je možno v příkazovém řádku loaderu vypnout PCMCIA, HotPlug, AGP, APM nebo ACPI. ABC Linux držím v ruce poprvé, ale ani se Slaxem jsem tyto volby nikdy nepotřeboval, systém vždy nabootoval bez problémů, ale co kdyby... Systém bez problémů našel síťovou kartu (ještě aby ne, když je to Realtec 8139), zvukovou kartu (CMI8738), TV kartu (BT878), USB myš a dokonce i bluetooth do USB. K bluetoothu ale ABC Linux neobsahuje žádný software, škoda. Jediný problém měl s grafickými kartami.

Ano, v počítači mám GeForce FX 5200 AGP a Matrox MGA 100 PCI. Podstatné je, že obě našel, zapsal je do xorg.conf, ale nedotáhl celý proces do konce. Na GeForce je LCD 1280x1024, tam mi nastavil rozlišení 1024x768. Na matroxu je monosync monitor od Sunu, takže umí jen několik málo rozlišení s konkrétními frekvencemi, takže ten rozřádkovaný obraz byl nejspíš 800x600.

To, že mám takový speciální monitor, nemůže ABC Linux samozřejmě vědět, Sun žádné DDC signály neumí. Ale LCD je umí, a tak si konfigurátor mohl z monitoru přečíst, že nativní rozlišení je 1280x1024. Poslední výtka je, že nebyla zapnutá Xinerama. Na obou monitorech bylo zvlášť spuštěné KDE. Zvláštní je, že na sekundárním monitoru (Matrox) byly zapnuté „efekty myší nad ikonou“ v hlavním panelu KDE, na primárním se zobrazují jen obyčejné žluté obdélníčky.

Obrázek: 3.jpg

Moje konfigurace zjevně ABC Linux zaskočila, ale na druhou stranu, valná většina uživatelů má jen jeden monitor a ať chceme, nebo ne, 1024x768 je tak nějak použitelné všude. Snad jen ta Xinerama mohla být zapnutá. Přepsal jsem si tedy ručně rozlišení na 1280x1024, odstranil jsem konfiguraci druhé karty a jel jsem dál.

Na notebooku s displejem 1024x768, který se ale hlásí jako 800x600 (vada notebooku) se mi grafické prostředí spustilo v 800x600. Možná by opravdu bylo lepší na autodetekci zapomenout a před spuštěním se zeptat na několik základních věcí, jako je např. rozlišení.

Spuštění KDE

V ABC Linuxu 2005 je na výběr KDE a Fluxbox. KDE je všeobecně známé těžkotonážní prostředí a naopak Fluxbox je tak minimalistický, jak to jen jde. Fluxbox je určen spíše pro pokročilé uživatele, zaměřím se tedy především na prostředí KDE.

V systému je uživatel guest s heslem guest a pod tímto uživatelem se i KDE spustí. Oproti Slaxu se grafický režim spouští ihned, samozřejmě pokud si uživatel při startu nezvolí režim textový. V systému je samozřejmě i root a i pod ním lze grafické prostředí spustit, nicméně to nelze doporučit. Rozdíly jsou minimální, snad jen, že guest má pozadí v modré barvě a root ve žluté, grafický motiv a i vše ostatní je stejné.

Prostředí KDE

Na dolní liště je zleva řada ikon s často používanými programy, přepínač ploch, volné místo, ikonka s disketou, tray a hodiny. Kupodivu chybí přepínač otevřených oken, ten se totiž schovává pod horním okrajem plochy. Jelikož jsou CD distribuce zaměřené především na stávající uživatele Windows, tuto drobnost hodnotím záporně, je to trochu nezvyklé. Samozřejmě není problém si do volného místa ten přepínač oken přidat a ten nahoře zrušit.

Na ploše pak jsou víceméně standardní ikony z KDE, tedy Můj adresář, Systém a Média. Dále pak ikona Vítejte, kde jsou užitečné informace o ABC Linuxu a nesmí chybět ikona AbcLinuxu.cz offline, která spouští Firefox s offline mirrorem mateřského webu. A nakonec tři adresáře: IBM, Novell a Stickfish, kde se nacházejí reklamní materiály od sponzorů. Jejich jména jsou ostatně i napsána přímo na ploše.

Obrázek: 4.jpg

Prostředí Fluxbox

Pokud budete chtít spustit ABC Linux 2005 na starém počítači nebo prostě nemáte rádi KDE, zkuste grafické prostředí Fluxbox. Je sice opravdu spartánské, ale v ABC Linuxu je nakonfigurováno prakticky stejně jako KDE, takže v menu, které se vyvolává pravým tlačítkem myši, jsou stejné programy jako v KDE, jen tam nejsou jejich ikonky. Spodní panel Fluxboxu je vlastně jen přepínač ploch, přepínač programů, tray a hodiny. Jednoduché, prosté a funkční.

Používáme ABC Linux 2005

Nemá smysl zde vypisovat jednotlivé programy nebo jejich verze, stačí, že CD je plné užitečných programů, mezi kterými nechybí Firefox, OpenOffice.org, manažer souborů Krusader, multimediální přehrávače Kaffeine a Beep Media Player, nesmí chybět ani ICQ klient Kopete nebo vypalovací program K3b.

S ABC Linuxem se mi pracovalo opravdu pěkně, systém byl opravdu velmi rychlý, až mě to překvapilo, možná je to nějakou extra konfigurací jádra. Velmi mě i potěšila celková grafická vyladěnost.

Offline obsah

Server www.AbcLinuxu.cz je dnes asi nejnavštěvovanějším portálem o Linuxu. První polovinu obsahu tvoří především články a druhou polovinu diskuze, blogy nebo třeba sekce hardware. Kromě toho na AbcLinuxu.cz běží i dlouhodobé projekty, jako je učebnice Linuxu, akce Nakrmte tučňáka nebo prodej triček.

Téměř všechen obsah tohoto serveru je k dispozici na CD. K jeho prohlížení slouží obyčejný internetový prohlížeč s nainstalovanou Javou. Nemáte li trvalý přístup k internetu, je pro vás tato studna znalostí, zkušeností a informací neocenitelným pomocníkem.

Problémy jsou

Bohužel ABC Linux není tak dokonalý, jak píšu výše. Problém s grafikou jsem vyřešil sám a za něj ABC Linux zas tak moc nemůže, ale nefunkční konfigurace síťové karty, disky s Linuxem připojené jen pro čtení nebo u mě nefunkční obnovení uloženého nastavení již zamrzí.

Ke konfiguraci síťovky je v ABC Linuxu jednoduché grafické „klikátko“, jenže co jsem do něj zapsal, vůbec nefungovalo. Příkaz ifconfig mi prozradil, že klikátko zapsalo jen část konfigurace a po opětovném spuštění bylo v políčku pro IP adresu něco jako 10.193.120.210/8 a v políčku pro masku byl nějaký text. Masku jsem přitom zadal 255.255.255.248. Takže síť jsem musel nastavit ručně ifconfigem.

ABC Linux našel můj disk s nainstalovaným Linuxem a připojil ho s parametry ro, nodev, noexec. Argumenty noexec a nodev bych ještě bral, ale proč je připojen jen pro čtení, když jsem na něj chtěl uložit konfiguraci systému? To mi tak trochu není jasné. Problém jsem opět vyřešil ručně v konzoli.

Obrázek: 5.jpg

Zkusil jsem použít funkci pro uložení a obnovení nastavení systému. Opět je k dispozici jednoduché klikátko, které nabídne různá média, kam lze nastavení uložit. Po remountování disku i pro zápis jsem to uložil tam. Při obnovování by pravděpodobně fungovala možnost bootovací nabídky načíst nastavení v průběhu startu systému. Zkusil jsme ale použít grafické klikátko, které se zeptalo na umístění souboru, ale po odkliknutí se nic nestalo. Ani IP adresa, ani konfigurace Kopete, ani konfigurace X se nezměnila. Tak jsem to opět nastavil ručně. Je však možné připojit při startu parametr pro načtení uložených informací.

Pro uživatele Windows

Offline obsah lze zpřístupnit i přímo z MS Windows. CD má tzv. autorun, to znamená, že po vložení CD do mechaniky se spustí váš oblíbení internetový prohlížeč s uvítací stránkou. Ta je ostatně přístupná í ze spuštěného Linuxu přes ikonu Vítejte na ploše KDE. Na uvítací stránce jsou užitečné informace o ABC Linuxu 2005 a o portálu www.AbcLinuxu.cz. Offline vyhledávání je napsáno v Javě, pokud ji ve Windows nemáte, na úvodní stránce offline obsahu je návod, jak ji nainstalovat.

Přiložená příručka

Příručka je ve formě tlustšího sešitku a popisuje jak možnosti bootování ABC Linuxu 2005, tak i používání jednotlivých programů. Příručka se v největší míře věnuje právě různým programům, což je bezpochyby užitečné i pro jiné distribuce Linuxu. Příručku hodnotím velice kladně a rozhodně doporučuji si ABC Linux objednat v plné verzi. Získáte tak kvalitní Linux na CD, kvalitní příručku a uživatelé s horším připojením k internetu jistě velmi ocení bohatou databázi znalostí v offline verzi webu AbcLinuxu.cz. Zároveň si můžete objednat nějaké to tričko, a tím ještě více Linux podpořit.

Nahoru

Odkazy

Příspěvky

přepínač oken
9. 06. 2006, 10:26:57
Odpovědět  Odkaz 
"Kupodivu chybí přepínač otevřených oken, ten se totiž schovává pod horním okrajem plochy.

Tzv. "přepínač oken", běžně "pruh úloh" neboli taskbar se nikde neschovává, je prostě nahoře. Zajímavá tendence hodnotit všechno, co nepřipomíná Windows, "záporně"... tohle je například něco, co má KDE NAVÍC.
Re: přepínač oken
10. 06. 2006, 01:09:14
Odpovědět  Odkaz 
Zdravim

No pravda, on se tam skutecne neschovava, jako ze by zajizdel, ale chvili jsme ho hleda a schoval se nahoru, tak proto.

Jinak mas pravdu, ze jsme kritozoval to, ze to nevypada alespon podobne jako wokna. Ac sam jejich styl dvakrat nemusim a svoje KDE mam uplne jinak, ABCLinux je urcen predevsim pro predvedeni Linuxu novackum (=uzivatelum Woken) a pokud nenajde veci tam kde je zvykly, bude zmaten a odrazen. V tomhle ohledu je potreba trochu primhourit oci a prizpusobit se. Aspon to je muj nazor. Kdyz uz se pak odhodla k instalaci normalniho distra, takovyhle banality mu uz vadit nebudou.
Jen pro čtení
9. 06. 2006, 15:57:40
Odpovědět  Odkaz 
Připojování disků jen pro čtení byl speciální požadavek Leoše Literáka a v menu KDE je přidána položka, která zápis povolí, takže konzole netřeba ;-).

škoda jenom nefunkčního nastavení sítě a špatné detekce grafické karty :-(

Odpovědět

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz