přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, AntiX Linux 22 - svižná distribuce pro starý i nový hardware

AntiX Linux 22 - svižná distribuce pro starý i nový hardware

antix-logo_1.png

Distribuce, která nabízí alternativu k mainstreamu, umí oživit dnes už většinou nepodporované počítače a zachovává staré dobré časy bez systemd. V říjnu vyšla ve verzi 22 a nadále nabízí podporu 32-bitového hardwaru.


Před měsícem byla vydána nová větší verze distribuce AntiX Linux 22. Toto vydání je aktualizací předešlé verze 21, která stejně jako ta současná staví na stabilní větvi distribuce Debian verze 11 označené bullseye. AntiX Linux pro tuto řadu vydání používá své kódové označení Group Yorum.

Politika

AntiX Linux se označuje za antifašistický a záměrně vybírá svá kódová jména podle levicových postav, skupin a revolucionářů. Název Group Yorum patří turecké hudební skupině, založené roku 1985, jež dodnes vystupuje politicky laděnými písněmi a organizuje protesty. Tvorba této skupiny byla několik let zakázaná a někteří její členové byli zatčeni a vězněni.

AntiX Linux 22 - Fluxbox 1.3.7 AntiX Linux 22 - Fluxbox 1.3.7

Myšlenka AntiX Linuxu

Distribuce o sobě prohlašuje, že se jedná o rychlou, odlehčenou a jednoduše instalovatelnou živou distribuci Linuxu bez SystemD. Snaží se o podporu starých počítačů s minimálně 256 MB RAM a 5 GB místem na pevném disku. Umí běžet svižně jako živá distribuce, ale zároveň umožňuje přizpůsobení (remastering) tak, jak uživatel požaduje. Režim živého spuštění v kombinaci se zapisovatelným diskovým oddílem navíc nabízí způsob, jak zachovat rychlost spuštění a také uložit systémové a uživatelské změny.

Trvalé ukládání změn v režimu živé distribuce

Pokud uživatel systému nabídne zapisovatelný diskový oddíl, je možné změny v souborovém systému uložit a načíst při dalším spuštění. I zde je možnost volby:

 • Persistence - trvalý zápis, který jak změny v rootfs, tak v homefs, zapíše do image souborů (nikoliv na samotný oddíl) na daném diskovém oddíle ve složce /antiX/.
 • Frugal - úsporný zápis, který rootfs používá podobně jako v persistentním režimu, ale systémové změny se ukládají v komprimovaném squashfs, který by měl zabírat mnohem méně místa.

AntiX Linux 22 - IceWM 3.2.2 AntiX Linux 22 - IceWM 3.2.2

Co je nového ve verzi 22

 • novější jádro 4.9.0-326
 • správce oken IceWM 3.2.2
 • webový prohlížeč Firefox ESR 102.3
 • internetový balík Seamonkey 2.53.14
 • byla vylepšena lokalizace
 • byly opraveny klíče deb archivů
 • nefunkční balíček mps-youtube byl odstraněn
 • modem-manager je nově nahrazen nástrojem Sakis3G 0.2.0e přejatým z distribuce Kali Linux
 • dále byly odstraněny balíčky elogind, libpam-elogind a libelogind0, protože se místo nich používají balíčky seatdconsolekit

Mnoho balíčků z upstreamové distribuce Debian muselo být znovu sestaveno, aby byly odstraněny pevné závislosti na libsystemd0/libelogind0. Pro přestavu - jde o následující balíčky: apt, cups, dbus, gvfs, openssh, policykit-1, procps, pulseaudio, rpcbind, rsyslog, samba, sane-backends, udisks2, util-linux, webkit2gtk a xorg-server.

Uživatelé AntiX Linux 21 mohou na novou verzi distribuce povýšit jednoduše pomocí aktualizace nástrojem apt nebo synaptic.

Server os.watch zveřejnil na youtube krátké video s představením nové verze.

Varianta s novějšími balíčky

Pro ty, kdo rádi zkoušejí nové verze softwaru, je k dispozici i sestavení distribuce, které vychází z větve Debian testing (kódový název sid). Instalační obrazy jsou k dispozici na serveru sourceforge.net.

AntiX Linux 22 - JWM 2.4.2 AntiX Linux 22 - JWM 2.4.2

Správci oken

Vzhledem k zaměření distribuce na rychlý běh a jednoduchost nelze očekávat, že pro grafické prostředí budou použita náročná prostřední pracovní plochy. Distribuce je tedy vybavena klasickými správci oken, mezi něž patří:

 •  IceWM 3.2.2
 •  fluxbox 1.3.7
 •  jwm 2.4.2
 •  herbstluftwm 0.9.5

Zajímavostí herbstluftwm je to, že má ruční tiling (dlažicování) ovládaný kompletně z klávesnice.

AntiX Linux 22 - herbstluftwm 0.9.5 AntiX Linux 22 - herbstluftwm 0.9.5

Závěr

Distribuce AntiX Linux 22 je zajímavá odlehčená distribuce, která umí vdechnout život mnohdy už zapomenutým hardwarovým kouskům. Sám jsem ji využil pro oživení Netbooku Lenovo IdeaPad S12, na kterém se mi narozdíl od běžných distribucí podařilo nastavit korektní rozlišení atypického grafického čipu VIA Chrome.

Výhodou je, že AntiX Linux je postaven na vyzkoušeném kódu Debianu, což zaručuje stabilitu a především široké možnosti instalace softwarových balíčků. Také promyšlená konfigurace živé či hybridní živé distribuce s ukládáním dat nabízí velkou univerzálnost a možnost přizpůsobení různým potřebám uživatelů.

Závěrem bych rád ještě zmínil, že distribuce MX Linux používá AntiX Linux jako svůj základ, který následně obohacuje svými nástroji.

Nahoru

Příspěvky

AntiX Linux 22 - svižná distribuce pro starý i nový hardware
redhawk 29. 01. 2023, 13:01:11
Odpovědět  Odkaz 
Tak ono je to aj naopak.
Antix pouziva utility z mx napr. mxpi (MX program installer)
AntiX Linux 22 - svižná distribuce pro starý i nový hardware
redhawk 29. 01. 2023, 13:01:13
Odpovědět  Odkaz 
Tak ono je to aj naopak.
Antix pouziva utility z mx napr. mxpi (MX program installer)

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Jan Papež

Jan Papež

Jsem správcem serverové infrastruktury a do pracovního světa jsem vyrazil hned po střední škole. I přesto, že v práci spravuji servery s MS Windows, baví mě poznávat GNU/Linux. Používám hlavně openSUSE a zapojil jsem se do komunity překladatelů.


 • Distribuce: openSUSE
 • Grafické prostředí: KDE

| blogPublic Relations

OpenRadioss: Simulace dynamických dějů nyní jako open-source

OpenRadiossNa podzim loňského roku Altair překvapil odbornou veřejnost z řad výpočtářů a vývojových inženýrů představením řešiče OpenRadioss. Jak už název napovídá, Open­Radi­oss je open-source verzí explicitní­ho solveru Altair Radioss, CAE nástroje pro simulace rychlých dějů, jakými jsou tolik populární virtuální testy nárazů vozidel, včetně vyhodnocení pasivní bezpečnosti, zkoušky odolnosti leteckých konstrukcí, pádové zkoušky elektronických zařízení a podobně.

Pokračování ...Public Relations

PATRON-IT staví svůj monitorovací systém na technologii N-able

Společnost PATRON-IT je jednou z nejres-pektovanějších českých společností, které se specializují na IT bezpečnost. Její hlavní činností jsou dodávky SaaS (Security as a Service) služeb s garancí bezpečnosti a obrany proti útokům.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 10. April

Zapojte se do tvorby distribuce Mageia

Podílejte se na vytváření balíčků pro Mageiu, dělejte, co je potřeba, staňte se baličem


Pavel Fric

Pavel Fric, 13. March

Lollypop

Lollypop je hudební přehrávač navržený, jak ukazuje jeho podoba, aby výborně zapadl do pracovního...


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Všechny blogy »