přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, openSUSE Leap 15.2: zaměřeno na umělou inteligenci, strojové učení a kontejnery

CIO Agenda

openSUSE Leap 15.2: zaměřeno na umělou inteligenci, strojové učení a kontejnery

Kontejner_Leap_15_2_1.png

Nová verze distribuce openSUSE Leap, plně kompatibilní s připravovaným SLE 15 SP2, přináší nejen aktualizace a backporty, ale i nové možnosti.


Ve čtvrtek 2. července 2020 byla uvolněna nová verze komunitní distribuce openSUSE Leap 15.2, která staví na základním kódu připravovaného SUSE Linuxu Enterprise 15 Service Pack 2 a rozšiřuje jej o další komunitní balíčky. Toto úzké spojení umožňuje provést kdykoliv snadnou migraci z Leapu na SLE, což přináší možnost rozšíření podpory a údržby distribuce po ukončení 18 měsíčního životního cyklu komunitní verze. Projekt openSUSE mimo to také nabízí průběžně aktualizovanou distribuci openSUSE Tumbleweed, která poskytuje nejnovější vydání softwaru z upstreamu hned poté, co balíčky úspěšně projdou testováním.

Umělá inteligence, strojové učení

Největší novinkou pro Leap 15.2 je, že do distribučního repozitáře byly zahrnuty balíčky pro práci s umělou inteligencí a strojovým učením. Uživatelé tak mohou začít používat Tensorflow (framework pro hluboké učení), PyTorch (knihovna strojového učení) a ONNX (otevřený formát pro znázornění modelů strojového učení). openSUSE tak uživatelům otevírá možnost používat technologie, které dosud byly spíše doménou proprietárních nástrojů.

Kontejnerové technologie

openSUSE Leap je možné nasadit jako kontejner (JeOS), ale také v roli kontejnerového hostitele. V Leapu 15.2 je poprvé zahrnut oficiální balíček Kubernetes, jež přináší nové schopnosti kontejnerové orchestrace a umožňuje uživatelům automatizovat nasazování, škálování a správu kontejnerizovaných aplikací.

Novinkou je také CRI-O – odlehčená alternativa Dockeru, která Kubernetes umožňuje spouštění podů a procesů pomocí jakéhokoliv běhového prostředí vyhovujícího OCI. Dalším doplňkem pro Kubernetes je Helm – správce balíčků.

Cilium je další z mnoha kontejnerových nástrojů. Cilium pomáhá při transparentním zabezpečování síťového připojení a vyvažování zátěže mezi aplikačními kontejnery a službami nasazenými pomocí linuxových kontejnerových frameworků jako jsou Docker a Kubernetes. Cilium poskytuje efektivní způsob definice a vynucení bezpečnostních politik na úrovni sítě a aplikace a to na základě identity kontejneru/podu.

Hlavní komponenty

openSUSE Leapu 15.2 přichází s jádrem Linux 5.3 a k němu backportovanou podporou nového grafického hardwaru. Překladač GCC je zde ve verzi 9 společně s aktualizovanou verzí Mesa balíčku 3D Graphics, systemd zůstává na verzi 234.

YaST – správa konfigurace systému

Známý nástroj YaST dostal také mnoho vylepšení. Například nástroj pro dělení disků nyní dokáže spravovat svazky Btrfs rozložené na více zařízeních, dále umožňuje použití pokročilejší šifrovací technologie, přináší přesnější zjišťování diskových oddílů MS Windows šifrovaných BitLockerem a lepší správu úložných zařízení pro Raspberry Pi. Významně byly vylepšeny bezobslužné instalace s AutoYaSTem.

Leap může být spouštěn nad WSL (Linuxový subsystém Windows). YaST ve verzi uvedené v Leapu 15.2 zlepšuje kompatibilitu s touto platformou, zvláště když se spouští YaST Firstboot, aby provedl všechna potřebná úvodní nastavení.

Leap 15.2 je první vydání openSUSE, které uvádí pozvolnou změnu, která rozděluje systémovou konfiguraci mezi adresáře /usr/etc a /etc. YaST podporuje tuto novou strukturu ve všech dotčených modulech a nabízí správcům systémů centrální místo pro kontrolu konfigurace, což jim pomůže během přechodu a i poté.

Prostředí pracovní plochy

V Leapu 15.2 je dostupná verze KDE Plasma 5.18 s dlouhodobou podporou (LTS), která obsahuje jasnější notifikace, uspořádanější nastavení a atraktivnější celkový vzhled.

GNOME bylo povýšeno na verzi 3.34, která zahrnuje vizuální osvěžení pro mnoho aplikací. Možnost si navolit více datových zdrojů v nástroji Sysprof usnadňuje profilování výkonu aplikací. Také byl vylepšen Builder včetně integrace D-Bus inspektoru.

Do této verze Leapu přišlo Xfce 4.14, což je nová verze vyvíjená po čtyři roky. Hlavním cílem bylo především přepsat všechny komponenty z Gtk2 na Gtk3 a z D-Bus Glib na GDBus, do této verze byly také zahrnuty některé opravy a vylepšení.

Zmenšování rozdílů v Leapu

Závěrem stojí za zmínku, že v dubnu 2020 Gerard Pfeifer – předseda rady openSUSE – zaslal do e-mailové konference nabídku SUSE interně nazvanou Closing the Leap Gap. Cílem této nabídky je přiblížení komerčního SLE ke komunitnímu openSUSE do takové míry, že SUSE chce kromě již poskytovaného zdrojového kódu dodávat do openSUSE i binárky podnikového SUSE Linuxu. Společně s vydáním openSUSE Leapu 15.2, do kterého jsou zahrnuty zdrojové kódy SLE 15 SP 2, začínají v SUSE paralelně připravovat prototyp vydání nazvaný Jump. Tento prototyp by měl být dokončen v říjnu 2020, kdy se bude konat Konference openSUSE + LibreOffice. Na této konferenci, která se bude odehrávat online, je v plánu diskuse o Jumpu. Zde by také mělo vzejít rozhodnutí, zda v Jumpu pokračovat. Pokud bude prototyp odsouhlasen, další verze distribuce openSUSE Leap 15.3, plánovaná na červenec 2021, plynule Jump převezme.

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Jan Papež

Jan Papež

Jsem správcem serverové infrastruktury a do pracovního světa jsem vyrazil hned po střední škole. I přesto, že v práci spravuji servery s MS Windows, baví mě poznávat GNU/Linux. Používám hlavně openSUSE a zapojil jsem se do komunity překladatelů.


  • Distribuce: openSUSE
  • Grafické prostředí: KDE

| blogPublic Relations

QNAP QHora-301W - router pro softwarově definované sítě nové generace

QNAPPo­kud fir­my chtě­jí ak­cep­to­vat no­vou nor­mu prá­ce na dál­ku, mu­sí mo­der­ni­zo­vat svo­ji síť, aby pod­po­ro­va­la jak vy­so­ko­rych­lost­ní lo­kál­ní ře­še­ní po­k­rý­va­jí­cí ka­be­lo­vé a bez­drá­to­vé při­po­je­ní, tak i VPN pro rych­lé a bez­peč­né při­po­je­ní uži­va­te­lů na ví­ce mís­tech. QNAP těm­to po­ža­dav­kům vy­chá­zí vstříc svo­jí no­vin­kou QHora-301W.

Pokračování ...Public Relations

Průvodce software defined storage

AlefV dnešní době hledá stále více organizací způsob, jak získat volnost v nákupu hardwaru pro podnikové úložiště. Slibují si, že se při použití Software Defined Storage zbaví takzvaného vendor lock in a současně získají finančních úsporu, protože SDS vytváří z běžných komoditních serverů připojených k Ethernet síti úložiště s plnohodnotným data managementem. Snížení nákladů také bývá jeden z častých důvodů, proč sáhnout po SDS řešení.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 21. August

Sayonara Player 1.5.1

Přehrávač, jak má být. Poslední dobou vývoj šlape


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. January

MuseScore 3

První aktualizace třetí řady notačního editoru MuseScore


Redakce

Redakce, 21. December

Pište pro LinuxEXPRES

Baví vás Linux? Pište o něm, není to nic těžkého. LinuxEXPRES hledá nové autory.


Všechny blogy »