přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Linux Mint 13: Ve jménu skořice

Linux Mint 13: Ve jménu skořice

linux_mint.png

Před půlrokem nás Linux Mint zaujal nevolí přizpůsobit se novým trendům v oblasti linuxového desktopu a rozhraní GNOME Shell upravil hromadou rozšíření. Ta však umožňovala pouze povrchní změny, bylo potřeba pustit se do kódu samotného GNOME – a tak vzniklo prostředí Cinnamon, které hraje prim v Linux Mintu 13.


Seznámení

Pokud jste se s Linux Mintem ještě nesetkali, tak vězte, že se jedná o linuxovou distribuci založenou na Ubuntu. V praxi to vypadá tak, že vývojáři vezmou aktuální verzi Ubuntu (v tomto případě tedy 12.04 LTS) a naroubují na ni svá vylepšení. Zatímco dříve se Mint pokoušel udělat Ubuntu ještě uživatelsky přívětivější, dnes se snaží především nabídnout alternativu k novým a mnohými odmítaným konceptům uživatelského rozhraní.

Logo linuxové distribuce Linux Mint Logo linuxové distribuce Linux Mint

V pořadí již třináctá verze distribuce byla pojmenována „Maya“ podle dcery Clementa Lefebvrea, zakladatele a hlavního vývojáře Mintu. Stejně jako u Ubuntu se jedná o verzi s prodlouženou podporou (LTS), takže důležité aktualizace budou vydávány až do dubna roku 2017.

Je libo maté, nebo skořici?

Linux Mint 13 vychází ve dvou edicích – v jedné s grafickým prostředím MATE, v druhé s prostředím Cinnamon. Ačkoliv se obě snaží o stejnou věc – zachovat tradiční koncept desktopového prostředí, každé na to jde jiným způsobem. MATE je fork dnes již nevyvíjeného GNOME 2, jehož cílem je hlavně udržení prostředí v použitelném stavu. Zato Cinnamon staví na novém GNOME 3 a ke tradičnímu konceptu se nebojí přidat i špetku novinek.

TIP: Nic vám nebrání provozovat obě prostředí souběžně v jedné instalaci systému. Stačí doinstalovat potřebné balíčky, buď mint-meta-mate, nebo cinnamon.

MDM – správce přihlašování

Hned při prvním spuštění systému vás přivítá novinka, která je společná pro obě prostředí. O přihlašování uživatelů se nově stará MDM Display Manager – starý známý GNOME Display Manager 2.20 s lehkými úpravami. Oproti LightDM z Ubuntu má více možností, ale zase není zdaleka tak oku lahodící. Myslím však, že většina uživatelů tuto změnu moc řešit nebude.

Nová přihlašovací obrazovka MDM Nová přihlašovací obrazovka MDM

A možnosti jejího nastavení A možnosti jejího nastavení

Cinnamon

Nyní už se pojďme seznámit s hlavní hvězdou vydání, prostředím Cinnamon ve verzi 1.4. Skládá se z tří hlavních součástí: Panelu (přehled otevřených oken), menu (přehled aplikací) a Expa (přehled pracovních ploch a oken na nich otevřených).

Cinnamon Cinnamon

Panel

Panel je zřejmě nejnudnější, ale zároveň nejcennější součástí Cinnamonu, a to proto, že přináší to, co uživatelům na nových rozhraních nejvíce chybělo. Najdete na něm tlačítko pro přístup do menu, spouštěče aplikací, přehled otevřených oken a potom nejrůznější applety. U appletů ještě chvíli zůstaňme – přímo v instalaci je jich necelá dvacítka, když připočteme další dostupné ve webovém katalogu, dostaneme se zhruba na stovku. To je vzhledem k mládí prostředí velmi úctyhodné číslo. Uživatelé se s nimi navíc budou cítit jako „doma“, protože většina se silně inspiruje u podobných appletů pro GNOME 2. Nemálo z nich přímo zakládá na jejich kódu. Přehled instalovaných a aktivních appletů najdete v nabídce Nastavení Cinnamonu | Applety.

TIP: Další applety můžete stahovat na LinuxMint.com. Nainstalujete je rozbalením archivu do adresáře ~/.local/share/cinnamon/applets/.

Přehled appletů Přehled appletů

Pokud si panel chcete přizpůsobit dle svého gusta, všimněte si nenápadné šipky. Pod ní se skrývají dvě důležité položky: Editační režim panelu vám umožní přeorganizovat prvky na panelu stylem „drag-n-drop“, pod položkou Nastavení panelu už se skrývá pár pokročilejších možností. Potěší zejména volba pozice panelu (nahoře, dole, vlevo i vpravo) a možnost zapnout automatické skrývání panelu.

Pohled na panel a jeho nastavení Pohled na panel a jeho nastavení

Menu

Po příjemném úvodu s panelem přichází mírné ochlazení, za které může menu. Menu obsahuje přehled aplikací roztříděných do kategorií, vyhledávací pole pro vyhledávání v nich, tlačítka pro vypnutí počítače, odhlášení uživatele, uzamknutí obrazovky. Trochu místa zbylo i na oblíbené aplikace, které na své místo do levého sloupce můžete zařadit přetažením z kategorií. Abych své dojmy uvedl na pravou míru – menu není špatné, obsahuje v podstatě vše důležité, ale ze srovnání s menu, kterým Mint disponoval dříve, odchází jako poražené. Může za to i poněkud fádní vzhled.

Menu je jednoduché a jednolité – možná až moc Menu je jednoduché a jednolité – možná až moc

Mezi jednotlivými kategoriemi bohužel aplikace myší přetahovat nelze. Tady přichází na scénu editor menu zvaný Alacarte. Název vám nejspíš nic neříká, ale když se podíváte na screenshot níže, asi už budete vědět, zač je toho loket. Jedná se známý editoru menu z GNOME 2. Svou úlohu zastane, ale dnes zkrátka frčí „drag-n-drop“. Budu se těšit v příští verzi.

Editor menu Alacarte Editor menu Alacarte

Expo

Přehled pracovních ploch alias Expo se zobrazí při najetí kurzorem do levého horního rohu. Expo umožňuje přepínat mezi plochami a přetahovat okna z jedné plochy na druhou. Další plochy přidáte přes tlačítko + napravo, odstraníte je klasicky křížkem. Bohužel jsem nepřišel na způsob, jak plochy přeskupovat a například je umístit pod sebe.

Expo – přehled pracovních ploch Expo – přehled pracovních ploch

Pokud vám pro zobrazení Expa nevyhovuje levý horní roh, navštivte nabídku Nastavení Cinnamonu | Aktivní roh a zvolte roh kterýkoliv jiný. Pokud zase například používáte jen jednu plochu a ostatní by vám překážely, změňte Funkci aktivního rohu na Výběr okna. A vůbec – pokud vás Expo otravuje celé, lze ho ve zmiňované nabídce vypnout úplně. Notoricky známé klávesové zkratky [Alt+Tab] (přepínání oken) a [Ctrl+Alt+směr] (přepínání ploch) v Cinnamonu samozřejmě fungují také.

Nastavení „aktivního rohu“ Nastavení „aktivního rohu“

Další nastavení

Na některé možnosti nastavení už jsme se podívali, pojďme si ve stručnosti zmínit i ty další – není jich málo:

Kalendář – klasické nastavení data, časové zóny a formátu zobrazení data

Motivy – Zde najdete témata vzhledu, a to hned pro několik různých součástí prostředí. Motivy Cinnamonu (devatenáct ve výchozí instalaci) mění vzhled panelu, menu a Expa. Dále můžete zvolit motiv okna, kurzoru, ikon a GTK+.

Rozsáhlá nabídka motivů Cinnamonu Rozsáhlá nabídka motivů Cinnamonu

Efekty – Nastavení efektů při manipulaci s okny a doby trvání efektů. Efektů je mnoho, ale jsou označeny ne zrovna přívětivě například jako „easeInSine“.

Rozšíření – Správce rozšíření ve výchozí instalaci zeje prázdnotou, ale ve webovém katalogu už pár rozšíření najdete.

Pracovní plocha – Tato sekce se omezuje výhradně na nastavení toho, jaké ikony na ploše chcete zobrazit. Je libo síťové servery, koš, či připojená externí zařízení?

Okna – Nastavení akce po kliknutí na záhlaví okna, zaměření (fokus) okna a tlačítek okna. Poslední možnost je velmi schopná, umožní vám třeba i umístit tlačítko pro minimalizaci do levého rohu okna a tlačítko pro zavření do pravého rohu. Představivosti se meze nekladou.

Záhlaví okna můžete upravit přesně podle svých představ Záhlaví okna můžete upravit přesně podle svých představ

Písma – Nastavení fontu, jeho velikosti, škálování, korekce a vyhlazování – nic, co bychom už neznali. Zamrzí však, že se změna písma neprojeví v panelu a menu.

Půlroční zázrak

Kdybych to nevěděl, jen stěží bych uvěřil, že je Cinnamon teprve půlroční dítko. Vypadá totiž skoro dospěle. Svižně běhá, celkem hezky vypadá (jen ta tapeta už by chtěla vyměnit), má obstojné – na dnešní poměry spíše přímo vynikající – možnosti nastavení a nezaregistroval jsem žádné problémy se stabilitou. Vezměte ale na vědomí, že Cinnamon vyžaduje grafickou akceleraci.

Cinnamon není dokonalý. Panel by mohl být ještě konfigurovatelnější, menu by potřebovalo vícero úprav a mohl bych pokračovat dále... Co je hlavní – nesetkáte se s takovými nedostatky, které by vám znepříjemňovaly každodenní používání. Proto bych se nebál nasadit Cinnamon ani na pracovní počítač. Pokud vývojáři neusnou na vavřínech a Cinnamon budou dále vylepšovat, mohlo by se prostředí stát rovnocenným konkurentem GNOME Shellu a Unity z Ubuntu.

TIP: Cinnamon můžete používat i v mnoha dalších distribucích.

MATE

U druhého prostředí MATE 1.2 se zastavíme jen na skok. Jak už jsem zmínil, jedná se o fork GNOME 2, který oproti němu nepřináší nic nového. Vše obstarává panel a menu. Kuriózní je fakt, že když prostředí MATE doinstalujete, dostanete jinou konfiguraci, než po nainstalování edice MATE. V prvním případě očekávejte dva panely a klasické GNOMe menu, v druhém zase jen spodní panel a MintMenu. To ale není nic, co by nespravilo pár klepnutí a tahů myší.

MATE s dvěma panely MATE s dvěma panely

Zatímco v Linux Mintu 12 nebylo MATE ještě úplně hotové a stabilní, ve „třináctce“ už vývojáři slibují bezproblémový běh, což z vlastní zkušenosti mohu potvrdit. Na druhou stranu také upozorňují, že některé součásti GNOME 2 do MATE ještě nebyly implementovány a třeba Bluetooth dělá problémy. Osobně jsem ale nic nepostrádal. MATE už je na 99 % tam, kde bylo původní GNOME 2. Pro někoho to může být málo, někdo jiný si zase nic víc nepřeje. Proč ne, v tom je přece krása svobodného softwaru.

MATE – správce souborů MATE – správce souborů

Prostě funguje

Netřeba dlouhých závěrů, Linux Mint 13 prostě funguje. Zatímco v minulé verzi byl ještě takový polovičatý, tentokrát už se našel a stal se cennou alternativou pro staromilce, kterým GNOME Shell, Unity či jiná další rozhraní nevyhovují.

Nahoru

Příspěvky

Linux Mint 13: Ve jménu skořice
SpaceExplo 13. 08. 2012, 00:38:29
Odpovědět  Odkaz 
Prominte, jen se chci zeptat, jestli urcite mate spravne screenshoty k MATE desktopu, instaloval (a poustel z LiveDVD) jsem LM13 MATE uz nekolikrat a vzdy jsem dostal "stary dobry" desktop s organizaci stejnou jako ma Cinnamon (tedy jeden panel, vlevo tlacitko menu, uprostred otevrena okna, vpravo ikonu + datum a cas), oficialni screenshot zde: http://linuxmint.com/pictures/screenshots/maya/mate.png
Roman Bořánek Re: Linux Mint 13: Ve jménu skořice
Roman Bořánek 13. 08. 2012, 13:50:45
Odpovědět  Odkaz 
Dobrý postřeh, rozdíl je v tom, že já jsem prostředí MATE doinstaloval do Cinnamon edice. Opravíme, díky.
Petr Valach Linux Mint 13: Ve jménu skořice
Petr Valach 13. 08. 2012, 02:06:55
Odpovědět  Odkaz 
Hloupý dotaz, jde na tuto distribuci naroubovat KDE a Unity z Ubuntu?

Předpokládám, že asi ne, takže nevím, možná to jen vyzkouším live...

Pokud je GUI distribuce postaveno na hlavním panelu a startovací nabídce, pak je to návrat k windows 98 a popravdě mě taková distribuce nemůže nijak zvlášť oslovit nebo ohromit. Letmou výjimkou je Xubuntu, ale to stejně mám jen kvůli testování...

Každopádně za článek moc díky, je dobře, že se svět linuxu trochu hýbe :-) Je dobře, když vznikají fungující alternativy pro nespokojence, které jim vyhovují lépe, ale já na Unity a KDE nedám dopustit... všecko se dá vylepšovat, ale pro mě je to prozatím absolutní top napříč různými operačními systémy (nejen) linuxového typu. To jsou totiž prostředí, ve kterých se skutečně dá dělat něco smysluplného a pracovat.
Miroslav Hrončok Re: Linux Mint 13: Ve jménu skořice
Miro Hrončok 13. 08. 2012, 05:43:34
Odpovědět  Odkaz 
Varianta s KDE existuje, http://blog.linuxmint.com/?p=2090

Variantu s Unity neznám, ale mělo by jít doinstalovat z repozitářů, prootže Mint používá repozitáře Ubuntu a další navíc.
Petr Valach Re: Re: Linux Mint 13: Ve jménu skořice
Petr Valach 13. 08. 2012, 08:40:00
Odpovědět  Odkaz 
Děkuji :-)
Linux Mint 13: Ve jménu skořice
Buňák 13. 08. 2012, 08:23:54
Odpovědět  Odkaz 
Cinnamon je príma, zkoušel jsem ho na Ubuntu 12.04 32b ale:
- není počeštěný :( To by nevadilo, kdybych ho nechtěl nasadit kamarádům.
- cca 2 - 3 minuty po spuštění Writeru z LibreOffice a práce v něm se celé prostředí kousne a je to na tlačítko :( Daří se mi to zopakovat i na čisté instalaci Ubuntu. Tak nevím, můžete to prosím zkusit v Mintu?
Linux Mint 13: Ve jménu skořice
David Ondrejkovič 13. 08. 2012, 09:54:58
Odpovědět  Odkaz 
1) Cinnamon jde nainstalovat takřka na všech distribucích: http://cinnamon.linuxmint.com/?page_id=61

2) Cinamon JE počeštěný - i když se občas některé položky nevím proč vrátí do angličtiny

3) Nekompatibilita a zamrzání počítače při spuštění LibreOffice na NĚKTERÝCH počítačích s Cinnamon je známým bugem, který bohužel marně už půl roku čeká na opravu.
Alacarte je opravdu fork?
Tomáš 13. 08. 2012, 13:08:45
Odpovědět  Odkaz 
Editor Alacarte byl přece v Gnome už od verze 2.16.
Roman Bořánek Re: Alacarte je opravdu fork?
Roman Bořánek 13. 08. 2012, 13:52:21
Odpovědět  Odkaz 
Díky, opravíme.
Linux Mint 13: Ve jménu skořice
Martin Bajer 14. 08. 2012, 11:33:20
Odpovědět  Odkaz 
Zkoušel jsem Ubuntu 12.04 a zhrozil se. Všichni známe divné, výchozí, hnědé téma v minulosti. U oranžového wallpaperu mě tentokrát napadlo, že asi jde o nějakou psychickou poruchu, jinak si to neumím vysvětlit. Z dění kolem GNOME 3 a shellu, které v noha směrech nedává smysl, cítím práci psychopatů.

Mint 13 s MATE 1.4 je téměř perfektní a pro mě je to možnost dále používat prostředí, které znám už 13 let.

V instalátoru postrádám možnost volby šifrovaného LVM, proč byla vypuštěna?
V GNOME chybí volba pro hibernaci a kláv. zkratka FN+F12 nefunguje. Netušíte někdo proč?
Linux Mint 13: Ve jménu skořice
Pavel Jan 14. 08. 2012, 13:44:36
Odpovědět  Odkaz 
Moc pěkný tovar, tak proč jsem odešel: Při zapnutí Opery hromy blesky na monitoru, skype ikona nefunkční a pár drobností, které mi vadili. Možná mám špatné železo (HP4510s). Po všech různých novotách s shellech a Unity u Ubuntu jsem zařadil zpátečku. Nyní Lubuntu 12.04 s pár změnama.
Linux Mint 13: Ve jménu skořice
mac 14. 08. 2012, 18:46:42
Odpovědět  Odkaz 
No jsem na to zvědavej, protože linuxmint 12 na mém NB pořádně nejede. Zasekává se touchpad a zvukovka uprostřed přehrávání filmů vypadne. Pomáhá jedině restartovat systém. V Ubuntu jsem to řešit nemusel, ale po přidání Unity jsem ho "bohužel" musel opustit. Škoda. Už se zdálo, že konečně budeme mít vyladěný linux pro PC a NB.
Linux Mint 13: Ve jménu skořice
grafik 14. 08. 2012, 21:56:55
Odpovědět  Odkaz 
Achich ouvej. Pořád ty samé grafické chyby. Již několik let. Nechápu proč se nenajde nějaký šikovný grafik/tým, který by vytvořil jednotnou grafiku. Desktopy na Linuxu jsou prostě pořád amatérská splácanina, jakoby to kreslili programátoři. Výjimkou začíná být Ubuntu/Unity, kde se grafika řeší.

Takže chyby v screenshotech:

1. start menu - zubaté kolečko je moc ostré oproti všemu ostatnímu a nezdá se vertikálně zarovnané
2. start menu - uvnitř po otevření je po levé straně panel s ikonkami - obrovské mezery a uvnitř malé ikony, opět špatně
3. start menu - uvnitř po otevření je nahoře vyhledávací textbox - nezarovnán, neroztažen - zase špatně
4. start menu - uvnitř po otevření vpravo: useknuté písmo i aktivní výběr, hrůza
5. start menu - okraje kolem celého okna - každý je jiný
6. hlavní dolní lišta - rámeček aplikace - delší text má na konci 3 tečky - chybí pravý okraj
7. hlavní dolní lišta - ikony sítě, bluetooth, atd. moc tlusté ve srovnání s okolním písmem
8. hlavní dolní lišta - ikony baterie - příliš malá vzhledem k písmu
9. plocha - ikony mají bílý text se stínem odlišný od ostatního písma (velikost) a bílý text na bílem pozadí nekomentuji, řešení je změnit tapetu?
10. na dalších screenshotech - zelená barva působí "nezrale" a nepříjemně
11. thunderbird ikonka známky - okraje známky pomalu ani nejdou rozpoznat
12. nautilus - označená položka "roman" opět bílé písmo na světlém pozadí
13. nautilus - nic nevystupuje jen jediné "tlačítko?" "Zobrazení s ikonami". Kdybych stál na Nautilu jako na zemi, viděl bych obrovský panelák "Zobrazení s ikonami" - proč by mě měl zaujmou zrovna panelák "Zobrazení s ikonami"? ach jo
14. přihlašovací obrazovka - vše je šedé a uprostřed malinkatým šedým písmem "Vítejte" s obrovskou ikonou monitoru s tlustými okraji, které používá skate komunita, vedle které jsou ikonky apple stylu - co to má proboha jako být? A ten malý bílý obdélníček - do toho mám psát?
atd.

Mohl bych pokračovat a to jsem viděl jen pár screenshotů. Já si to prostě neumím vysvětlit než tak, že nějaký programátor nabouchne nějaký obrázek v gimpu. To udělá dalších 100 a pak to jiný slepí dohromady.

A to prosím hodnotím jen úplný základ. Už kvůli těchto věci bych nemohl s tímto desktopem pracovat, protože by mě to znervózňovalo každý den. Jak už někdo někdy předemnou řekl: "Desktop má být příjemný". Tenhle prostě není.

Vzhled Linux desktopů mě prostě mrzí. A je to to první co člověk vidí a na co se kouká celou dobu. Pokud grafickou oblast připodobním k té admin (řekněme lehce programátorské) oblasti, je to něco jako by někdo udělal překlep v parametru příkazu v terminálu: "ls --alk" místo "ls --all". Jé ten Linux je super umí vypsat všechny soubory a dělá se to takto: "ls --alk" - ale co proboha je to "alk"? Nad tím už nikdo nepřemýšlí - "Tak to prostě je". A to je podle mého problém (nejen) z hlediska grafického.
Jiří Eischmann Re: Linux Mint 13: Ve jménu skořice
Jiří Eischmann 14. 08. 2012, 22:27:11
Odpovědět  Odkaz 
I když některé z těch výtek považuju čistě za otázku vkusu, většina z nich je validních. To bude asi tím, že Mint žádné profi designéry nemá. Je dost dobře možné, že nemá žádné designéry.
Unity je na tom sice z pohledu detailů lépe, ale ani to není žádný zázrak. Třeba kalendář u hodin je naprosto otřesné dílo.
Mně osobně se nejvíc líbí GNOME 3 a to právě kvůli těm detailům. Tam se na ně totiž zaměřují asi nejvíce. A profi designéry tam mají. Jenom já vím minimálně o třech.
Re: Linux Mint 13: Ve jménu skořice
Pavel Šimerda 14. 08. 2012, 23:06:16
Odpovědět  Odkaz 
„je to něco jako by někdo udělal překlep v parametru příkazu v terminálu: "ls --alk" místo "ls --all".“

Hezké. Prý tak nějak vznikl příkaz umount (místo unmount). Takže vůbec nejsi daleko od pravdy.

„A to je podle mého problém (nejen) z hlediska grafického.“

Je to problém, kterým je svět open source protkaný. Ale na druhou stranu musím říct, že ten problém se týka i closed source software a open source na to má určité postupy, jak to řešit. Jsou to různé standardy a takové věci.

Nevím přesně, čím to je, ale v poslední době se linuxový software od standardů značně odklání. Vznikají nové věci, i hodně zajímavé, jen nejsou navrhované s ohledem na standardy. A vedle toho vznikají nové standardy, které zase nejsou navrhované dostatečně prakticky
a dotahuje se to všecho dodatečně.

Ale je i dost možné, že to všechno vidím s pohledu člověka, který přišel k hotovému a nevidí problémy, se kterými se potýkaly předchozí standardy.
Ivan Kmeťo Linux Mint 13: Ve jménu skořice
I Kmeto 15. 08. 2012, 11:17:47
Odpovědět  Odkaz 
Mint je urcite zaujimavy projekt, no nikdy som mu neprisiel nejak na chut. Vyzera to tak ze asi nastal cas ho skusit.
Linux Mint 13: Ve jménu skořice
Patrik Didek 15. 08. 2012, 11:49:55
Odpovědět  Odkaz 
Pred pár dňami som nainštaloval Linux Mint 13 Xfce edíciu na môj netbook Samsung N150 a nemám problém, všetko funguje, systém je rýchly, boot time asi najrýchlejší aký som na tomto netbooku zažil s linuxom

Takže nateraz pri ňom ostávam.
Linux Mint 13: Ve jménu skořice
sx 18. 08. 2012, 15:41:00
Odpovědět  Odkaz 
ja pouzivam Mate lebo pri Cinnamon sa napr. pri spustaní Opery, ale aj inych programoch rozblika nepekne obrazovka .

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz