přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Recenze Xubuntu 11.04: Zapomeňte na Unity

Recenze Xubuntu 11.04: Zapomeňte na Unity

xubuntu.png

Při novém vydání Ubuntu se mluvilo hlavně o Unity. Nesmíme ale zapomenout, že ne všichni používají GNOME. Xubuntu, Ubuntu s Xfce, obsahuje hlavně nové Xfce 4.8, ale i jiné příjemné novinky. A mimochodem, žádné Unity.


Přečtěte si také článek o novinkách v Xfce 4.8, které se nově v Xubuntu nachází. Všechna vylepšení z nové verze Xfce nyní najdete v nové verzi Xubuntu. Kromě toho se do Xubuntu dostaly samozřejmě i některá vylepšení z Ubuntu, takže vás možná bude zajímat také recenze Ubuntu 11.04.

Xubuntu je Ubuntu

Přestože se jmenují trochu jinak, jedná se o tutéž distribuci, společně s Kubuntu, Lubuntu, Edubuntu a dalšími podobnými používají společné repozitáře softwaru a mezi jednotlivými „distribucemi” je rozdíl pouze ve výchozím nainstalovaném prostředí a aplikacích. Mezi Ubuntu a Xubuntu je tak vlastně stejný rozdíl, jako například mezi Debianem s GNOME a Debianem s Xfce.

Proto také společně s Ubuntu Natty Narwhal vyšlo i nové Xubuntu. Oproti starší verzi 10.10 vypadá a chová se trochu jinak.

Modrá je dobrá

Přestože je vzhled distribuce záležitostí subjektivní a jak můžete vidět, spousta uživatelů si vzhled systému přizpůsobuje, vytváří grafický kabátek distribuce určitý dojem. U Xubuntu už delší dobu musím říct, že působí elegantnějším dojmem než samotné Ubuntu, které hraje křiklavými barvami. Už od první verze (6.06 Dapper Drake) Xubuntu sází na modrou a šedou barvu. Jejich vzájemný poměr a především tmavost celé desktopu se však s časem měnila.

První Xubuntu, zdroj Wikipedia První Xubuntu, zdroj Wikipedia

Přestože předchozí Xubuntu 10.10 bylo laděna do světla, nová verze potemněla a velice se podobá verzi 9.10.

Xubuntu 9.10, které se podobá aktuální verzi, zdroj Xubuntu.cz Xubuntu 9.10, které se podobá aktuální verzi, zdroj Xubuntu.cz

Předchozí verze byla spíše světlá, zdroj DistroWatch.com Předchozí verze byla spíše světlá, zdroj DistroWatch.com

Nové Xubuntu 11.04 Nové Xubuntu 11.04

Nové rozvržení panelů

Kromě barevných posunů si ale na předchozích obrázcích všimněte jedné věci: od první verze až do té předposlední se výrazně nezměnilo rozmístění panelů a položek na nich. V Xfce 4.8 byl panel kompletně přepracován, což samo o sobě sice není důvodem ke změně výchozího rozmístění, ale nový panel umožňuje různé věci, které si přímo říkaly o použití.

Na snímku Xubuntu 11.04, který je o kousek výše, vidíte, že horní místo zaujímá panel obsahující nabídku aplikací, oznamovací oblast, indikátory (sic!), hodiny, přepínač ploch a tlačítko akcí (uzamčení obrazovky, odhlášení...). Kromě toho horní panel obsahuje i přepínač otevřených oken, ale to na obrázku zatím nevidíte (protože žádné okno není otevřené). U spodního okraje obrazovky je ještě jeden panel a sice skrývací. Pokud najedete myší ke spodní hraně plochy, objeví se panel ne nepodobný doku nebo Launcheru z Unity. Přesto se stále jedná o obyčejný Xfce panel.

Spodní spouštěcí panel Spodní spouštěcí panel

Spodní panel obsahuje spouštěče aplikací a nabídku adresářů. Nenechte se zmást, spouštěče nefungují jako ikony na Launcheru z Unity, s každým kliknutím na spouštěč se spustí nová instance aplikace. Všimněte si, že pozadí spodního panelu je poloprůhledné, což znamená, že už po instalaci je spuštěný kompozitor, který byl v předchozích verzích vypnutý.

Chcete-li mít spouštěcí panel na levé straně obrazovky, jako je tomu u Launcheru, nic vám nebrání. Z kontextové nabídky panelu vyberte Předvolby panelu. V okně, které se otevře, změňte Orientaci panelu na Svislou.

Předvolby panelu Předvolby panelu

Panel je vlevo, ale ikonky jsou uprostřed Panel je vlevo, ale ikonky jsou uprostřed

Pokud chcete podobu dovést do dokonalosti, je třeba nastavit u prvního oddělovače, aby se automaticky neroztahoval, a přidat několik dalších oddělovačů, aby se obsahy horního a levého panelu nepřekrývaly. Unity také neobsahuje na ploše ikony, takže pokud ho chcete imitovat, zakažte jejich zobrazení v nastavení plochy.

Je třeba přidat několik oddělovačů Je třeba přidat několik oddělovačů

Žádné ikony na ploše Žádné ikony na ploše

Vypadá to skoro jako Unity, ale není to Unity Vypadá to skoro jako Unity, ale není to Unity

Zvláštním případem jsou indikátory, které jsou nově dostupné i v Xfce. Pokud je ale nemáte rádi a preferujete klasické položky na panelu, stačí odstranit Indicator plugin z panelu. Pozor, zmizí tak ikonka NetworkManageru a budete se muset odhlásit a zase přihlásit, aby se objevila v oznamovací oblasti.

Xfce 4.8

Nová verze Xubuntu nepřenáší mnoho zásadních rozdílů oproti předchozí verzi. Jedinou znatelnou změnou je aktualizace prostředí Xfce z verze 4.6 na verzi 4.8. Ve zkratce připomenu, o co se jedná, více informací najdete v článku Novinky v Xfce 4.8.

Thunar, správce souborů Xfce, se umí připojovat ke vzdáleným úložištím pomocí SFTP (SSH), Samby, NFS, FTP a podobně. Stačí zobrazit adresní řádek (Zobrazit | Způsob zobrazení cesty | Panel nástrojů) a zadat do něj například ftp://ftp.server.cz.

Přihlaste se na FTP Přihlaste se na FTP

Vzdálené soubory i s náhledy Vzdálené soubory i s náhledy

Jak už jsem psal výše, byl přepracován panel a umí toho teď mnohem více. Kromě jiného můžete například upravovat nabídku aplikací tak, že z kontextového menu nabídky aplikací vyberete Vlastnosti a poté klepnete na Upravit nabídku. Aby se tam tato možnost objevila, je potřeba nainstalovat obvyklým způsobem program Alacarte.

Upravit nabídku Upravit nabídku

Alacarte Alacarte

Multimédia

Výchozím přehrávačem hudby v Xubuntu byl dlouhou dobu Exaile. Nyní byl nahrazen programem gmusicbrowser, který není příliš známý, ale na první pohled vypadá velice schopně. Podobně jako Exaile pracuje s kolekcí.

gmusicbrowser gmusicbrowser

Jednoduše můžete změnit uspořádání programu tak, aby vypadal jako Exaile... Jednoduše můžete změnit uspořádání programu tak, aby vypadal jako Exaile...

...nebo Rhytmbox ...nebo Rhytmbox

Na kartě Vzhled v Nastavení můžete zapnout ikonku v oznamovací oblasti Na kartě Vzhled v Nastavení můžete zapnout ikonku v oznamovací oblasti

Přehrávačem videí zůstává aplikace Parole, výchozí přehrávač z Xfce. Co mě velice zklamalo, je fakt, že v obou programech se po pokusu o přehrání zatím nepodporovaného formátu (MP3, DivX, ...) nezobrazí průvodce instalací dodatečných kodeků, ale pouze chybová hláška, která by v jednom případě klidně mohla být klingonsky.

Chyba při pokusu o přehrání MP3 souboru v gmusicbrowseru, rozumíte tomu? Chyba při pokusu o přehrání MP3 souboru v gmusicbrowseru, rozumíte tomu?

Chyba při pokusu o přehrání DivX souboru v Parole, tentokrát je to trochu lepší Chyba při pokusu o přehrání DivX souboru v Parole, tentokrát je to trochu lepší

Otevřel jsem tedy Centrum softwaru pro Ubuntu a vyhledával jsem MP3. Balíček xubuntu-restricted-extras jsem našel, ale na prvním místě nebyl. Obávám se, že moje babička by to nezvládla. Po jeho instalaci už vše jede. Náhledy souborů ale začnou fungovat až po odhlášení a opětovném přihlášení.

Nesvobodné doplňky Xubuntu Nesvobodné doplňky Xubuntu

Náhledy DivX videí Náhledy DivX videí

Přehrávač médií Parole Přehrávač médií Parole

Další drobné změny

K žádným dalším markantním změnám nedošlo. Z výchozí instalace zmizel program GDebi, který se dříve otevřel při dvojkliku na .deb balíček, nyní se instalace lokálních balíčků provádí v Centru softwaru. Také byl nahrazen systém na zobrazování oznámení. Do teď byl použit speciální program z dílny samotného Ubuntu, v nové verzi je použit program z Xfce. Změna pro uživatele je především v tom, že oznámení z Xfce mohou obsahovat tlačítka, na která se dá kliknout.

Oznámení z Xfce Oznámení z Xfce

Jako výchozí jsou teď v systému použity písma z rodiny Droid, což považuji za kontraproduktivní, když Ubuntu vytvořilo své vlastní písmo.

Toto je podle mě vrchol nevkusu Toto je podle mě vrchol nevkusu

Software z GNOME

Nepotěšilo mě, že stále nedošlo ke změně a Xubuntu používá software z GNOME i tam, kde existují jiné stejně dobré alternativy. Příkladem je správce archivů File Roller, který je v Xubuntu už od verze 7.10, ačkoli má Xfce svého správce jménem Xarchiver. Nadále také zůstává přihlašovací obrazovkou GDM, který má spoustu závislostí z GNOME. V příštích verzích by měl ale být nahrazen novinkou z dílny Ubuntu, programem LightDM.

GDM GDM

Alternativa k Unity

Přestože je nyní možné používat Ubuntu i bez Unity, v dalších verzích tomu tak nebude. Uživatelé Ubuntu, kterým Unity nevyhovuje, tak mohou najít ideální řešení právě v Xubuntu, které spojuje to dobré z Ubuntu i z Xfce.

O prostředí Xfce O prostředí Xfce

Nahoru

Příspěvky

Recenze Xubuntu 11.04: Zapomeňte na Unity
jenda 23. 05. 2011, 06:59:39
Odpovědět  Odkaz 
Už konečně Parole umí potřebné nastavení titulků (pozice, outline efekt, barva) ?
Miroslav Hrončok Re:Recenze Xubuntu 11.04: Zapomeňte na Unity
Miro Hrončok 23. 05. 2011, 10:11:01
Odpovědět  Odkaz 
Ne, bohužel pouze písmo, velikost a kódování.
Recenze Xubuntu 11.04: Zapomeňte na Unity
lzap 23. 05. 2011, 13:55:03
Odpovědět  Odkaz 
xlock a xscreensaver jsou nejlepsi! :-)
Recenze Xubuntu 11.04: Zapomeňte na Unity
Petr 23. 05. 2011, 19:18:39
Odpovědět  Odkaz 
Dobrý den. Už jsem se na to ptal pod článkem o Linux Mint Xfce, ale asi pozdě.
Jde mi o srovnání Xubuntu a Mint Xfce pro netbook. Xubuntu používám docela dlouho (vcelku spokojenost), ale článek o Linux Mint Xfce mne dost nalákal. Tento článek o Xubuntu ovšem taky. Co je vhodnější? Nejsem zastánce častých aktualizací, i Xubuntu mám stále ve verzi Lucid Lynx.
Děkuji.
Miroslav Hrončok Re:Recenze Xubuntu 11.04: Zapomeňte na Unity
Miro Hrončok 23. 05. 2011, 20:30:55
Odpovědět  Odkaz 
Jestli nejsi zastáncem častých aktualizací z verze distribuce na novější verzi distribuce, jdi do Mintu. Jestli nejsi zastáncem častých aktualizací jednotlivých balíčku, jdi do Xubuntu (nejlépe LTS verze).
Re:Re:Recenze Xubuntu 11.04: Zapomeňte na Unity
pje 5. 06. 2011, 22:02:44
Odpovědět  Odkaz 
Dovoluji si oponovat: Mint XFCE je rolling (rollon) distribuční verze Mintu, což znamená pravidelné aktualizace (balíků, tedy systémových i aplikačních). Račte vyzkoušet,proces vyhazovu starčích před instalací novějších verzí. Naproti tomu Ubuntu je klasický příklad pravidelných edicí nových verzí (auktualizovat lze pouze v rámci daní verze z repa). Takže příště bych se být Vámi zdržel rady, když sám nevíte.
Miroslav Hrončok Re:Re:Re:Recenze Xubuntu 11.04: Zapomeňte na Unity
Miro Hrončok 5. 06. 2011, 22:27:47
Odpovědět  Odkaz 
Vždyť přesně to říkám, nebo ne?
Re:Re:Re:Re:Recenze Xubuntu 11.04: Zapomeňte na Unity
pje2 6. 06. 2011, 09:02:03
Odpovědět  Odkaz 
Nikoli: Tazatel se vyjádřil tak, že pracuje se staršími verzemi a nechce je aktualizovat. pak je pro něj Xubuntu, které prostě např. na nový kernel ( s výjimkou bezpečnosti či chyby) upgradovat nebude. Časté aktualizace z verze na verzi jsou principiálně nesmyslem, proto nejde u Xubuntu o rollon, navíc cca půlroční perioda mi nepřijde jako častá frekvence změn. U Mintu XFce jde o rollon, což přímo nabízí průběžný update a upgrade po balíčcích dle závislostí, verze to (až na LM 10 logo na wallpaperu) nezná. Asi jste se nepřesně vyjádřil, pokud znáte podtstatu, za příkrá slova se omlouvám.
Miroslav Hrončok Re:Re:Re:Re:Re:Recenze Xubuntu 11.04: Zapomeňte na Unity
Miro Hrončok 6. 06. 2011, 09:33:02
Odpovědět  Odkaz 
No říkal jsem, že u Mintu s Xfce, který je rolling, přijíždějí aktualizace průběžně a relativně často, ale není třeba "povyšovat" distribuci na novou verzi. Narozdíl u Xubuntu přijíždějí jen opravky, tudíž méně často, ale pokud chce mít aktuální software, musel by každého půl roku "povýšit" distribuci, proto zmiňuji LTS verzi, která je podporována tři roky.
SalineOS
banananarama 23. 05. 2011, 19:48:06
Odpovědět  Odkaz 
Pokud chcete kvalitni Xfce postavene na Debianu, vrele doporucuju SalineOS. Je to v podstate Debian + backports, a Xfce v nem vypada a beha skvele.

PS: "gmusicbrowser, který není příliš známý, ale na první pohled vypadá velice schopně" - gmusicbrowser je zdaleka nejschopnejsi hudebni prehravac pro linux (a jeden z nejlepsich vubec) a je skvele, ze diky Xubuntu konecne ziska zaslouzenou pozornost.
Miroslav Hrončok Re:SalineOS
Miro Hrončok 23. 05. 2011, 20:32:02
Odpovědět  Odkaz 
Nechceš o něm napsat článek?
Miroslav Hrončok Re:Re:SalineOS
Miro Hrončok 23. 05. 2011, 20:34:24
Odpovědět  Odkaz 
Mám na mysli gmusicbrowser.
Re:Re:Re:SalineOS
banananarama 24. 05. 2011, 11:40:03
Odpovědět  Odkaz 
Proc ne, prinejmensim to muzu zkusit.
Miroslav Hrončok Re:Re:Re:Re:SalineOS
Miro Hrončok 24. 05. 2011, 12:50:38
Odpovědět  Odkaz 
Ozvi se prosím na redakce@linuxexpres.cz pro podrobnosti, děkuju.
Václav Hejda Recenze Xubuntu 11.04: Zapomeňte na Unity
Venca Hejda 24. 05. 2011, 08:20:54
Odpovědět  Odkaz 
Xubuntu je výborná alternativa. Také mám problémy s tím, že bych si měl zvykat na Unity. Ale Ubuntu opouštět nechci, má bezesporu nejlepší a nejrozsáhlejší českou komunitu a tak jsem se rozhodoval mezi Lubuntu a Xubuntu.
U mě nakonec vyhrálo (po několika dnech porovnávání) Lubuntu a tak při dalším vydání LTS přecházím z Gnome na LXDE.
P.S.:Díky Miro za článek a nechceš náhodou pro srovnání i recenzi Lubuntu?
Josef Vanžura Recenze Xubuntu 11.04: Zapomeňte na Unity
gindar 24. 05. 2011, 08:41:49
Odpovědět  Odkaz 
Zítra vyjde distro jako řemen a už teď se těším na článek Fedora 15: Zapomeňte na *buntu!
Re:Recenze Xubuntu 11.04: Zapomeňte na Unity
mam 24. 05. 2011, 16:03:19
Odpovědět  Odkaz 
Pouzivam uz od bety, tvorcom fedory tlieskam, velmi podarena verzia.
Re:Recenze Xubuntu 11.04: Zapomeňte na Unity
MartinUO 24. 05. 2011, 17:45:43
Odpovědět  Odkaz 
Zkoušel jsem spoustu dister v průběhu posledních 3 let a nakonec usídlil na UBUNTU. Za prvé mi vyhovolal "Debian" základ a za druhý má UBUNTU v repu možný i nemožný. S příchodem Unity, který jsem snažně poznával a zkoušel se s nima zžít jsem přešel na Kubuntu.. Můžu vám říct, že dost super věc. Ale taky jsem zkoušel právě Fedoru a to z důvodu, že je snad jediným distrem s Gnome Shellem. Je výtečná a moc se mi líbí, ale bohužel mám problém s Wifi BCM43.... sice jsou ovladače ve fedoře dostupný v repu, ale mě nefungují. Bohužel jsem to nerozchodil. A proč jsem volil fedoru? No čekal jsem na slibovaný počin od Team.Pr0xy.Net (Ubuntu s genome shellem), ale po několika odkladech jejích potenciálního distra "Ubuntu Gnome Remix" už ani nevěřím, že vyjde. Takže souhlasím, že pokud někdo hledá alternativu s GNOME 3, určitě Fedora dobrý, pokud nebudete mít problém s Wifi jako já. :(
Xfce trochu jinak
banananarama 24. 05. 2011, 11:57:55
Odpovědět  Odkaz 
Jinak Xfce nemusi byt jen "Gnome s mensimi HW naroky". Zakazte ikony na plose, schovejte listy, nastavte klavesove zkratky na casto pouzivane programy a mate s minimem namahy takovy jednodussi Openbox - prave mysitko na plochu otvira nabidky programu, strednim prepinate aplikace a desktopy. Navic narozdil od Openboxu mate windows manager i systray listu ve stejnem tematu.
Jak na plochu?
bfu 24. 05. 2011, 17:56:39
Odpovědět  Odkaz 
Mám Xfce úplně perfektně vychytané a jediné, co mi chybí je klávesová zkratka na zobrazení plochy, resp. minimalizaci všech oken. Nenašel jsem jak na to. Jde to nějak?
Re:Jak na plochu?
asaas 24. 05. 2011, 18:34:50
Odpovědět  Odkaz 
defaultne to byva skratka crtl+alt+d ale da sa to zmenit v nastaveniach spravcu okien pod tabom klavesnica
Re:Re:Jak na plochu?
bfu 25. 05. 2011, 00:09:33
Odpovědět  Odkaz 
Úplně se stydím, že jsem to nenašel... :o) Tak moc schované to zase nebylo. Funguje to, děkuju. (V KDE4 na to je applet, kterému se dá nastavit kl. zkratka, v Xfce ten čudlík nemá žádné vlastnosti.)
Recenze Xubuntu 11.04: Zapomeňte na Unity
Tomas 25. 05. 2011, 11:45:10
Odpovědět  Odkaz 
Je zde dost chyb co me dokaze zneprijemnit praci. Nefunkcnost Wine 1.3, nepamatovani nastaveni Wifi atd.. KDE 4.6 to zatim vyhral, skoda ze UNITY nestoji za mnoho.
Recenze Xubuntu 11.04: Zapomeňte na Unity
e.xitu.s 25. 05. 2011, 17:28:53
Odpovědět  Odkaz 
Kvalitní výběr hudby! ;-)
Recenze Xubuntu 11.04: Zapomeňte na Unity
Michal Wandl 26. 05. 2011, 15:37:21
Odpovědět  Odkaz 
Po instalaci Xubuntu se mi změnil výchozí přehrávač hudby v indicator pluginu, takže i v Ubuntu. Nikde nemůžu zatím najít, jak se ten indikátor konfiguruje, abych to vrátil.
K tomu se vlastně pojí i problém, že po přidání dalšího desktopového prostředí, se změní "barvy a popisy" pri startu a ukončení systému. To také nemůžu najít.
Re:Recenze Xubuntu 11.04: Zapomeňte na Unity
Jan Hrdina 26. 05. 2011, 18:56:45
Odpovědět  Odkaz 
Zeptal bych se spíš na Ubuntu fóru: forum.ubuntu.cz
Re:Re:Recenze Xubuntu 11.04: Zapomeňte na Unity
Michal Wandl 26. 05. 2011, 21:28:16
Odpovědět  Odkaz 
Ovšem. Toto je navíc. Co kdyby třeba autor článku věděl :)
Re:Recenze Xubuntu 11.04: Zapomeňte na Unity
Martin Malý 5. 06. 2011, 18:19:39
Odpovědět  Odkaz 
Splash: Google? http://wiki.ubuntu.cz/Přechod%20z%20Ubuntu%20na%20Kubuntu,%20Xubuntu
Recenze Xubuntu 11.04: Zapomeňte na Unity
Lukáš Měřínský 2. 12. 2011, 23:03:36
Odpovědět  Odkaz 
Ubuntu 11.04 jsem používal také a byl jsem s ním velice spokojen akorát mne mrzí že vypalovací program Xfburn nemá stejné funkce jako k3b a že zde standartně není podporován wine.Jinak je systém velmi dobrý dávám mu 94 % - vlastní hodnocení:-D.Lukáš Měřínský.
Re: Recenze Xubuntu 11.04: Zapomeňte na Unity
Miro 4. 12. 2011, 08:27:28
Odpovědět  Odkaz 
Jak to myslíte s tím Wine?
Recenze Xubuntu 11.04: Zapomeňte na Unity
daod 10. 01. 2013, 18:19:59
Odpovědět  Odkaz 
Kde sa tam nastavuje proxy pro cely system ???????

Odpovědět

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Miroslav Hrončok

Miroslav Hrončok

Linux používám od roku 2004, aktivně se o něj zajímám od roku 2007, kdy jsem napsal svůj první článek pro LinuxEXPRES. Od roku 2009 jsem pracoval pro Liberix jako redaktor LinuxEXPRESu, od roku 2011 do konce roku 2012 jako jeho šéfredaktor. Nyní pracuji v Red Hatu, kde rozšiřuji distribuci Fedora o nové balíčky. Zároveň studuji na FIT ČVUT, kde se zabývám 3D tiskem a vyučuji několik předmětů. Spoluorganizuji pražskou konferenci LinuxDays a aktivně se účastním mnoha dalších českých linuxových akcí, jako přednášející nebo jako výpomoc.


  • Distribuce: Fedora
  • Grafické prostředí: Xfce

| blog