přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Vidalinux 1.2 – Gentoo pro masy?

Vidalinux 1.2 – Gentoo pro masy?

Jiří Pech otestoval Vidalinux, který se snaží být trochu přívětivějším Gentoo. Aktuálně je k dispozici verze 1.2.1 - jak ale vypadá nedávná verze 1.2? Má cenu zkoušet Gentoo tímto způsobem?


Co je Vidalinux

Vidalinux Operating System (VLOS) je distribuce Linuxu založená na distribuci Gentoo. Předpokládám, že většina z vás o Gentoo již slyšela, pro ty ostatní ji nyní krátce popíši. Jedná se o tzv. překládanou distribuci, tzn. nainstaluje se základní systém a překladače a pak se z internetu stahují další programy, které se překládají. Vždy, když vyjde nová verze nějakého programu, lze ji stáhnout z internetu, přeložit a nahradit tak původní verzi. Systém lze takto udržovat stále aktuální s nejnovějšími balíky a bezpečnostními záplatami.

Navíc není nutné každý půlrok kupovat nové CD či DVD nebo stahovat jeho obraz. Nevýhodou tohoto systému je ovšem nutnost přístupu k rychlému internetu (minimálně ADSL). Jinou často zmiňovanou nevýhodou Gentoo je jeho ne zcela triviální instalace, asi by se do ní neměl pouštět úplný začátečník. Systému navíc chybí konfigurátory typu Yast nebo Xdrake, takže začátečník po přechodu z Windows se v systému může cítit poněkud ztracený. Naopak uživatel s alespoň částečnou znalostí Linuxu ocení neuvěřitelně přehledný adresář /etc a bude se cítit za chvíli jako doma. Tyto vlastnosti jistě přispívají k tomu, ze Gentoo se stává čím dál tím populárnější distribucí.

Ve snaze odstranit obtížnou instalaci vznikla distribuce Vidalinux. Tato distribuce se od Gentoo liší poměrně snadnou instalací pomocí nástroje Anaconda a dále existencí komerční i nekomerční verze. Instalaci nekomerční verze 1.1 zvládl i začátečník a pak mohl se systémem nakládat, jako by to bylo běžné Gentoo.

Obrázek:Instalační program Anaconda – výběr jazyka instalace

Co nového ve verzi 1.2

Nová verze 1.2 měla původně vyjít v květnu, pak 6. června, a nakonec vyšla 1. srpna. Původní sliby hovořily o přítomnosti GNOME 2.10, KDE 3.4 a OpenOffice.org 2.0. Jaká je tedy skutečnost?

Všechny tyto programy (a mnoho dalších) obsahuje pouze komerční verze na DVD, kterou si je možné objednat z www stránek projektu za 40 dolarů. ISO obraz nekomerční verze pak není dostupný přes http nebo ftp, ale pouze přes systém bittorent, který jeho stahování několikanásobně zpomalí i při rychlém připojení do internetu.

Nekomerční verze pak obsahuje pouze GNOME a několik dalších programů. KDE a OpenOffice.org je nutné stáhnout z internetu. Naopak obsahuje nového správce balíků Yukiyu, který považuji za velice vydařený a lepší než původní Porthole.

Program pro správu balíků Yukiyu

Instalace pomocí instalačního programu je poměrně přívětivá a neměl by se jí obávat ani úplný linuxový nováček. Stačí nabootovat počítač s vloženým CD a vyčkat spuštění programu Anaconda. V prvním kroku dostanete na výběr jazyk. Lokalizace je povedená a lze bez obav zvolit češtinu. V dalším kroku vybíráte klávesnici. Moje doporučení je pro instalaci zvolit International/US. Během instalace budete spíše než české znaky potřebovat různá lomítka a podobně.

Obrázek: Správce balíčků Yukiyu

Následuje rozdělení disku. Použijte nejlépe program cfdisk s pěkným a intuitivním grafickým rozhraním. Disk rozdělte dle vlastního uvážení. Já osobně používám následující:

200 MB oddíl ve formátu ext2 pro jádro a soubory zavaděče, připojený na /boot; "2x velikost paměti" pro swap oddíl; plánujete-li používání programů s velkou spotřebou paměti (grafika, databáze), můžete zadat i více, jinak je to zbytečné; zbytek volného místa ve formátu ext3 připojený jako /.

Můžete samozřejmě vytvořit samostatné oddíly pro /var, /usr nebo /home. Též můžete použít ReiserFS nebo XFS. Já osobně používám ext3, protože mi zaručuje, že v případě havárie se dostanu k datům po nabootování z live CD (ostatní souborové systémy nejsou těmito CD vždy podporovány - platí zejména pro XFS). Dále následuje nastavení sítě (IP adresa nebo DHCP), nastavení hesla pro roota a případné přidání uživatelů. Doporučuji vytvořit alespoň jednoho uživatele a jako root se přihlašovat co nejméně. To jsou však obecná pravidla a zde se jimi nebudeme zabývat. Rovněž je nutné vybrat si, zda se systém bude zavádět rutinou GRUB, nebo LILO a které operační systémy mají být nabízeny.

Instalace pokračuje výběrem balíků programů. Můžeme vybrat pouze skupiny balíků, a ne jednotlivé balíky. Rovněž můžeme vybrat vše. Doporučuji se nad výběrem alespoň trochu zamyslet. Je například zbytečné instalovat WiFi, pokud jej nepoužíváme.

Nyní již následuje skutečná instalace. Všiml jsem si, že instalační program si některé balíky stahoval ze sítě. Jak instalace postupuje, se můžete přesvědčit na páté konzoli (stiskněte klávesy [Ctrl+Alt+F5]), zde uvidíte výpisy instalovaných programů. Zpět do grafické konzole se dostanete stiskem kláves [Alt+F7]. Po celou dobu instalace máte na druhé konzoli k dispozici funkční terminál, ve kterém můžete sledovat například zaplněnou kapacitu disku. Po instalaci je nutné počítač restartovat.

Obrázek: Plocha Vida Linuxu je jako jarní trávník

Poinstalační nastavení

Při prvním startu jsem se setkal s problémem. Systém správně nastartoval do grafického prostředí manažeru GDM. Avšak ihned po přihlášení do prostředí GNOME jsem byl obtěžován chybovou hláškou, která se objevovala pravidelně zhruba každých deset vteřin. Bylo nutné se opět odhlásit a provést kompletní upgrade systému z příkazové řádky:

emerge sync
emerge world

Ta bohužel na mém systému trvala více než 24 hodin. Navíc nešel nainstalovat balík splashutils s odkazem, že potřebuje zdrojové kódy jádra. Musel jsem tedy nejprve nainstalovat jádro:

emerge gentoo-sources

Další zádrhel nastal u balíku pcmciautils s hláškou, že potřebuje přeložené odpovídající moduly. Vzhledem k tomu, že pcmcia v počítači nemám, bez váhání jsem se jej zbavil:

emerge -C pcmciautils

Nyní již upgrade proběhl bez problémů a po restartu počítač fungoval bez problémů. Instalaci dalších programů jako KDE, OpenOffice.org, GIMP apod. jsem provedl pomocí Yukiyu.

Struktura adresáře /etc je stejná jako u Gentoo. Proto doporučuji prohlédnout si zejména adresáře /etc/conf a soubory /etc/rc.conf a /etc/make.conf. Dále si pomocí příkazu zjistěte, které služby se vám při startu spouští:

rc-status -a

Spouštění služeb lze upravit pomocí programu rc-update. Doporučuji promyslet, co je nutné spouštět. Vyřazením nepotřebných služeb lze běh systému celkem slušně zrychlit. Doporučuji rovněž přeložit si vlastní jádro, ale možná se vám podobně jako mně nepodaří nastavit tak pěkné grafické spouštění, jaké "umí" implicitní systém.

Obrázek: V plné polní

Vyzkoušet, nebo ne?

Přes uvedené nedostatky mohu Vidalinux vřele doporučit každému, kdo by chtěl instalovat Gentoo, a bojí se instalace. Nutností je však provést hned po instalaci upgrade systému. Rovněž - jak je popsáno - aktuálně nedoporučuji provádět upgade Pythonu na verzi 2.4.

Na internetu je v současnosti upravená verze Vidalinux 1.2.1. Problém s chybovou hláškou v ní je odstraněn, problém s updatem nikoliv. Společnost dále ohlásila Vidalinux 1.3 (má obsahovat GNOME 2.12) na leden 2006. Ovšem po zkušenostech s předchozí verzí nedoporučuji čekat na další verzi a instalovat rovnou aktuální.

Nahoru

Odkazy

Příspěvky

Stanislav Vasko Gentoo neni pro kazdeho... nebo ano?
Stanislav Vasko 10. 03. 2006, 16:24:21
Odpovědět  Odkaz 
Ahoj,

diky za pekny clanek, ale...

... jsem skepticky k podobnym projektum. Sice umozni toto vynikajici distro sirit mezi lidi, ale k cemu je "kazdemu" mit Gentoo?

Osobne jsem narazil na par lidi, co zacinali s linuxem a meli Gentoo, at uz diky tomuto projektu, nebo diky kamaradovi. Vubec nechapali, proc se jim neco kompiluje, nadavali na prikazovou radku atd., proste na MDV by jim bylo lepe.

Proc to pisu? Protoze krasa Gentoo je v tom, ne ho mit, ale nadherne si postavit vlastni linux. Nikdy nezapomenu na tu noc, kdy jsem poprve instaloval Gentoo podle manualu. Dalo mi to vic jak cela ma dosavadni linuxova praxe. Pochopil jsem funkci USE, pochopil jsem proc mam Alsu a Arts, pochopil jsem, co to je dokompilovat ovladac atd., proste uzasne dobrodruzstvi. Vrele doporucuji, ale jen tem, pro ktere to ma smysl...

Standa

p.s. prestoze Gentoo miluju, na NB jsem si dal ArchLinux a rozhodne bych se nebal ho postavit vedle Gentoo a pro zacatecnika je to urcite stravitelnejsi
Re: Gentoo neni pro kazdeho... nebo ano?
10. 03. 2006, 20:14:18
Odpovědět  Odkaz 
Musím souhlasit. Gentoo se bohužel často šíří radami těchto "linuxáků", kteří, ačkoli jim doma třeba ani pořádně nefunguje, kamarádovi jej poradí. "Je to bomba, ideální," řeknou mu aniž by si uvědomili, jakou škodu tím natropí.

Když už doporučovat, tak správné distribuce. Mandriva, Ubuntu, Debian, Fedora - to jsou ty pravé (zdarma dostupné). SUSE, Mandriva CZ / Power, Red Hat - placené. Pro experimentátory s Linuxem (vůbec) Gentoo nedoporučuji...
Re: Gentoo neni pro kazdeho... nebo ano?
10. 03. 2006, 20:49:32
Odpovědět  Odkaz 
V tomto pripade striktne souhlasit nemohu. Samozrejme, je vhodne uzivateli vybrat distribuci na miru. Ale v pripade treba slabsiho stroje a pomocne ruky kamarada muze byt gentoo jednou z dobrych voleb. Navic je take rozdil mezi zkusenym Win uzivatelem, ktery ma cas na badani a nezkusenym BFU, ktery je rad, ze si spusti Word. Pokud ma zajemce o Linux cas, klidne mu Gentoo doporucim. Samozrejme s dodatkem, ze to nebude jednoducha cesta, ale na druhou stranu se ma co naucit. A taktez mu podam pomocnou ruku. Pokud se jedna pouze o uzivatele bez vyssich ambic. Nainstaluji mu Mandrivu a muze bez problemu jet. Asi tak. Jarda.
Re: Gentoo neni pro kazdeho... nebo ano?
11. 03. 2006, 10:43:53
Odpovědět  Odkaz 
Nesouhlasím. Doporučit Gentoo jakémukoliv zájemci o Linux netropí dobrotu.

Pokud má někdo slabší stroj, tak bych Gentoo naopak NEDOPORUČIL. Vždyť je to neskutečně pomalé - ty kompilace. Rozhodně bych doporučil Debian a odkázal bych ho na nějaké odlehčené WM (IceWM, Fluxbox). Tyto možnosti jsou však i v moderních distribucích...
Re: Gentoo neni pro kazdeho... nebo ano?
11. 03. 2006, 11:57:03
Odpovědět  Odkaz 
>Pokud má někdo slabší stroj, tak bych Gentoo naopak >NEDOPORUČIL. Vždyť je to neskutečně pomalé - ty >kompilace.

Prave, ze diky optimalizaci bezi Gentoo na starsich strojich uzasne. Navic kompilace nejsou vzdy 100% nutne. Existuji preci i binarni baliky? No a pokud ne, tak jednou za cas se kompilace prezije. No, na druhou stranu kazdeho vec. Ani Debian, ci jina distra nejsou spatne. Linux je predevsim o svobode :-).
Re: Gentoo neni pro kazdeho... nebo ano?
11. 03. 2006, 16:13:51
Odpovědět  Odkaz 
No já už nějaký ten pátek Gentoo používám. Radit existencí binárních balíků je hodně nevhodné - tím úplně ztrácíte možnost vytunění CELÉHO systému (musíte nastavit určité USE flagy na pevně dané schéma).

Právě že nováček nechce čekat, ten chce zkoušet. Stojím si za svým - je nevhodné doporučovat Gentoo někomu, kdo nemá alespoň základní zkušenost s instalací a provozováním "standardní" distribuce.
Vidalinux 1.2 – Gentoo pro masy?
milan 12. 02. 2009, 19:28:11
Odpovědět  Odkaz 
mno mate pravdu,gentoo neni celkom pre masy..je pre toho kto ho naozaj chce,,ak sa s nim mate cas lopotit do skoreeho rana potom vam prinesie sladke ovocie..ale ak chcete jednoduchy system pre zaciatocnikov tak nedoporucujem..len v pripade ze mate kaamosa ktory vam obcas poradi..mam na mysli portage aktualizace a tak dalej.mne sa nakoniec predsa len zosypal lebo som sa on nestaral tak ako sa patri..kazdy tyzden by sa mal jeden krat aktualizovat...ja som to 1 rok nespravil a nacisto sa zblaznil ked som spustil celkovu hromadnu aktualizaciu vsetkeho co tam maam.by ste sa nasmiali potom co sa dialo..ako prvy odisiel desktop..po nom to boli prehravace..mno a nakoniec a boot loader..co uz,prdol som si mandrivu a mam to teraz omnoho lahsie..kazdopadne na gentoo ako take spominam v dobrom a az nan zasa dostanem chut tak si ho nainstalujem,je to skutocny OS pre fajnsmejkrov

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz

Jiří Pech

(*1967), Vystudoval Pedagogickou fakultu Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, kde také v současné době vyučuje na katedře informatiky předměty Operační systémy a Kancelářské aplikace. Neboť kdo umí, umí, kdo neumí, učí a kdo neumí učit, učí učitele. Ve volném čase se věnuje své přítelkyni a Psounovi. Jeho koníčky jsou futsal (po operaci kolene už aktivně nehraje), sci-fi a hudba, zejména Mike Oldfield.