přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Fedora 31: Šestiměsíční evoluce v lákavém balení

Fedora 31: Šestiměsíční evoluce v lákavém balení

fedora logo_1.png

Po šesti měsících od vydání  Fedory 30  byla vydána její mladší sestra v podobě Fedory 31. Co od ní můžete očekávat? Jaké jsou nejdůležitější novinky? Byly provedeny důležité opravy? Na vše si odpovíme níže. 


Fedora je tradičně známá pro svůj šestiměsíční cyklus vydávání nových verzí. V každé verzi se objeví více či méně zajímavých novinek a Fedora 31 určitě není výjimkou. S tímto vydáním se pár věcí vizuálně změnilo, včetně několika zajímavých vylepšení pod kapotou.

Změny a nové funkce ve Fedoře 31

V tomto článku se zaměříme především klíčové změny tak, abyste se mohli rozhodnout, zda byste měli upgradovat na Fedora 31 nebo ne. Některé změny totiž můžete vyhodnotit jako pro vás neužitečné, tím pádem by vám nová verze mohla zkazit každodenní používání Fedory. Teď blíže ke změnám.

Nejnovější vydání GNOME

Nejvíce uživatelů Fedora Workstation využívá originální verzi s desktopovým prostředím GNOME, na které se zaměříme primárně. V GNOME 3.34 najdete několik zajímavých vizuálních změn a celkového vylepšení výkonu.


V této verzi je jednodušší změnit tapetu na pozadí nebo zamknout obrazovku, možnosti jsou uživatelsky přívětivé a užitečné. Dříve tyto kroky nebyly takto přívětivé a spoustu spíše odradily.

Kromě toho přibyla možnost v přehledu vytvořit také složky aplikací (jako známe z mobilních zařízení) a uspořádat tak aplikace do určitých „skupin“.
V zásadě se zde přímo odráží to, co je nového s GNOME 3.34. K dispozici je samostatný blogový příspěvek na GNOME.org, který se zabývá důležitými změnami GNOME 3.34.

Ukončení 32bitové podpory

Ukončení 32bitových verzí distribucí bylo v posledních měsících poměrně ožehavé téma. S Fedorou 31 již nenajdete 32bitové instalační obrazy i tady. Úplně zrušili podporu pro 32bitové jádro i686.
Nejoblíbenější 32bitové balíčky jako Steam a Wine budou i nadále fungovat, ale nemůžeme očekávat velkou 32bitovou podporu.

Balíček Docker je odstraněný z Fedory 31

Pokud používáte Docker, stojí za zmínku, že u Fedory 31 vývojáři povolili CGroups V2 .Pokud chceme znát přesné znění důvodu, proč byl Docker odstraněn, pak musíme navštívit  oficiální wiki stránku Fedory, která se zabývá touto konkrétní změnou následovně:
Balíček Docker byl odstraněn z Fedory 31. Byl nahrazen předcházejícím balíčkem moby-engine, který zahrnuje Docker CLI a Docker Engine. Doporučujeme však místo toho použít podman , což je kontejnerový motor kompatibilní s Cgroups v2, jehož CLI je kompatibilní s Dockerem. Fedora 31 standardně používá Cgroups v2.

Aktualizované balíčky

Samozřejmostí nového vydání jsou nové verze některých balíčků, zejména těch systémových. Z významných upgradů lze jmenovat:
  • Glibc 2.30
  • NodeJS 12
  • Python 3 (Python 2 je na konci své životnosti)

Aktualizované spiny Fedory a vylepšená podpora hardwaru

Pro uživatele stolních počítačů je nejvíce důležitá Fedora 31 Workstation. Pokud ale využijete další vydání Fedory, nové vydání bude mít také významný účinek a přinese vám zajímavé novinky (například Fedora Astronomy , Fedora IoT atd.).
Vylepšili také podporu některých SoC, jako je Rock64, RockPro 64 a několik dalších populárních čipů.

Další vylepšení

Nejvíce změn se přesto odehrálo „pod kapotou“. Lze jmenovat deaktivaci přihlašování pomocí root hesla v SSH.
Celkově lze říct, že se jedná o dobrý upgrade se spoustou pozitivních změn pro uživatele/vývojáře. Pokud chcete více informací, můžete se podívat na oficiální changelog . Pokud jste již upgradovali, co se vám na nové verzi Fedory 31 líbilo nejvíce? Byl to pro vás plynulý upgrade? Můžete se s námi podělit o své názory v komentářích níže.

Získejte Fedoru 31

Stejně jako jakékoli jiné vydání Fedory bude Fedora 31 podporována také dalších 13 měsíců. To také znamená, že Fedora 29 dosáhne konce života za měsíc. Pokud tedy používáte Fedoru 29, měli byste určitě plánovat upgrade.
I když používáte Fedoru 30, měli byste upgradovat na nové vydání dříve nebo později. Nejlepší rada je počkat několik týdnů na opravu chyb a poté upgradovat na novou verzi. Můžete upgradovat verzi Fedory z aktuální instalace Fedory . O dostupnosti nového vydání byste měli být informováni v softwarovém centru. Další možností je stáhnout ISO a nainstalovat jej znovu.

·

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Tomáš Pospíšil

Jsem nadšenec do open-source technologií a zajímám se o vše ve světě Linuxu a *BSD.


  • Distribuce: Gentoo
  • Grafické prostředí: KDEPublic Relations

„Hackněte“ cenu za telefon Nokia 7.2. Ušetříte polovinu ceny!

NokiaNokia 7.2Sháníte dobře vybavený telefon? Střední třídu se všemi funkcemi, špičkovým fotoaparátem a perfektní výbavou? A přitom byste se rádi dostali pod pět tisíc korun? Nebo dokonce pod tři a půl tisíce korun? Máme pro vás skvělý tip, jen si musíte pospíšit!

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 10. April

Zapojte se do tvorby distribuce Mageia

Podílejte se na vytváření balíčků pro Mageiu, dělejte, co je potřeba, staňte se baličem


Pavel Fric

Pavel Fric, 13. March

Lollypop

Lollypop je hudební přehrávač navržený, jak ukazuje jeho podoba, aby výborně zapadl do pracovního...


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Všechny blogy »