přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S

Příspěvky Čím prohlížet soubory PDF v Linuxu

Čím prohlížet soubory PDF v Linuxu
Kamil 24. 04. 2017, 09:07:36
Odpovědět  Odkaz 
Problém s diakritikou ve formulářích je kvůli tomu, že ty PDF jsou špatně vytvořené. Existuje několik fontů, které jsou definovány v PDF standardu a které prohlížeče musí umět. V těch česká abeceda není. Pokud autor formuláře chce, aby bylo možné zobrazit jiné znaky, musí do PDF vložit správný font. Což samozřejmě skoro nikdo neudělá, zvlášť u formulářů z české státní sféry, protože "v Adobe Reader to funguje". Adobe Reader na to má obezličku, pokud vkládáte znak co nejde zobrazit žádným standardním nebo vloženým fontem, tak vezme font ze systému a vloží ho dokumentu pro ten konkrétní znak (alespoň předpokládám, že to tak funguje). Linuxové PDF prohlížeče založené na knihovně poppler tohle neumí, takže se znak nezobrazí.

Tady je bug:
https://bugs.freedesktop.org/show_bug.cgi?id=17913

a tady můžete slíbit odměnu pro člověka, který to vyřeší:
https://freedomsponsors.org/issue/807/problem-with-cyrillic-and-japanese-at-pdf-forms-evince-okular
Petr Valach Re: Čím prohlížet soubory PDF v Linuxu
Petr Valach 24. 04. 2017, 12:53:25
Odpovědět  Odkaz 
Moc díky za komentář, já si popravdě myslel, že problémem by mohlo být vkládání fontů, ale že je to až takto, to jsem nečekal :-)

Když jsem dělal článek o formulářích, tak jsem se s tímhle nesetkal. https://www.openoffice.cz/navody/vytvoreni-pdf-formulare-pomoci-writeru
Petr Valach Re: Čím prohlížet soubory PDF v Linuxu
Petr Valach 24. 04. 2017, 12:58:05
Odpovědět  Odkaz 
Takže ne, je to opravdu problém, a pamatuji se, že jsem to tehdy řešil i s Lukášem Jelínkem.
Čím prohlížet soubory PDF v Linuxu
beer 24. 04. 2017, 14:00:27
Odpovědět  Odkaz 
V čem zobrazit výpis z účtu z mbank - místo horního obrázku tam je černo? Co to způsobuje? Používám xubuntu - prohlížeč souborů, předpokládám, že to je evince, ale skutečný název programu se nezobrazuje. V čem ověřit elektronicky podepsané pdf?
převážně okular
Radim 24. 04. 2017, 17:17:35
Odpovědět  Odkaz 
bohužel mám s vyplňováním formulářů v linuxu úplně jiné zkušenosti. vyzkoušel jsem všechny zmíněné programy v článku, ale třeba přehled pro VZP, který musí OSVČ zasílat každý rok, prostě vyplnit nejde ať děláte co děláte. popravdě se mně to nepovedlo v žádném z nich, takže teď přemýšlím, jak to autor testoval :-(
Adam Radiměřský Re: převážně okular
Adam Radiměřský 24. 04. 2017, 17:38:07
Odpovědět  Odkaz 
Používám Evince a mám stejnou zkušenost. Některé formuláře v něm vyplňovat lze, některé ne.
Re: převážně okular
Kamil 24. 04. 2017, 22:43:42
Odpovědět  Odkaz 
Formulář od VZP je ve verzi PDF 1.7. To žádný linuxový (svobodný) PDF prohlížeč zobrazit bohužel neumí (nebo minimálně já o něm nevím). Několikrát jsem si VZP stěžoval. Předtím tvrdili že mám použít Adobe Reader, teď když už AR pro Linux ani není, tak mi neodpovídají vůbec. Nejsou ochotni zveřejnit žádný "záložní" formát pro vyplnění a vytisknutí (pdf nižší verze, xls, obrázek, cokoliv). Pište jim taky, a když si bude stěžovat dostatečné množství lidí, třeba s tím něco udělají.

Jinak verzi PDF dokumentu uvidíte, když v Nautilu dáte pravé tlačítko -> Vlastnosti -> Dokument.
Re: Re: převážně okular
Radim 25. 04. 2017, 06:06:16
Odpovědět  Odkaz 
pak je ale treba v clanku jednoznacne napsat, ze v linuxu proste formulare vyplnovat spolehlive nejde. to po precteni uplne jasne neni a je to spise zavadejici, ze zadny problem neni...
Petr Valach Re: Re: Re: převážně okular
Petr Valach 25. 04. 2017, 17:55:16
Odpovědět  Odkaz 
Děkuji za zhodnocení mého závadového článku. Doporučuji přednést stížnost všemocnému Andreji Babišovi na adrese bures@babisven.ru.
Lukáš Jelínek Re: Re: Re: Re: převážně okular
Lukáš Jelínek 25. 04. 2017, 19:31:45
Odpovědět  Odkaz 
Babiš do této diskuse nepatří. Diskutuje se o podpoře PDF v Linuxu.
Jiří Eischmann Re: Re: převážně okular
Jiří Eischmann 26. 04. 2017, 15:55:39
Odpovědět  Odkaz 
Poppler PDF 1.7 umí. Problém formuláře od VZP je, že se zeptá, v jakém prohlížeči se PDF otevřelo a pokud to není Acrobat Reader, tak zablokuje potřebné funkce. Jedinou možností tady je, že se bude třeba Evince tvářit, že je AR, stejně jako to dělají prohlížeče s user agentem. Je to smutné, ale je to tak.
Re: Re: Re: převážně okular
Petr 27. 04. 2017, 08:51:16
Odpovědět  Odkaz 
Pro vývojáře by snad nemělo být moc složité doplnit možnost aby se maskoval jako AR, problém bude spíše že se do implementace nikomu nechce nebo by to byl moc malý přínos pro ostatní uživatele.

Prozatím je však nejjednodušší a nejrychlejší vyplnit VZP formulář pomocí widlí a AR - jednou za rok se to dá.
Lukáš Jelínek Re: Re: Re: Re: převážně okular
Lukáš Jelínek 27. 04. 2017, 09:07:47
Odpovědět  Odkaz 
Pořídit si widle kvůli jednomu formuláři? To snad ne... Ten formulář jde vyplnit i v AR 9.5, poslední dostupné verzi pro Linux.
Petr Valach Re: Re: Re: Re: převážně okular
Petr Valach 27. 04. 2017, 19:01:11
Odpovědět  Odkaz 
A co takhle: http://leteckaposta.cz/979320001
Re: Re: Re: Re: Re: převážně okular
jirik 27. 04. 2017, 21:05:07
Odpovědět  Odkaz 
A jste si jistý, že dotyčná osoba na úřadě dokáže otevřít soubor pro Libre/openoffice??
Mám zkušenost, kdy úřednice nedokázala otevřít soubor s koncovkou txt.
Lukáš Jelínek Re: Re: Re: Re: Re: Re: převážně okular
Lukáš Jelínek 27. 04. 2017, 22:26:13
Odpovědět  Odkaz 
Elektronická podatelna VZP nepřijímá soubory typu ODF. Ovšem prostý text přijmout musí. Stejně tak přijímá i obrázky typu JPEG a PNG ;-)
Lukáš Jelínek Re: Re: Re: Re: Re: převážně okular
Lukáš Jelínek 27. 04. 2017, 22:26:55
Odpovědět  Odkaz 
Nepoužívej prosím pro zveřejňování souborů Leteckou poštu, nefunguje ve Firefoxu.
Re: Re: Re: Re: Re: Re: převážně okular
Jirka 29. 04. 2017, 13:05:56
Odpovědět  Odkaz 
Jak "letecká pošta nefunguje ve Firefoxu"?

Mně ano, nic jiného téměř nepoužívám (myslím FF). Momentálně FF 53.0 (64 bitů) na Kubuntu 14.04, fungovalo to i kdykoliv předtím...
Petr Valach Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: převážně okular
Petr Valach 29. 04. 2017, 14:54:20
Odpovědět  Odkaz 
Taky jsem nepochopil, proč by to nemělo fungovat. Je to jen odkaz, nic víc.
Lukáš Jelínek Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: převážně okular
Lukáš Jelínek 29. 04. 2017, 22:23:57
Odpovědět  Odkaz 
Právě, že to "jen odkaz" není. Je to iframe a chová se divně. Nešťoural jsem v tom, co přesně dělá ten JavaScript, ale "funguje" to takhle: https://webmail.aiken.cz/owncloud/index.php/s/T5ZlidpzdavL2dR
Petr Valach Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: převážně okular
Petr Valach 29. 04. 2017, 23:02:54
Odpovědět  Odkaz 
U mě ne, bohužel.
https://pixhost.org/show/363/39705658_screen.jpg
Petr Valach Re: Re: Re: Re: Re: převážně okular
Petr Valach 28. 04. 2017, 00:15:57
Odpovědět  Odkaz 
Poněkud nepochopeno. Myslel jsem, že se jistě dá stáhnout formulář v jiné podobě než PDF. Vyplnit jej a do PDF znovu převést. Jak jednoduché, že.
Lukáš Jelínek Re: Re: Re: Re: Re: Re: převážně okular
Lukáš Jelínek 28. 04. 2017, 02:46:28
Odpovědět  Odkaz 
Jenže problém je v tom, že pokud ta data nebudou uložena tak, jak chtějí oni, tak se jim to nebude líbit. Osobně to tam raději nosím na papíře, protože mi nikdy nesedí zálohy, nevím proč.

Jinak další poznatky:
1) Přesně stejný PDF formulář jako VZP má i ČPZP (liší se jen název pojišťovny). Možná i další. Asi mají nějaký centrálně vytvořený.
2) Před pár lety VZP posílala do nemocnic formuláře vytvořené ve Wordu, kde pole pro rodná čísla byla tvořena wordovskými tabulkami s devíti (!!!) buňkami a jako zaškrtávací políčka sloužily nakreslené čtverce, které se zaškrtávaly dvěma nakreslenými čarami :-)
Re: Re: převážně okular
Michal 26. 04. 2017, 15:58:28
Odpovědět  Odkaz 
Formulář od VZP co jsem zkoušel formulář za rok 2016 lze v Linuxu bez žádného problému vyplnit pomocí Master PDF Editoru. Jen se musí soubor uložit na disk.
Master PDF editor pro vyplnění formuláře VZP
Dalibor 22. 03. 2018, 15:32:43
Odpovědět  Odkaz 
Díky, to je přesně ono. Tímto je problém v Linuxu vyřešen.
Re: Re: Re: převážně okular
korči 2. 02. 2022, 11:22:33
Odpovědět  Odkaz 
Připujuju s k díkům. Poradils mi vynikajícně a to už podruhý. Bůh Ti žehnej.
Čím prohlížet soubory PDF v Linuxu
Michal 24. 04. 2017, 17:23:02
Odpovědět  Odkaz 
Pro Linux zatím u mě vede zmíněný Master PDF Editor i pro formuláře.
Čím prohlížet soubory PDF v Linuxu
KaliszAd 25. 04. 2017, 07:41:23
Odpovědět  Odkaz 
Skvělý prohlížeč je určitě i MuPDF. Nemá klikátka, ale myslím, že existuje nějaký GUI obal na MuPDF. MuPDF-tools umí různé extrakce z PDF vkládání, lepení atd. Taky je to free software. Myslím, že podporuje i nový standard PDF.
Situace kolem PDF je na Linuxu opravdu tristní. Asi by to chtělo sbírku testovacích formulářů a testy, jako zadávání diakritiky. Tím by vývojáři mohli testovat a situace by se razantně zlepšila.
Re: Čím prohlížet soubory PDF v Linuxu
marek 25. 04. 2017, 13:12:29
Odpovědět  Odkaz 
Podla mna nezlepsila by sa situacia, kedze to nikto nezafinancuje z dovodu toho, ze linux na desktope je mrtva zalezitost v globalnom hladisku.

Staci sa len pozriet kam to Linux dotiahol s ovladacmi (Grafika, tlaciarne, skenery) za poslednych 10 rokov - nikam. Problemy su stale tie iste a pribudaju dalsie.

Chcelo by to nejake jednoznacne smerovanie, odstranovanie najpalcivejsich problemov a chyb. Namiesto toho sa "objavuje" koleso zahadzovanim starych funkcionalit ...
Re: Re: Čím prohlížet soubory PDF v Linuxu
Michal 26. 04. 2017, 19:06:55
Odpovědět  Odkaz 
Není to tak zlé jak to vypadá. I Win 10 má problémy s určitými skenery, webkamerami apod. I když asi není Linux zatím pro všechny. I když časem se to může zlepšit.
Lukáš Jelínek Re: Re: Re: Čím prohlížet soubory PDF v Linuxu
Lukáš Jelínek 26. 04. 2017, 19:46:05
Odpovědět  Odkaz 
Win 10 má problémy s lecčím. Dnes mi například přišel mail od firmy dodávající zřejmě nejpoužívanější český software pro prodej vstupenek. Varují v něm před Creators Update (jarní aktualizací Windows 10), s tím, že rozbije správné zobrazení data a času.
Re: Čím prohlížet soubory PDF v Linuxu
Kamil 26. 04. 2017, 00:42:18
Odpovědět  Odkaz 
Viz můj odkaz na bugreport výše. Problém není v tom, že by se o problému nevědělo, nebo nebyly podklady. Ale nejsou lidi, kteří by to opravili (buď nemají dostatečné znalosti, a tohle je hodně složitá oblast, nebo nemají čas, protože jsou placeni za práci na jiných věcech). Jedna z možností je zkoušet ty "bug bounty" odměny. Anebo čekat a doufat, že to začne pálit někoho schopného v dané oblasti a problém vyřeší. Moc dalších možností nevidím.
Lukáš Jelínek Re: Re: Čím prohlížet soubory PDF v Linuxu
Lukáš Jelínek 26. 04. 2017, 01:46:42
Odpovědět  Odkaz 
Jsou i další možnosti, třeba tohle: https://blog.eischmann.cz/2017/04/24/linuxovy-desktop-co-vam-chybi/
Jiří Eischmann Re: Re: Re: Čím prohlížet soubory PDF v Linuxu
Jiří Eischmann 26. 04. 2017, 16:01:40
Odpovědět  Odkaz 
Ano, na některé z těch problémů bychom se v Evince chtěli podívat. O problému s českými znaky víme, ale není to chyba prohlížečů, ale specifikace PDF. Dá se najít nějaká obezlička, ale taková, která nebude rozbíjet další věci.
Víceméně jediné řešení je to, co dělá AR. Prostě vezme systémové písmo, které ten znak obsahuje, a použije ho. Některé formuláře ale vyžadují konkrétní druh písma, nahrazení jednoho písma za druhé může být taky zablokované... Linuxové prohlížeče to neumí ne proto, že by byli vývojáři diletanti nebo je to nezajímalo, ale protože to není triviální problém na vyřešení.
Jiří Eischmann Re: Re: Re: Re: Čím prohlížet soubory PDF v Linuxu
Jiří Eischmann 3. 05. 2017, 17:13:21
Odpovědět  Odkaz 
Tak jenom aktualizace: onu podporu pro české znaky chystáme v Evince doplnit. Snad už ve verzi 3.26.
Co se týče formuláře od VZP, tak ten bohužel nevyřešíme. Ten soubor je naprostá šílenost, která má s PDF společného snad jen koncovku. Ve skutečnosti to je nějaká JavaScript/HTML věc zabalená do PDF. Evince ani žádný jiný prohlížeč JavaScript nepodporuje a jsou pro to dobré důvody. Velmi často se tak ve formě PDF šíří viry a podobná havěť.
Jedinou možností tak i nadále zůstane neudržovaný Acrobat Reader. A myslím, že klienti VZP by neměli ani vzdávat tlak na to, aby přišli s nějakým rozumným řešením.
Lukáš Jelínek Re: Re: Re: Re: Re: Čím prohlížet soubory PDF v Linuxu
Lukáš Jelínek 3. 05. 2017, 17:34:38
Odpovědět  Odkaz 
Díky ;-) Jinak ten podivný PDF formulář nepoužívá jen VZP, ale také přinejmenším ještě ČPZP.
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Čím prohlížet soubory PDF v Linuxu
Jirka 3. 05. 2017, 18:44:50
Odpovědět  Odkaz 
Na druhou stranu třeba OZP používá jakýsi HTML formulář (s možností uložení do XML a bezproblémovou funkcí v Linuxu a FF), takže je vidět, že to jde.

Jo a na rozdíl od takové ČSSZ nepožaduje pro el. dokumenty vlastnictví datové schránky, ale používá dvoufaktorovou autentizaci (heslo při přihlášení a kód přes SMS).

A proč ne datová schránka? Inu proto, že bolševik s jejím vlastnictvím vyžaduje zasílání dokumentů od podnikající osoby POUZE přes ní. Když ne, tak mastná pokuta. No a v takovéhle pasti pak už jen zbývají mrkwonly formuláře a s Linuxem se můžu jít klouzat, protože papír pro mě nedobrovolně povinně skončil.

Dobrej fór, že? Když to nedokázal mrtwošrot přímo, tak alespoň takhle...
Lukáš Jelínek Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Čím prohlížet soubory PDF v Linuxu
Lukáš Jelínek 3. 05. 2017, 22:20:14
Odpovědět  Odkaz 
"A proč ne datová schránka? Inu proto, že bolševik s jejím vlastnictvím vyžaduje zasílání dokumentů od podnikající osoby POUZE přes ní. Když ne, tak mastná pokuta."

Tohle naštěstí není pravda. Vlastnictví datové schránky má dva důsledky:

1) Orgány veřejné moci do ní mají posílat veškerou korespondenci, s výjimkou té, u které to technicky nelze. V praxi to leckdy ignorují. Ale pokud si člověk takovou listinu vyzvedne na poště, nemůže se dovolávat nesprávného doručení (na to už je judikát ÚS).

2) Vzniká povinnost činit některá podání elektronicky, ale naštěstí ne výhradně přes datovou schránku. Dokonce byla snaha MF (zatím neúspěšná), aby se daňové dokumenty přes datové schránky posílat nesměly a povinně se využíval jen daňový portál. Obecně lze tedy kromě datové schránky využívat různé resortní portály nebo elektronické podatelny.

To je ale jen technická poznámka. Samozřejmě nelze nikoho nutit, aby používal konkrétní software.
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Čím prohlížet soubory PDF v Linuxu
Jirka 4. 05. 2017, 00:02:37
Odpovědět  Odkaz 
Takže

http://www.financnisprava.cz/cs/financni-sprava/pro-media/tiskove-zpravy/2015/nejdulezitejsi-zmeny-v-roce-2016-6923

http://finance.idnes.cz/datova-schranka-a-priznani-dani-dm8-/p_dane.aspx?c=A160301_155516_p_dane_sov

http://202020.cz/proc-si-ne-porizovat-datovou-schranku-a-k-cemu-vlastne-je/

atd. neplatí? Něco změnili, nebo to v těch odkazech blbě napsali?
Lukáš Jelínek Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Čím prohlížet soubory PDF v Linuxu
Lukáš Jelínek 4. 05. 2017, 02:25:07
Odpovědět  Odkaz 
Je toho moc na pitvání, ale zdůraznil bych, že není pravda toto (z 202020.cz):

"Pro podnikající fyzické osoby může být jistou nevýhodou i fakt, že od roku 2015 mají v případě, že jsou držitelem datové schránky, zákonnou povinnost podávat daňové přiznání i další dokumenty pro finanční správu (např. přihlášky k registraci k DPH, oznámení o změně údajů, hlášení, vyúčtování apod.) výlučně prostřednictvím datové schránky. Za nedodržení této povinnosti a např. podání daňového přiznání v písemné formě je udělována automaticky pokuta 2 000 Kč, ve výjimečných případech dokonce 50 000 Kč."

Naopak platí toto (mfcr.cz):

"Formulářová elektronická podání lze uskutečnit prostřednictvím Daňového portálu Finanční správy, dostupného na www.daneelektronicky.cz, nebo odesláním datové zprávy z datové schránky."

Při odesílání přes daňový portál lze použít buď elektronický podpis (podle eIDAS přinejmenším "zaručený elektronický podpis založený na kvalifikovaném certifikátu") nebo ověření prostřednictvím ISDS (kdy se to neposílá přes datovou schránku, jen se přihlášení do ní použije k ověření totožnosti).
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Čím prohlížet soubory PDF v Linuxu
Jirka 4. 05. 2017, 10:35:08
Odpovědět  Odkaz 
No dobře, je pravda, že tady asi není tak úplně místo pro ono "pitvání"...

Nicméně vzhledem k nejasnému faktickému stavu, možnosti, že drzý ouřada si vše vysvětlí po svém a ještě je při tom hájený, doporučuji datovou schránku NEPOUŽÍVAT.

Důvodem je právě i ta popsaná past, jinými slovy pak prostě musíte elektronicky (i když třeba ne přes d. s.) a je jen a zcela na bolševikově zvůli, jaký vám určí formát. Iluze si nedělám vůbec žádné...

"Že to Linux nezvládá? Prosím vás, co to je Linux? Myslíte ty internety, tedy to modré éčko?"
Petr Valach Re: Re: Re: Re: Re: Čím prohlížet soubory PDF v Linuxu
Petr Valach 3. 05. 2017, 18:36:17
Odpovědět  Odkaz 
Skvělá zpráva :-) Pokud k tomu přispěla i tahle diskuse, tak je to fajn :-) A jen škoda, že stejná podpora nebude i v Okularu, který je přece jen o kus dále, alespoň co se funkcí týče.
Čím prohlížet soubory PDF v Linuxu
mmm 26. 04. 2017, 08:07:39
Odpovědět  Odkaz 
Pokud fanaticky netrváte na otevřenosti zdrojáků, je zde jedna velmi zajímavá možnost: Pdf-Xchange viewer. Je sice nutné jej provozovat pod wine, ale funguje velmi dobře(včetně tisku). Firma, která za ním stojí, je kupodivu k úpravam pro kompatibilitu s wine vstřícná.
Další možností je FoxitReader(loni napodzim opět začaly pro Linux vycházet nové verze). Ten zatím ve verzi pro Macy a Linux formuláře neumí, ale je to nejspíš jen otázka nějakého času.
A jeho instalace opravdu není nic složitého, jak je uvedeno v článku. Tam mě také překvapilo, že uvádíte podporu formulářů - pokud vím, v listopadu ji slibovali až v dalších verzích(??)
Čím prohlížet soubory PDF v Linuxu
Petr Ježek 2. 05. 2017, 21:47:36
Odpovědět  Odkaz 
Zapomnělo se na minimalistické čtedlo mupdf.
Lukáš Jelínek Re: Čím prohlížet soubory PDF v Linuxu
Lukáš Jelínek 2. 05. 2017, 23:38:09
Odpovědět  Odkaz 
Nezapomnělo (stejně jako se nezapomnělo třeba na xpdf nebo Atril). Článek neměl být úplným výčtem všech aplikací.
Petr Valach Re: Čím prohlížet soubory PDF v Linuxu
Petr Valach 3. 05. 2017, 05:56:09
Odpovědět  Odkaz 
Prohlížečů je spousta, ale určitě nebylo úmyslem krmit čtenáře programy, které "nic neumí", a zatěžovat je jimi. Zkoušel jsem celou řadu programů a buďte si jist, že jsem jich celou řadu taky vyřadil... Zůstali jen favoriti.
Re: Re: Čím prohlížet soubory PDF v Linuxu
Petr Ježek 8. 05. 2019, 22:22:25
Odpovědět  Odkaz 
Omyl - lehlá čtedla jsou ideální pro zobrazení PDF dokumentů. Pochopitelně PDF formát je primárně určen právě pro zobrazení dokumentů, nikoli pro úpravy. Je hlubokým omylem je neuvádět a netestovat. Já to nemám v popisu práce, ale redaktoři linuxových webzinů zjevně ano. Takže každý dělejme svou práci poctivě a vybírejme ta nejlepší čtedla a případně i editory, pokud plní základní podmínku - respektují původní nastavení formátu dokumentu včetně elektronických podpisů. Jinak se původní myšlenka, s níž PDF dokument vznikl - zajistit jednotný zobrazovací (tiskový) výstup, změní v chaos.
Čím prohlížet soubory PDF v Linuxu
Tomas Pelc 3. 05. 2017, 09:03:56
Odpovědět  Odkaz 
Jenom bych dodal, že v PlayOnLinux jde pomerně jednoduše nainstalovat nejnovější Adobe PDF Reader. Není to úplně "košér", ale na PDFka státní správy to stačí. BTW díky za odkaz na Master PDF editor - o tom jsem nevěděl.
Čím prohlížet soubory PDF v Linuxu
kamowski 4. 11. 2017, 07:16:59
Odpovědět  Odkaz 
pekný článok :)
- pre niektoré programy spúšťané pod wine pouťívam AR 9.5, v tomto mi funguje diakritika tak, ako má, formuláre ..., neviem
ftp://ftp.adobe.com/pub/adobe/reader/win/9.x/
- s tými poznámkami a inými fičúrami vo vymenovaných pdf prehliadačoch je ten problém, že vytvorené v jednom sa nemusia korektne alebo vôbec zobraziť v inom, niečo málo tu:https://www.linux-mint-czech.cz/2017/02/zvyraznovac-textu-v-pdf-subore/
áno, písal som ja, a nie, nie je to reklama, snáď to sem nebudem písať ako okomentár ešte raz :)
článok je starší, možno sa už niečo zmenilo k lepšiemu
Čím prohlížet soubory PDF v Linuxu
XMen 7. 11. 2017, 15:35:59
Odpovědět  Odkaz 
Clanok bohuzial nie je presny. Ziadny linuxovy a dokonca ani windowsovy PDF tool nedokaze 100% pracovat s XFA formularmi co je typ formularu, ktory ked otvorite v PDF prehliadaci tak vam iba napise hlasu typu lutujeme ale tieto formulare nie su podporovane. Na 100% s nimi vie pracovat iba AcrobatReader. Bohuzial
Čím prohlížet soubory PDF v Linuxu
Petr 17. 01. 2020, 19:14:29
Odpovědět  Odkaz 
Zkoušel jsem vše možné, ale nakonec mi to vyřešil Master PDF Editor.
Nevím sice, proč u něho nejde psát diakritika u písmen, kde je potřeba stisknout klávesu s háčkem nebo čárkou a pak písmeno (např. ň), ale toto jde pořešit tak, že tato písmena napíši v txt editoru a pak překopíruji.
Čím prohlížet soubory PDF v Linuxu
Jarda 3. 09. 2021, 13:14:27
Odpovědět  Odkaz 
Mě se osvědčil-Master PDF editor5- funguje perfektně a lze do něj zapisovat atd.
Re: Čím prohlížet soubory PDF v Linuxu
hawran.diskuse 5. 09. 2021, 16:53:44
Odpovědět  Odkaz 
Mohu potvrdit, Master PDF Editor (https://code-industry.net/free-pdf-editor/) zdá se funguje.

Potřeboval jsem vyplnit neuvěřitelný formulář VZP, který se nepodařilo otevřít ani v Acrobat Readeru ve Windows 10.
Vyřešil jsem to nakonec datovkou, ale nedalo mi to a zkoušel jsem najít editor, který bude v Ubuntu fungovat.

Evince si ani neškrt', ale ten Master nakonec (doufám) uspěl.
Zkusil jsem i vložit ;+ěščřžýáíé= / ;+ĚŠČŘŽÝÁÍÉ= a vypadá to, že se to i uložilo a zobrazilo znovu.
Tisk aktuálně bohužel nemohu otestovat...

Ale je neuvěřitelné, že naše státní správa (tedy z našich daní) neustále prosazuje něco, co nepoužívají všichni.
A jak je to s bezpečnostními dírami u Acrobatu víme asi taky...


PS: Pokud by někdo potřeboval, rád se k "nátlaku" na změnu používané technologie na (nejen) VZP přidám.