přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S

EDU Trainings IT školení

Příspěvky Dualboot s Linuxem

Mario Radev Dualboot s Linuxem
vxmery 25. 02. 2019, 18:31:52
Odpovědět  Odkaz 
Keďže dobrých návodov nie je nikdy dosť, vďaka autorovi za článok. Dovolil by som si pár poznámok. Na počítače a notebooky mladšie ako 10 rokov s min. 2GB RAM treba zvážiť inštaláciu 64bit OS. Návod popisuje starý dobý Bios a MBR tabuľku. Tam si je dobré dať pozor na pastičku chlapcov Redmondských, že Win obsadil všetky 4 primárne partície. Live funguje ok avšak inštalácia Linuxu zhavaruje, páč je vypredané a Linux sa nemá kam nainštalovať. V tom prípade je treba jednu partíciu zrušiť a vytvoriť logické partície. Pre neskúsených hrozí strata dát. A nakoniec, dnes tvrdí muziku Uefi/GPT. Snáď sa dočkáme pokračovania článku.
Re: Dualboot s Linuxem
Osvald Tretter 25. 02. 2019, 21:55:58
Odpovědět  Odkaz 
Připomínka je na místě, leč troufám si ze zkušeností v mém okolí a i na základě poznatků z jiných portálů s touto tématikou tvrdit, že nezkušený uživatel se do takovéto varianty instalace sám nepustí, tedy aspoň ne ti, co sice nejsou zkušení, ale také ne hloupí.
Re: Dualboot s Linuxem
lolo 26. 02. 2019, 18:29:05
Odpovědět  Odkaz 
To si ako prišiel na takú hlúposť že si Windows obsadí 4 primárne partície??? Normálne mám nainštalovaný Windows na 1 partícii a Linux na ďalších 2 PRIMÁRNYCH partíciách (root+swap)
Re: Re: Dualboot s Linuxem
Livan 26. 02. 2019, 19:06:10
Odpovědět  Odkaz 
Tak to nie je hlúposť ale občas aj realita. Windows 7 máva 100 MB boot partíciu, môže mať aj jednu recovery partíciu, a jedno C:, prípadne jedno D: a je vymalované. Už som sa s tým nie raz u notebookov stretol. A pre linux možeš mať partície na /, /home a swap. A už tých partícií môže byť až 7.
Dualboot s Linuxem
kritik 25. 02. 2019, 21:43:07
Odpovědět  Odkaz 
" pozor na pastičku chlapcov Redmondských, že Win obsadil všetky 4 primárne partície."

mam notebook maldsi ako 10 rokov a win neobsadil vsetky 4 primarne particie, ziadne bububu poprosim ked uz ano, si si kupil vsetky notebooky sveta ked taketo nieco pustas


"je treba jednu partíciu zrušiť "

nie netreba ju zrusit, ty agresor klidek, staci ju zmensit a zo ziskaneho volneho miesta vytvorit particiu/particie pre linux, koza ostala cela a aj vlk je syty
Re: Dualboot s Linuxem
Livan 26. 02. 2019, 14:46:41
Odpovědět  Odkaz 
Keďže ako vidím, si jeden z tých, čo zožral všetku múdrosť sveta, podám ti jedno vysvetlenie. Vxmery chcel povedať, že ak sa zmestíš do 4 primárnych partícií, si v pohode. Keď ich však potrebuješ viacej, musíš tie navyše vytvoriť ako logické. Zvyčajne bývajú označované od sda5 vyššie.
Dualboot s Linuxem
Pavouk 26. 02. 2019, 12:25:51
Odpovědět  Odkaz 
Nemáte někde návod pro poučeného laika jak z dualbotu ty Windows odstranit? Mám Ubuntu+Win (XP), Windows tam byly jako první; Windows už nepotřebuji v zavaděči, protože je pouštím přímo z Ubuntu přes Virtualbox (máme je pouze pro skenování na speciálním skeneru na diáky). A trochu se do toho bojím "šahat", abych si systém nezničil. Děkuji.
Re: Dualboot s Linuxem
Livan 26. 02. 2019, 15:13:08
Odpovědět  Odkaz 
Máš na mysli iba z grubu alebo kompletne aj odstrániť inštaláciu z disku s ponechaním inštalácie vo virtualboxe?
Re: Re: Dualboot s Linuxem
Pavouk 27. 02. 2019, 00:17:15
Odpovědět  Odkaz 
Jen z grubu (paralelně nainstalovaný systém). Windows ve Virtualboxu si nechávám, nedávno se mě povedlo je tam znova rozchodit pod novou verzí Virtualboxu (6), vyhovuje mě, že mám zároveň v okně puštěné Windows a zároveň mohu pracovat v Ubuntu (když třeba čekám, než se naskenují jednotlivé snímky).
Re: Re: Re: Dualboot s Linuxem
Livan 27. 02. 2019, 07:43:54
Odpovědět  Odkaz 
Nainštaluj si v Linuxe grub-customizer a ten ti dovolí v grube ten windows schovať alebo celkom odstrániť, podľa potreby. Na disku ti ten windows samozrejme ostane, pokiaľ si ho už neodstránil inak.
Dualboot s Linuxem
Miropiro 6. 03. 2019, 10:40:23
Odpovědět  Odkaz 
Je to dobrý návod, takových návodů není nikdy dost a když jsem si před časem pořídil Dell s Windows 10, byl Linux brzy nainstalován taky. Sice ho nyní využívám tak nějak bokem, rozhodně více jedu na Vidlích, ale v čem byl zpočátku problém, bylo UEFI zabezpečení. Ubuntu jsem tak instaloval nadvakrát, protože napoprvé jsem UEFI neřešil...
Dualboot s Linuxem
jmeno 20. 03. 2019, 15:35:48
Odpovědět  Odkaz 
a neni dualboot prezitek? neni jednodusi virtualizace?

Public Relations

Domény a nepřeberné množství internetových adres s možností jejich zneužití

dnnsecNepropásněte sérii webinářů zaměřených na aktuální bezpečnostní trendy a jednotnou správu zabezpečení vaše IT – každé pondělí a zdarma.
S doménami přijde do kontaktu naprosto každý uživatel internetu, ačkoliv si to asi neuvědomuje. Už jenom samotné hledání na internetu je spojené s doménami, o nakupování v internetových obchodech ani nemluvě. Věděli jste však, že domény mohou být poměrně jednoduše napadeny?

Pokračování ...


SOPHOS - hacking webinar 2

Public Relations

Vyplatí se investice do SEO agentury?

QNAPObjevili jste zajímavý sortiment zboží, po kterém je na trhu poptávka. Čekala vás dlouhá práce, ale byli jste úspěšní a spustili e-shop. Veškeré zboží má perfektně zpracované fotografie a dokonalý popis. Vše je přehledné, jednoduché na ovládání a s poutavou grafikou. Proč u vás nikdo nenakupuje? Proč navštěvují konkurenční stránky, kde mají vyšší cenu, a dokonce řadu chyb v textu? Nejspíš proto, že vás zákazníci nemají kde najít. Nejste na svém trhu přítomni.

Pokračování ...


SOPHOS - hacking webinar 2