přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Dualboot s Linuxem

Dualboot s Linuxem

linux_mint.png

Instalace operačního systému vedle stávajícího je jedna z možností, kterou může uživatel využít, chce-li používat software, spustitelný jen na jednom typu operačního systému. Ukážeme vám, jak v takovém případě postupovat. 


Dualboot představuje režim, který umožňuje spouštět současně nainstalované operační systémy. Ty se mohou nacházet na jednom disku či několika discích. Důležité je, že se spouštějí ze společného zavaděče, který je umístěn na jednom disku. Po instalaci všech požadovaných operačních systémů má uživatel možnost určit, do jakého nabootuje. Tato možnost je zprostředkována bootovací obrazovkou, která nabízí nabootování do požadovaného systému. Nelze tak spustit víc systémů současně.

Dualboot je tak možnost, jak si může uživatel zpřístupnit nějakou aplikaci, kterou lze provozovat jen v určitém systému, ale primárně používá systém jiný. Instalaci do dualboot však zřejmě využijí jen ti uživatelé, kteří vyžadují pro konkrétní aplikaci dostupné maximální hardwarové prostředky. Je třeba si uvědomit, že instalace dalšího systému znamená další starost navíc se správou tohoto systému. Ta by však neopadla v případě instalace do virtuálu. Virtuální operační systém je však snáze a rychleji dostupný a uživatel nemusí opouštět výchozí operační systém.

Předtím, než se rozhodnete instalovat operační systém vedle druhého, je třeba si uvědomit několik klíčových faktů:

  1. Který systém nainstalovat jako první? Uvažujeme-li kombinaci Windows-Linux, pak se nabízí možnost instalovat Windows jako první systém a Linux jako druhý, protože Windows se chovají k zavaděči značně agresivně a přemažou jej. A pak je třeba jej obnovovat.

  2. Způsobuje dualboot zpomalení systému? „Principiálně ne. Ale na klasickém rotačním disku záleží na tom, kde je která partition, protože začátek disku je rychlejší (cca 2×) než konec. Pokud si člověk nechá Windows na začátku a Linux šoupne někam na konec, tak má potom Linux pomalejší a uživatelé Windows se mu mohou smát, že je to Linuxem. Na SSD je to jedno, tam je přístup všude stejný,“ píše Lukáš Jelínek z naší redakce.

Klasický doporučovaný postup je nejprve nainstalovat Windows, vedle nich Linux. Jak bylo zmíněno výše, máte-li SSD disk, nezáleží na pořadí, oba systémy poběží stejně rychle. Máte-li rotační disk, musíte zvážit, který systém chcete mít rychlejší. Jelikož je obnova zavaděče přemazaném Windows velmi jednoduchá, je tak rychlost systému patrně jedinou otázkou, kterou je třeba vzít do úvahy při rozhodování pořadí instalací.

Ukážeme vám oba postupy, tedy nejprve instalace Windows, vedle nich Linux, následně reinstalace Windows a obnova zavaděče.

Instalace Linuxu vedle Windows

Vyjdeme ze situace, že máte nainstalovaný systém Windows a přejete si vedle něj nainstalovat Linux. Po instalaci Windows nabootujte do live režimu Linuxu (buď z flashky, nebo z DVD). Měla by se zobrazit nějaká uvítací obrazovka (v závislosti na použité distribuci), přes kterou spustíte Linux v live režimu.

Uvítací obrazovka instalátoru Linux Mintu Uvítací obrazovka instalátoru Linux Mintu

Instalaci Linuxu spustíte příslušnou ikonou buď ze startovací nabídky, nebo z plochy. Instalátor by měl detekovat jiný nainstalovaný systém a měl by vám nabídnout instalaci vedle něj. Což má své výhody a nevýhody. Výhodou je, že se nemusíte dále o nic starat, nanejvýš jen vyberete disk, do kterého se mají Windows nainstalovat, případně jeho velikost. Použijete-li jiný, zůstane ten, na němž jsou Windows, netknutý, jen se nainstaluje zavaděč. Umístíte-li však Linux vedle Windows na stejný disk, shromáždí se zabrané místo, volné se uvolní pro Linux a do něj se Linux nainstaluje.

Rozhodovací fáze: Určení typu instalace Rozhodovací fáze: Určení typu instalace

Abyste zabránili zbytečnému prodlení, před instalací Linuxu vedle Windows nejprve defragmentujte hardisk.

Instalace Linuxu vedle Windows Instalace Linuxu vedle Windows

Nevýhodou takového postupu je, že nemáte instalaci tolik pod kontrolou. Například můžete chtít určit velikost místa alokovaného pro Windows (což naštěstí v instalátoru Linux Mintu lze). Rovněž můžete chtít umístit domovský adresář do jiného oddílu než instalační, abyste nemuseli při reinstalaci Linuxu obnovovat uživatelská data. Proto se vyplatí použít pokročilejší způsob, který na obrazovce Typ instalace spustíte výběrem pole Něco jiného.

Úprava oddílu s nainstalovaným systémem Windows Úprava oddílu s nainstalovaným systémem Windows

Jakmile tak učiníte, zobrazí se pokročilý editor pro správu disků. V něm vyberte diskový oddíl, do nějž si přejete Linux nainstalovat. Může jít o prázdný, dosud nevyužívaný, ale rovněž tak oddíl s Windows. Tak tomu bude patrně ve většině případů. V tabulce vidíte, jaká je velikost oddílu a kolik místa je zabráno. Rozdíl mezi těmito dvěma hodnotami dává maximální možnou velikost nového oddílu, který bude využit pro Linux. Nedoporučujeme však vyčlenit pro Linux naprosto veškeré místo, i Windows ukládají dočasná data, takže byste se při provozu s nimi mohli dostat do potíží s nedostatkem místa. V každém případě označte požadovaný diskový oddíl, který si přejete rozdělit, a stiskněte tlačítko Změnit. Upravte velikost Windows oddílu, samozřejmě na menší hodnotu, než je aktuální. Rozbalovací nabídku Použít jako neměňte, znamená to, že se původní oddíl nepoužije pro instalaci Linuxu, pouze se zmenší jeho velikost.

První fáze – Změněná velikost oddílu s Windows První fáze – Změněná velikost oddílu s Windows

Zmenšením oddílu vznikl prostor pro další oddíl. Vyberte prázdné, nealokované místo na disku, pojmenované jako volné místo, a stiskněte tlačítko +. Nyní je zapotřebí vytvořit diskový oddíl pro Linux. Ten sestává ze dvou oddílů. V prvním je instalace a data, ve druhém odkládací oddíl (swap). Výhodné však je namísto oddílů dvou vytvořit oddíly tři (viz výše): na systém, data a swap. Určení oddílů provedete výběrem hodnoty v rozbalovací nabídce Přípojný bod, a to následujícím způsobem:

  • Pro systém zvolte jako přípojný bod /.

  • Pro domovský adresář zvolte /home.

  • Pro swap přepněte nabídku Použít jako na Odkládací prostor.

Nový oddíl vždy vytvoříte výběrem volného místa, stisknutím tlačítka +, vepsáním požadované velikosti oddílu a určením typu oddílu. Typ oblasti můžete ve většině případů ponechat výchozí nabízenou.

Vytvoření oddílu pro linuxový systém Vytvoření oddílu pro linuxový systém

07dVytvoření oddílu pro domovský adresář Vytvoření oddílu pro domovský adresář

Vytvoření odkládacího oddílu Vytvoření odkládacího oddílu

Hotové rozdělení diskových oddílů Hotové rozdělení diskových oddílů

Pak již následuje vlastní instalace, která má stejný průběh jako v jiných případech. Po ní a restartu se zobrazí bootovací obrazovka s výběrem nainstalovaných operačních systémů.

Bootovací obrazovka Bootovací obrazovka

Instalace Windows vedle Linuxu

Často se stává, že linuxový uživatel zjistí, že potřebuje software, který není portován na Linux a je hardwarově velmi náročný. Proto mu nezbývá než nainstalovat Windows paralelně s Linuxem.

Jak už jsme upozornili, instalací Windows přemažete zavaděč, a nebudete tak mít přístup do linuxové instalace. Po instalaci Windows tak musí následovat jeho restaurace.

Windows nainstalujete běžným způsobem s tím rozdílem, že si pomocí Windows instalátoru vytvoříte místo pro nový oddíl. Lépe je to však provádět v live režimu Linuxu, například pomocí aplikace GParted. Do nově vytvořeného oddílu následně nainstalujte Windows.

Poté spusťte live Linux. V něm otevřete terminál a napište do něj:

sudo fdisk -l

Tímto příkazem zobrazíte seznam všech oddílů v počítači. Ze seznamu vyberte oddíl, který obsahuje instalaci Linuxu. V našem případě je to to oddíl sda5.

Zjištění oddílové struktury na discích Zjištění oddílové struktury na discích

Připojte je:

sudo mount /dev/sda5 /mnt

A nyní restaurujte zavaděč GRUB:

sudo grub-install --root-directory=/mnt /dev/sda

Toto je velmi rizikový krok, protože jím přepíšete zaváděcí tabulku MBR. Je tak třeba si být opatrný při zápisu.

Reinstalace zavaděče Reinstalace zavaděče

Dále již stačí jen počítač restartovat. Zobrazí se kýžená bootovací nabídka, v níž vyberte nabootování do Linuxu. Přihlaste se, spusťte terminál a aktualizujte zavaděč:

sudo update-grub

Tím je celý proces hotov a získali jste stejný stav jako v předchozím případě.

Aktualizace zavaděče Aktualizace zavaděče

Nahoru

Příspěvky

Mario Radev Dualboot s Linuxem
vxmery 25. 02. 2019, 18:31:52
Odpovědět  Odkaz 
Keďže dobrých návodov nie je nikdy dosť, vďaka autorovi za článok. Dovolil by som si pár poznámok. Na počítače a notebooky mladšie ako 10 rokov s min. 2GB RAM treba zvážiť inštaláciu 64bit OS. Návod popisuje starý dobý Bios a MBR tabuľku. Tam si je dobré dať pozor na pastičku chlapcov Redmondských, že Win obsadil všetky 4 primárne partície. Live funguje ok avšak inštalácia Linuxu zhavaruje, páč je vypredané a Linux sa nemá kam nainštalovať. V tom prípade je treba jednu partíciu zrušiť a vytvoriť logické partície. Pre neskúsených hrozí strata dát. A nakoniec, dnes tvrdí muziku Uefi/GPT. Snáď sa dočkáme pokračovania článku.
Re: Dualboot s Linuxem
Osvald Tretter 25. 02. 2019, 21:55:58
Odpovědět  Odkaz 
Připomínka je na místě, leč troufám si ze zkušeností v mém okolí a i na základě poznatků z jiných portálů s touto tématikou tvrdit, že nezkušený uživatel se do takovéto varianty instalace sám nepustí, tedy aspoň ne ti, co sice nejsou zkušení, ale také ne hloupí.
Re: Dualboot s Linuxem
lolo 26. 02. 2019, 18:29:05
Odpovědět  Odkaz 
To si ako prišiel na takú hlúposť že si Windows obsadí 4 primárne partície??? Normálne mám nainštalovaný Windows na 1 partícii a Linux na ďalších 2 PRIMÁRNYCH partíciách (root+swap)
Re: Re: Dualboot s Linuxem
Livan 26. 02. 2019, 19:06:10
Odpovědět  Odkaz 
Tak to nie je hlúposť ale občas aj realita. Windows 7 máva 100 MB boot partíciu, môže mať aj jednu recovery partíciu, a jedno C:, prípadne jedno D: a je vymalované. Už som sa s tým nie raz u notebookov stretol. A pre linux možeš mať partície na /, /home a swap. A už tých partícií môže byť až 7.
Dualboot s Linuxem
kritik 25. 02. 2019, 21:43:07
Odpovědět  Odkaz 
" pozor na pastičku chlapcov Redmondských, že Win obsadil všetky 4 primárne partície."

mam notebook maldsi ako 10 rokov a win neobsadil vsetky 4 primarne particie, ziadne bububu poprosim ked uz ano, si si kupil vsetky notebooky sveta ked taketo nieco pustas


"je treba jednu partíciu zrušiť "

nie netreba ju zrusit, ty agresor klidek, staci ju zmensit a zo ziskaneho volneho miesta vytvorit particiu/particie pre linux, koza ostala cela a aj vlk je syty
Re: Dualboot s Linuxem
Livan 26. 02. 2019, 14:46:41
Odpovědět  Odkaz 
Keďže ako vidím, si jeden z tých, čo zožral všetku múdrosť sveta, podám ti jedno vysvetlenie. Vxmery chcel povedať, že ak sa zmestíš do 4 primárnych partícií, si v pohode. Keď ich však potrebuješ viacej, musíš tie navyše vytvoriť ako logické. Zvyčajne bývajú označované od sda5 vyššie.
Dualboot s Linuxem
Pavouk 26. 02. 2019, 12:25:51
Odpovědět  Odkaz 
Nemáte někde návod pro poučeného laika jak z dualbotu ty Windows odstranit? Mám Ubuntu+Win (XP), Windows tam byly jako první; Windows už nepotřebuji v zavaděči, protože je pouštím přímo z Ubuntu přes Virtualbox (máme je pouze pro skenování na speciálním skeneru na diáky). A trochu se do toho bojím "šahat", abych si systém nezničil. Děkuji.
Re: Dualboot s Linuxem
Livan 26. 02. 2019, 15:13:08
Odpovědět  Odkaz 
Máš na mysli iba z grubu alebo kompletne aj odstrániť inštaláciu z disku s ponechaním inštalácie vo virtualboxe?
Re: Re: Dualboot s Linuxem
Pavouk 27. 02. 2019, 00:17:15
Odpovědět  Odkaz 
Jen z grubu (paralelně nainstalovaný systém). Windows ve Virtualboxu si nechávám, nedávno se mě povedlo je tam znova rozchodit pod novou verzí Virtualboxu (6), vyhovuje mě, že mám zároveň v okně puštěné Windows a zároveň mohu pracovat v Ubuntu (když třeba čekám, než se naskenují jednotlivé snímky).
Re: Re: Re: Dualboot s Linuxem
Livan 27. 02. 2019, 07:43:54
Odpovědět  Odkaz 
Nainštaluj si v Linuxe grub-customizer a ten ti dovolí v grube ten windows schovať alebo celkom odstrániť, podľa potreby. Na disku ti ten windows samozrejme ostane, pokiaľ si ho už neodstránil inak.
Dualboot s Linuxem
Miropiro 6. 03. 2019, 10:40:23
Odpovědět  Odkaz 
Je to dobrý návod, takových návodů není nikdy dost a když jsem si před časem pořídil Dell s Windows 10, byl Linux brzy nainstalován taky. Sice ho nyní využívám tak nějak bokem, rozhodně více jedu na Vidlích, ale v čem byl zpočátku problém, bylo UEFI zabezpečení. Ubuntu jsem tak instaloval nadvakrát, protože napoprvé jsem UEFI neřešil...
Dualboot s Linuxem
jmeno 20. 03. 2019, 15:35:48
Odpovědět  Odkaz 
a neni dualboot prezitek? neni jednodusi virtualizace?

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Petr Valach

Petr Valach

Redaktor & editor OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz. Správce sociálních médií těchto redakcí. Člen nadace The Document Foundation. Ve svém volnu se věnuje popularizaci vědy a fotografování.


  • Distribuce: LinuxMint
  • Grafické prostředí: KDE

| blogPublic Relations

Urychlování technologických inovací s úložištěm NAS uznávaným již 10 let

WDProduktová řada disků WD Red, které jsou speciálně určeny a optimalizovány pro využití v NAS zařízeních, slaví v letošním roce 10. výročí svého vzniku. To je příležitost, připomenout si, co disky WD Red, WD Red Pro a WD Red Plus umí a jaké jsou mezi nimi rozdíly.

Pokračování ...Public Relations

Data, umělá inteligence a automatizace v reálném čase. Salesforce přichází s přelomo­vou inovací, kterou brzy představí i v Praze

SFLUmělá inteligence, automatizace a postupující digitalizace se stávají běžnou součástí fungování podniků. Až 70 % interakcí se zákazníky se nyní odehrává digitálně.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 10. April

Zapojte se do tvorby distribuce Mageia

Podílejte se na vytváření balíčků pro Mageiu, dělejte, co je potřeba, staňte se baličem


Pavel Fric

Pavel Fric, 13. March

Lollypop

Lollypop je hudební přehrávač navržený, jak ukazuje jeho podoba, aby výborně zapadl do pracovního...


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Všechny blogy »