přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S

Příspěvky Inteligentní domácnost s Raspberry Pi 3

Petr Valach Inteligentní domácnost s Raspberry Pi 3
Petr Valach 25. 08. 2016, 18:40:01
Odpovědět  Odkaz 
Redakce LinuxEXPRES tímto článkem získává dalšího redaktora, kterým je osmnáctiletý člen redakce ExoSpace.cz. Je to již druhý redaktor, který od nás již takto zakotvil. A věřím, že svým článkem udělá řadě čtenářům radost.

Toník si dal na článku opravdu záležet, sledoval jsem jeho průběžné verze a byl jsem i při dodělávkách. Čtenáři tak mohou ocenit Toníkovu pečlivost a jeho znalosti.
Inteligentní domácnost s Raspberry Pi 3
Kalda 25. 08. 2016, 20:18:38
Odpovědět  Odkaz 
Díky za článek. Jen více podobných návodů. Držím palce.

Proč RPI 3? RPI a RPI 2 to neutáhnou? Pro RPI a RPI 2 hraje nižší spotřeba než u RPI 3. Nadpis je malinko přehnaný(bulvární). Co je na spínání pomocí mobilu inteligentního? Raději bych volil nadpis typu - ovládejte spotřebiče pomocí RPI a mobilu. Podle použitého nadpisu jsem čekal komplexnější systém postavený na RPI 3 :-(
Re: Inteligentní domácnost s Raspberry Pi 3
desdy 26. 08. 2016, 08:27:43
Odpovědět  Odkaz 
samozřejmě že "utáhnou", je jenom na vás, co si vyberete na SBC. Klidně to může být Banana Pi, pizero, CHIP computer nebo milion dalších. Autor měl prostě u sebe RPI3, tak zvolil to.
Inteligentní domácnost s Raspberry Pi 3
Lubomír Čevela 25. 08. 2016, 23:52:34
Odpovědět  Odkaz 
Článek jsem si s chutí přečetl. Hezký jednoduchý příklad možného využití Raspberry. Co se týče spotřeby, mám bezpečně zjištěno, že v mírné zátěži a naprázdno bere trojka jen o trochu víc, než dvojka. Myslím, že ten pythonový server Raspberry příliš nezatíží. Raspberry Pi 3 je především vybíravá potvora, co se týče napájecího zdroje. To ale neznamená, že chce těch 2.5A neustále.
Inteligentní domácnost s Raspberry Pi 3
. 26. 08. 2016, 07:32:46
Odpovědět  Odkaz 
"sudo wget", "sudo unzip" - proč sudo?
Antonín Judytka Re: Inteligentní domácnost s Raspberry Pi 3
Antonín Judytka 26. 08. 2016, 08:29:37
Odpovědět  Odkaz 
Když jsem zadal samotné wget a unzip, tak mi vždy raspberry vyběhlo s nějakou chybou, proto sem pro jistotu napsal k příkazu sudo i zde.
Re: Re: Inteligentní domácnost s Raspberry Pi 3
nobody 26. 08. 2016, 18:00:10
Odpovědět  Odkaz 
s GPIO muze naprimo pracovat jen root (resp. uzivatel pres sudo, pokud ma v sudoers prislusne opravneni), ale na wget a unzip je to zbytecne i nevhodne, pak to nemuze bezny user smazat i kdyz je to v jeho adresari atd, samozrejme nelze ukladat/rozbalovat do adresare co by byl bytvoren pres "sudo mkdir /home/pi/adresar" ;)
Inteligentní domácnost s Raspberry Pi 3
lipo 26. 08. 2016, 07:33:39
Odpovědět  Odkaz 
mno, pěkné až na to že GPIO piny RPI(1-3) jsou pouze 3.3V !!! tzn. připojení 5V logiky je pěkná prasárna, leč to nejspíš bude fungovat... tyhle relé moduly dělaj číňani i v 3.3V verzi, stejně jako arduina...


On Raspberry Pi, all GPIO banks are supplied from 3.3V. Connection of a GPIO to a voltage higher than 3.3V will likely destroy the GPIO block within the SoC.


https://www.raspberrypi.org/documentation/hardware/raspberrypi/gpio/README.md
Re: Inteligentní domácnost s Raspberry Pi 3
lipo 26. 08. 2016, 07:53:57
Odpovědět  Odkaz 
jen abych to upřesnil, tady se používá jen výstup, tzn 3.3V logikou se spíná 5V logika na relé modulu, to samozřejmě fungovat bude protože úroveň logické 1 bude určitě níž než je 3V3(co leze z maliny!) ale i tak to prostě v návodu nemá co dělat..

tzn nemusíte se bát že vám tohle nějak uškodí/něco zničí ale zároveň si nemyslete že tam pak ještě připojíte nějakej 5V vstup(tlačítko, senzor, apod) to už je teoreticky vstupenka do křemíkového nebe :)

prostě všechny RPI májí GPIO 3V3 a tečka
Antonín Judytka Re: Inteligentní domácnost s Raspberry Pi 3
Antonín Judytka 26. 08. 2016, 08:42:08
Odpovědět  Odkaz 
Nevím kde dělám chybu, ale když jsem pomocí multimetru měřil napětí na pinech GPIO naměřil jsem 5 V.
Re: Re: Inteligentní domácnost s Raspberry Pi 3
lipo 26. 08. 2016, 13:50:52
Odpovědět  Odkaz 
a jak jste to měřil? mezi 5V a gpio pinem nebo GND a gpio? gpio proti gnd by melo bejt 3V3 v log. 1 pokud se bude dělat pomoci gpio "zem" tzn. 5V proti gpio bude tam v logicke "0" 5V a v log. "1" 1.7V což už není na "nulu" zrovna málo...
Antonín Judytka Re: Re: Re: Inteligentní domácnost s Raspberry Pi 3
Antonín Judytka 26. 08. 2016, 16:23:44
Odpovědět  Odkaz 
Omlouvám se, už vím kde jsem udělal chybu, nechal jsem se zmást schématem zapojení v aplikaci MiPy a měřil napětí mezi 5 V a GPIO. Děkuju za vyvedení z omylu.
Re: Re: Re: Re: Inteligentní domácnost s Raspberry Pi 3
lipo 26. 08. 2016, 22:09:50
Odpovědět  Odkaz 
Jasny, jsme lidi a i mistr tesar se nekdy utne ;-) jen bych to radeji opravil, preci jen by nekdo mohl usoudit ze jsou ty GPIO piny 5V tolerantni a odsmazit to.. Dle meho nejsnadnejsi pouzit rele modul na 3V a je po problemu ;-)
Inteligentní domácnost s Raspberry Pi 3
Martin 19. 10. 2016, 14:43:00
Odpovědět  Odkaz 
Dovolím si opravit tvrzení, že je jedno, jaké SBC použijete. Na Raspi 1. generace (má méně GPIO) to hlásí:

pi@raspberrypi:~ $ python3 mypi_server.pyc
MyPi TCP Server v1.4
Loading configuration file: /home/pi/mypi.cfg
Init GPIO Output pins
Init GPIO Input pins
Traceback (most recent call last):
File "mypi_server.py", line 64, in
ValueError: The channel sent is invalid on a Raspberry Pi

Na Raspi 2. generace bez problému.

Aplikace na Androidu 7.0 (Nexus 5x) padá při snaze o připojení.
Inteligentní domácnost s Raspberry Pi 3
Jarouš 14. 04. 2018, 16:11:19
Odpovědět  Odkaz 
Omlouvám se za oživování starého téma.

Po zadání příkazu
python3 mypi_server.pyc

terminál vypíše
Bad magic number in .pyc file

Našel jsem řešení typu
https://shankaraman.wordpress.com/tag/how-to-fix-runtimeerror-bad-magic-number-in-pyc-file/
Ale tohle vážně nezvládám. Je nějaká pomoc ?
Děkuji
Re: Inteligentní domácnost s Raspberry Pi 3
vojtam 8. 01. 2019, 22:45:28
Odpovědět  Odkaz 
Je to asi offtopic ale mě pomohlo nainstalování balíku python-3pip a python-rpi.gpio .
Re: Re: Inteligentní domácnost s Raspberry Pi 3
Jaaryyn 12. 03. 2020, 11:14:17
Odpovědět  Odkaz 
Teď už je to vážně off :D
Ale nepomáhá ani toto. Píše, že již je nainstalována nejnovější verze.
Re: Inteligentní domácnost s Raspberry Pi 3
vojtam 8. 01. 2019, 22:45:29
Odpovědět  Odkaz 
Je to asi offtopic ale mě pomohlo nainstalování balíku python-3pip a python-rpi.gpio .