přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S

Příspěvky Legalizace softwaru, BSA a open source

Legalizace softwaru, BSA a open source
filuta 17. 12. 2012, 16:08:56
Odpovědět  Odkaz 
Jak je to se softwarem, který někdo dostane jako dar nebo cenu a z tohoto důvodu nemá doklad o koupi? Dá se nějak dokázat originalita softwaru třeba podle nosiče, nebo je dané DVD se softwarem na vyhození?
Lukáš Jelínek Re: Legalizace softwaru, BSA a open source
Lukáš Jelínek 17. 12. 2012, 17:34:53
Odpovědět  Odkaz 
Důležité je, prokázat legálnost užití. Ta se nemusí prokazovat jen nákupním dokladem (či podepsanou licenční smlouvou apod.), ale i jiným způsobem. Tím může být například karta s licenčním číslem, která je obsažena v krabicích se softwarem. Bohužel k tomu zatím neexistuje judikatura, aby se dalo jednoznačně říct, jak k tomu soudy přistupují nebo mají přistupovat.
Legalizace softwaru, BSA a open source
pepa 17. 12. 2012, 16:56:23
Odpovědět  Odkaz 
Jak je to v pripade kdy koupim/dostanu pocitac s nalepenou OEM licenci windows? Staci mi nejaky doklad o nabyti pocitace? Nebo je treba jeste nejaky extra doklad na software?
Vojtěch Trefný Re: Legalizace softwaru, BSA a open source
Vojtěch Trefný 18. 12. 2012, 14:18:41
Odpovědět  Odkaz 
Nedávno jsem někde četl "pěkný" článek o kontrole softwaru a právě kvůli tomuhle "zlou firmu kradoucí software" popotahovali -- vadilo i například to, že na faktuře za počítač bylo napsáno "WXP OEM" a ne celý název a další takové "drobnosti".
Legalizace softwaru, BSA a open source
moje jméno 17. 12. 2012, 17:30:18
Odpovědět  Odkaz 
Když se sejdou dva právníci, mají na věc tři různé názory. Tentokrát je zajímavé, jak se dívají na tzv OEM licence. http://www.pravoit.cz/article/prodej-software-z-druhe-ruky-je-to-legalni
Legalizace softwaru, BSA a open source
Vladimír 18. 12. 2012, 03:05:02
Odpovědět  Odkaz 
Dobrý den,
pokud bych eventuálně porušoval autorská práva nějaké licence, pak jste uvedl, že hrozí propadnutí věci, to jest počítače. Počítač ale autorská práva neporušil. Nemá propadnout ten program? Není to celé nesmysl?
Pokud koupím počítač i s windous, neodsouhlasím licenci, kolik dostanu zpátky korun? Proč jsem nucen koupit počítač i s programem a proč jsem nucen licenci odsouhlasit zcela povinně, bez možnosti nějaké dohody?
Vždyť přece nelze podle zákona nutit někoho, kupovat si více produktů současně.
Má svobodná volba by byla, koupit si počítač a dále si vybrat licenci, která mi vyhovuje. To ale přímo nesmím.
Lukáš Jelínek Re: Legalizace softwaru, BSA a open source
Lukáš Jelínek 18. 12. 2012, 12:32:27
Odpovědět  Odkaz 
Propadnutí věci vskutku hrozí, protože jde o věc pachatele použitou ke spáchání trestného činu (podobně by mohl propadnout třeba nůž použitý k vraždě). Do jaké míry to je nebo není nesmysl, to nevím, ale trestní právo zná trest propadnutí věci už hodně dlouho.

Vracení nechtěných Windows na počítači je věc, která u nás zatím není právně zcela objasněná. V některých státech lze skutečně vrátit pouze Windows (s tím, že prodejce vrátí část ceny za systém zaplacenou). U nás se tomu prodejci zatím brání, s tím, že lze vrátit jen celý počítač. Běží nějaké soudní spory (viz blogy na ABC Linuxu), tak se necháme překvapit. Faktem je, že člověk kupuje počítač se systémem jako jeden balíček. Proto má logiku, že lze buď vrátit všechno nebo nic.

S tím, že si člověk "kupuje více produktu současně", to není tak úplně jasné, protože operační systém (ať už jakýkoli) je nutnou podmínkou pro používání počítače. Podobně by někdo mohl chtít počítač i bez BIOSu či UEFI (proč ne?), nebo - přeneseno jinam - auto bez motoru nebo bez pneumatik.
Re: Re: Legalizace softwaru, BSA a open source
PetrHH 18. 12. 2012, 14:35:12
Odpovědět  Odkaz 
S tím, že si člověk "kupuje více produktu současně", to není tak úplně jasné, protože operační systém (ať už jakýkoli) je nutnou podmínkou pro používání počítače. Podobně by někdo mohl chtít počítač i bez BIOSu či UEFI (proč ne?), nebo - přeneseno jinam - auto bez motoru nebo bez pneumatik.

To bych netvrdil. Motor nebo pneumatiky můžete prodat, ten software k počítači prodat nemůžete.
Re: Re: Legalizace softwaru, BSA a open source
Pavel Šimerda 18. 12. 2012, 20:21:20
Odpovědět  Odkaz 
„Faktem je, že člověk kupuje počítač se systémem jako jeden balíček. Proto má logiku, že lze buď vrátit všechno nebo nic.“

Ten počítač je dodán se systémem, který nefunguje. A kupující je vydírán, aby přistoupil na dodatečnou smlouvu, aby fungovat začal. Je otázka, proč by při takovýchto praktikách měl obchodník mít ještě právo si vybírat, který z produktů musí člověk ještě vrátit, aby dostal proplacený jiný.

Přirovnání ke kolům u auta, která ke své funkci žádnou dodatečnou smlouvu omezující jejich další užití a prodej typicky neobsahují, už bylo vyvrácené tolikrát, že mi přijde nedůstojné ho znovu vytahovat.
Lukáš Jelínek Re: Re: Re: Legalizace softwaru, BSA a open source
Lukáš Jelínek 18. 12. 2012, 21:02:38
Odpovědět  Odkaz 
Dobře, tak se nemusíme bavit o autě, ale třeba o telefonech s Androidem nebo s iOS. Tam je to úplně totéž, jako v případě Windows (ať už na desktopu nebo třeba v telefonu).
Re: Re: Re: Re: Legalizace softwaru, BSA a open source
Jiří Janovec 19. 12. 2012, 11:21:14
Odpovědět  Odkaz 
Kolik platíte za Android nebo iOS na Vašem telefonu? Na faktuře máte jasně vypsáno kolik platíte za HW a kolik za OEM nebo jinou licenci v případě že si kupujete PC. Na telefonu jsem to ještě neviděl.
Re: Re: Re: Re: Legalizace softwaru, BSA a open source
Pavel Šimerda 19. 12. 2012, 13:51:14
Odpovědět  Odkaz 
Já jsem si ještě žádný takový nekupoval, ale nikdo mi neříkal o tom, že by tyto systémy byly při zakoupení zablokované. Vážně jsou?

Pokud by skutečně tyto systémy po zakoupení nefungovaly, tak by situace byla skutečně srovnatelná.
Lukáš Jelínek Re: Re: Re: Re: Re: Legalizace softwaru, BSA a open source
Lukáš Jelínek 19. 12. 2012, 15:33:14
Odpovědět  Odkaz 
Pokud si dobře vzpomínám, tak po prvním zapnutí telefonu s Androidem jsem musel potvrdit souhlas s licenčními podmínkami (na tu část systému, která není svobodná).
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Legalizace softwaru, BSA a open source
Pavel Šimerda 21. 12. 2012, 14:42:34
Odpovědět  Odkaz 
Pak je to podle mě skutečně alespoň českém právním prostředí protizákonné, leč úplně stejným způsobem přizdisráčsky tolerované, protože „takhle se to přece dělá“ či „takhle to po nás přece svaté korporace chtějí“. Je to jen malá ukázka toho, jak se náš právní systém bortí.
Petr Valach Re: Re: Legalizace softwaru, BSA a open source
Petr Valach 19. 12. 2012, 04:30:49
Odpovědět  Odkaz 
Pane Jelínku, já s tím prostě nesouhlasím. Pokud se vyrobí počítač - hardware, není nutné si dát práci a rvát do něj jakýkoliv soft. To přece nedělá výrobce toho počítače, ne?

Pirovnání s autem taky trochu kulhá, dovedu si představit, jaký zmatek v účetnictví by to prodejcům přinesl, ale tohle je tak radikální a jasná věc, že není sporu. Počítače se zkrátka nemají prodávat s nainstalovaným softem, ten má být jako doplňková služba.