Ahoj, díky za článeček.
Jen bych upřesnil větu o tom, že OSM jsou vždy aktuální - to hodně záleží na oblasti, dostupných podkladech a hlavně na existenci mappera, který se o danou oblast aktivně stará.
Hlavní výhoda OSM je spíše v tom, že pokud narazím na nějakou nepřesnost, zastaralý údaj nebo na chybějící data, mám možnost to rovnou opravit.
A taky bych dodal, že mapové vrstvy na osm.org nejsou jediné. Existuje mnoho specializovaných projektů, které se zaměřují na určitou úzkou oblast. Třeba http://www.opensnowmap.org/ - zimní mapa, nebo mtbmap.cz - cyklo turistické mapy a další. Viz třeba galerie na osmap.cz: http://openstreetmap.cz/galerie
Příspěvky Otevřený svět OpenStreetMap
Některé zákresy v mapách a tím myslím i digitalizované katastrální, jsou i na Moravě - změtí čar. Záleží někdy na tom, z které strany se začalo měřit, historický vývoj zakreslování, snaha udržet ten systém pohromadě, a aby se dva pozemky potkaly na centimetr přesně, může být jistý problém.
Hledal jsem podklady, které bych využil v QMapShack, ale při srovnání s "uhlazeností" Google maps a pro určitý účel (jen jednoduché označování bodů v mapě), jsem záležitost udělal v nich. Jsou volně dostupné mapy pro západní Evropu a další okruhy, které by se mi líbily, ale v případě České republiky, moje potřeba zatím nebyla uspokojena. Příště zkusím znovu.
Hledal jsem podklady, které bych využil v QMapShack, ale při srovnání s "uhlazeností" Google maps a pro určitý účel (jen jednoduché označování bodů v mapě), jsem záležitost udělal v nich. Jsou volně dostupné mapy pro západní Evropu a další okruhy, které by se mi líbily, ale v případě České republiky, moje potřeba zatím nebyla uspokojena. Příště zkusím znovu.
Máte někdo zkušenosti s dostáním OSM vybrané oblasti na Linuxu do Garmin GPS? Co se Vám nejvíc osvědčilo?
Jde to docela v pohodě, já používám kombinaci splitter a mkgmap. Jenom to musí podporovat daná navigace. Data pro generování dané oblasti stáhneš v pohodě buď přímo z openstreetmap.org nebo garmin.openstreetmap.nl případně na download.geofabrik,de. Na vrstevnice použivám phyghtmap.
Jinak musím říct, že mě mapování po přesvěhování do nové lokality naprosto chytlo. Doplnil jsem už několik cest a pěšin a bylo pro mě velkým překvapením, že zrovna náhodou krátce potom, co jsem začal, vyšel tento článek.
Článek je určitě zajímavý, jen asi není určen širšímu okruhu obyčejných uživatelů.Tím myslím řidiče aut s navigacemi. Ti jsou v pasti velkých výrobců navigací a ti jsou zase v pasti MS Windows. Aktualizaci map přes Linux tyto firmy ignorují a budou to dělat do té doby, než se OpenStreetMap prosadí tak, aby ji musely vzít na vědomí. Kdyby se objevily články jak nasadit OSM na hlavní navigace hlavních výrobců a jak je používat, tak by OSM nebyla jen hračka hobbistů a možná i více lidí by se pak do komunity přidalo. Každý dobrý tutoriál začíná s Hello world a pak naučí zájemce třeba multiprocessing v Pythonu. Navíc lidi jako já zajímá právě elektronika a Python a ne přímo mapový SW a přitom jezdím každý den autem. Článek přímo demenstruje to proč je Linux nasazován v superpočítačích, ale v masovém nasazení na desktopu selhal. Už ve starém Egyptě byla elita, která uměla předpovídat zatmění slunce a prováděla mozkové operace, ale 99.999% lidí bylo naprosto negramotných a zaostalých.
Dobrý den,
nemyslím si, že je to v oblasti navigací tak hrozně jednostranné. Osobně mám navigaci s WindowsCE na které mi v dualbootu běhá originální navigační software společně se systémem NavigatorFREE s OpenStreetMap - to znamená stále aktuální mapové podklady zdarma :o).
Teď momentálně připravuji článek o mapování s JOSM, ale další by mohl být trochu techničtější i popsat zprovoznění NavigatorFREE pod Windows navigací. Uvidíme, ale děkuji za téma.
Venca Hejda
nemyslím si, že je to v oblasti navigací tak hrozně jednostranné. Osobně mám navigaci s WindowsCE na které mi v dualbootu běhá originální navigační software společně se systémem NavigatorFREE s OpenStreetMap - to znamená stále aktuální mapové podklady zdarma :o).
Teď momentálně připravuji článek o mapování s JOSM, ale další by mohl být trochu techničtější i popsat zprovoznění NavigatorFREE pod Windows navigací. Uvidíme, ale děkuji za téma.
Venca Hejda
Mne tak behá Garmin Mobile na Win Mobile. A napr. v aute mám originál multimediálny systém, ktorý beží na Win CE, s iGO Primo.
Ale za skutočný boom (aspoň pre mňa) by bolo, ak by sa našiel spôsob ako previesť OSM mapy práve do iGa (čo je podľa mňa špička v routovaní, rýchlosti i možnostiach skinovania)... a určite to ide, lebo v minulosti som používal OSM mapy Bieloruska, vytvorené/konvertované asi priamo Nav'N'Go (vtedy tie mapy od Navtequ či Teleatlasu pre Balkán, Bielorusko či Rumunsko boli hodne deravé, ale OSM už boli použiteľné).
Google v tomto nepomáha, skôr som našiel diskusie o tom, že to nejde...
Ale za skutočný boom (aspoň pre mňa) by bolo, ak by sa našiel spôsob ako previesť OSM mapy práve do iGa (čo je podľa mňa špička v routovaní, rýchlosti i možnostiach skinovania)... a určite to ide, lebo v minulosti som používal OSM mapy Bieloruska, vytvorené/konvertované asi priamo Nav'N'Go (vtedy tie mapy od Navtequ či Teleatlasu pre Balkán, Bielorusko či Rumunsko boli hodne deravé, ale OSM už boli použiteľné).
Google v tomto nepomáha, skôr som našiel diskusie o tom, že to nejde...
Par poznamek.
Jednak OSM davno neni jen mapa. V databazi je nasobne vice dat, nez se na mapach zobrazuje. Existuji minimalne desitky webu, ktere s temi daty pracuji, ale zadny nevyuziva vsechny (to ani nelze).
Dal bych chtel pripadne editory upozornit (v souvislosti se zverejnenym screenem) at nemapuji podle te fotomapy. Je klidne o desitky metru posunuta, a tim ze budete podklad "zpresnovat" ho defakto znicite. Pokud to pak nekdo mysli aspon trochu vazne, JOSM je zcela jednoznacna volba.
A nakonec par zajimavosti:
IZO 3D - http://osm.kyblsoft.cz/3dmapa/
Doprava (v CR pouze omezene) - http://tracker.geops.ch/?z=16&s=1&x=830444.3142&y=6712996.3215&l=transport
Turistika od sousedu - http://www.freemap.sk/#p=48.87238|18.47794|12|T (podotykam, mnohem presnejsi nez seznam, bavime se tu nikoli v metrech, ale casto v centimetrech)
Pripadne hrady, zamky, ale i ropiky - http://gk.historic.place/historische_objekte/translate/cs/index-cs.html?zoom=10&lat=50.15881&lon=14.44531&pid=KmGmHaSaHe
Je toho pochopitelne mnohem vice.
Jednak OSM davno neni jen mapa. V databazi je nasobne vice dat, nez se na mapach zobrazuje. Existuji minimalne desitky webu, ktere s temi daty pracuji, ale zadny nevyuziva vsechny (to ani nelze).
Dal bych chtel pripadne editory upozornit (v souvislosti se zverejnenym screenem) at nemapuji podle te fotomapy. Je klidne o desitky metru posunuta, a tim ze budete podklad "zpresnovat" ho defakto znicite. Pokud to pak nekdo mysli aspon trochu vazne, JOSM je zcela jednoznacna volba.
A nakonec par zajimavosti:
IZO 3D - http://osm.kyblsoft.cz/3dmapa/
Doprava (v CR pouze omezene) - http://tracker.geops.ch/?z=16&s=1&x=830444.3142&y=6712996.3215&l=transport
Turistika od sousedu - http://www.freemap.sk/#p=48.87238|18.47794|12|T (podotykam, mnohem presnejsi nez seznam, bavime se tu nikoli v metrech, ale casto v centimetrech)
Pripadne hrady, zamky, ale i ropiky - http://gk.historic.place/historische_objekte/translate/cs/index-cs.html?zoom=10&lat=50.15881&lon=14.44531&pid=KmGmHaSaHe
Je toho pochopitelne mnohem vice.
Rád se nechám poučit, nejlépe na jabberu nebo IRC. Zatím mi přijde lepší a přesnější přidávat cesty s pomocí fotomapy než to tam sekat podle gps trace. Co se týče oprav dat jsem si zatím troufl jenom ta zjevně špatná, jinak do zakreslených věcí nehrabu.
Tak v prvné řadě je dobré ty foto mapy podle něčeho srovnat. Buď katastr, nebo třeba lpis - najít si nějakou dlouho a klikatou cestu mezi poli a porovnat jak to vypadá na fotomapě. A v některých místech, kde je dostatek gps stop se dá fotomapa srovnat i podle nich.