přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S

Příspěvky ZyXEL NAS326: za málo peněz hodně muziky

Ondrej Dzivý Balucha ZyXEL NAS326: za málo peněz hodně muziky
Ondro 24. 10. 2016, 14:59:24
Odpovědět  Odkaz 
Je mozne to "volanie domov" vypnut?
Aky je rozmer napajacieho konektora? Je to klasickych 5,5/2,1mm?
Lukáš Jelínek Re: ZyXEL NAS326: za málo peněz hodně muziky
Lukáš Jelínek 24. 10. 2016, 16:38:27
Odpovědět  Odkaz 
Vypnout nijak jednoduše ne, jedině zablokovat na firewallu/routeru. Ten napájecí konektor by mohl mít tyto rozměry, ale ruku do ohně za to nedám (NAS už jsme vrátili, nemohu to tedy ověřit).
ZyXEL NAS326: za málo peněz hodně muziky
Martin 24. 10. 2016, 18:00:29
Odpovědět  Odkaz 
Pred tromi rokmi som išiel do NSA325 v2 tiež z dôvodu cena/výkon. Hneď po uplynutí záručnej doby odišla základná doska. Po tejto skúsenosti by som pre NAS určite volil inú značku.
Re: ZyXEL NAS326: za málo peněz hodně muziky
Roman 22. 10. 2018, 10:28:27
Odpovědět  Odkaz 
To se muze stat u kazde znacky... :) Ja mam Zyxel NSA320 snad pet nebo vice let a jede bez problemu...
ZyXEL NAS326: za málo peněz hodně muziky
Petr 24. 10. 2016, 18:06:41
Odpovědět  Odkaz 
Jak výrobci obecně u NASů řeší přístup z venku? To mají všichni nějakou službu, se kterou NAS drží spojení a uživatel se na ní připojí přes nějakou nainstalovanou aplikaci?
Lukáš Jelínek Re: ZyXEL NAS326: za málo peněz hodně muziky
Lukáš Jelínek 24. 10. 2016, 18:28:34
Odpovědět  Odkaz 
Ano, jinak to bez veřejné IP adresy a patřičného nastavení routeru ani řešit nejde. Totéž platí i pro drtivou většinu dalších dnešních "připojených zařízení" - připojují se k serverům výrobce a uživatel s nimi komunikuje přes ty servery. Je to jednoduché a prakticky nezávislé na vlastnostech sítě (není potřeba veřejná adresa ani nic konfigurovat na routeru), má to ale samozřejmě i mnohé nevýhody.
Re: Re: ZyXEL NAS326: za málo peněz hodně muziky
Petr 25. 10. 2016, 11:45:26
Odpovědět  Odkaz 
Takže nikdo netuší, co vše se posílá/ukládá u výrobce, jak je/není komunikace zabezpečena, k čemu všemu má výrobce přístup (k celému NASu, když máme u nich účet a teoreticky i bez účtu, když NAS hned zavolá domů a ohlásí se) a když dojde k hacknutí služby výrobce, útočník má přístup na všechny NASy všech klientů. Tak to by asi lidi měli vědět, do čeho jdou.
Já to řeším VPNkou do vnitřní sítě, samotná zařízení ven přístup nemají a ani zvenčí se na ně nedá jinak než přes VPN dostat (vyžaduje to ale trochu lepší router než ten od operátora za korunu). Tohle co popisujete by se mi tedy krajně nelíbilo, to už bych víc asi věřil Dropboxu a podobným než nějakému řešení Zyxelu.
ZyXEL NAS326: za málo peněz hodně muziky
James Scott 24. 10. 2016, 18:56:12
Odpovědět  Odkaz 
U Synology si hodne cenim podporu iSCSI targetu + btrfs - podporuje neco z toho taky ZyXEL?
Lukáš Jelínek Re: ZyXEL NAS326: za málo peněz hodně muziky
Lukáš Jelínek 25. 10. 2016, 00:00:27
Odpovědět  Odkaz 
iSCSI ano, btrfs ne
ZyXEL NAS326: za málo peněz hodně muziky
Pavel 17. 11. 2016, 20:33:46
Odpovědět  Odkaz 
Je možné u tohoto NAS synchronizovat data i s jinými veřejnými cloudy - onedrive, dropbox, amazon, mega? Pokud ano, potřebuji k tomu nějakou dodatečnou instalaci nějaké app?
Pochopil jsem tedy správně, že pokud se zaregistruji na stránkách zyxelu, mohu se připojit ke NASu i bez veřejné IP. Mohu na data nahlížet a i nahrávat? Umožňuje toto např. i Synology?
děkuji za odpověď.
Lukáš Jelínek Re: ZyXEL NAS326: za málo peněz hodně muziky
Lukáš Jelínek 17. 11. 2016, 21:22:26
Odpovědět  Odkaz 
Synchronizovat s veřejnými cloudy lze (s některými - Google Drive, Dropbox, Memopal), je na to potřeba doinstalovat aplikace. Přes cloud ZyXELu se lze na NAS připojit přes web nebo mobilní aplikaci, lze k datům přistupovat ke čtení i zápisu. Synology má podobné funkce také.
ZyXEL NAS326: za málo peněz hodně muziky
Michal Ostrava 29. 12. 2016, 12:38:16
Odpovědět  Odkaz 
Dobrý den
Výborný článek,mám dotaz snad pomůžete.

Koupil jsme NAS326 od zyxelu,jsem celkem spokojený akorát jsem zatím narazil na dva problémy.
Když přehrávám film z NAS na chytré TV od LG,vyzkoušeno na dvou modelech,nemám v TV menu volbu změny zvukové stopy
Jedná se o klasické MKV ale když soubor připojím přímo do TV třeba na přenosném disku lze zvukové stopy měnit.
Pokud někdo narazil na tento problém a vyřešil budu rád za pomoc.

Druhý menší problém je že nemůžu přijít na to jak se v uživatelském nastavení přepíná na tzv. pokročilý režim,viděl jsem recenzi na tento NAS a vím že to jde.
Moc děkuji všem za rady...
Lukáš Jelínek Re: ZyXEL NAS326: za málo peněz hodně muziky
Lukáš Jelínek 29. 12. 2016, 16:47:05
Odpovědět  Odkaz 
Dobrý den,
pokročilý režim administrace se zapíná přes ikonu Administrator na ploše. K tomu problému ohledně přehrávání bohužel nejsem schopen nic říct - je to hodně specifická záležitost.
Re: Re: ZyXEL NAS326: za málo peněz hodně muziky
Michal Ostrava 30. 12. 2016, 10:13:29
Odpovědět  Odkaz 
Tak zjistil jsem že po posledním upgrade firmware,zmizela nabídka pokročilý režim.
Lze to poznat i podle návodu pdf. V5.2.Tento počin nechápu.
ZyXEL NAS326: za málo peněz hodně muziky
Petr Kůs 5. 01. 2017, 22:15:12
Odpovědět  Odkaz 
Dobrý den, koupil jsem si Zyxel nas326, jsem spokojený, ale na jednu věc nemohu přijít. Dá se z internetu připojit na nas bez veřejné ip adresy přes Zyxel cloud a aplikaci Zcloud nebo ne? A když ano, tak jak? Z domácí sítě vše funguje. Děkuji za odpověď.
Lukáš Jelínek Re: ZyXEL NAS326: za málo peněz hodně muziky
Lukáš Jelínek 6. 01. 2017, 23:27:42
Odpovědět  Odkaz 
Dobrý den, lze to. Je potřeba si zaregistrovat uživatelský účet na https://mycloud.zyxel.com/ Jak se s tím potom pracuje, je podrobně popsáno v uživatelské příručce.
ZyXEL NAS326: za málo peněz hodně muziky
Rosťa 26. 01. 2017, 17:58:37
Odpovědět  Odkaz 
Zdravím.
Nedaří se mi změnit heslo,zkusil jsem nové heslo a v novém přihlášení je heslo špatné(pak reset)nové heslo a znova špatné heslo. Jde změnit i jméno?
A uživatelská příručka je kde prosím?
Lukáš Jelínek Re: ZyXEL NAS326: za málo peněz hodně muziky
Lukáš Jelínek 26. 01. 2017, 20:50:24
Odpovědět  Odkaz 
Uživatelská příručka je tady (přidal jsem odkaz i do článku): http://www.zyxel.com/cz/cs/support/download_library/product/nas326_21.shtml?c=cz&l=cs&pid=20150327120001&tab=User_s_Guide&pname=NAS326&mtname=User%27s%20Guide

Uživatelská jména měnit jdou, ale bohužel nevím (a v příručce jsem to nenašel), jestli lze změnit i jméno "admin", které patří mezi vyhrazené.
Re: Re: ZyXEL NAS326: za málo peněz hodně muziky
Rosťa 26. 01. 2017, 23:37:52
Odpovědět  Odkaz 
Děkuji,myslil jsem česká příručka,angl.mám.Ale co s tím heslem?
V příručce :if you have changed the password and forgotten it,you will have to reset the NAS
Pokud jste heslo změnili a zapomněli, budete muset obnovit NAS.
Nové heslo jsem nezapomněl,ale stejně není přijato !
Re: Re: Re: ZyXEL NAS326: za málo peněz hodně muziky
Rosťa 27. 01. 2017, 08:15:22
Odpovědět  Odkaz 
Heslo vyřešeno !!! NAS "nežere""ř".
ZyXEL NAS326: za málo peněz hodně muziky
Rosťa 27. 01. 2017, 20:20:10
Odpovědět  Odkaz 
Nejsem schopen nastavit WebDAV nejspíše asi URL. V NAS je URL:https://NASIP:5003/webdav/sharedfoldername ,ta poslední část asi bude jinak.Jméno a heslo má být stejné jako do NAS.
Díky za radu.Rosta
Re: ZyXEL NAS326: za málo peněz hodně muziky
looser 4. 03. 2017, 22:26:36
Odpovědět  Odkaz 
A máš nastaveno NASIP jako jeho IP adresu? ;)
ZyXEL NAS326: za málo peněz hodně muziky
Marek 5. 02. 2017, 13:57:31
Odpovědět  Odkaz 
Poslední dobou trochu řeším zálohování. Když mám normální PC s diskama, tak mám jeden na zálohy a ještě mám ten a samý soubor u sebe v HOME. Když chci něco "nazálohovat", jen to překopíruji na ten druhý disk. V čem je lepší NAS, když nic jiného nechci, nepotřebuji, než zálohu? Nebo občas dám zálohu ještě na externí disk.

Když má NAS 2 disky:
1. můžou kleknout oba zaráz (obzvlášť, když si někdo koupí stejné disky od stejného výrobce, stejné série :-)
2. záloha je myslím u 2 disků zrcadlení, takže pokud tam něco zazálohuji špatně, nebo se tam objeví chyba, přemaže mi to i ten dobrý starší soubor

To jsou jen úvahy, pořád si totiž nějak neumím poradit, jak efektivně zálohovat, než zmiňovaným kopírováním na druhý HDD a exterňák....

Díky, Marek

ps: neberte to jako provokaci/hejt, vážně se ptám, jsem hold lama :-)
Re: ZyXEL NAS326: za málo peněz hodně muziky
nobody 5. 02. 2017, 14:24:23
Odpovědět  Odkaz 
NAS je externi HDD, kterej nepotrebuje ke svemu behu PC, protoze "male PC" obsahuje v sobe a bezici OS jako server nabizi ruzne zpusoby pristupu k datum po siti a pripadne i ruzne dalsi sluzby...

1. tomu se da predejit cim? ano, koupi disku jine serie, od jineho vyrobce, ...
2. mirror neni zaloha a urcite ne proti "blbosti" uzivatele, jestli necemu muze pomoci tak ze pokud dojde k problemu s 1 diskem, tak jsou data stale pristupna z druheho disku
ZyXEL NAS326: za málo peněz hodně muziky
mdz 13. 02. 2017, 13:30:59
Odpovědět  Odkaz 
Zkoušeli jste zprovoznit mysql pro vzdálený přístup. Všechny parametry mysqld jsou nastaveny (speciálně port a skip-networking na OFF), ale nelze se připojit, server vrací Lost connection to MySQL server at 'reading initial communication packet', system error: 111.
ZyXEL NAS326: za málo peněz hodně muziky
me 10. 04. 2017, 04:31:03
Odpovědět  Odkaz 
Mam zaludnou otazku. Umi to RAID10? Ano, ma to jen 2 disky, presto lze pouzit RAID10, dokonce je to konfigurace kterou chcete.

https://blog.a2o.si/2014/09/07/linux-software-raid-why-you-should-always-use-raid-10-instead-of-raid-1/

Ptam se protoze mam NSA325 a ten RAID10 neumi a ani firmware jej nepodporuje, takze jej nelze manualne vynutit pomoci mdadm. :-(

Dalsi zaludna otazka, jak je to s "write bitmap"? Je aktivni v RAID1? Asi nebude. Doporucuji manualne aktivovat pres mdadm. Muze to usetrit dost casu pri resync...

# mdadm --grow /dev/md0 --bitmap=internal
NAS542?
me 15. 04. 2017, 20:13:19
Odpovědět  Odkaz 
Neni lepsi volbou Zyxel NAS542? Ma 4 diskove sloty, 1GB RAM, 2x RJ45, slot pro SDHC kartu a ma vetsi ventilator, umi RAID5, RAID6 & RAID10 a stoji jen o trochu vic, lze jej sehnat kolem 4kKc... Skoda ze nepodporuje XFS, to je posledni duvod, proc si jej zatim neporidim. Vsichni vyrobci techto malych NAS tam davaji jen EXT4 a XFS ignoruji. Uz nekolik let mam DIY NAS s XFS a nechapu, proc neni nabizen i na techto komercnich krabickach, ktere maji lepsi HW a vice vykonu... I RedHat oficialne presel na XFS, nyni je to defaultni FS pro nove instalace.
Re: NAS542?
me 10. 05. 2017, 14:51:05
Odpovědět  Odkaz 
Pokud uvazujete o RAID5, asi jste slyseli o "write hole". Kernel 4.4 prisel s resenim, jak tento neprijemny problem obejit, potrebujete dalsi disk na kterem bude "write journal". Disk nemusi byt velky ale mel by byt rychly, doporucuje se SSD.

https://lwn.net/Articles/665299/

Myslim si, ze journal file muze byt i na rychlem USB3 flash disku anebo treba rychle SDHC karte. Bohuzel, zadna SOHO NAS krabicka tuto vychytavku neumi, uz jen proto, ze maji "stary" kernel...
ZyXEL NAS326: za málo peněz hodně muziky
PavelKozák 6. 09. 2017, 09:50:58
Odpovědět  Odkaz 
Prosím o radu, zda pro NAS326 existuje nějaká aplikace na testování vložených disků. Jsem tak zvyklý z QNAP.
Re: ZyXEL NAS326: za málo peněz hodně muziky
Jirka 7. 09. 2017, 12:45:52
Odpovědět  Odkaz 
Jak "testování"? Stav (neboli "zdraví") HDD?

Pokud ano, tak je to popsáno v manuálu. Četl jste ho? Jsem zvyklý na to, že manuály se píší proto, aby je uživatelé četli...
Re: Re: ZyXEL NAS326: za málo peněz hodně muziky
danton3 27. 12. 2018, 00:15:36
Odpovědět  Odkaz 
JJ, kdyby byl manuál v cz, tak si ho čtu od rána do večera...
ZyXEL NAS326: za málo peněz hodně muziky
Vena 23. 08. 2018, 13:44:59
Odpovědět  Odkaz 
DObrý den,
už několik měsíců se trápím s NAS326, tedy většina věcí normálně funguje, ale nemohu se tam připojit z internetu, manuál i diskuzi, čtu stále do kola, ale nejde mi to.
Koupil jsem už i NetDrive3, snažím se to připojit přes WebDAV nebo FTP.
IP adresu jsem zkopíroval z mycloud.zyxel.com WAN IP tedy pokud je to ono. Také se mi zdá, že i když nastavím přístupové porty na FTP a WebDAV, tak se to nezapíše a porty se "neotevřou". Můžete mi nějak poradit? Děkuji
Lukáš Jelínek Re: ZyXEL NAS326: za málo peněz hodně muziky
Lukáš Jelínek 27. 08. 2018, 18:59:35
Odpovědět  Odkaz 
Dobrý den,
přístup na NAS zvenku vyžaduje dvě věci:

1) Zpřístupnění služeb přímo na NAS.
2) Otevření portů na routeru a jejich nasměrování na porty NAS.

První část je jednoduchá, druhá složitější. Pro WebDAV se to udělá tak, že se nějaký vnější port na routeru nasměruje na port NAS, kde WebDAV běží (5002 pro HTTP, resp. 5003 pro HTTPS). Pokud je na routeru firewall, musí být porty samozřejmě otevřeny. Pro FTP je to složitější a nemusí to vždy fungovat (protože pro přenos dat se používá jiný port než pro ovládání a jeho číslo se mění, navíc existuje aktivní a pasivní režim, šifrování atd.), proto doporučuji na FTP raději zapomenout.
ZyXEL NAS326: za málo peněz hodně muziky
Roman 5. 09. 2019, 15:25:55
Odpovědět  Odkaz 
Dobry den, pokud mi zhavaroval hw NAS325, staci do NAS326 prehodit disky (RAID1) a novy NAS je korektne nacte? Nebo rekonfiguraci noveho NAS na RAID1 mod o data prijdu?¨
¨
Děkuji za odpoved, Roman
Lukáš Jelínek Re: ZyXEL NAS326: za málo peněz hodně muziky
Lukáš Jelínek 17. 09. 2019, 20:42:49
Odpovědět  Odkaz 
Dobrý den, na to bohužel nejsem schopen odpovědět - nevím, jak se přesně zmíněné typy liší. Zeptejte se prosím přímo podpory ZyXEL: https://support.zyxel.eu/hc/cs/requests/new
ZyXEL NAS326: za málo peněz hodně muziky
Rosta 21. 01. 2022, 15:54:27
Odpovědět  Odkaz 
Pokročilé nastavení někam zmizelo "V5.21(AAZF.10)".Dá se do něj nějak dostat?
Problém:
Přístup k souboru byl odepřen.
K provedení této akce je nutné oprávnění. Obraťte se na
NAS326\admin, aby vám byla přidělena.