přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Francouzské ministerstvo zemědělství používá open source a není to jen OpenOffice

Francouzské ministerstvo zemědělství používá open source a není to jen OpenOffice

dvatydny.gif

Mnichov rozdá 2000 instalačních CD s Lubuntu. Otevřený software na francouzských ministerstvech. Státem placený software povinně jako open-source? Doudoulinux – Linux pro nejmenší. Ubuntu 13.10 dostane grafický server Mir, Kubuntu a Lubuntu ne 


Co se děje ve světě Linuxu a open source

Mnichov rozdá 2000 instalačních CD s Lubuntu

Německý Mnichov je mezi příznivci Linuxu a svobodného softwaru jistě velmi dobře znám díky svému kompletnímu přechodu na distribuci LiMux. Nyní administrativa Mnichova přichází s další podporou svobodného softwaru. U příležitosti blížícího se konce podpory Windows XP (která bude oficiálně ukončena v dubnu příštího roku) bude spuštěna kampaň, jejíž součástí bude také rozdávání dvou tisíc instalačních CD Lubuntu společně s informačními brožurami informujícími o jeho výhodách a použití.

Cílem kampaně je pomoci lidem, kteří stále používají Windows XP (jejich počet se v celém Německu odhaduje až na 20 milionů) a jejichž počítače nemají dostatečný výkon pro běh novějších Windows 7 nebo 8. To je také důvodem, proč bylo vybráno Lubuntu – jeho uživatelské prostředí je podobné Windows XP stejně jako jeho hardwarové nároky.

Celá akce má přijít na 4000 eur, které se Mnichov pokusí najít jinde než ve svém rozpočtu, například ve spolupráci s místními IT firmami.

Naši úředníci a politici si Mnichov za vzor asi jen tak nevezmou. Každopádně je to chvályhodná myšlenka, i u nás se určitě najdou (sta)tisíce počítačů, které stále ještě běží na Windows XP.

Ubuntu 13.10 dostane grafický server Mir, Kubuntu a Lubuntu ne

Vývojáři Ubuntu již delší dobu hledali nástupce dnes již poněkud koncepčně zastaralého grafického serveru X. Jednu chvíli se zdálo, že touto náhradou bude Wayland, ale letos v březnu Canonical poněkud překvapivě oznámil, že pracuje na vlastním zobrazovacím serveru Mir. Nyní bylo oznámeno, že již podzimní vydání Ubuntu 13.10 Saucy Salamander bude Mir obsahovat jako hlavní grafický server společně s XMir, mezivrstvou umožňující nad Mirem spouštět aplikace určené pro X.

V tomto kroku ale Ubuntu nebudou následovat dvě jeho populární odnože Kubuntu a Lubuntu, které prozatím zůstávají u X serveru, ale minimálně příští rok se budou muset rozhodnout jak dál, protože po vydání Ubuntu 14.04 (duben 2014) už Canonical neplánuje X server v Ubuntu podporovat. Zatímco pro Kubuntu je budoucnost jednoduchá – KDE již od své příští verze bude podporovat Wayland, Lubuntu, které přechod na Mir odmítá především kvůli problémům s hardwarovou náročností, zatím jasno nemá. Rozhodnutí „co dál“ před sebou mají i vývojáři Xubuntu a Edubuntu, kteří zatím své plány neoznámili, ale minimálně u Edubuntu, které používá grafické rozhraní Unity, se dá očekávat, že Mir bez problémů přijme.

Mir sice má Canonicalu přinést jednotnost napříč různými zařízeními (desktop, tablety, telefony), ale možná kvůli němu ztratí komunitní odnože Ubuntu – již nyní se mezi vývojáři Kubuntu mluví o úplném odtržení a možnosti do budoucna odvozovat Kubuntu přímo od Debianu. Inu uvidíme.

Open data & gov

Otevřený software na francouzských ministerstvech

Francouzská poslankyně Isabelle Attard v květnu vyzvala francouzské ministry, aby zveřejnili informace o využívání svobodného softwaru ve svých resortech. Prozatím získala odpovědi pouze od ministerstva zemědělství a ministerstva zahraničí, které ale jsou pro příznivce svobodného softwaru veskrze pozitivní.

Na všech počítačích ministerstva zahraničí lze najít kancelářský balík LibreOffice, pro správu dokumentů používají ECM systém Afresco a při vývoji vlastních aplikací používají třeba Mantis nebo Subversion. Pracovníci IT oddělení používají buď Debian, nebo Ubuntu a na přenosných počítačích používají kvůli bezpečnosti také Ubuntu.

Na ministerstvu zemědělství také používají svobodný kancelářský balík, tentokrát OpenOffice, který mají, stejně jako formát ODF, jako výchozí již od roku 2008. Již bez podrobnějšího určení uvádějí, že i u dalších aplikací jako emailový klient nebo webový prohlížeč používají také svobodná řešení. Na jejich serverech se nachází RHEL, Nagios, groupware OBM a další. Zajímavou informací je částka 174 000 euro, kterou za rok 2012 ministerstvo utratilo za podporu open-source softwaru.

Mohlo by být zajímavé zkusit se zeptat i u nás, ale obávám se, že pokud by nějaká odpověď dorazila, pravděpodobně by se jednalo o dotaz, co to ten otevřený software je a jestli to náhodou není nakažlivé.

Státem placený software povinně jako open-source?

V září se budou v Německu konat parlamentní volby a Free Software Foundation Europe se rozhodla zjistit, jak se jednotlivé politické strany staví ke svobodnému softwaru.

Zajímavý výsledek lze vidět u otázky, zda by státem financovaný software měl být povinně zveřejňován pod svobodnou licencí. Zatímco současná vládní koalice CDU/CSU a FDP se k této otázce staví spíše zdrženlivě (FDP) až přímo negativně (CDU), opoziční SPD, Zelení, Piráti a Levice jsou obecně spíše pro, přičemž Zelení a logicky též Piráti mají tento požadavek přímo ve svých volebních programech. Všechny strany se ale shodly na tom, že ve výběrových řízeních na software by měl stát vždy požadovat právo na zdrojový kód, jeho další úpravu (včetně třetích stran) a možnost neomezeného šíření.

Kromě této problematiky se otázky týkaly například také postoje stran k Secure Boot, softwarovým patentům (k oběma záležitostem se Spolkový sněm již dříve vyjádřil odmítavě) nebo například hrám a výuce programování. Všechny otázky i odpovědi naleznete na stránkách FSFE (v němčině).

Nezbývá než doufat, že podobný přístup k softwaru placenému z našich daní, se stane běžným nejen v Německu, ale i u nás a jinde ve světě.

Zajímavé distro

Doudoulinux – Linux pro nejmenší

Doudoulinux, původem francouzská distribuce, je zaměřena na ty nejmladší uživatele počítače – děti od dvou let do dvanácti let. Doudoulinux nabízí zjednodušené uživatelské rozhraní postavené nad LXDE, které dokáží ovládat i ti nejmenší.

Pro děti nabízí celkem padesát aplikací, mezi nimiž nechybí programy pro seznámení s prací na počítači, vzdělávací aplikace i hry. Doplňují je další aplikace a nástroje pro běžnou práci s počítačem, ale například také filtr webového obsahu, který automaticky filtruje „dětem nevhodné“ stránky na Internetu.

Pracovní prostředí Doudoulinux Pracovní prostředí Doudoulinux

Doudoulinux je k dispozici ke stažení jako live CD v celkem 43 jazycích a předpokládá se, že převážně bude fungovat právě jako live CD, protože pro „normální“ práci na počítači není jeho prostředí a skladba aplikací nejvhodnější a nepředpokládá se, že by takto malé děti měly svůj vlastní počítač.

Jednou větou

  • Firefox má nové logo. Nejspíš to ale ani nezaregistrujete, změny jsou totiž jen drobné a jejich účelem je především lepší zobrazení na telefonech a tabletech a také lepší kompatibilita s formátem SVG.
  • Ve Španělsku jdou do prodeje první telefony ZTE Open s Firefox OS. Již dříve sice byly telefony s Firefox OS k dispozici, ale ty byly určeny především pro vývojáře.
  • Analytický software Mayhem vyvinutý na Carnegie Mellon University nalezl v binárních souborech obsažených v repozitářích Debianu přibližně 1200 chyb.
  • Na Havaji bylo uzákoněno, že zveřejňované informace musí být dostupné online, a to v otevřených formátech.

Nahoru

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Vojtěch Trefný

Vojtěch Trefný

Dříve dlouholetý Ubunťák nyní uživatel Fedory a programátor v Red Hatu, kde pracuji především na knihovných a nástrojích pro práci se storage (Udisks, Blivet, Libblockdev) a okrajově také na instalátoru Anaconda.


  • Distribuce: Fedora, CentOS
  • Grafické prostředí: Xfce

| blog