přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, GIMP 2.10.22 přichází se zajímavými vylepšeními

GIMP 2.10.22 přichází se zajímavými vylepšeními

gimp.jpg

Nová verze oblíbeného rastrového editoru GIMP 2.10.22 opravuje chyby a přináší nové funkce, jako je například podpora formátu AVIF, lepší podpora formátu PSP a TIFF a podpora zásuvných modulů ve Flatpaku.


Lepší podpora formátu PSP

GIMP 2.10.22 přichází s lepší podporou *.psp formátu souborů, používaného aplikací Paint Shop Pro od Corelu. Vylepšení zahrnuje zobrazení rastrových vrstev ze souborů uložených v posledních verzích, podporu 16bitových celých čísel, obrázků ve stupních šedi, indexovaných obrázků a převod režimů míchání PSP do režimů vrstev GIMP.

Vylepšení podpory dalších formátů

Můžete také exportovat vícevrstvé *.tiff soubory s vrstvami oříznutými na hranice obrázku, export do formátu *.bmp nově zahrnuje barevné masky (pokud existují), je zde lepší detekce *.jpg a*.webp obrazových formátů. Editor získal schopnost importovat a otevírat *.dds soubory, i když mají neplatné příznaky záhlaví.

Podpora otevírání a ukládání obrazových souborů AVIF.

Co je AVIF? Jedná se o variantu formátu HEIF (popularizovaného zařízeními Apple), který používá kompresi AV1. Je umístěn jako další formát webových obrázků – a GIMP 2.10.22 podporuje otevírání a ukládání obrázků pomocí něj právě od této verze. Vyvíjíte-li aplikace pro zařízení od společnosti Apple, může vás tato novinka potěšit.

Souhrn hlavních změn v GIMP 2.10.22:

  • Lepší podpora HEIC a AVIF
  • Vylepšený vícevrstvý export TIFF
  • Lepší zpracování metadat Exif „Orientation“
  • Nová možnost „Sample merged“ v provozním nástroji GEGL
  • Progresivní protokoly výkonu a aktualizace řídicího panelu
  • Podpora zásuvných modulů v oficiální verzi Flatpak

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Tomáš Pospíšil

Jsem nadšenec do open-source technologií a zajímám se o vše ve světě Linuxu a *BSD.


  • Distribuce: Gentoo
  • Grafické prostředí: KDEPublic Relations

Bezpečné zálohování a spolehlivá obnova dat jsou odpovědí na všudypřítomnou hrozbu ransomwaru

VeeamUž to tak vypadá, že ransomware ze světa nezmizí, a organizace se tomu musí přizpůsobit, aby dokázaly tuto hrozbu přežít a zajistit odolnost svého podnikání vůči jejím dopadům. Na ransom­ware se musíme přestat dívat jako na náhodnou událost, ale vnímat ji jako stále přítomnou hrozbu, kdy už není otázka, zda a kdy, ale jak často nás zasáhne.

Pokračování ...Public Relations

Jak se chránit před zranitelnostmi? MSP službou!

ZebraPočet softwarových zranitelností neustále roste – zatímco v roce 2021 bylo dle informací katalogu CVE zjištěno celkem 20 171 zranitelností, vloni došlo k dalšímu nárůstu na rekordních 25 277 případů. Navíc také roste jejich závažnost, a i v roce 2022 se zvýšil počet tzv. kritických zranitelností. Mezi nimi například proslulý Log4J.

Pokračování ...Public Relations

Průkopnická automatizovaná obrana pohyblivých cílů

SophosS tím, jak se prostředí kybernetických hrozeb stává stále složitějším, bezpečnostní týmy čelí rapidnímu nárůstu počtu hrozeb. Mnoho organizací se potýká s vysokým počtem výstrah a falešně pozitivních hlášení, což vede k neustálému úsilí o jejich vyřešení a zbytečnému zatěžování zdrojů a snižování účinnosti zabezpečení.

Pokračování ...