přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Google Chrome 67 je tu

POINT.X (2018-19)

Google Chrome 67 je tu

chrome_logo.png

Vývojáři dnes, 30. května 2018, vydali novou verzi populárního internetového prohlížeče Google Chrome. Asi nejvýraznější novinkou je možnost přepnout na nové rozhraní prohlížeče, zatím stále v testovacím režimu. Mimo nového vzhledu se ovšem dostalo i na mnoho dalších novinek.


Jak už je u Google Chrome zvykem, po měsíci a půl vyšla jeho nová verze, tentokrát s číselným označením 67. Novinek je dost:

Zabezpečení

Tato verze zapíná uživatelům Site Isolation, což je ochrana proti známým bezpečnostním chybám Spectre a Meltdown. Princip ochrany spočívá v tom, že odděluje od sebe jednotlivé webové stránky, aby si navzájem nemohly krást data. Bohužel jeho nevýhoda spočívá ve zvýšení spotřeby paměti RAM prohlížečem (jedná se o 5 až 10 %). Chrome 67 dále opravuje zabezpečení ve více jak 30 místech.

Chrome na mobilních zařízeních

Nové možnosti přináší Chrome 67 i pro uživatele mobilních zařízení. Nová verze sebou přináší Generic Sensor API a WebXR Device API, které slouží k přístupu na senzory mobilních zařízení (gyroskop, akcelometr a GPS senzor) a také dokáží vytvářet dnes velmi populární rozšířenou realitu (na headsetech k tomu určených).

Nový vzhled

Nyní ke slíbenému novému vzhledu. Tato verze už nám (běžným uživatelům) dovolí přepnout si na testovací vzhled rozhraní. Google chystá po několika letech změnu rozhraní prohlížeče, protože podle něj již nepůsobí dost moderně a údajně už není ani dostatečně funkční. Nový vzhled by měl vše napravit. Zapnout si jej můžete na stránce chrome://flags, kde najdete položku UI Layout for the browser's top chrome. Nový vzhled zapnete výběrem položky Refresh. Poté byste již měli mít aktivované nové rozhraní. Mějte však na paměti, že se stále jedná o testovací funkci, proto se nedoporučuje jeho použití v produkčním nasazení.

Výše uvedený přehled novinek v Google Chrome 67 rozhodně není kompletní. Všechny novinky a podrobnosti zájemci naleznou přímo na stránkách projektu.

Nahoru

Top články z OpenOffice.cz

Tomáš Pospíšil

Jsem nadšenec do open-source technologií a zajímám se o vše ve světě Linuxu a *BSD.


  • Distribuce: Gentoo
  • Grafické prostředí: KDE