přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Google představil Chrome OS, Web Store a Android 2.3

Google představil Chrome OS, Web Store a Android 2.3

dvatydny.gif

Google představil Chrome OS a Web Store, OpenSUSE nabídne průběžné aktualizace softwaru, Přichází Android 2.3 a telefon Nexus S, Brazilské školství chce přejít na Mandriva Linux, Angry Birds Seasons, Záložky Xmarks zachráněny, koupil je LastPass.


Co se děje ve světě Linuxu a open source

Google představil Chrome OS a Web Store

Stabilní verze Google Chrome OS sice vyjde až příští rok, ale Google sedmého prosince uspořádal prezentaci, kde blíže představil Chrome OS, jeho obchod s aplikacemi a připravovaný netbook. O Chrome OS už jste jistě slyšeli, jen připomenu, že půjde vlastně jen o prohlížeč Chrome postavený na lehké linuxové distribuci a téměř všechna data se budou ukládat na servery Googlu. Po prvním spuštění bude Chrome OS plně připraven k práci hned za minutu a prakticky okamžité je probuzení z režimu spánku. Chrome OS samozřejmě počítá se stálým připojením k Internetu, ale i bez něj byste si měli bez problémů například napsat dokument v Google Docs.

První netbooky s Chrome OS by se na trhu měly objevit zhruba v polovině příštího roku, přičemž je dost pravděpodobné, že se budou prodávat velmi levně (možná i „zadarmo“), ale budete se muset upsat operátorovi k používání datových přenosů. V našich končinách bude rozšíření takových zařízení hodně záviset právě na dostupnosti 3G sítí a cenách datových tarifů. Google už interně testuje tisíce kusů prototypu Cr-48 (zajímavá hříčka, Chromium-48 je nestabilní izotop Chromia). Podle obrázků vypadá velmi jednoduše, nemá žádné funkční klávesy, a dokonce ani [Caps Lock], čímž chce Google „zvýšit úroveň komentování na webu.“ Asi budeme muset používat [Shift]. Cr-48 potěší výdrží na baterii více než osm hodin a možná trochu překvapí svými rozměry. Nepatří mezi ty nejmenší netbooky – displej má úhlopříčku 12,1“.

Prototyp netbooku Cr-48 Prototyp netbooku Cr-48

Dále Google ukázal, jak můžete Chrome OS (ale klidně i samotný prohlížeč Chrome) vybavit aplikacemi. Nově spuštěný Chrome Web Store nabízí placené i zdarma dostupné aplikace. Všechny aplikace běží přímo v prohlížeči, protože jsou postavené na webových technologiích. I přes mládí projektu už je nabídka aplikací celkem široká. Pokud nevíte, kde začít, podívejte se třeba na „novinovou“ čtečku NYTimes.com, oblíbený Twitter klient TweetDeck, nástroj pro tvorbu prezentací SlideRocket nebo kreslicí aplikaci Sketchpad. Pod Web Store se přesunula i rozšíření a témata. Více o Chrome OS a Web Store se dozvíte v článku Zdeňka Večeři.

Obchod s aplikacemi Web Store Obchod s aplikacemi Web Store

OpenSUSE nabídne průběžné aktualizace softwaru

Od následující verze distribuce openSUSE, která vyjde v březnu následujícího roku, budou moci uživatelé používat systém tzv. rolling-updates. Běžně se nové verze softwaru do distribucí dostanou až s příchodem nové verze samotné distribuce. Rolling-updates znamená, že se balíčky aktualizují nezávisle na verzi distribuce, takže se nových verzí aplikací zpravidla dočkáte dříve. Tento způsob aktualizací uplatňuje například Gentoo, Arch Linuxu nebo Debian testing. OpenSUSE sice nově nabídne rolling-updates, ale současně zachová i současný systém povyšování verzí a uživatel bude mít na výběr. OpenSUSE Tumbleweed, jak se projekt průběžných aktualizací nazývá, zřejmě půjde aktivovat pouhým povolením repozitáře. OpenSUSE tak získá slušnou konkurenční výhodu, protože v kategorii nejpoužívanějších a uživatelsky přívětivých distribucí bude mít rolling-updates jako jediná. Nedávno se spekulovalo o tom, že na stejný systém aktualizací přejde Ubuntu, ale Canonical to popřel.

Přichází Android 2.3 a telefon Nexus S

Ještě pár dní před představením Chrome OS a Web Store Google uvedl novou verzi operačního systému pro chytré telefony Android. Android 2.3 se jmenuje Gingerbread (perník) a na rozdíl od svého předchůdce asi nenabídne žádnou převratnou novinku, ale spíše vylepšuje už známé funkce. Na první pohled asi zaujme upravená klávesnice a rozhraní, které působí uceleně a mělo by být i rychlejší. Při bližším zkoumání narazíte na vylepšenou správu aplikací, podrobnější statistiky o „spotřebě“ aplikací nebo snazší kopírování textu. Gingerbread nově podporuje i více fotoaparátů v zařízení, videoformát VP8 nebo VoIP protokol SIP pro telefonování přes Internet. Více informací o novinkách se dočtete na MobilMania.cz.

Současně byl představen i nový „král androidů“. Po telefonu Nexus One, který pro Google vyrobilo HTC, přichází nástupce Nexus S, tentokrát z dílny Samsungu. Ten je uvnitř téměř stejný jako Samsung Galaxy S, liší se jen vzhledem. Nexus S nabízí kvalitní čtyřpalcový S-AMOLED display s rozlišením 480 × 800 pixelů, gigahertzový procesor, 512 MB operační paměti a pětimegapixelový fotoaparát s bleskem. GPS čip a podpora všech běžných typů datových přenosů už je samozřejmostí. Je ve hvězdách, kdy a zda vůbec, se bude Nexus S prodávat v České republice nebo na Slovensku. Jinak Google nezapomněl ani na starší Nexus One a co nevidět pro něj nabídne aktualizaci na Android 2.3.

Brazilské školství chce přejít na Mandriva Linux

Brazilské ministerstvo školství připravuje velkolepý projekt, ve kterém chce do tamních škol dostat na půldruhého miliónu nových počítačů s Linuxem, konkrétně s francouzskou distribucí Mandriva Linux. Pokud vše půjde podle plánu, zřejmě se bude jednat o jedno z největších nasazení Linuxu v historii. Zároveň půjde o první velké nasazení platformy Classmate PC od Intelu. Netbooky na této platformě mají být levné a malé, ale zároveň dostatečně výkonné na to, aby s nimi školáci zvládli všechny běžné činnosti. Některé prototypy nabízí i otočný dotykový display, ale zatím nemáme bližší informace o tom, které modely poputují právě do Brazílie. Netbooky poběží na Mandriva Mini, edici upravené přímo pro použití na netboocích. Náklady na jeden počítač by se se vším všudy měly pohybovat kolem dvou set dolarů (3800 korun).

Ukázka Classmate PC

Angry Birds Seasons

Finské Rovio připravilo pro fanoušky hry Angry Birds vánoční dárek. Angry Birds Seasons přináší čtyřicet pět zbrusu nových levelů ve stylu Halloweenu a dvacet pět vánočních levelů, které se chovají jako adventní kalendář. To znamená, že se každý den až do Vánoc odemkne další level. Pro Android je hra opět zdarma, uživatele „jablečných“ zařízení bude stát dolar, respektive dva dolary za HD verzi.

Zmínku si zaslouží i roční narozeniny Angry Birds. Během pouhého roku se hra stala takovou legendou, že právě na její narozeniny jedenáctého prosince se po celém světě uspořádalo přes osm set veřejných setkání příznivců hry. A „oddanost“ hře dávali viditelně i hlasitě najevo. Verze Angry Birds pro Android navíc vyšla až letos v říjnu a za zhruba dva měsíce si ji z Android Marketu stáhlo na deset miliónů lidí, což z ní dělá suverénně nejúspěšnější aplikaci. Fenomén Angry Birds podrobněji zkoumá článek Angry Birds: Za rok legendou.

Vánoční edice Angry Birds Vánoční edice Angry Birds

Záložky Xmarks zachráněny, koupil je LastPass

Xmarks je služba pro synchronizaci záložek, jejíž hlavní předností je synchronizace napříč prohlížeči. Před pár týdny provozovatelé oznámili, že služba na konci roku skončí, což zdvihlo vlnu snahy o záchranu této oblíbené služby. Uživatelé například v petici prohlašovali, že by byli ochotni platit určitou částku za jakýsi prémiový účet. Nakonec vše dopadlo jinak a Xmarks koupila podobná služba LastPass. Ta je také velmi oblíbená a synchronizuje pro změnu hesla. Majitelé zatím nemají v plánu služby sloučit, ale pokud by to v budoucnu udělali a našli vhodný obchodní model, služba by se mohla stát silným hráčem na trhu. Xmarks tedy pojedou dál a pro uživatele se nic nemění. Snad jen pokud byste měli zájem o prémiový účet u obou služeb, můžete ho zakoupit v balíčku za dvacet dolarů. Jinak roční prémiový účet Xmarks i LastPass stojí dvanáct dolarů.

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Roman Bořánek


| blogPublic Relations

Doba datové komunikace a její bezpečnost „teorie versus praxe“

ENIGMAOče­ká­vá se, že v roce 2025 bude 80 % veš­ke­rých B2B obchod­ních inter­ak­cí mezi doda­va­te­li a kupu­jí­cí­mi usku­teč­ně­no pomo­cí digi­tál­ních kaná­lů. Pro zabez­pe­če­ní dat byla vždy důle­ži­tou sou­čás­tí i bez­peč­ná komu­ni­ka­ce.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 10. April

Zapojte se do tvorby distribuce Mageia

Podílejte se na vytváření balíčků pro Mageiu, dělejte, co je potřeba, staňte se baličem


Pavel Fric

Pavel Fric, 13. March

Lollypop

Lollypop je hudební přehrávač navržený, jak ukazuje jeho podoba, aby výborně zapadl do pracovního...


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Všechny blogy »