přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Acer Chromebook 13: spjatý s Googlem

Acer Chromebook 13: spjatý s Googlem

AcerChromebook_13_front.png

Když jsem dostal možnost seznámit se poněkud blíže s Chromebookem od Aceru, nemohl jsem odolat. Vždyť aplikace od Google využívám už mnoho let, tak proč si nevyzkoušet operační systém vytvořený právě na tomto základě.


První seznámení

Chromebook mi přišel v relativně malé krabici, jejíž obsah je redukován jen na nejdůležitější součásti. Mimo samotné zařízení a baterii naleznete v balení nabíječku, rychlý návod na první spuštění a formulář záručního listu.

Samotný Chromebook má velice příjemný design v bílé barvě s logem Chrome a Aceru na vrchní straně víka. Celé šasi je vyrobené z plastu, ale i přes tuto skutečnost je konstrukce pevná a při zavřeném stavu nedochází k žádnému prohýbání. Po otevření víka je situace obdobná, ale víko s displejem je již poměrně pružné, nicméně při běžném používání nedochází k žádnému velkému kroucení. Klávesnice je přesná a konstrukčně řešena tak, že nedojde v žádném místě ani k nepatrnému průhybu.

Acer Chromebook 13 Acer Chromebook 13

Již při prvním vyjmutí Chromebooku z krabice poznáte, že se jedná o zařízení primárně určené k mobilnímu využití. Jeho rozměry a hmotnost jsou opravdu velice příjemné pro potřeby přenášení.

Systém nebo prohlížeč?

Při prvním spuštění systému je nutné provést volbu jazykového nastavení a připojení k síti, potom odsouhlasíte licenční podmínky Google Chrome OS a v následujícím kroku jste vyzváni k zadání svého Google uživatelského jména a hesla nebo máte možnost založit si nový účet Google. Na závěr si vyberete profilovou fotografii (máte-li ji na svém účtu, byla automaticky přiřazena) a pak už dojde k samotnému spuštění systému.

Nastavení systému před prvním spuštěním je jen otázkou několika kroků Nastavení systému před prvním spuštěním je jen otázkou několika kroků

Na první pohled je systém podobný běžným linuxovým distribucím stejně tak jako systému Windows. Na spodním panelu (liště) se nachází prostor pro rychlé spuštění aplikací. Na pravé straně je umístěný notifikační prostor s informačními údaji a na levé straně panelu naleznete klávesu pro přístup do nabídky aplikací. V tomto ohledu žádná změna a to bude pro většinu uživatelů a to i těch potenciálních, dobrou zprávou.

Výraznou změnu od běžného systému poznáte až ve chvíli spuštění některé z nabízených aplikací, jelikož vše se otvírá ve webovém prohlížeči Google Chrome (pro někoho to není žádná novinka, ale pro neznalé asi velké překvapení). A zde přichází otázka, jak takový systém funguje a jaká je jeho použitelnost v reálném životě.

Společnost Google již dlouhou dobu vyvíjí a rozšiřuje webové aplikace, které alespoň do jisté míry nahrazují běžně používané aplikace v jiných operačních systémech. Mnoho uživatelů již dnes běžně používá Dokumenty Google, Gmail, Disk Google, Google Plus nebo třeba kalendář Google.

Na první pohled uhlazený a přehledný systém… Na první pohled uhlazený a přehledný systém…

Jednoduše řečeno, stačilo jen toto všechno vzít, přidat k tomu správce souborů, video a hudební přehrávač, převléknout do slušivého, na linuxovém jádře ušitého kabátku a zcela nový operační systém je na světě.

…který dovoluje jen nepatrné změny v nastavení vzhledu …který dovoluje jen nepatrné změny v nastavení vzhledu

Teď si možná někdo říká, že zas tak nový nápad to není - podívejte se třeba na Android. Ale Chrome OS je oproti svému mobilnímu bratříčkovi úplně jiný, mnohem vymazlenější a hlavně, je určen pro úplně odlišný segment strojů.

Nahradí Chromebook běžný notebook?

Tak na tuto otázku určitě neodpovím, ale pomohu vám vytvořit si vlastní názor.

Chromebook se od běžného přenosného počítače liší především použitým procesorem (v našem případě je to mobilní Tegra K1) vyvíjeným na platformě ARM, nepřítomností pevného disku a optické mechaniky. Díky této skutečnosti je spotřeba Chromebooku velice nízká a můžete na něm pracovat více jak 11 hodin v kuse.

Další změnou na straně hardware je úprava rozložení klávesnice. Schází tu například tlačítko Caps Lock a naopak tu najdete tlačítka pro vyhledávání nebo tlačítko pro procházení historie webu.To, že je systém postaven na základě webového prohlížeče a linuxového jádra, s sebou nese velké zrychlení. A to nejenom při startu systému, s kterým se dostanete pod hranici 10 sekund, ale celého běhu Chrome OS.

Pokud jste tedy uživatel, který používá svůj notebook pro běžnou kancelářskou práci, procházení webu a vyřizování emailové korespondence. Přehráváte si hudební a video sbírku nebo komunikujete s okolím prostřednictvím videohovorů, pak patříte do skupiny lidí, kteří Chromebook určitě ocení.

Jednoduchý a přehledný, to je správce souborů pro Chrome OS Jednoduchý a přehledný, to je správce souborů pro Chrome OS

Abych se přesvědčil, že je to pravda, rozhodl jsem se i tento článek psát pouze prostřednictvím Dokumentů Google a celý týden jsem využíval pro vše, co jsem potřeboval jen toto zařízení - no, a jde to. Důkazem je to, že teď píšu v režimu bez připojení k internetu, tedy offline. S dokumentem pracuji stejným způsobem, jako bych používal běžný kancelářský balík s textovým editorem. Stejným způsobem je možné hrát některé hry, psát emaily, prohlížet a upravovat schůzky a záznamy v kalendáři, poslouchat hudbu, prohlížet a upravovat fotografie. Při dalším spuštění se pak veškerý takto upravený obsah synchronizuje s vaším online účtem.

Schází vám nějaká aplikace, rozšíření? Není problém, v obchodu pro Chrome je jich celá řada Schází vám nějaká aplikace, rozšíření? Není problém, v obchodu pro Chrome je jich celá řada

Periferie a formáty

Další zajímavou a podstatnou otázkou pro případné zájemce o toto zařízení bude možnost připojení periferií. Bez problémů připojíte USB klávesnice a myši, monitory prostřednictvím HDMI, sluchátka s 3,5mm konektorem a zcela určitě i další periferie, které jsem neměl možnost vyzkoušet (například zařízení podporující propojení prostřednictvím Bluetooth).

Samozřejmě mě také zajímalo, jak je to s připojením mobilního telefonu. Zde jsem byl malinko překvapen, jelikož tablet s Androidem byl naprosto přesně detekován a otevřen jako USB úložiště. Telefon s Windows Phone 8.1 byl také naprosto přesně detekován a pojmenován, ale otevírání úložného prostoru bylo zdlouhavé, docházelo k zasekávání a špatnému čtení. (Zde ale musím podotknout, že se mohlo jednat o problém samotného zařízení a neměl jsem možnost skutečnost ověřit u jiného modelu).

Vestavěný hudební a video přehrávač si poradí se všemi běžnými formáty (.3gp, .avi, .mov, .mp4a, .mov, .ogg, .mkv, .mp3…). Prohlížet, ukládat a upravovat můžete obrázky ve formátech.jpg, .jpeg, .png, .bmp, .gif, .webp.

Jednoduchý přehrávač videosouborů, který ale svůj úkol splní Jednoduchý přehrávač videosouborů, který ale svůj úkol splní

Na závěr jsem vyzkoušel i připojení úložišť a nezaznamenal jsem žádný problém u USB flash disku, ani u pevného disku s vlastním napájením (formátováno na NTSF a Ext4).

A co říci po týdnu?

Chromebook od Aceru s 13palcovým monitorem mě velice potěšil svou mobilitou. Jeho vzhledu nemám co vyčítat a musím pochválit jak povedenou konstrukci, tak klávesnici i velmi povedený display.

Celý systém Chrome OS, v kombinaci s použitým hardwarem, šlape naprosto perfektně a rychle. Pokud se naučíte využívat trochu omezené možnosti Dokumentů Google (já osobně víc nepotřebuji), překousnete menší nabídku funkčnosti správce souborů, a integrovaných přehrávačů a nebudete se po každém spuštění aplikace divit, že se otvírá ve webovém prohlížeči, tak potom zjistíte, že je tento produkt prostě perfektní.

A já? Já jen lituji, že ho zítra musím zase vrátit.

Nahoru

Odkazy

Příspěvky

Acer Chromebook 13: spjatý s Googlem
Andy 28. 01. 2015, 12:54:20
Odpovědět  Odkaz 
Zvlastni... proc litujete, ze ho musite zitra vratit?? Tak si ho kupte a nevracejte ho... :D
Acer Chromebook 13: spjatý s Googlem
js 28. 01. 2015, 17:22:27
Odpovědět  Odkaz 
11 hodin není žádná super výdrž, to zvládnou i vybraná zatížení s plnohodnotným Windows či OSX taky, od ARMu a takto nenáročného systému bych tedy čekal výdrž vyšší...
Lukáš Jelínek Re: Acer Chromebook 13: spjatý s Googlem
Lukáš Jelínek 28. 01. 2015, 18:47:53
Odpovědět  Odkaz 
Tenhle Acer je bohužel na baterii dost ošizený (pouhých 3,22 Ah - to jsou dvě baterky do mobilu), možná právě proto, že si řekli, že se to dožene nízkou spotřebou.
Acer Chromebook 13: spjatý s Googlem
Vaše jméno 28. 01. 2015, 17:56:45
Odpovědět  Odkaz 
chapu dobre, ze bez uctu u google to nejde pouzivat, resp. se system nespusti?
Václav Hejda Re: Acer Chromebook 13: spjatý s Googlem
Venca Hejda 28. 01. 2015, 20:34:09
Odpovědět  Odkaz 
Ne, není to tak zcela pravda. Chromebook můžete ještě spustit jako "Guest". V tomto případě pak funguje bez možnosti změn v nastavení systému. Jinak je jeho používání možné i bez účtu. Samozřejmě pak přicházíte o výhody spojené právě s účtem Google.
Re: Re: Acer Chromebook 13: spjatý s Googlem
vana-hb 29. 01. 2015, 15:28:11
Odpovědět  Odkaz 
Ovšem to se týká Androidu, Apple a do jisté míry i Microsoftu.
Lukáš Jelínek Re: Re: Re: Acer Chromebook 13: spjatý s Googlem
Lukáš Jelínek 29. 01. 2015, 17:01:50
Odpovědět  Odkaz 
Instalátor Windows 8.1 je udělaný tak, že to na uživatele působí prvním dojmem, že bez Microsoft účtu to nebude moci používat. Samozřejmě to není pravda (Microsoft není k běžnému používání vůbec potřeba), ale leckterý uživatel může podlehnout. Takže tam je to víc záležitost psychologická než funkční.
Václav Hejda Re: Re: Re: Re: Acer Chromebook 13: spjatý s Googlem
Venca Hejda 29. 01. 2015, 19:32:06
Odpovědět  Odkaz 
Jj, je to tak. Já mám telefou s Widows 8.1 a mám ho propojený s účtem Google. Email, kalendář a kontakty. Obdobně jako na Androidu. Stačí při prvním startu dávat pozor co je Vám nabízeno.
Re: Re: Acer Chromebook 13: spjatý s Googlem
jmeno 29. 01. 2015, 19:36:56
Odpovědět  Odkaz 
tak to je asi trochu blby dat plny peniz za neco, co pak mohu pouzivat jen z casti
Václav Hejda Re: Re: Re: Acer Chromebook 13: spjatý s Googlem
Venca Hejda 29. 01. 2015, 21:42:33
Odpovědět  Odkaz 
No Váš názor chápu, ale pokud si někdo kupuje CHROMEBOOK, tak asi nepočítá s tím, že by nechtěl využít účet Google. Účet pr hosta budete zřejmě využívat jen v případě, že zařízení zapůjčíte někomu dalšímu...
Acer Chromebook 13: spjatý s Googlem
Tom 28. 01. 2015, 19:42:33
Odpovědět  Odkaz 
Je mozne to preinstalovat nejakou distribucu linuxu?
Václav Hejda Re: Acer Chromebook 13: spjatý s Googlem
Venca Hejda 28. 01. 2015, 20:43:33
Odpovědět  Odkaz 
Přiznám se, že jsem se touto myšlenkou nezabýval. Nicméně vzhledem k procesoru ARM se domnívám, že to bude složitější. Zřejmě by bylo možné použít Android.
http://en.wikipedia.org/wiki/Category:ARM_operating_systems
Lukáš Jelínek Re: Re: Acer Chromebook 13: spjatý s Googlem
Lukáš Jelínek 28. 01. 2015, 22:10:02
Odpovědět  Odkaz 
Mělo by na tom běhat Ubuntu. Aspoň na obdobném chromebooku od Samsungu (založeném na stejné architektuře) to fungovalo.
Re: Acer Chromebook 13: spjatý s Googlem
Vláďa Janeček 28. 01. 2015, 22:39:28
Odpovědět  Odkaz 
Lze bez problémů provozovat Ubuntu - a to jak přes chroot oba systémy současně (každý na samostatné ploše i v okně v rámci Chrome OS), tak i jako dualboot. ARM není větším problémem, náročnost instalace se neliší od X86 verze...
Re: Acer Chromebook 13: spjatý s Googlem
Petr 29. 01. 2015, 10:14:38
Odpovědět  Odkaz 
Nemusíš rovnou přeinstalovat. Stačí nainstalovat crouton rozšíření z Chrome store (https://github.com/dnschneid/crouton) poté ti může běžet Ubuntu krásně v okně viz. např. https://plus.google.com/111868004968141899588/posts/W1peC53UDrG
Acer Chromebook 13: spjatý s Googlem
Dejmon 29. 01. 2015, 04:32:28
Odpovědět  Odkaz 
taková sračka, a problémy ................ díky nechci .....
Re: Acer Chromebook 13: spjatý s Googlem
oldjay 29. 01. 2015, 08:29:22
Odpovědět  Odkaz 
Tak to je rána. Teď aby to google zabalil.
Acer Chromebook 13: spjatý s Googlem
vana-hb 29. 01. 2015, 10:44:03
Odpovědět  Odkaz 
No recenzi nepochválim a čekal jsem daleko víc protože tohle je jak levná reklama. Srovnává se s androidem a windows, ale vlastně nejsou žádné rozdíly uvedeny.

Mě a věřím že i ostatní zájemce by zajímaly takové ty věci ze života jako třeba:
- jak tam běhá skype
- jestli nainstaluji jiné uložiště jako dropbox nebo skydrive
- jestli je chrome prohlížeč kompatibilní s doplnky z pc nebo androida
- jestli to má integrovaného emailového klienta který zvládne i eas na outlook.com nebo firemní poštu
- jak to bude když si přinesu dokument v xls nebo doc a jestli ho dokážu uložit v původnim formátu
- v jakém formátu to vůbec ukládá dokumenty aby je taky někdo z vnějšího světa přečetl

... to se opravdu nedalo nic z toho za týden testování zkusit?
Re: Acer Chromebook 13: spjatý s Googlem
Petr 29. 01. 2015, 17:46:23
Odpovědět  Odkaz 
- jak tam běhá skype
skype běhá v pohodě (lze jednoduše nasitalovat skype na android) + je už i webova verze v outlook.com

- jestli nainstaluji jiné uložiště jako dropbox nebo skydrive
do chrome os bohužel ne, ovšem lze nasitalovat doplněk a nahrál do okna ubuntu a zde běží klasicky krásně, v okně máte ubuntu a mužete normálně fungovat, běhá krásně svižně

- jestli je chrome prohlížeč kompatibilní s doplnky z pc nebo androida
ano chrome je plně kompatibilní s doplnky z pc, androití aplikace zatím nefungují všechny- jak to bude když si přinesu dokument v xls nebo doc a jestli ho dokážu uložit v původnim formátu
ano můžete klasicky editovat xld a doc a ukladát v původním formátu


- v jakém formátu to vůbec ukládá dokumenty aby je taky někdo z vnějšího světa přečetl
můžete ukladat v libovolném formátu
Václav Hejda Re: Re: Acer Chromebook 13: spjatý s Googlem
Venca Hejda 29. 01. 2015, 19:35:44
Odpovědět  Odkaz 
Děkuji za doplnění informací, byl jste rychlejší než já :o)
Acer Chromebook 13: spjatý s Googlem
mmm 29. 01. 2015, 14:11:35
Odpovědět  Odkaz 
Proč si pořizovat osobního šmíráka? Má to nějaký hlubší smysl?
Re: Acer Chromebook 13: spjatý s Googlem
vana-hb 29. 01. 2015, 15:30:18
Odpovědět  Odkaz 
Protože nenicdůvod myslet si, že Apple nebo Microsoft nešmírují a na takovémhle zařízení jiný os moc nechodí.
Re: Re: Acer Chromebook 13: spjatý s Googlem
mmm 30. 01. 2015, 08:22:58
Odpovědět  Odkaz 
Aha. Už jsme zdegenerovali natolik, že i na Linuxovém fóru se uklidňujeme tím, že Apple a Microsoft šmírují stejně jako Google. Tak to pak jóóó....
Re: Re: Re: Acer Chromebook 13: spjatý s Googlem
ghhrhtr 31. 01. 2015, 21:20:15
Odpovědět  Odkaz 
No ona to neni degenerace ale spíš střízlivění. On linux jako takový asi vrátka snad nemá, ale má (měl) je jiný opensource jako třeba openssl.
Acer Chromebook 13: spjatý s Googlem
R76 30. 01. 2015, 09:08:04
Odpovědět  Odkaz 
své využití a uživatele si jistě najde.
hlavně ti co mají/používají služby googla budou spokojeni.

Akorád v naší destinaci se težko najde spokojený uživatel.

A pokud někomu nevadí a používá Android,pak bude spokojen i s tímhle.
Nie je problem tam mat aj plnohodnotny Linux
Tester 13. 02. 2015, 23:32:06
Odpovědět  Odkaz 
Pouzivam Chromebook Samsung s ARM procesorom uz vyse roka, zakupeny z USA cez internet, a popri Chrome OS vyuzivam aj plnohodnotne Xubuntu, nainstalovane pomocou https://github.com/dnschneid/crouton , ktore bezi paralelne s Chrome OS a medzi oboma prostrediami je mozne prepinat specialnou kombinaciou klaves. Som s nim uplne spokojny, s dizajnom, prenositelnostou, vykonom aj s vydrzou, ale predsa len tento Acer ma vykonnejsi procesor, tak rozmyslam, ze casom si nejaky zadovazim.
To, ze obe prostredia pouzivaju rovnake jadro, z Chrome OS, a ide o ARM procesor, ma niektore svoje obmedzenia, takze niektore veci je treba riesit nestandardne, ale skoro na vsetko sa riesenie najde. Napriklad pripojenie na adresare zdielane cez Windows, alebo Sambu Chrome OS standardne blokuje, ale aj to sa da vyriesit.
Pre mna su Chromebooky jednoznacne splnenym snom, lebo na notebooky s ARM procesormi som cakal uz takych 15 rokov.
Chromebooky s ARM procesormi su skvele stroje pre spravcov Linuxovych systemov, Python programatorov alebo kohokolvek kto pouziva napriklad kancelarske aplikacie, ako textovy a tabulkovy procesor, ci webove aplikacie.
Je to taktiez lepsia alternativa ako hociaky trapny tablet, ktory ma omnoho obmedzenejsie pouzitie.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Václav Hejda

Václav Hejda

Václav Hejda (*1974).

Před mnoha lety odmaturoval na strojárně.
Dálkově studoval VŠB Ostrava - obor Informační a systémový managment. Dnes se věnuje Linuxu,OpenSource technologiím a PC.

S Linuxem začal díky Ubuntu 5.10


  • Distribuce: UbuntuGnome
  • Grafické prostředí: GNOME

| blogPublic Relations

I ve velké firmě je místo pro startupového ducha

Michal BroučekMichal Brouček pracuje v plzeňské pobočce společnosti Siemens Advanta dva a půl roku jako softwarový inženýr a vedoucí vývojového týmu. Svou práci si velmi pochvaluje. Kromě technických záležitostí má na starosti i spokojenost svých kolegů v týmu a zajišťování celkové pohody na pracovišti. 

Pokračování ...Public Relations

Safetica spustila SaaS verzi svého bezpečnostního softwaru s pravidelným předplatným

safeticaMladá tech­no­lo­gic­ká spo­leč­nost Safe­tica, která stojí za stej­no­jmen­ným soft­warem na ochra­nu před úniky dat (DLP – Data Loss Pre­ven­tion) a vnitř­ní­mi hroz­ba­mi (ITP – In­sid­er Threat Pro­tec­tion), tento rok spus­ti­la ostrý pro­voz nové SaaS ver­ze své­ho pro­duk­tu – Safe­tica NXT. Ta fun­gu­je pří­mo z clou­du bez potře­by in­s­ta­la­ce na za­ří­ze­ní a pla­tí se pro­s­třed­nict­vím pra­vi­del­né­ho před­plat­ného.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 10. April

Zapojte se do tvorby distribuce Mageia

Podílejte se na vytváření balíčků pro Mageiu, dělejte, co je potřeba, staňte se baličem


Pavel Fric

Pavel Fric, 13. March

Lollypop

Lollypop je hudební přehrávač navržený, jak ukazuje jeho podoba, aby výborně zapadl do pracovního...


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Všechny blogy »


Public Relations

Malá bedýnka velkých možností vCube AiO TSP – kompaktní, ekonomické, bezpečné IT

vCubeV této malé kostce se skrývá vše, co potřebuje firemní IT. Systém vCube AiO, byť je kompaktní, poskytne nekompromisní výkon. Má silné procesory, dostatek operační paměti, velká výkonná úložiště, pro komunikaci využívá rychlou 10Gbit síť. Systém poskytuje dostatečný výkon pro provoz firemních virtuálních serverů a uživatelských pracovních stanic.

Pokračování ...