přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Co se změnilo u levných notebooků během čtyř let?

Co se změnilo u levných notebooků během čtyř let?

notebook100_1.png

Jak se změnily ty nejlevnější notebooky od roku 2010? Jak jsou na tom s podporou Linuxu? A co výkon?


Úvod, aneb co se bude porovnávat

Článek se bude týkat změn u procesorů, grafických karet a čipových sad. Nebudu zde hodnotit konkrétní modely notebooků, které daný hardware obsahuje, ale čistě „vnitřnosti“. Porovnávat budu Atom N455 Bonnell a Celeron N2840 Bay-Trail-M. První jmenovaný obsahuje integrovanou grafickou kartu Intel GMA x3150 a novější model Intel HD Graphics vycházející z grafických karet obsažených v procesorech rodiny Ivy Bridge. Oba procesory mají přibližně stejné TDP (6,5 vs. 7,5 W u Silvermont) a reprezentují nejnižší segment trhu dané doby.

Na některé netbooky se dostalo i speciálně upravené Ubuntu (CC-BY Clive Darra) Na některé netbooky se dostalo i speciálně upravené Ubuntu (CC-BY Clive Darra)

Intel Atom N455 se dával v roce 2010 do netbooků, což byly malé (typicky do 10 palců) a málo výkonné stroje. Svého času fungovaly místo tabletů, kterých v roce 2010 nebylo tolik co dnes a třeba iPad se svou cenou nebyl dostupný všem. Od netbooků nakonec výrobci upustili a místo nich měly přijít ultrabooky. Ty však, jak dnes můžeme vidět, okupují vyšší cenový segment trhu. Aktuálně stojí procesory platformy Intel BayTrail proti chromebookům, které v mnoha případech obsahují čip architektury ARM namísto klasických x86.

Jak se změnil procesor?

Atom N455 je jednojádrový procesor na frekvenci 1,55 GHz. Podporuje technologii HyperThreading, která dokáže z jednoho fyzického jádra vytěžit maximum pomocí dvou vláken, takže se procesor ve výsledku tváří jako dvoujádrový (dual-core). Naproti tomu novější model postavený na architektuře Silvermont je čistokrevné dvoujádro, které ale nepodporuje HyperThreading.

Atom N455 se se svým výkonem nehodí už pomalu ani na prohlížení Internetu. Načítání moderních stránek (plných všemožných skriptů) trvá dlouho a brouzdání má k plynulosti daleko. Co se týká přehrávání videí, tak maximum jsou videa v rozlišení 720p. A i tak je potřeba použít dobře optimalizovaný přehrávač (VLC) a např. videa na YouTube jsou plynulá jen v rozlišení SD.

Naproti tomu Celeron N2840 lze použít bez problémů i na nějakou smysluplnou práci. Prohlížení webových stránek je plynulé. Média ve FullHD zvládá i bez asistence grafické karty. Oproti procesorům z architektury Bonnell navíc používá paměti typu DDR3 (resp. jejich verze pracující s nízkým napětím DDR3-L), což sníží spotřebu a zvedne výkon.

Porovnání výkonu procesorů – modrý graf reprezentuje jedno vlákno a červený běh ve dvou vláknech Porovnání výkonu procesorů – modrý graf reprezentuje jedno vlákno a červený běh ve dvou vláknech

Co se změnilo u grafické karty?

Ve starém Atomu obsažená GMA 3150 není vhodná téměř k ničemu. Nedokáže akcelerovat většinu dnes používaných video formátů, akcelerace 3D prostředí (GNOME Shell) je rovněž na hranici použitelnosti. OpenGL podporuje ve verzi 2.1 pod Linuxem (1.4 ve Windows) a další instrukce už nebudou přibývat. O hrách v tomto případě nemůže být ani řeč. Zvládne některé 2D záležitosti jako je SuperTux, ale na 3D hraní pod Linuxem to opravdu není. Ve Windows je situace mírně odlišná a lze na této kartě provozovat 3D hry vydané do let 2002/2003. Je také ale potřeba počítat s tím, že většina strojů s touto kartou měla rozlišení displeje 1024 x 600 pixelů, což znamená mnohem menší požadavky na výkon.V případě Intel HD Graphics je situace podstatně lepší. Tato karta (ač má jen 4 EU) stačí i na hraní méně náročných a starších her. V Linuxu grafika aktuálně zvládá OpenGL 3.3 a dá se očekávat, že další instrukce budou přibývat a podporovaná verze OpenGL ještě poroste. Nebylo problém zahrát si ve Wine hry vydané i v letech 2006/2007, u novějších titulů FPS srážel výkon procesoru, který nezvládal překlad volání Direct3D na OpenGL a ještě k tomu obstarávat další výpočty.

Tady tedy jednoznačně platí, že jestliže chcete primárně hrát, tak Windows budou lepší volbou. Nativní linuxové verze her ze Steamu se bohužel většinou nedaly spustit. Pokud HW nároky her porostou stejným tempem, tak za další čtyři roky na tom bude úplně stejně jako teď GMA. Proto je možná lepší sáhnout po mainstreamové řadě Core i3 (ať už Haswell nebo Broadwell), která má neořezané verze grafických čipů a poskytuje větší výkonnostní rezervu i pro občasné hraní.

Výkon grafiky se zvedl přibližně 20krát při porovnání hrubých čísel z benchmarku glmark2 Výkon grafiky se zvedl přibližně 20krát při porovnání hrubých čísel z benchmarku glmark2

Co se týče podpory multimédií, tak Intel GMA x3150 by měla zvládat hardwarově dekódovat MPEG-2, což se mi ale nepodařilo rozchodit ani pod jedním systémem. Grafická karta Intel HD Graphics by měla podle specifikací zvládat akceleraci běžně používaných formátů v rozlišení FullHD a nižším. Otestoval jsem tedy zatížení procesoru při přehrávání videa ve VLC a bohužel v Linuxu akcelerace nefungovala. Zatížení CPU bylo během přehrávání videa v rozlišení FullHD kolem 40 %, což bylo dvakrát tolik, co ve Windows (akcelerace pomocí DXVA2). Je to škoda, protože se pak přístroj zbytečně zahříval.

HW Akcelerace ve VLC a dalších přehrávačích nebyla v Linuxu funkční HW Akcelerace ve VLC a dalších přehrávačích nebyla v Linuxu funkční

Co očekávat do budoucna?

Jak se změní low-end během dalších let? Osobně očekávám další vytlačování klasických notebooků Chromebooky, kterým by postupně měla růst kapacita integrovaného úložiště (které se dnes pohybuje kolem 32 GB, což je i pro cloudový operační systém málo). Během příštích dvou let očekávám nástup pamětí DDR4, které snad pomohou výkonu integrovaných grafik.

Taktéž bych dal ruku do ohně za to, že v horizontu cca 5 let bude většina přístrojů vybavena diskem typu SSD. Jejich ceny postupně klesají vlivem vývoje levnějších technologií, takže bych se ani nedivil, kdyby se do notebooků za pár let úplně přestaly klasické disky dávat. Celkem jistý je nástup nových grafických API (DirectX 12, Mantle, OpenGL Next), které pomůžou v situacích, kdy je výkon limitován procesorem, což se dle mého názoru v krátkodobém horizontu nezmění.

Dle slov AMD bude časem rozhraní Mantle dostupné i pro Linux a další výrobce grafik Dle slov AMD bude časem rozhraní Mantle dostupné i pro Linux a další výrobce grafik

Nahoru

Příspěvky

Co se změnilo u levných notebooků během čtyř let?
Mirek 23. 01. 2015, 18:45:12
Odpovědět  Odkaz 
Tak hlavně já vidím "budoucnost" těchto zařízení takto (nebo bych si to spíš přál :-)
- 11 - 13"
- dost výkonu na všechno (třeba na grafiku)
- dlouhá výdrž
- překlápění o 360°, kdy máte z NB tablet
- dotyková odolná vrstva
- celková odolnost
- malá hmotnost
- prozatím jsou částečnými kandidáty dva a to je starší Lenovo IdeaPad Yoga 2 (Pro) a nebo Dell 7347, nechci jim dĚlat reklamu, ale jsou to jediné, které se mi zatím líbí, byť nesplňují některé body.
Takže normálně na NB můžete plnohodnotně pracovat, prohlížet filmy, překlopit do pozice tabletu a začít třeba malovat v nějakém grafickém editoru, atd.
Co se změnilo u levných notebooků během čtyř let?
shrapnel 23. 01. 2015, 21:10:17
Odpovědět  Odkaz 
Dobry clanok. Len tak dalej
Co se změnilo u levných notebooků během čtyř let?
Mino 24. 01. 2015, 17:37:28
Odpovědět  Odkaz 
V roce 2010 jsem si koupil svůj první netbook s CPU Intel Atom N270. Byla to za příznivou cenu na svou dobu docela dobrá volba. Slouží dodnes ale největší problém je tehdejší spotřeba čipsetu s integrovanou grafikou Intel cca 20W - projevuje se to na hlučnosti i výdrži. Od té doby jsem mimo Intel Atomu vyzkoušel i o rok později (r. 2011) uvedenou dvoujádrovou obdobu od AMD Zacate E-450 a v r. 2013 další generaci Kabini čtyřjádrový A4-5000 a musím říct, že AMD je dík podstatně lepší integrované grafice a neořezané instrukční sadě CPU (64bit, virtualizace...) v současnosti lepší volbou - nejen na hry. V článku tato CPU zcela chybí ale do levnějších notebooků to je v současnosti mnohdy lepší volba než Atom TDP mají také do 15W (vč. grafiky), výkon 2-4 jádrových CPU je dostatečný na nejběžnější použití a grafika je podstatně lepší. Postrádám ale od všech výrobců Intel i AMD letos notebooky/netbooky s alespoň 10hod. výdrží baterií kterou bych dnes po 5 letech vývoje považoval za přiměřenou - v tom mě zatím všichni zklamali.
Co se změnilo u levných notebooků během čtyř let?
fd 27. 01. 2015, 19:00:21
Odpovědět  Odkaz 
Osobne bych privital neco mechanicky dostatecne odolneho (neplastacek) s matnym lcd pouzitelnym venku, rozumne velkeho (12" bohate) a vybaveneho nativnim seriovym portem (= zadny usb prevodnik a dalsi zhuverilosti).

Scifi, ja vim.

2Mino: jmenuje se to palivovy clanek, vydrzi to vpohode cely den (24hodin a vic). Jen ta cena...
Lukáš Jelínek Re: Co se změnilo u levných notebooků během čtyř let?
Lukáš Jelínek 27. 01. 2015, 20:47:35
Odpovědět  Odkaz 
Před nějakými 15 lety se o palivových článcích hovořilo v horizontu 5 let - že budou v noteboocích úplně standardně (jak ty methanolové, tak vodíkové s ukládáním vodíku ve formě hydridů) a že pak nebude problém řešit výdrž. Škoda, že se nepovedlo srazit náklady na rozumnou úroveň. Měly by smysl i pro telefony a tablety, které na klasické baterie moc dlouho nevydrží a na rozdíl od klasických notebooků se používají mnohem "mobilněji".
Co se změnilo u levných notebooků během čtyř let?
Tester 14. 02. 2015, 22:34:34
Odpovědět  Odkaz 
Ja som zacinal na netbooku od nemenovaneho predajcu zahradnej techniky, ktory som kupil z druhej ruky od stastneho vlastnika kosacky na travu :-). Po par rokoch mi ale velkost displeja 8,9" prestala vyhovovat, tak som presedlal na Chromebook Samsung s dvojjadrovom ARM procesorom Samsung Exynox s displejom velkosti 11,6", kde som si doinstaloval plnohodnotny system v podobe Xubuntu. Pre data pouzivam 32 GB mikro SD kartu umiestnenu permanentne v Chromebooku a samozrejme mam 1 TB 2,5" externy HDD z ktoreho si v pripade potreby prenesiem data na spomenutu mikro SD kartu.
Teraz poskulujem po dalsom Chromebooku, ktory ma uz 13" displej a 4 jadrovy ARM procesor Nvidia Tegra K1. Zatial mi ale este vyhovuje sucasny Chromebook, takze este nejaky cas pockam.
Co se změnilo u levných notebooků během čtyř let?
Mino 25. 02. 2015, 14:57:02
Odpovědět  Odkaz 
Koncem roku 2009 jsem si koupil trochu vybavenější netbook s Atomem N270. Slouží dodnes ale jeho největší nectností je 20W spotřeba čipsetu s velmi pomalou integrovanou grafikou. Jakmile uvedlo o rok později AMD proti Atomům platformu Brazos začal jsem ji používat (Zacate E-350) i do desktopů a musím se říct, že je to ve srovnání s prvními Atomy téměř plnohodnotný počítač na běžné použití. Má přiměřeně výkonný 64bit. CPU s neočesanou instrukční sadou (virtualizace apod.) s 15W TDP a přiměřenou cenou (board s integr. CPU za 1600,-Kč), bohužel od r. 2013 velmi podražila paměť a disky. Před intervencí ČNB jsem koupil i nástupce Brazosů - čtyřjádrový AMD jaguar v notebooku se stejným TDP a GCN grafikou.
AMD mi tak dnes v kategorii levnějších počítačů přijde často jako lepší volba i když Intel se velmi snaží dohnat náskok v grafice, stále to není ono. Grafika dnes není už jen na hry, akcelerace přehrávání videa, flashe, desktop prostředí (např. průhlednost oken atd.) opravdu se s tím dělá velmi příjemně za přiměřenou cenu i když u Intelu se také najdou velmi zajímavé kousky jako třeba G3258. V každém případě teď odkládám modernizace do ukončení intervencí ČNB a návratu cen pamětí a harddisků na rozumnější úroveň. Chybí mi dnes jen alespoň 10hod. výdrž na baterie, uvidíme jak to bude vypadat za 2roky.
Co se změnilo u levných notebooků během čtyř let?
Petr Ježek 13. 04. 2015, 15:46:02
Odpovědět  Odkaz 
Tabletům jsem na chuť nepřišel, jeden 7" mám jako autonavigaci, kde je skvělý. Pracuji na Thinkpadech, kterým chybí to, co přebývá lenováckým top manažerům (jako vždy a všude) - peníze na zlepšení konstrukce a zejména energetické náročnosti. Nicméně stačí solidní klávesnice (tj. i trvanlivá), solidní displej a solidní case s panty a konečně také USB 3.1...
Lukáš Jelínek Re: Co se změnilo u levných notebooků během čtyř let?
Lukáš Jelínek 13. 04. 2015, 16:21:01
Odpovědět  Odkaz 
Mám už druhý Thinkpad v řadě. Vždy je hlavně na prezentaci u zákazníků a na konferencích, protože pokud to jen trochu jde, dělám raději na stolním počítači než na notebooku. Tenhle (E330, už skoro 3 roky starý, ale málo používaný) má jeden extrabuřt, kterého bych se nejraději vzdal. Někdo se asi pořádně praštil o futro a usoudil, že funkční klávesy jsou přežitek a je lepší je nahradit ovládáním hlasitosti, jasu atd. Pro staromilce tam zůstala možnost přepnutí do "legacy" režimu, ovšem se dvěma problémy. Jednak ve Windows delší stisk s funkční klávesou (např. při větší změně hlasitosti) způsobí vyskočení dialogu s dotazem, zda přece jen nechci zrušit ten legacy režim (a nejde to potlačit - jedině odebrat příslušný program ze systému, pokud člověk ví jak). Mnohem horší ale je, že potisk pro legacy režim je tmavě červený a tedy při slabším světle velmi špatně viditelný. Takže pak nezbývá, než to zkoumat zblízka nebo odpočítávat klávesy.
Co se změnilo u levných notebooků během čtyř let?
MOJE 25. 04. 2015, 18:42:04
Odpovědět  Odkaz 
A jaký názor mate na: 3rd generation Intel® Core™ i5-3317U Processor for Ultrabook™ with Intel® Turbo Boost Technology 2.0 ?
Zvládne 3D hry na Steamu v Linuxu bez problému? Na W7 dobrý výkon

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

František Zatloukal

František Zatloukal

Mladý open-source nadšenec, vývojář, Fedora Ambassador pro ČR. Aktuálně pracuje jako Associate Software Engineer v Red Hatu a dělá šéfredaktora na mojefedora.cz. Ve volném čase se věnuje sportu.


  • Distribuce: Fedora
  • Grafické prostředí: GNOME

| blogPublic Relations

GFI Unlimited Secure Email: bezpečná elektronická pošta pro malé a střední firmy

GFIJsou dvě oblasti, které letos budou pro obchodní kontinuitu malých a středních firem (SMB) kriticky důležité: bezpečnost firemních sítí a elektronické pošty. Podle odhadů společnosti GFI Software více než 50 % loňských útoků směřovalo právě na SMB firmy.

Pokračování ...


GFI

Public Relations

Security Operations Center (SOC) - Vaše kyberbezpečnost za paušál

DatasysNemáte zaměstnance s velmi specializovanými dovednostmi v oblasti sítí a bezpečnosti? Dále digitalizujete a adaptujete nové technologie? Do kyberbezpečnosti investujete, ale nároky narůstají? V době stále sofistikovanějších kybernetických útoků přirozeně vzrůstají nároky na udržování IT bezpečnosti.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 10. April

Zapojte se do tvorby distribuce Mageia

Podílejte se na vytváření balíčků pro Mageiu, dělejte, co je potřeba, staňte se baličem


Pavel Fric

Pavel Fric, 13. March

Lollypop

Lollypop je hudební přehrávač navržený, jak ukazuje jeho podoba, aby výborně zapadl do pracovního...


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Všechny blogy »

ZW3D 2022