přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Gtran GPC-6420 CDMA modem

Dell - Latitude

Gtran GPC-6420 CDMA modem

Pakliže nemáte ve svém okolí signál EDGE, a přesto byste měli zájem o vysokorychlostní internet, je zde jiná možnost. Firma Eurotel totiž disponuje sítí v pásmu 450 MHz, které se dříve využívalo pro mobilní telefony. S nástupem moderní technologie GSM však byla tato síť postupně méně a méně používána, a tak se firma rozhodla využít ji pro datové přenosy.


V současné době tuto službu nabízí pouze společnost Eurotel a k dispozici je hned několik tarifů začínajících na ceně 799,- Kč měsíčně bez DPH. Ke službě si musíte zakoupit právě modem Gtran, jiný v nabídce zatím není.

V balené najdete vlastní externí modem, který se připojuje pomocí USB rozhraní, nabíjecí baterii, přídavnou anténu se stojanem, CD s ovladačem pro Windows a manuály. Instalace je triviální a spočívá ve vložení baterie, připojení adaptéru a připojení do portu USB. Linux modem rozpozná jako standardní sériový modem, stačí tedy nakonfigurovat ppp démon. Velmi pěkný návod najdete na serveru www.LinuxSoft.cz, přímý odkaz uvádím v sekci Odkazy.

Modem pracoval bez jakýchkoli výpadků a po dobu celodenního testování fungoval bez externí antény. V centru stotisícového města dosahoval odezvy (ping) asi 200 ms, rychlost stahování se pohybovala kolem 20 KB/s. Hráči akčních FPS her typu Counter-Strike si tedy mohou oddechnout – modem pro ně vhodný není. Stovky e-mailů s ním však z Linuxu denně v pohodě odešlete. Testování jsem provedl na stahování ISO obrazu nového Debianu, o kterém jste si mohli přečíst v minulém čísle.

Modem má teoretickou rychlost downloadu 800 kb/s (tedy 100 KB/s), typicky se ale rychlost pohybuje okolo 240 až 250 kb/s (podle serveru cdma.cz). Mně se však podařilo dosáhnout jen asi 160 kb/s, což je důsledek jednoho nepříjemného faktu – současná verze linuxového jádra si s modemem nerozumí nejlépe, a proto lze v systému Windows s originálním ovladačem dosáhnout vyšší rychlosti.

Jedná se o přímou konkurenci technologii EDGE/GPRS. Mezi výhody bych zařadil vlastní baterii s výdrží 2-4 hodiny a externí anténu, která je součástí dodávky. Nevýhodou je nižší rychlost pod Linuxem, která však doufám bude brzy odstraněna.

Specifikace: technologie CDMA2000 1xEVDO, 450 MHZ, pásmo třídy 5, 800 kb/s pro příjem dat a 153,6 kb/s při odesílání dat, LCD displej, USB 1.1/2.0. Problém o něco nižší rychlosti v Linuxu je nepříjemný. Existují různá (neúplná) řešení v podobě záplat do jádra, které více či méně rychlost zvýší. Byla dokonce vypsána soutěž: kdo napíše funkční ovladač pro Linux pod otevřenou licencí GNU GPL, získá přes 16 tisíc korun. Peníze věnovali jednotlivci i firmy (včetně QCM, s.r.o.), ale nikdo zatím nebyl úspěšný a nesplnil všechny požadavky soutěže.

Zapůjčil: Eurotel Praha, spol. s r.o.

Nahoru

Odkazy

Příspěvky

Rychlost je už vyřešena
4. 12. 2005, 00:15:11
Odpovědět  Odkaz 
V jádru 2.6.14 a novějším jedou CDMA modemy na plné rychlosti.
Re: Rychlost je už vyřešena
4. 12. 2005, 11:10:19
Odpovědět  Odkaz 
Děkujeme za upřesnění, je to skvělá zpráva.
Doba vytaceni
24. 02. 2007, 16:25:08
Odpovědět  Odkaz 
Nevite nekdo jak se zbavit prodlevy po --> Carrier detected. Waiting for prompt. Vytaceni je po teto hlasce cca na minutu pozastaveno a pak to pokracuje
--> Don't know what to do! Starting pppd and hoping for the best.
Diky
Re: Doba vytaceni
24. 02. 2007, 17:33:53
Odpovědět  Odkaz 
Vime :) Nastavte STUPIDMODE='yes'
Prosim
Gtran GPC-6420 CDMA modem
Xlisto 30. 05. 2007, 19:52:33
Odpovědět  Odkaz 
Ahoj, potřeboval bych poradit jak nasdílet připojení k internetu pomocí CDMA v Mandrive 2007.1. V ovládacím centru, když dám, že chci nasdílet internetové připojení, tak dostanu hlášku, že již další připojení neexistuje. Při tom tam fyzicky je LANka eth0.
Gtran GPC-6420 CDMA modem
Daniel 28. 04. 2008, 22:54:10
Odpovědět  Odkaz 
Ahoj,prosim vi nekdo jestli jde s pripojenin do pevneho pocitace pres GTRAN GPC 6420 a k tomu router edimax BRW 6402 vysilat Wifi????

Odpovědět

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Svatopluk Vít

Svatopluk Vít

Narodil se v Karviné, momentálně je však trvale usazen v Praze. Pracuje na pozici technologického konzultanta pro firmu zabývající se elektronickou komunikací obchodních partnerů. V rámci svých pracovních povinností je často nucen navrhovat rozličná řešení založená na firemních produktech a spolupracující s všemožnými komerčními i opensource nástroji. Je hrdým uživatelem Linuxu a rád prosazuje alternativní řešení do praxe. Ve volném čase poslouchá dobrou hudbu nebo pomáhá kamarádům s provozem webových stránek. A kloubí svůj život s manželkou a dvěma již školou povinnými dcerami.


  • Distribuce: Zorin OS
  • Grafické prostředí: GNOMEPublic Relations

Soulad s normou nemusí znamenat bezpečnost

ALEFNemusíme se vracet daleko do minulosti, aby bylo možné pozorovat IT oddělní velkých společností, jak se soustředí téměř výhradně na efektivitu poskytovaných služeb pro primární účely organizace. Proč také ne? Informační bezpečnost byla výsadou několika málo oborů a většina organizací si vystačila s firewallem a antivirovým programem.

Pokračování ...


IBM POWER

Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 21. August

Sayonara Player 1.5.1

Přehrávač, jak má být. Poslední dobou vývoj šlape


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. January

MuseScore 3

První aktualizace třetí řady notačního editoru MuseScore


Redakce

Redakce, 21. December

Pište pro LinuxEXPRES

Baví vás Linux? Pište o něm, není to nic těžkého. LinuxEXPRES hledá nové autory.


Všechny blogy »

Dell - Precision