přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Purism Librem Mini: malý linuxový desktop

Sophos - promo akce na zabezpečení koncových bodů

Purism Librem Mini: malý linuxový desktop

purism.jpg

Společnost Purism uvedla na trh mini PC „Librem Mini“, které je navrženo tak, aby poskytovalo soukromí, zabezpečení a zároveň by bylo co nejmenší. Níže si povíme o detailech tohoto zajímavého PC.


Firmu Purism znáte především díky službám nebo produktům, které se zaměřují na posílení digitálního soukromí a bezpečnosti uživatele. Purismus se ráda nazývá „společností pro sociální účely “, jejímž cílem je vytvořit firmu s přívětivou politikou a v tomto ohledu nabízí několik služeb a produktů.

Určitě jste již někde slyšeli o sériích notebooků LinuxLibrem One (šifrovaná služby), PureOS Linux a chytrý telefon Librem 5 Linux . Teď ovšem přichází s mini PC zaměřeným na uživatele, kteří chtějí mít kontrolu nad jejich soukromím a bezpečím.

Librem Mini: Mini PC Purism

Purism s Libre Mini má být malý, lehký a výkonný mini počítač. Samozřejmě existuje spousta linuxových mini počítačů. Na rozdíl, od naprosté většiny se Librem Mini konkrétně zaměřuje na soukromí a bezpečnost svých uživatelů. Samozřejmě ho získáte s podporou PureOS, Pureboot a Librem Key.

Základní konfigurace bude k dispozici za 699 $ - v přepočtu asi 17600,- Kč. Rozhodně je dražší než většina ostatních mini počítačů. Hlavně ho odlišuje to, že není pouze změněným Intel NUC . Právě na konceptu Intel Nuc je založeno asi 90 % těchto mini PC.

Specifikace produktu Librem Mini

 • Intel Core i7-8565U (Whiskey Lake), aktivní chlazení (ventilátor)
  4 jádra, 8 vláken, až 4,6 GHz
 • Grafika Intel UHD 620
 • RAM: Až 64 GB DDR4 2400 MHz (2 sloty SO-DIMM)
 • 1 SATA III 6 GB / s SSD / HDD (7 mm)
 • 1 M.2 SSD (SATA III / NVMe x4)
 • 1 HDMI 2.0 4K @ 60 Hz
 • 1 DisplayPort 1.2 4K @ 60 Hz
 • 4 x USB 3.0
 • 2 x USB 2.0
 • 1 x typ C 3.1
 • 3,5mm audio jack (kombo mikrofon a výstup pro sluchátka)
 • 1 RJ45 Gigabit Ethernet LAN
 • WiFi 802.11n (2,4 / 5,0 GHz) přes modul Atheros ATH9k (volitelné)
 • Bluetooth 4.0 součástí modulu WiFi (volitelné)
 • Hmotnost: 1 kg
 • Rozměry: 12,8 cm (5,0 palce) x 12,8 cm (5,0 palce) x 3,8 cm (1,5 palce)

Je otázkou, proč se rozhodli použít 8. generaci procesorů společnosti Intel, protože už je na trhu dostupná 10. generace.  Jedním z důvodů může být, že na něm zakázali a neutralizovali Intel® Management Engine. Kromě toho byste měli mít na paměti, že tento mini počítač má schopnost detekovat hardwarové a softwarové zásahy při zajištění úplného šifrování disku.

Ceny a dostupnost

Jak jsme si řekli, základní konfigurace s 8 GB RAM a 256 GB SSD vás vyjde na 699 $.  Ale pokud budete chtít nejvýkonnější dostupnou dostupnou konfiguraci, přijde vás to asi na 3000 $. Jejich předobjednávkový cíl je 50 000 $ a plánují zahájit dodávky počítačů měsíc po dosažení tohoto cíle. Pokud chcete počítač, který vám dojde do týdne, tak tu zatím nejste na správném místě.

Závěrem

Librem Mini bude pro průměrného spotřebitele velmi drahým počítačem, kterému se raději vyhne. Pro milovníky soukromí, kteří chtějí mít ve všem přehled je to skvělý mini PC.

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Tomáš Pospíšil

Jsem nadšenec do open-source technologií a zajímám se o vše ve světě Linuxu a *BSD.


 • Distribuce: Gentoo
 • Grafické prostředí: KDEPublic Relations

QNAP QHora-301W - router pro softwarově definované sítě nové generace

QNAPPo­kud fir­my chtě­jí ak­cep­to­vat no­vou nor­mu prá­ce na dál­ku, mu­sí mo­der­ni­zo­vat svo­ji síť, aby pod­po­ro­va­la jak vy­so­ko­rych­lost­ní lo­kál­ní ře­še­ní po­k­rý­va­jí­cí ka­be­lo­vé a bez­drá­to­vé při­po­je­ní, tak i VPN pro rych­lé a bez­peč­né při­po­je­ní uži­va­te­lů na ví­ce mís­tech. QNAP těm­to po­ža­dav­kům vy­chá­zí vstříc svo­jí no­vin­kou QHora-301W.

Pokračování ...


Sophos - promo akce na zabezpečení koncových bodů

Public Relations

Průvodce software defined storage

AlefV dnešní době hledá stále více organizací způsob, jak získat volnost v nákupu hardwaru pro podnikové úložiště. Slibují si, že se při použití Software Defined Storage zbaví takzvaného vendor lock in a současně získají finančních úsporu, protože SDS vytváří z běžných komoditních serverů připojených k Ethernet síti úložiště s plnohodnotným data managementem. Snížení nákladů také bývá jeden z častých důvodů, proč sáhnout po SDS řešení.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 21. August

Sayonara Player 1.5.1

Přehrávač, jak má být. Poslední dobou vývoj šlape


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. January

MuseScore 3

První aktualizace třetí řady notačního editoru MuseScore


Redakce

Redakce, 21. December

Pište pro LinuxEXPRES

Baví vás Linux? Pište o něm, není to nic těžkého. LinuxEXPRES hledá nové autory.


Všechny blogy »