přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Skenery Epson v Linuxu

Control

Skenery Epson v Linuxu

v37_100_PRUHL.png

Pokud jste si pořídili skener od firmy Epson, možná se vám ho nepodařilo zprovoznit v Linuxu. Podíváme se tedy, jak na to.


reklama

Na skenování máme SANE, ale…

Pro každý hardware platí, že je v Linuxu podporován, pokud jeho výrobce buď sám poskytne ovladač (optimálně přímo do jádra nebo jiných vhodných projektů), nebo alespoň poskytne kvalitní dokumentaci k jeho vytvoření. Před pořízením nového „železa“ je dobré si ověřit, jak to s jeho linuxovou podporou je.

Co se týká skenerů, existuje projekt SANE, jehož cílem je zajistit fungování co nejvíce skenerů v Linuxu a dalších systémech. Skenery většinou nevyžadují podporu v jádře – jsou připojeny přes USB nebo přes síť, v minulosti přes FireWire, paralelní port nebo SCSI. Ovladače jsou tak implementovány v uživatelském prostoru, právě jako součást implementace SANE.

Nad back-endem SANE pracují různé front-endy, například aplikace XSane, Simple Scan nebo SwingSane. Lze skenovat i přímo z aplikací (například z GIMPu), které si spustí nějaký skenovací nástroj a data od něj převezmou. U mnoha skenerů tedy není vůbec potřeba se o něco starat, prostě se jen připojí a může se skenovat. Někdy to ale tak nefunguje.

Jak u skenerů Epson

Firma Epson vyráběla ve své historii ohromné množství typů skenerů, z nichž pro některé je v SANE podpora, pro některé nikoliv. Zaměřme se ale nyní na ty skenery, které podporovány nejsou. Není jich bohužel málo a patří k nim i typy z poslední doby, například Perfection V37 nebo V600 Photo (přitom je zajímavé, že například typ V800 Photo podporován je).

Skener Epson V37 Skener Epson V37

Řešení existuje, přestože nepotěší ty, kdo by rádi měli v počítači jen svobodný software. Je totiž potřeba sáhnout po proprietárním programu Image Scan! for Linux. Ten poskytuje přímo firma Epson a je podobný odpovídajícímu programu pro Windows.

Kromě samotných skenerů je program určen i pro multifunkční zařízení Epson.

Kde stáhnout a jak nainstalovat

Program  Image Scan! for Linux najdete na webu firmy Epson. K dispozici jsou balíčky typu RPM a DEB, vždy v 32bitové a 64bitové verzi. První typ tedy využijete v distribucích jako openSUSE, Fedora, Red Hat Enterprise Linux a podobně, druhý je pro Debian, Ubuntu (včetně derivátů), Linux Mint atd.

To, co stáhnete, nejsou přímo balíčky, nýbrž archivy (tar.gz) s balíčky a instalačním skriptem. Právě spuštění tohoto instalátoru je nejsnazší cestou, jak si program nainstalovat. Po rozbalení archivu stačí tedy v adresáři se soubory spustit:

./install.sh

Instalátor si vyžádá zadání rootovského hesla a pak zajistí vše potřebné (tedy i stažení a instalaci balíčků podle závislostí). Při tomto způsobu spuštění instalátor nainstaluje i podporu pro sdílení po síti. Ta je proprietární a její instalaci odmítnout:

./install.sh --without-network

Je však třeba podotknout, že ani bez síťové podpory se člověk proprietárnímu kódu nevyhne. Proprietární je totiž modul pro zpracování obrazu, bez něhož Image Scan! for Linux nefunguje. Instalaci si lze případně vyzkoušet i „na sucho“, pro případ, že by něco selhalo:

./install.sh --dry-run

U méně obvyklé linuxové distribuce může instalační skript selhat. Pak lze balíčky samozřejmě instalovat také ručně. Informace najdete v návodu, který firma k programu poskytuje.

Skenujeme

Existují v zásadě dvě možnosti, jak skenovat. Jednou je využít přímo program Image Scan! for Linux. Tato možnost je vhodná hlavně pro ty, kdo jsou zvyklí se skenery Epson pracovat pod Windows. Program lze spustit přímo (příkazem iscan, ze spouštění nabídky apod.) nebo z aplikace (např. GIMP).

Prostředí programu Image Scan! for Linux Prostředí programu Image Scan! for Linux

Výše zmíněný návod popisuje i práci s grafickým rozhraním programu.

Program ale funguje zároveň jako ovladač SANE. Lze tedy použít libovolný front-end pro SANE, například XSane. Kdo je tedy zvyklý pracovat s těmito aplikacemi, může je používat i pro skenery Epson.

Skenování pomocí XSane Skenování pomocí XSane

Shrnutí

Pokud máte skener Epson a nefunguje přes SANE, můžete snadno nainstalovat ovladač a obslužný program Image Scan! for Linux, který si stáhnete z webu výrobce. Počítejte ale s tím, že obsahuje proprietární komponenty. Na druhou stranu pak můžete skenovat jak pomocí program, tak i standardně přes SANE.

Nahoru

(Jako ve škole)
Průměr: 1,57 | Hodnotilo: 7
 

Top články z OpenOffice.cz

Příspěvky

Skenery Epson v Linuxu
thinkpad 20. 01. 2016, 10:59:08
Odpovědět  Odkaz 
Mám V300 Photo a pod Linuxem funguje OK. Nicméně nedá se dosáhnout žádnou z volně dostupných utilit (vč. placeného VueScanu) takové obrazové kvality, jakou dává Epson aplikace na Windows. Když třeba skenuju vyvolaný film Kodak Ektar 100, z VueScanu vypadne barevně naprosto špatný výstup, i když jsem nastavil filtr filmu na Ektar 100. Nejlepší softwarová kombinace pro se mi tak osvědčila originální Epson aplikace + Zoner Photo Studio na postprocessing TIFFů.
Petr Valach Re: Skenery Epson v Linuxu
Petr Valach 20. 01. 2016, 13:29:35
Odpovědět  Odkaz 
Taky mám V300 a pohoda :-)
Skenery Epson v Linuxu
Jirka 20. 01. 2016, 13:09:51
Odpovědět  Odkaz 
Já zase mám V200 Photo a vybral jsem si ho jako už druhý Epson právě kvůli bezproblémové funkci v Linuxu. Ano, sice jen s proprietárními ovladači, ale proč ne...

Použití je především na kancelářské a technické úrovni, takže barvy hodnotím jen subjektivně. Z tohoto pohledu se špatné nezdají... Scanovat filmy jsem nezkoušel, přestože nástavec na ně přístroj má.

Jeětě poznámka: po instalaci proprietárních ovladačů začne být scanner "vidět" prakticky ve všech linuxových aplikacích na scanování - kromě autorem výše uvedených bych přidal třeba Skanlite a SimpleScan. K tomu samozřejmě i aplikace typu LibreOffice Draw atd.

Osobně používám xSane - umožňuje totiž asi nejbohatší nastavení.
Re: Skenery Epson v Linuxu
Mark 23. 01. 2016, 11:21:13
Odpovědět  Odkaz 
Tak já používám obyčejný Perfection V19. Na domácí použití dostačující (xSane, SimpleScan).
Skenery Epson v Linuxu
Luban 21. 01. 2016, 00:18:36
Odpovědět  Odkaz 
Neexistuje něco podobného jako Image Scan! for Linux i pro skenery od Canonu?
Mám canoScan 5200F a bohužel v SANE není podporován.
Re: Skenery Epson v Linuxu
Raptor 2. 02. 2016, 01:57:30
Odpovědět  Odkaz 
Mám Canon MG 7150 a používám scangearmp. Funguje mi bezdrátově k plné spokojenosti.
Skenery Epson v Linuxu
Tchimo 26. 01. 2016, 19:02:21
Odpovědět  Odkaz 
Mám skener EPSON pripojený do domácej siete. Dá sa skenovať priamo zo skenera do Windows stlačením tlačidla na skenere. Vo Windows je nainštalovaný EventManager. Existuje takáto možnosť aj v Linuxe?
Skenery Epson v Linuxu
Karel 26. 01. 2016, 21:40:00
Odpovědět  Odkaz 
NE, NEEXISTUJE - PROTOŽE VÝROBCI/OVLADAČE! Jo, bohužel, kakají na Linux a tak jsou ovladače, pokud jsou docela podřadné a tak ten, kdo chce na Linux přejít a setká se se spoustou drobností, nasra*ně odejde a Linux pak akorát pomlouvá. Smutná situace.
Jak tady někdo psal, tak se mi taky zdá, že má můj scanner horší výstup, než jsem měl kdysi na M$$ Widlích.
Kara
Re: Skenery Epson v Linuxu
nobody 26. 01. 2016, 23:04:54
Odpovědět  Odkaz 
ALE EXISTUJE ;) v Linuxu se nasdili sambou nejaky adresar do site a v skaneru se nastavi skenovani do tohoto samba sdileni...

http://esupport.epson-europe.com/ViewArticle.aspx?lng=fr-CH&kbid=326984&data=0ccCGROWIYPX3Dl2nQR4KymEwbaj6jslQazy6uzGdrkU003D&cl=1
Re: Re: Skenery Epson v Linuxu
Tchimo 28. 01. 2016, 09:28:43
Odpovědět  Odkaz 
Ďakujem za snahu. Nastaviť SAMBU by som zvládol, ale nastaviť skener je pre mňa problém, pretože v návode popisuje 2 možnosti:
1. Browserom cez IP skenera nastaviť odosielanie dial-up. Môj skener neponúka takéto nastavenia. Pre skener nič.
2. Nastavením drivera skenera v PC. Toto je v návode pre Windows. V Linuxovom drivery som nič takéto nenašiel.
Alebo som niečo zle pochopil?

Musím spresniť že to nie je samostatný skener, ale multifunkcia EPSON SX535WD.
Podľa mňa nejde o nastavenie skenera, ale o nejaký program/démon v PC, ktorý odchytáva požiadavky skenera na zaslanie PDF so skenom do PC. Pre Windows je to EventManager, pretože skener nevidí ani Windows, v ktorom nebeží EventManager.
Re: Re: Re: Skenery Epson v Linuxu
nobody 28. 01. 2016, 15:08:59
Odpovědět  Odkaz 
samozrejme to musi konkretni model podporovat... jsou proste 2 moznosti:
1-tiskarna posle ovladaci/programu na 1 PC co na to ceka informaci o tom ze se zacina skanovat
2-tiskarna posle naskenovany dokument do nastaveneho sitoveho adresare kdekoliv

a universalni nezavisle na os je pouze varianta 2...

z manualu to nepoznam(i kdyz se zda spis ze ne), ale zkus strana 31, obrazek 4
ftp://download.epson-europe.com/pub/download/3285/epson328516eu.pdf
nevim jestli PC01 je prochazeni "nalezenejch PC v siti" nebo to ukaze jen to 1 s Win a bezicim ovladacem/programem...
Re: Re: Re: Re: Skenery Epson v Linuxu
Tchimo 28. 01. 2016, 18:00:25
Odpovědět  Odkaz 
Práve to PC01 na obrázku je PC, ktorý našiel v sieti. Tam ich môže byť aj viac - všetky kde beží EventManager. Zobrazuje sa tam meno PC asi podľa hostname.
Možnosť 2 neviem nastaviť na skeneri. Cieľový adresár sa nastavuje v EventManager.
Možnosť 1 nemusí byť závislá na OS. Aj v Linuxe by mohol čakať nejaký program na začiatok skenovania, alebo je v tom nejaký problém?
Skenery Epson v Linuxu
Martina 19. 02. 2016, 23:25:16
Odpovědět  Odkaz 
Mám Epson V37 a nefunguje mi pod USB 3.0. Bohužel moje PC neobsahuje žádný starý USB2 port, pouze 3. Dá se to nĚjak vyřešit aby skener fungoval i pod USB 3.0?
Lukáš Jelínek Re: Skenery Epson v Linuxu
Lukáš Jelínek 20. 02. 2016, 17:31:57
Odpovědět  Odkaz 
Mělo by to fungovat i na USB 3.0, řadič by měl automaticky přepnout na kompatibilní režim USB 2.0. Co to znamená, že skener nefunguje? Vůbec ho to nedetekuje, nefunguje skenování, jsou nějaké jiné problémy?
Skenery Epson v Linuxu
Martina 21. 02. 2016, 00:27:33
Odpovědět  Odkaz 
Skener mi to nedetekuje i přesto, že mám ovladače. Ale už je to nějaký ten měsíc nazpátek, tak to můžu zkusit znovu.
Skenery Epson v Linuxu
Martin 7. 03. 2017, 20:35:17
Odpovědět  Odkaz 
Mám Perfection V37 a nejde mi dokončit instalace na posledním ubuntu předělaný na kubuntu píše mi to:
Následující balíky mají nesplněné závislosti:
libsnmp30:i386 : Závisí na: libperl5.22:i386 (>= 5.22.1) ale nebude se instalovat
E: Nesplněné závislosti. Zkuste spustit „apt-get -f install“ bez balíků (nebo navrhněte řešení).

Prosím o pomoc nejde mi to tam dostat a nevím co dělám špatně, s linuxem začínám... Děkuji
Re: Skenery Epson v Linuxu
Jirka 7. 03. 2017, 21:31:27
Odpovědět  Odkaz 
Tak předně: Epson scannery fungují perfektně, ale NIKOLIV s tím základním ovladačem (iscan), který je v distribuci. Je třeba stáhnout a instalovat iscan přímo od Epsonu (http://support.epson.net/linux/en/iscan_c.html a dále dle distribuce a 32 nebo 64 bit).

Jakmile toto uděláte, tak už není třeba v podstatě nic dalšího, resp. všechny aplikace pro scanování obsažené v repozitářích (Xsane a řada jiných) po běžné instalaci některým ze známých způsobů normálně fungují.

Jinak co to je "poslední Ubuntu předělaný na Kubuntu"?

Číslo nebo jméno distribuce (https://wiki.ubuntu.com/Releases popř. https://en.wikipedia.org/wiki/Kubuntu#Releases nebo https://wiki.kubuntu.org/Releases), jak "předělaný" atd...
Re: Re: Skenery Epson v Linuxu
Jirka 7. 03. 2017, 21:34:06
Odpovědět  Odkaz 
Hmmm, teď koukám, že pan Jelínek to jinými slovy popsal už v základním článku.

Četl jste to a rozumíte tomu?
Lukáš Jelínek Re: Re: Re: Skenery Epson v Linuxu
Lukáš Jelínek 7. 03. 2017, 21:59:14
Odpovědět  Odkaz 
Jako nejpravděpodobnější příčinu problémů vidím to "předělání na Kubuntu". Je možné, že tam jsou nějaké kolize mezi repozitáři, které mohou vést k tomu, že nelze správně vyřešit závislosti mezi balíky.
Re: Re: Re: Re: Skenery Epson v Linuxu
nobody 8. 03. 2017, 00:11:07
Odpovědět  Odkaz 
zalezi jestli to prasil podle sebe, protoze pokud by pouzil oficialni snadnej spusob, tak mu to zavislosti nenabori, kdyz jsou v repositari (tedy tom samem systemovem *buntu, protoze nic jake ubuntu repositar a kubuntu repositar neni ze :)

http://wiki.ubuntu.cz/přechod_z_ubuntu_na_kubuntu_xubuntu
Lukáš Jelínek Re: Re: Re: Re: Re: Skenery Epson v Linuxu
Lukáš Jelínek 8. 03. 2017, 01:26:02
Odpovědět  Odkaz 
Nikdy jsem přechod mezi Ubuntu a jeho deriváty nedělal, takže jsem se ani nezabýval tím, jak se dělá. Jinak základní repozitáře jsou samozřejmě jen jedny (ty pro Ubuntu), ale dost často se používají i různé backports repozitáře a ty už stejné být nemusejí - tam právě může docházet k těm problémům.
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Skenery Epson v Linuxu
nobody 8. 03. 2017, 06:07:05
Odpovědět  Odkaz 
backports je take jen jeden pro vsechny odnoze konkretniho vydani, tedy napr. jakekoliv *buntu 14.04.* ma trusty-backports :)

pravdepodobne spis nainstaloval rucne stazeny balicek pres dpkg kterej neresi zavislosti a tak mu spravne pise jake reseni ma pouzit, to dotahne schazejici zavislosti...
kdyby misto pres dpkg instaloval pres gdebi (ktere ale neni predinstalovano) tak to si pred instalaci rucne stazeneho balicku zjistuje a dotahuje zavislosti automaticky...
jinak tezko rict jestli vubec instaluje spravny balicek, spravne verze, pro spravne vydani :)
Lukáš Jelínek Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Skenery Epson v Linuxu
Lukáš Jelínek 8. 03. 2017, 12:46:06
Odpovědět  Odkaz 
Jsou backports i v PPA pro jednotlivé deriváty.
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Skenery Epson v Linuxu
nobody 8. 03. 2017, 17:39:27
Odpovědět  Odkaz 
PPA je uz neco jineho, ale stejne tam nejsou pro jednotlive derivaty, ale jen pro Kubuntu a to jen proto ze autori PPA to tak nazvali... kazdopadne to nijak nema sanci souviset s problemovou hlaskou co tazatal pastnul :) protoze mu hlasi ze se nebude instalovat nic, ne ze se bude instalovat verze spatna verze ;)
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Skenery Epson v Linuxu
Martin 8. 03. 2017, 19:15:23
Odpovědět  Odkaz 
No poslední verze je myšleno 16.06 LTS Xenial Xerus 64bit a protože mi nešlo nabootovat instalaci přímo kubuntu tak jsem zvolil postup ubuntu které šlo a poté dohrání KDE.

Ovladače jsem stáhl 64bit z odkazu v článku výše, rozbalil a install.sh a došel jsem k této chybě. Jiný balíček si myslím že není možný nebo dělám něco blbě ale jako "Z" nevím co...
V zoufalosti jsem i zkoušel nainstalovat libperl5.22 což je s odstupem času blbost. Opravy dle výpisu v terminálu také nic, stále stejný problém...
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Skenery Epson v Linuxu
Martin 8. 03. 2017, 19:28:40
Odpovědět  Odkaz 
Pardooon 16.04
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Skenery Epson v Linuxu
Jirka 8. 03. 2017, 20:16:37
Odpovědět  Odkaz 
Zkuste se podívat sem:

https://forum.peppermintos.com/index.php?topic=4670.0
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Skenery Epson v Linuxu
Jirka 8. 03. 2017, 20:20:31
Odpovědět  Odkaz 
Neboli https://www.google.cz/?gws_rd=ssl#q=%22libsnmp30:i386+:+Depends:+libperl5.22:i386+(%3E%3D+5.22.1)%22&*
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Skenery Epson v Linuxu
Martin 9. 03. 2017, 19:20:30
Odpovědět  Odkaz 
Mnohokráte díky, pomohlo to ...

Poté jsem ještě musel přeinstalovat iscan a zatím je systém stabilní, jen mi nejde nalézt skener, systém ho prostě po zapnutí a připojení nevidí... nemáte prosím tušení čím by to mohlo být?
No a jako bonus mi v plasma desktopu nejdou vidět ikona Kubuntu a poté nějaké ikony v hlavní nabídce.
Nevíte zda by pomohlo to odinstalovat a nalejt to tam znovu?
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Skenery Epson v Linuxu
Jirka 11. 03. 2017, 01:19:13
Odpovědět  Odkaz 
Je opravdu scanner zapnutý? Myslím v aktivním stavu (pomocí tlačítka), protože třeba můj V200 Photo se nedokáže po USB a přes XSane "vzbudit" ze standby režimu a systém na PC v takovém případě po spuštění XSane a chvíli hledání hlásí, že scanner nebyl nalezen...

Máte nainstalovány všechny 3 potřebné součásti driveru iscan, tj. iscan, iscan-data a iscan-plugin-perfection-v370? Musejí být jednotlivě viditelné ve správci balíčků. Doporučuji Synaptic - tradiční, na nic si nehraje (= vypadá normálně) a umí všechno. Screenshot iscan složek v Synapticu pro V200 Photo je na http://jpeg.cz/images/2017/03/11/M7ZIS.png (plugin je odlišný, jak je tam vidět).

Jinak ty instalované součásti lze zjistit i pomocí hardcore v konzoli, neboli třeba dpkg -l | grep iscan ;-)

Dalším důvodem by mohla být nedostatečná práva k USB portu, resp. přímo k danému zařízení (zapsané VID a PID scanneru v příslušném souboru v adresáři /etc/udev/rules.d/). Ale třeba V200 Photo žádné pravidlo a tedy ani příslušný soubor v adresáři /etc/udev/rules.d/ nepotřebuje a tedy ani nemá. Pravděpodobně to zajišťuje soubor pravidel v /lib/udev/rules.d/40-iscan.rules nebo v /lib/udev/rules.d/40-libsane.rules apod. - nevím, nezkoumal jsem to, nebyl důvod...

Vidíte připojený a zapnutý scanner ve výpisu v konzoli po zadání příkazu lsusb? Pokud ne, vidíte ho po příkazu sudo lsusb?

Bliže k udev a Sane třeba https://wiki.archlinux.org/index.php/SANE#Permission_problem.

Též zajímavé: https://forums.linuxmint.com/viewtopic.php?t=218409

Pochopitelně opět hledání: https://www.google.cz/?gws_rd=ssl#q=epson+perfection+v37+not+recognized&*
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Skenery Epson v Linuxu
Martin 11. 03. 2017, 08:32:30
Odpovědět  Odkaz 
Scanner samozřejmě zapnutý je i přes tlačítko, spíš bych nečekal že to bude umět vake on USB... :-)

Součásti by snad naistalovány být měli, pro jistotu dám výpis z terminálu:

ii iscan 2.30.1-1~usb0.1.ltdl7 amd64 simple, easy to use scanner utility for EPSON scanners
ii iscan-data 1.36.0-1 all Image Scan! for Linux data files
ii iscan-network-nt 1.1.1-1 amd64 Image Scan! Network Plugin

Jinak scanner po příkazu v terminálu vidět je ale systém nebo resp. ovladače dělají že ho nemohou najít a píší že ho mám ho zapnout. Vidím ho jak jako sudo tak i bez, takže už nevím kde může být bota...
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Skenery Epson v Linuxu
Jirka 11. 03. 2017, 10:38:31
Odpovědět  Odkaz 
Já ve Vašem výpisu součástí iscanu nevidím iscan-plugin-perfection-v370, místo něj tam máte iscan-network-nt 1.1.1-1 amd64 Image Scan! Network Plugin, což vypadá na cosi ke scanování po síti...

Viz též http://www.linux-hardware-guide.com/2013-06-16-epson-perfection-v37-scanner-4800dpi-usb-2-0 (zrovna teď mi nefunguje - lze z archivu na http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:lnY9ou0vE7QJ:www.linux-hardware-guide.com/2013-06-16-epson-perfection-v37-scanner-4800dpi-usb-2-0+&cd=5&hl=cs&ct=clnk&gl=cz)

Možná se to nějak změnilo s vývojem ovladačů, kdo ví, ten článek na Linux HW guide je naposledy aktualizovaný v r. 2014. Na stránkách Epsonu je k věci docela dost materiálu, viz i mnou už dřív uvedené odkazy, prostudujte si to.

Jinak práva mohou být nastavena tak, že lsusb je má, ale ovladače už ne. Příkazem lsusb jen ověřujete, zda vůbec je PC schopno povídat s daným zařízením, ale nemusí to nutně postihnout všechny další možné situace...

Zkusil bych iscan spustit v konzoli - možná tam najdete další užitečné informace o tom, co se děje či naopak neděje.
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Skenery Epson v Linuxu
Jirka 11. 03. 2017, 11:01:31
Odpovědět  Odkaz 
Věnujte pozornost i záležitostem okolo https://www.google.cz/?gws_rd=ssl#q=%22iscan-registry%22&* ...
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Skenery Epson v Linuxu
Jirka 11. 03. 2017, 21:07:42
Odpovědět  Odkaz 
Stejně nechápu, jak jste dosáhl výsledku, kdy tam máte iscan-network-nt 1.1.1-1 amd64 Image Scan! Network Plugin místo iscan-plugin-perfection-v370...

Stáhl jsem si zkusmo instalační archiv https://download2.ebz.epson.net/iscan/plugin/perfection-v370/deb/x64/iscan-perfection-v370-bundle-1.0.1.x64.deb.tar.gz přímo do Arku a na http://jpeg.cz/images/2017/03/11/7ucaz.png vidíte jeho obsah.

Není co řešit, kompletní iscan by možná šel nainstalovat i pomocí Synapticu po rozbalení jednotlivých *.deb; každopádně ale obsahuje iscan-plugin-perfection-v370 a nikoliv ten síťový bazmek...

Update: install.sh obsahuje volby:

The following options are supported:

-h, --help display this message and exit
--dry-run show what would be installed without actually
doing so
--with-network install the (non-free) network plugin
This is the default behavior.
--without-network do not install the (non-free) network plugin
--with-ocr-engine install the (non-free) OCR engine
This is the default behavior.
--without-ocr-engine do not install the (non-free) OCR engine

Takže jste asi při spuštění install.sh použil default volbu (neboli --with-network), ne? A ono to možná nějak "zapomnělo" nainstalovat iscan-plugin-perfection-v370...
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Skenery Epson v Linuxu
Jirka 11. 03. 2017, 21:16:41
Odpovědět  Odkaz 
No a zase koukám, že už tohle všechno (byť zjednodušeně a jinými slovy) napsal pan Jelínek ve výchozím článku...
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Skenery Epson v Linuxu
Martin 12. 03. 2017, 21:36:46
Odpovědět  Odkaz 
Tak jste měl pravdu bylo to tím pluginem, ale vůbec nechápu proč se tam nenatáhl už před tím přičemž jsem to instaloval úplně stejně.
Je ale fakt že když jsem otevřel ten první odkaz co jste mi dával o pár příspěvků výše, tak tam je jen ten network. Pokud si ho najdu postupně na stránkách Epsonu nebo z Vašeho minulého příspěvku tak se mi stáhne už ten správný kde je plugin.

Každopádně děkuji za pomoc a jsem zas v linuxu o kousek dále... :-)
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Skenery Epson v Linuxu
Jirka 13. 03. 2017, 01:20:58
Odpovědět  Odkaz 
Aha, no jo, mají asi trochu bordel na webu resp. ve verzích iscanu a jejich obsahu...

Vypadá to, že ve všeobecné verzi iscanu 1.0.0 (http://support.epson.net/linux/en/iscan_c.html a z toho plynoucí 64bit *.deb https://download2.ebz.epson.net/iscan/general/deb/x64/iscan-bundle-1.0.0.x64.deb.tar.gz - nalezeno nezávisle panem Jelínkem i mnou) skutečně chybí ten iscan-plugin-perfection-v370. Možná je to ale nějak logické, kdo ví...

Nicméně když si najdete podporu pro Linux a V37 na stránce http://download.ebz.epson.net/dsc/search/01/search/searchModule , tak Vás to "hodí" na mnou podruhé zmíněnou verzi iscanu 1.0.1 (http://support.epson.net/linux/en/iscan.php?model=perfection-v370&version=1.0.1) a ta (https://download2.ebz.epson.net/iscan/plugin/perfection-v370/deb/x64/iscan-perfection-v370-bundle-1.0.1.x64.deb.tar.gz) už je OK, neboli obsahuje nikoliv síťový, ale USB plugin pro daný model...

Na http://support.epson.net/linux/en/iscan.php?model=perfection-v370&version=1.0.0 je starší, ale opět OK verze iscanu (tedy s USB pluginem) https://download2.ebz.epson.net/iscan/plugin/perfection-v370/deb/x64/iscan-perfection-v370-bundle-1.0.0.x64.deb.tar.gz.

Jo, ďábel se skrývá v detailech a je potřeba pořádně číst, i když ani to nemusí stačit...
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Skenery Epson v Linuxu
Martin 13. 03. 2017, 20:26:24
Odpovědět  Odkaz 
Ámen

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Šéfredaktor LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře a podniká v oblasti informačních technologií. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video a také se věnuje (v Čechách poměrně málo známému) powerkitingu.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu
  • Grafické prostředí: KDE
  • Hodnocení autora: ***

| proč linux | blog