přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Skenery Epson v Linuxu

Skenery Epson v Linuxu

v37_100_PRUHL.png

Pokud jste si pořídili skener od firmy Epson, možná se vám ho nepodařilo zprovoznit v Linuxu. Podíváme se tedy, jak na to.


Na skenování máme SANE, ale…

Pro každý hardware platí, že je v Linuxu podporován, pokud jeho výrobce buď sám poskytne ovladač (optimálně přímo do jádra nebo jiných vhodných projektů), nebo alespoň poskytne kvalitní dokumentaci k jeho vytvoření. Před pořízením nového „železa“ je dobré si ověřit, jak to s jeho linuxovou podporou je.

Co se týká skenerů, existuje projekt SANE, jehož cílem je zajistit fungování co nejvíce skenerů v Linuxu a dalších systémech. Skenery většinou nevyžadují podporu v jádře – jsou připojeny přes USB nebo přes síť, v minulosti přes FireWire, paralelní port nebo SCSI. Ovladače jsou tak implementovány v uživatelském prostoru, právě jako součást implementace SANE.

Nad back-endem SANE pracují různé front-endy, například aplikace XSane, Simple Scan nebo SwingSane. Lze skenovat i přímo z aplikací (například z GIMPu), které si spustí nějaký skenovací nástroj a data od něj převezmou. U mnoha skenerů tedy není vůbec potřeba se o něco starat, prostě se jen připojí a může se skenovat. Někdy to ale tak nefunguje.

Jak u skenerů Epson

Firma Epson vyráběla ve své historii ohromné množství typů skenerů, z nichž pro některé je v SANE podpora, pro některé nikoliv. Zaměřme se ale nyní na ty skenery, které podporovány nejsou. Není jich bohužel málo a patří k nim i typy z poslední doby, například Perfection V37 nebo V600 Photo (přitom je zajímavé, že například typ V800 Photo podporován je).

Skener Epson V37 Skener Epson V37

Řešení existuje, přestože nepotěší ty, kdo by rádi měli v počítači jen svobodný software. Je totiž potřeba sáhnout po proprietárním programu Image Scan! for Linux. Ten poskytuje přímo firma Epson a je podobný odpovídajícímu programu pro Windows.

Kromě samotných skenerů je program určen i pro multifunkční zařízení Epson.

Kde stáhnout a jak nainstalovat

Program  Image Scan! for Linux najdete na webu firmy Epson. K dispozici jsou balíčky typu RPM a DEB, vždy v 32bitové a 64bitové verzi. První typ tedy využijete v distribucích jako openSUSE, Fedora, Red Hat Enterprise Linux a podobně, druhý je pro Debian, Ubuntu (včetně derivátů), Linux Mint atd.

To, co stáhnete, nejsou přímo balíčky, nýbrž archivy (tar.gz) s balíčky a instalačním skriptem. Právě spuštění tohoto instalátoru je nejsnazší cestou, jak si program nainstalovat. Po rozbalení archivu stačí tedy v adresáři se soubory spustit:

./install.sh

Instalátor si vyžádá zadání rootovského hesla a pak zajistí vše potřebné (tedy i stažení a instalaci balíčků podle závislostí). Při tomto způsobu spuštění instalátor nainstaluje i podporu pro sdílení po síti. Ta je proprietární a její instalaci odmítnout:

./install.sh --without-network

Je však třeba podotknout, že ani bez síťové podpory se člověk proprietárnímu kódu nevyhne. Proprietární je totiž modul pro zpracování obrazu, bez něhož Image Scan! for Linux nefunguje. Instalaci si lze případně vyzkoušet i „na sucho“, pro případ, že by něco selhalo:

./install.sh --dry-run

U méně obvyklé linuxové distribuce může instalační skript selhat. Pak lze balíčky samozřejmě instalovat také ručně. Informace najdete v návodu, který firma k programu poskytuje.

Skenujeme

Existují v zásadě dvě možnosti, jak skenovat. Jednou je využít přímo program Image Scan! for Linux. Tato možnost je vhodná hlavně pro ty, kdo jsou zvyklí se skenery Epson pracovat pod Windows. Program lze spustit přímo (příkazem iscan, ze spouštění nabídky apod.) nebo z aplikace (např. GIMP).

Prostředí programu Image Scan! for Linux Prostředí programu Image Scan! for Linux

Výše zmíněný návod popisuje i práci s grafickým rozhraním programu.

Program ale funguje zároveň jako ovladač SANE. Lze tedy použít libovolný front-end pro SANE, například XSane. Kdo je tedy zvyklý pracovat s těmito aplikacemi, může je používat i pro skenery Epson.

Skenování pomocí XSane Skenování pomocí XSane

Shrnutí

Pokud máte skener Epson a nefunguje přes SANE, můžete snadno nainstalovat ovladač a obslužný program Image Scan! for Linux, který si stáhnete z webu výrobce. Počítejte ale s tím, že obsahuje proprietární komponenty. Na druhou stranu pak můžete skenovat jak pomocí program, tak i standardně přes SANE.

Nahoru

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blogPublic Relations

Urychlování technologických inovací s úložištěm NAS uznávaným již 10 let

WDProduktová řada disků WD Red, které jsou speciálně určeny a optimalizovány pro využití v NAS zařízeních, slaví v letošním roce 10. výročí svého vzniku. To je příležitost, připomenout si, co disky WD Red, WD Red Pro a WD Red Plus umí a jaké jsou mezi nimi rozdíly.

Pokračování ...Public Relations

3Dconnexion zve na svůj stánek na veletrhu MSV 2022

3DconnexionNavštivte stánek 3Dconnexion během Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně a vyzkoušejte ergonomické nástroje pro práci s CAD/CAM. Na stánku na vás čeká mj. tombola o sadu SpaceMouse Enterprise Kit2 a také atraktivní slevový poukaz v hodnotě 20 % na nákup v e-shopu! Specialisté 3Dconnexion se na vás těší v pavilonu P na stánku 015 ve dnech 4.–7. 10. 2022.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 10. April

Zapojte se do tvorby distribuce Mageia

Podílejte se na vytváření balíčků pro Mageiu, dělejte, co je potřeba, staňte se baličem


Pavel Fric

Pavel Fric, 13. March

Lollypop

Lollypop je hudební přehrávač navržený, jak ukazuje jeho podoba, aby výborně zapadl do pracovního...


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Všechny blogy »