Embarcadero
přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Skenery Epson v Linuxu

IT Systems - Alza Media (Publero)

Skenery Epson v Linuxu

v37_100_PRUHL.png

Pokud jste si pořídili skener od firmy Epson, možná se vám ho nepodařilo zprovoznit v Linuxu. Podíváme se tedy, jak na to.


reklama

Na skenování máme SANE, ale…

Pro každý hardware platí, že je v Linuxu podporován, pokud jeho výrobce buď sám poskytne ovladač (optimálně přímo do jádra nebo jiných vhodných projektů), nebo alespoň poskytne kvalitní dokumentaci k jeho vytvoření. Před pořízením nového „železa“ je dobré si ověřit, jak to s jeho linuxovou podporou je.

Co se týká skenerů, existuje projekt SANE, jehož cílem je zajistit fungování co nejvíce skenerů v Linuxu a dalších systémech. Skenery většinou nevyžadují podporu v jádře – jsou připojeny přes USB nebo přes síť, v minulosti přes FireWire, paralelní port nebo SCSI. Ovladače jsou tak implementovány v uživatelském prostoru, právě jako součást implementace SANE.

Nad back-endem SANE pracují různé front-endy, například aplikace XSane, Simple Scan nebo SwingSane. Lze skenovat i přímo z aplikací (například z GIMPu), které si spustí nějaký skenovací nástroj a data od něj převezmou. U mnoha skenerů tedy není vůbec potřeba se o něco starat, prostě se jen připojí a může se skenovat. Někdy to ale tak nefunguje.

Jak u skenerů Epson

Firma Epson vyráběla ve své historii ohromné množství typů skenerů, z nichž pro některé je v SANE podpora, pro některé nikoliv. Zaměřme se ale nyní na ty skenery, které podporovány nejsou. Není jich bohužel málo a patří k nim i typy z poslední doby, například Perfection V37 nebo V600 Photo (přitom je zajímavé, že například typ V800 Photo podporován je).

Skener Epson V37 Skener Epson V37

Řešení existuje, přestože nepotěší ty, kdo by rádi měli v počítači jen svobodný software. Je totiž potřeba sáhnout po proprietárním programu Image Scan! for Linux. Ten poskytuje přímo firma Epson a je podobný odpovídajícímu programu pro Windows.

Kromě samotných skenerů je program určen i pro multifunkční zařízení Epson.

Kde stáhnout a jak nainstalovat

Program  Image Scan! for Linux najdete na webu firmy Epson. K dispozici jsou balíčky typu RPM a DEB, vždy v 32bitové a 64bitové verzi. První typ tedy využijete v distribucích jako openSUSE, Fedora, Red Hat Enterprise Linux a podobně, druhý je pro Debian, Ubuntu (včetně derivátů), Linux Mint atd.

To, co stáhnete, nejsou přímo balíčky, nýbrž archivy (tar.gz) s balíčky a instalačním skriptem. Právě spuštění tohoto instalátoru je nejsnazší cestou, jak si program nainstalovat. Po rozbalení archivu stačí tedy v adresáři se soubory spustit:

./install.sh

Instalátor si vyžádá zadání rootovského hesla a pak zajistí vše potřebné (tedy i stažení a instalaci balíčků podle závislostí). Při tomto způsobu spuštění instalátor nainstaluje i podporu pro sdílení po síti. Ta je proprietární a její instalaci odmítnout:

./install.sh --without-network

Je však třeba podotknout, že ani bez síťové podpory se člověk proprietárnímu kódu nevyhne. Proprietární je totiž modul pro zpracování obrazu, bez něhož Image Scan! for Linux nefunguje. Instalaci si lze případně vyzkoušet i „na sucho“, pro případ, že by něco selhalo:

./install.sh --dry-run

U méně obvyklé linuxové distribuce může instalační skript selhat. Pak lze balíčky samozřejmě instalovat také ručně. Informace najdete v návodu, který firma k programu poskytuje.

Skenujeme

Existují v zásadě dvě možnosti, jak skenovat. Jednou je využít přímo program Image Scan! for Linux. Tato možnost je vhodná hlavně pro ty, kdo jsou zvyklí se skenery Epson pracovat pod Windows. Program lze spustit přímo (příkazem iscan, ze spouštění nabídky apod.) nebo z aplikace (např. GIMP).

Prostředí programu Image Scan! for Linux Prostředí programu Image Scan! for Linux

Výše zmíněný návod popisuje i práci s grafickým rozhraním programu.

Program ale funguje zároveň jako ovladač SANE. Lze tedy použít libovolný front-end pro SANE, například XSane. Kdo je tedy zvyklý pracovat s těmito aplikacemi, může je používat i pro skenery Epson.

Skenování pomocí XSane Skenování pomocí XSane

Shrnutí

Pokud máte skener Epson a nefunguje přes SANE, můžete snadno nainstalovat ovladač a obslužný program Image Scan! for Linux, který si stáhnete z webu výrobce. Počítejte ale s tím, že obsahuje proprietární komponenty. Na druhou stranu pak můžete skenovat jak pomocí program, tak i standardně přes SANE.

Nahoru

(Jako ve škole)
Průměr: 1,67 | Hodnotilo: 6
 

Top články z OpenOffice.cz

Příspěvky

Skenery Epson v Linuxu
thinkpad 20. 01. 2016, 10:59:08
Odpovědět  Odkaz 
Mám V300 Photo a pod Linuxem funguje OK. Nicméně nedá se dosáhnout žádnou z volně dostupných utilit (vč. placeného VueScanu) takové obrazové kvality, jakou dává Epson aplikace na Windows. Když třeba skenuju vyvolaný film Kodak Ektar 100, z VueScanu vypadne barevně naprosto špatný výstup, i když jsem nastavil filtr filmu na Ektar 100. Nejlepší softwarová kombinace pro se mi tak osvědčila originální Epson aplikace + Zoner Photo Studio na postprocessing TIFFů.
Petr Valach Re: Skenery Epson v Linuxu
Petr Valach 20. 01. 2016, 13:29:35
Odpovědět  Odkaz 
Taky mám V300 a pohoda :-)
Skenery Epson v Linuxu
Jirka 20. 01. 2016, 13:09:51
Odpovědět  Odkaz 
Já zase mám V200 Photo a vybral jsem si ho jako už druhý Epson právě kvůli bezproblémové funkci v Linuxu. Ano, sice jen s proprietárními ovladači, ale proč ne...

Použití je především na kancelářské a technické úrovni, takže barvy hodnotím jen subjektivně. Z tohoto pohledu se špatné nezdají... Scanovat filmy jsem nezkoušel, přestože nástavec na ně přístroj má.

Jeětě poznámka: po instalaci proprietárních ovladačů začne být scanner "vidět" prakticky ve všech linuxových aplikacích na scanování - kromě autorem výše uvedených bych přidal třeba Skanlite a SimpleScan. K tomu samozřejmě i aplikace typu LibreOffice Draw atd.

Osobně používám xSane - umožňuje totiž asi nejbohatší nastavení.
Re: Skenery Epson v Linuxu
Mark 23. 01. 2016, 11:21:13
Odpovědět  Odkaz 
Tak já používám obyčejný Perfection V19. Na domácí použití dostačující (xSane, SimpleScan).
Skenery Epson v Linuxu
Luban 21. 01. 2016, 00:18:36
Odpovědět  Odkaz 
Neexistuje něco podobného jako Image Scan! for Linux i pro skenery od Canonu?
Mám canoScan 5200F a bohužel v SANE není podporován.
Re: Skenery Epson v Linuxu
Raptor 2. 02. 2016, 01:57:30
Odpovědět  Odkaz 
Mám Canon MG 7150 a používám scangearmp. Funguje mi bezdrátově k plné spokojenosti.
Skenery Epson v Linuxu
Tchimo 26. 01. 2016, 19:02:21
Odpovědět  Odkaz 
Mám skener EPSON pripojený do domácej siete. Dá sa skenovať priamo zo skenera do Windows stlačením tlačidla na skenere. Vo Windows je nainštalovaný EventManager. Existuje takáto možnosť aj v Linuxe?
Skenery Epson v Linuxu
Karel 26. 01. 2016, 21:40:00
Odpovědět  Odkaz 
NE, NEEXISTUJE - PROTOŽE VÝROBCI/OVLADAČE! Jo, bohužel, kakají na Linux a tak jsou ovladače, pokud jsou docela podřadné a tak ten, kdo chce na Linux přejít a setká se se spoustou drobností, nasra*ně odejde a Linux pak akorát pomlouvá. Smutná situace.
Jak tady někdo psal, tak se mi taky zdá, že má můj scanner horší výstup, než jsem měl kdysi na M$$ Widlích.
Kara
Re: Skenery Epson v Linuxu
nobody 26. 01. 2016, 23:04:54
Odpovědět  Odkaz 
ALE EXISTUJE ;) v Linuxu se nasdili sambou nejaky adresar do site a v skaneru se nastavi skenovani do tohoto samba sdileni...

http://esupport.epson-europe.com/ViewArticle.aspx?lng=fr-CH&kbid=326984&data=0ccCGROWIYPX3Dl2nQR4KymEwbaj6jslQazy6uzGdrkU003D&cl=1
Re: Re: Skenery Epson v Linuxu
Tchimo 28. 01. 2016, 09:28:43
Odpovědět  Odkaz 
Ďakujem za snahu. Nastaviť SAMBU by som zvládol, ale nastaviť skener je pre mňa problém, pretože v návode popisuje 2 možnosti:
1. Browserom cez IP skenera nastaviť odosielanie dial-up. Môj skener neponúka takéto nastavenia. Pre skener nič.
2. Nastavením drivera skenera v PC. Toto je v návode pre Windows. V Linuxovom drivery som nič takéto nenašiel.
Alebo som niečo zle pochopil?

Musím spresniť že to nie je samostatný skener, ale multifunkcia EPSON SX535WD.
Podľa mňa nejde o nastavenie skenera, ale o nejaký program/démon v PC, ktorý odchytáva požiadavky skenera na zaslanie PDF so skenom do PC. Pre Windows je to EventManager, pretože skener nevidí ani Windows, v ktorom nebeží EventManager.
Re: Re: Re: Skenery Epson v Linuxu
nobody 28. 01. 2016, 15:08:59
Odpovědět  Odkaz 
samozrejme to musi konkretni model podporovat... jsou proste 2 moznosti:
1-tiskarna posle ovladaci/programu na 1 PC co na to ceka informaci o tom ze se zacina skanovat
2-tiskarna posle naskenovany dokument do nastaveneho sitoveho adresare kdekoliv

a universalni nezavisle na os je pouze varianta 2...

z manualu to nepoznam(i kdyz se zda spis ze ne), ale zkus strana 31, obrazek 4
ftp://download.epson-europe.com/pub/download/3285/epson328516eu.pdf
nevim jestli PC01 je prochazeni "nalezenejch PC v siti" nebo to ukaze jen to 1 s Win a bezicim ovladacem/programem...
Re: Re: Re: Re: Skenery Epson v Linuxu
Tchimo 28. 01. 2016, 18:00:25
Odpovědět  Odkaz 
Práve to PC01 na obrázku je PC, ktorý našiel v sieti. Tam ich môže byť aj viac - všetky kde beží EventManager. Zobrazuje sa tam meno PC asi podľa hostname.
Možnosť 2 neviem nastaviť na skeneri. Cieľový adresár sa nastavuje v EventManager.
Možnosť 1 nemusí byť závislá na OS. Aj v Linuxe by mohol čakať nejaký program na začiatok skenovania, alebo je v tom nejaký problém?
Skenery Epson v Linuxu
Martina 19. 02. 2016, 23:25:16
Odpovědět  Odkaz 
Mám Epson V37 a nefunguje mi pod USB 3.0. Bohužel moje PC neobsahuje žádný starý USB2 port, pouze 3. Dá se to nĚjak vyřešit aby skener fungoval i pod USB 3.0?
Lukáš Jelínek Re: Skenery Epson v Linuxu
Lukáš Jelínek 20. 02. 2016, 17:31:57
Odpovědět  Odkaz 
Mělo by to fungovat i na USB 3.0, řadič by měl automaticky přepnout na kompatibilní režim USB 2.0. Co to znamená, že skener nefunguje? Vůbec ho to nedetekuje, nefunguje skenování, jsou nějaké jiné problémy?
Skenery Epson v Linuxu
Martina 21. 02. 2016, 00:27:33
Odpovědět  Odkaz 
Skener mi to nedetekuje i přesto, že mám ovladače. Ale už je to nějaký ten měsíc nazpátek, tak to můžu zkusit znovu.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Šéfredaktor LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře a podniká v oblasti informačních technologií. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video a také se věnuje (v Čechách poměrně málo známému) powerkitingu.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu
  • Grafické prostředí: KDE
  • Hodnocení autora: ***

| proč linux | blogPublic Relations

RAD Studio 10.2 Tokyo PREVIEW

Embarcadero a jeho místní zastoupení, společnost Embt.biz pořádají živou technickou prezentaci, která představí nejnovější verzi sady nástrojů Embarcadero RAD Studio 10.2 "Tokyo". Dozvíte se o nových komponentách i úpravách prostředí, které zjednodušují a urychlují práci programátorů.

Pokračování ...