přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, InstallFest 2016: zájem byl větší než kapacita

InstallFest 2016: zájem byl větší než kapacita

InstallFest

O víkendu se v Praze uskutečnila konference InstallFest. Zájem o některé přednášky byl takový, že kapacita sálů nestačila.


Konference v nenápadné budově

Konference InstallFest se koná už od roku 2003 a již dávno je nedílnou součástí konferenčního kalendáře všech, kdo se zajímají o Linux a další svobodný software, ale i o hardware, sítě, počítačovou bezpečnost a další podobné oblasti.

Dějištěm konference pravidelně bývá Školicí centrum Silicon Hill nedaleko strahovských kolejí ČVUT v Praze. U této poměrně malé a nenápadné budovy téměř nic nenasvědčuje tomu, že by se v ní konala dnes již poměrně velká konference. Také letošní ročník se ale odehrál na tomto místě.

Velký sál, kde probíhal přednáškový Track 1 Velký sál, kde probíhal přednáškový Track 1

Konferenci, jež se konala o víkendu 5. a 6. března, pořádal Klub Silicon Hill ze Studentské unie ČVUT, hlavním organizátorem byl Petr Hodač (známý například z pořádání podzimní konference LinuxDays).

První pohled účastníka

Po vstupu každého účastníka uvítala šatna zdarma a registrační pult, kde byly k dispozici zdarma různé předměty (placky konference a linuxových distribucí, instalační DVD, samolepky…) a též časopisy IT Systems, bylo tam také možno zakoupit konferenční trička, nápoje Club Mate a další věci.

Fronta u registrace Fronta u registrace

Propagační materiály, instalační disky... Propagační materiály, instalační disky...

V předsálí, které je tedy poměrně stísněné, byla také k dispozici káva zajištěná spolkem vpsFree.cz a občerstvení od  Active 24. V přízemí byl dále také velký sál, kde probíhaly přednášky z Tracku 1. Na Track 2, workshopy a „bastlírnu“ bylo potřeba vystoupat do 1. patra.

Občerstvení pro účastníky Občerstvení pro účastníky

Káva z pražírny Kofárna poskytovaná spolkem vpsFree.cz Káva z pražírny Kofárna poskytovaná spolkem vpsFree.cz

Přednášky, workshopy…

Program byl organizován tak, že přednášky s větším zájmem (zjišťovaným předem v anketě) byly zařazeny do Tracku 1 a tedy do velkého sálu v přízemí, kdežto přednášky s menším deklarovaným zájmem do Tracku 2 v menším sále patře. Ukázalo se ale hned na začátku konference, že kapacita malého sálu naprosto nestačí a i ve velkém sále bylo plno. Zájem zkrátka překročil dostupnou kapacitu.

Michal Hrušecký se chystá na svou přednášku Michal Hrušecký se chystá na svou přednášku

Někteří účastníci odešli sledovat přednášky přes streamy (o kterých ještě bude řeč) do čajovny v nedalekém kolejním bloku 6, většina ale vytrvala i za cenu stání v zadní části sálu nebo dokonce na chodbě. Odpoledne už ale byla místa k sezení pro všechny, o neděli nemluvě (druhé konferenční dny bývají tradičně slabší než ty první).

Přednáška o HaveAPI (Track 2) Přednáška o HaveAPI (Track 2)

Škála témat přednášek byla široká, vše ale bylo – jak se na konferenci InstallFest „sluší“ – silně technicky orientováno. Zájemci mohli sledovat například Bash a zpracování textů, HaveAPI, centrální zpracování logů, softwarově definované rádio, Let's Encrypt a mnoho dalšího.

Deska s kompilačním strojem ovládaná přes HaveAPI Deska s kompilačním strojem ovládaná přes HaveAPI

Workshopy byly jak softwarové, tak hardwarové. A například workshopy na téma Arduino nebo  ESP8266 navazovaly na příslušné přednášky, takže se člověk mohl nejprve teoreticky připravit a pak si vše sám vyzkoušet. Zájemci o elektroniku mohli zakotvit v bastlírně MacGyver.

Workshop na InstallFestu Workshop na InstallFestu

Bastlírna MacGyver Bastlírna MacGyver



Konference virtuálně

Stejně jako v předchozích letech, ani letos nebyli o účast na konferenci ochuzeni ani ti, kdo se nemohli zúčastnit osobně přímo na místě. Naopak byla situace ještě lepší. Kromě přednášek se totiž letos streamovaly na Internetu i workshopy. O přenosy a záznamy (zveřejněné na YouTube) se starala přibližně dvacítka lidí z AVC Silicon Hill.

Tým AVC Silicon Hill ve velkém sále Tým AVC Silicon Hill ve velkém sále

AVC Silicon Hill obdobně zajišťuje streaming a záznamy i na řadě dalších konferencí, například RetroFest/CryptoFest, Internet a Technologie nebo LinuxDays. Přenosy i záznamy jsou už nějakou dobu k dispozici i v rozlišení 4K.

Robot v bastlírně Robot v bastlírně

Na videozáznamy se můžete podívat na kanálu InstallFestu na YouTube.

Shrnutí

InstallFest patří – a nejinak tomu bylo i na letošním ročníku – po obsahové i organizační stránce k tomu nejlepšímu, co je v oblasti českých linuxových konferencí k dispozici. Přestože jde o konferenci menší, zájem už překročil možnosti a je tedy na zvážení, zda se příště nepřesunout do větších prostor.

Předsálí je malé, i tak byl ale prostor pro rozhovory účastníků Předsálí je malé, i tak byl ale prostor pro rozhovory účastníků

Své „vady na kráse“ ukázala budova také jiným způsobem – havárií WC v neděli ráno. Budova je ve správě SÚZ ČVUT (která havárii velmi rychle řešila a informovala o tom i na Twitteru) a je otázka, jaké záměry s ní bude mít jak tato organizace, tak i samotné ČVUT. I přes tyto potíže lze ale s klidným svědomím označit za velmi podařenou a doporučit ji k návštěvě i pro příští ročník.

Věroš Kaplan při své přednášce o ELK Věroš Kaplan při své přednášce o ELK

Tučňáci byli vidět jak uvnitř, tak i venku – a tito dva dokonce se zmrzlinou Tučňáci byli vidět jak uvnitř, tak i venku – a tito dva dokonce se zmrzlinou

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blog