přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Jak Linux získat?

POINT.X (2018-19)

Jak Linux získat?

Linux můžete získat několika způsoby. Stáhnout jej webu, koupit v obchodě např. s knížkou nebo zaplatit firmě či živnostníkovi za jeho instalaci a servis.


reklama

Jak a kde získat Linux?

Říká se, že Linux je zdarma. Pokud tím "zdarma" myslíme fakt, že za Linux nemusíme platit, je to pravda. Linux je opravdu možné získat z internetu a nemusíme za něj platit. Stejně tak je možné, aby nám linuxovou distribuci vypálil kamarád. Takové získání je legální.

Existují ale firmy, které linuxovou distribuci prodávají. Ptáte se, jak je možné, že prodávají něco, co je zdarma? A kdo by si takový produkt koupil, když si ho může zdarma stáhnout z internetu? Firma, která nabízí "Linux za peníze", neprodává ve skutečnosti samotnou linuxovou distribuci, nýbrž služby a další připojené produkty, které sama poskytuje.

Například vám zajistí telefonickou podporu a ke své distribuci nabízí originální česky psanou přiručku, která vám při cestě Linuxem pomůže. V některých případech najdete u placených verzí Linuxu na médiích i plné verze komerčních programů pro Linux nebo nabídky na slevy. Je jen na vás, jestli si distribuci s takovou přidanou hodnotou koupíte, nebo vám stačí distribuce stažená z internetu.

Placené a neplacené distribuce

Placené distribuce tedy nabízejí něco navíc - něco, co má takovou hodnotu, že si distribuci pořídíte i v její nové verzi. Firma, která vám ji prodala, vám ve smlouvě jasně stanoveným způsobem pomůže při jejím používání. Poskytne vám garance a představuje také určitou autoritu. Firma, která si váží svých klientů, vůči nim cítí závazky, které se snaží plnit.

Neplacené distribuce ("zdarma") neobsahují žádné služby nebo produkty navíc. Je na vás, abyste si poradili s instalací a provozem - pomoc můžete hledat u fanoušků distribuce na internetu, u známých, u kamarádů. Může se stát, že autor distribuce její vývoj ukončí a vy jste nuceni poradit si sami.

Avšak je nutno podotknout, že i u neplacených distribucí je velmi kvalitní podpora a dokumentace. Tvoří ji totiž samotní uživatelé, kteří jsou obvykle velmi ochotní a také ve velkém počtu (u známých distribucí jako je Mandriva Linux nebo Ubuntu jsou reakce na problémy přes diskuzní fóra, listy a chaty okamžitá).

Některé distribuce existují v obou verzích: neplacené a placené. Neplacené jsou určitým způsobem proti placeným znevýhodněny: např. neobsahují tolik softwaru, lze je instalovat pouze z internetu, nejsou aktualizovány (nebo jen omezeně), nemůžete čekat pomoc od firmy, která ji produkuje, apod.

Kde je získat?

Poslední otázkou tedy zůstává, kde zvolenou distribuci získat. Máte na výběr přibližně z následujících možností.

Stáhněte si Linux sami

V dnešní době, kdy má mnoho domácností k dispozici rychlé připojení do internetu, je stažení linuxového systému otázkou několika hodin. Proto klesl počet internetových obchodů, které prodávají ručně vypálené CD a DVD, na minimální počet.

Pokud si linuxovou distribuci nemůžete nebo neumíte stáhnout sami, zkuste někoho poprosit. Stažení i vypálení je legální, vy ani člověk, který vám vyhoví, neporušíte žádné zákony.

Kupte si knihuubuntu810.jpg

Kupte si knihu, získáte skvělou "bichli" plnou návodů, několik datových disků plných softwaru a navíc např. speciální software, který běžně nestáhnete. Knihy jsou původním českým dílem, nejedná se o překlady, ale o poctivou několikaletou práci.

Navštivte linuxovou akci

Navštívíte-li nějakou místní linuxovou akci (seminář, setkání) nebo konferenci, obvykle si odnesete ne jen jedno CD se systémem, ale mnohem více informací. Rozdávají se zdarma.

Nechte si systém zaslat

Exsitují služby, které vám CD zašlou poštou (např. Ship it pro Ubuntu). Trvá to ale poměrně dlouho.

Oslovte místní komunitu

V ČR i SR existují komunity (sdružení, spolky), které disponují větším počtem disků a rozdávají je nalinuxových akcích. Pokud nemáte jinou možnost, oslovte je, jistě se najde způsob, jak vám disk předat.

Přehled místních sdružení a komunit najdete  v našem adresáři měst.

Zaplaťte firmě

Nainstalovaný Linux můžete koupit také u vybraných prodejců hardwaru a softwaru a také s novým počítačem. Při výběru vám poradí stránky PCLinux - Počítače s Linuxem.

 

Nahoru

Příspěvky

obnova dat?
jirka 4. 06. 2018, 05:51:35
Odpovědět  Odkaz 
Stačilo najet na jejich web a zahlédnout čtyři hnusné čtverečky. Ti mastilové umí jen s windousy (se mi zdála podezřelá už fotka krabicové verze) a omylem to portovali i na Appla.

Navíc ve free verzi je omezení 500MB a při povolené sdílení 2GB.
Linux Mint 18.3.Sonya x64 vs Mint 19 TARA - beta x64
Vladimír Bibza Ing. 11. 06. 2018, 09:04:01
Odpovědět  Odkaz 
Stroj EP45 DDR3/1600 Q9400 na 3,2Ghz

1. Sonya inštalácia z USB bez problémov virtual Windows 7x64 Pro bez problémov
2. Sonya 3 zariadenia nerozpoznala WEB kameru,príd. Ser/paralel dosku, prid. sieť, kartu.
3. Sonya skvelá rýchla na SSD DATA 128, OK aktualizácie, Vizuál, Office 5 výborný
4. Rozpoznava tlačiarne HP LaserJet6P, nutno vyskúšať rôzne ovl.tlačí teraz OK
5. Negat. pri akejkoľvek zmene čohokoľvek pýta heslo správcu dá sa pochopiť prečo
6. Celkové hodnotenie veľmi dobré - budem testovať sieťové služby cez Sambu.
7. Tara beta x64 inštalácia z USB OK, vizuál OK, office 5 OK, ostatné s problémami beta verzia mi pripadá ako keby nemala spustené podporné programi, ovládače, proste beta. Rozdiel v rýchlosti som extra nezaznamenal.

PS: U mňa zatiaľ Sonya vyhráva.
vbibza@centrum.sk
Steam na Linuxu
d3ad3ditzz 24. 06. 2018, 14:20:37
Odpovědět  Odkaz 
Po každém spuštění přes teminál se stane tohle:

d3ad3ditzz@kali:~$ steam
Repairing installation, linking /home/d3ad3ditzz/.steam/steam to /home/d3ad3ditzz/.local/share/Steam
Running Steam on kali kali-rolling 64-bit
STEAM_RUNTIME is enabled automatically
Installing breakpad exception handler for appid(steam)/version(0)
/home/d3ad3ditzz/.local/share/Steam/ubuntu12_32/steam: symbol lookup error: /usr/lib/i386-linux-gnu/libxcb-dri3.so.0: undefined symbol: xcb_send_request_with_fds
/home/d3ad3ditzz/.local/share/Steam/steam.sh: řádek 444: žádná shoda: ssfn*
d3ad3ditzz@kali:~$


U linuxu jsem relativně nováček takže s mnoha komandy jsem seznámen ale s tímhle si nevím rady. OS je založen na Debian 9.
linux
dub 25. 06. 2018, 13:05:31
Odpovědět  Odkaz 
Ano-protože linux...naprostá šitovina.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Vlastimil Ott

Vlastimil Ott

Spolupracuji s obecně prospěšnou společností Liberix, školím LibreOffice, WordPress, rozumím open source.


  • Distribuce: Xubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: Xfce

| proč linux | blog