přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Jak Linux získat?

EDU Trainings IT školení

Jak Linux získat?

Linux můžete získat několika způsoby. Stáhnout jej webu, koupit v obchodě např. s knížkou nebo zaplatit firmě či živnostníkovi za jeho instalaci a servis.


Jak a kde získat Linux?

Říká se, že Linux je zdarma. Pokud tím "zdarma" myslíme fakt, že za Linux nemusíme platit, je to pravda. Linux je opravdu možné získat z internetu a nemusíme za něj platit. Stejně tak je možné, aby nám linuxovou distribuci vypálil kamarád. Takové získání je legální.

Existují ale firmy, které linuxovou distribuci prodávají. Ptáte se, jak je možné, že prodávají něco, co je zdarma? A kdo by si takový produkt koupil, když si ho může zdarma stáhnout z internetu? Firma, která nabízí "Linux za peníze", neprodává ve skutečnosti samotnou linuxovou distribuci, nýbrž služby a další připojené produkty, které sama poskytuje.

Například vám zajistí telefonickou podporu a ke své distribuci nabízí originální česky psanou přiručku, která vám při cestě Linuxem pomůže. V některých případech najdete u placených verzí Linuxu na médiích i plné verze komerčních programů pro Linux nebo nabídky na slevy. Je jen na vás, jestli si distribuci s takovou přidanou hodnotou koupíte, nebo vám stačí distribuce stažená z internetu.

Placené a neplacené distribuce

Placené distribuce tedy nabízejí něco navíc - něco, co má takovou hodnotu, že si distribuci pořídíte i v její nové verzi. Firma, která vám ji prodala, vám ve smlouvě jasně stanoveným způsobem pomůže při jejím používání. Poskytne vám garance a představuje také určitou autoritu. Firma, která si váží svých klientů, vůči nim cítí závazky, které se snaží plnit.

Neplacené distribuce ("zdarma") neobsahují žádné služby nebo produkty navíc. Je na vás, abyste si poradili s instalací a provozem - pomoc můžete hledat u fanoušků distribuce na internetu, u známých, u kamarádů. Může se stát, že autor distribuce její vývoj ukončí a vy jste nuceni poradit si sami.

Avšak je nutno podotknout, že i u neplacených distribucí je velmi kvalitní podpora a dokumentace. Tvoří ji totiž samotní uživatelé, kteří jsou obvykle velmi ochotní a také ve velkém počtu (u známých distribucí jako je Mandriva Linux nebo Ubuntu jsou reakce na problémy přes diskuzní fóra, listy a chaty okamžitá).

Některé distribuce existují v obou verzích: neplacené a placené. Neplacené jsou určitým způsobem proti placeným znevýhodněny: např. neobsahují tolik softwaru, lze je instalovat pouze z internetu, nejsou aktualizovány (nebo jen omezeně), nemůžete čekat pomoc od firmy, která ji produkuje, apod.

Kde je získat?

Poslední otázkou tedy zůstává, kde zvolenou distribuci získat. Máte na výběr přibližně z následujících možností.

Stáhněte si Linux sami

V dnešní době, kdy má mnoho domácností k dispozici rychlé připojení do internetu, je stažení linuxového systému otázkou několika hodin. Proto klesl počet internetových obchodů, které prodávají ručně vypálené CD a DVD, na minimální počet.

Pokud si linuxovou distribuci nemůžete nebo neumíte stáhnout sami, zkuste někoho poprosit. Stažení i vypálení je legální, vy ani člověk, který vám vyhoví, neporušíte žádné zákony.

Kupte si knihuubuntu810.jpg

Kupte si knihu, získáte skvělou "bichli" plnou návodů, několik datových disků plných softwaru a navíc např. speciální software, který běžně nestáhnete. Knihy jsou původním českým dílem, nejedná se o překlady, ale o poctivou několikaletou práci.

Navštivte linuxovou akci

Navštívíte-li nějakou místní linuxovou akci (seminář, setkání) nebo konferenci, obvykle si odnesete ne jen jedno CD se systémem, ale mnohem více informací. Rozdávají se zdarma.

Nechte si systém zaslat

Exsitují služby, které vám CD zašlou poštou (např. Ship it pro Ubuntu). Trvá to ale poměrně dlouho.

Oslovte místní komunitu

V ČR i SR existují komunity (sdružení, spolky), které disponují větším počtem disků a rozdávají je nalinuxových akcích. Pokud nemáte jinou možnost, oslovte je, jistě se najde způsob, jak vám disk předat.

Přehled místních sdružení a komunit najdete  v našem adresáři měst.

Zaplaťte firmě

Nainstalovaný Linux můžete koupit také u vybraných prodejců hardwaru a softwaru a také s novým počítačem. Při výběru vám poradí stránky PCLinux - Počítače s Linuxem.

 

Nahoru

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Vlastimil Ott

Vlastimil Ott

Spolupracuji s obecně prospěšnou společností Liberix, školím LibreOffice, WordPress, rozumím open source.


  • Distribuce: Xubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: Xfce

| proč linux | blogPublic Relations

Domény a nepřeberné množství internetových adres s možností jejich zneužití

dnnsecNepropásněte sérii webinářů zaměřených na aktuální bezpečnostní trendy a jednotnou správu zabezpečení vaše IT – každé pondělí a zdarma.
S doménami přijde do kontaktu naprosto každý uživatel internetu, ačkoliv si to asi neuvědomuje. Už jenom samotné hledání na internetu je spojené s doménami, o nakupování v internetových obchodech ani nemluvě. Věděli jste však, že domény mohou být poměrně jednoduše napadeny?

Pokračování ...


EDU Trainings

Public Relations

Vyplatí se investice do SEO agentury?

QNAPObjevili jste zajímavý sortiment zboží, po kterém je na trhu poptávka. Čekala vás dlouhá práce, ale byli jste úspěšní a spustili e-shop. Veškeré zboží má perfektně zpracované fotografie a dokonalý popis. Vše je přehledné, jednoduché na ovládání a s poutavou grafikou. Proč u vás nikdo nenakupuje? Proč navštěvují konkurenční stránky, kde mají vyšší cenu, a dokonce řadu chyb v textu? Nejspíš proto, že vás zákazníci nemají kde najít. Nejste na svém trhu přítomni.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 21. srpen

Sayonara Player 1.5.1

Přehrávač, jak má být. Poslední dobou vývoj šlape


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. leden

MuseScore 3

První aktualizace třetí řady notačního editoru MuseScore


Redakce

Redakce, 21. prosinec

Pište pro LinuxEXPRES

Baví vás Linux? Pište o něm, není to nic těžkého. LinuxEXPRES hledá nové autory.


Všechny blogy »

SOPHOS - hacking webinar 2