přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Jaká byla Akademy 2014? Den první

Jaká byla Akademy 2014? Den první

kde.png

Konference Akademy se točí zejména okolo KDE (resp. Plasmy) a dalších aplikací využívajících framework Qt. Letošní ročník se konal v Brně od 6. do 12. září na půdě FIT VUT. Co zajímavého přinesl?


Celou konferenci zahájil Sascha Meinrath svým keynote. Během své prezentace poukázal na to, jak je demokracie „rozbitá“. Divákům předvedl graf zobrazující zamítnutí kongresu od padesátých let. To je podle Saschy velký problém, protože se společnost v mnoha ohledech mění, ale zákony tyto změny nestíhají reflektovat. Společnosti vytvářejí produkty, které narušují soukromí. A existuje málo zákonných omezení těchto aktivit.

Skupinové foto účastníků tohoto ročníku Akademy, Martin Holec (CC-BY) Skupinové foto účastníků tohoto ročníku Akademy, Martin Holec (CC-BY)

Poté přišel na řadu Alex Fiestas, který se k vývoji softwaru dostal skrze malý startup eyeos. Přímo vyvíjet KDE začal opravením několika chyb s rozhraním Bluetooth. Zanedlouho se stal správcem Solid, organizoval sprinty a nyní na KDE pracuje na plný úvazek.

Bruno Coudoin: GCompris

GCompris zásadně zvětšil svou základnu uživatelů počínaje uvolněním verze pro Windows. To bylo v roce 2003 a nyní, po 11 letech, se rozhodl pro portování do Qt. Nová verze by měla fungovat na mobilních zařízeních i počítačích, v obou případech však půjde o ten stejný kód.

Bohužel, technologie, na které stavěl, by tohle neumožňovala a po zvážení mnoha možných náhrad včetně HTML5 se rozhodl pro QtQuick. Přepsání probíhá hladce a od ledna je portováno už 80 % modulů. Všechny nyní využívají možností nabízených díky využití QtQuick, jako jsou plynulé animace, flexibilní rozlišení a dalších na 100 %.

Albert Astals Cid: Kvalita softwaru

Tu je velmi obtížné definovat a měřit, uživatelé vidí jen ty své problémy. Co způsobuje nejvíce pádů v KDE? Kubuntu má svůj vlastní nástroj na sledování míst s největším výskytem problémů. Uživatelé mohou v bugzille přidávat jednotlivé problémy na „seznam přání“, jenže toho si většina vývojářů nevšímá. Další problém je s požadavky na hodnocení oprav. Spousta problémů už třeba má patch, ale ten není začleněn kvůli nedostatku pozornosti správců dané aplikace. To může mnoho lidí od přispívání do KDE odradit.

Cornelius Schumacher: Inqlude.org, aneb všechny Qt knihovny pohromadě

Cornelius spustil webovou stránku inqlude.org, což je v podstatě katalog různých Qt knihoven. Ten lze buď přímo procházet, a nebo v něm vyhledávat. U každé knihovny je také zobrazena licence a další údaje. Cornelius netuší, jak moc je inqlude využívána, protože neprovádí žádná měření. Ale vzhledem k tomu, že dostává patche k některým knihovnám a stránka je vyhledatelná v Googlu, tak o ní většina vývojářů pravděpodobně ví.

Inqlude v akci – všechny potřebné informace na jednom místě Inqlude v akci – všechny potřebné informace na jednom místě

Daniel Vrátil: Rok s Akonadi

Během této doby se v Akonadi odehrálo mnoho změn, například přechod z Nepomuku na Baloo. Jednou z nových funkcí je třeba podpora ukládání tagů do Akonadi. Tagy tedy mohou být nahrány a synchronizovány mezi několika systémy, jestliže tuto funkci podporuje backend.

Další významnou novinkou je vzdálené vyhledávání. Při využití protokolu IMAP jsou stahovány pouze hlavičky a těla emailu nemohou být prohledávána, protože nejsou indexována Baloo. Nyní Akonadi umí využívat vyhledávací možnosti backendu.

Daniel zmínil spoustu optimalizací výkonu v Akonadi, zejména pro velké složky se spoustou e-mailů. Do budoucna se plánuje přechod na KDE Frameworks.

Martin Gräßlin: Novinky v KWinu

Vývojář KWinu, Martin Gräßlin, si připravil prezentaci místo dema, které chtěl původně předvést, ale nestihl kód pro prezentaci odladit. Prezentace začala architekturou tak, jak byla představena v roce 2011 na Desktop Summitu v Berlíně. Od té doby došlo k mírným úpravám, o vykreslování a vstup se nyní stará Weston. A dělá to na jedničku!

Není proto důvod jakkoliv tuto funkcionalitu duplikovat. Kromě Wayland klientů všechno ostatní funguje. Dalším bodem bylo přepsání do Qt5. To bohužel nepostupuje zcela podle Martinových představ a celé to trvá trochu déle. Bohužel KWin obstarává hodně komplikované nízkoúrovňové úkony, a je proto potřeba se zdržením počítat.

Na dotaz ohledně spotřeby systémových prostředků nebyl schopen zatím odpovědět, Sebastian Kügler dodal, že rozdíl je obrovský. Všeobecně by měl Weston přinést až 80% úspory ve využívání CPU a paměti v porovnání s Xorg.

Sune Vuorela: Reálné nasazení KDE Frameworks

Sune Vuorela používá KDE Frameworks v komerční aplikaci! A funguje to skvěle. Frameworks jsou modulární, plné zajímavých funkcí a dobře licencovány. Komerční aplikace jsou většinou uzavřené a fungují na mnoha platformách. Software, na kterém pracuje Sune, se nazývá Angelstow. Obstarává nakládání kontejnerů na lodě a využívá při tom spoustu matematických a fyzikálních výpočtů.

Uživatelé mají většinou obrovské monitory a Qt tak bylo jasnou volbou. Pro ukládání souborů byl nejprve využit QtIOCompressor, ale později tým přešel na KArchive, který se ukázal jako ideální řešení. Dále z KDE Frameworks využívají ThreadWeaver pro vícevláknové úlohy, KitemModels, KitemViews a extra-cmake-modules. Sune už použil ThreadWeaver a taky extra-cmake-modules v dalším projektu a chystá se využít i další části KDE Frameworks.

Jako příspěvek komunitě uvolnil knihovnu QDataCube, která poskytuje různé pohledy na modelová data položek a může fungovat i s abstraktním položkovým modelem synchronizovaným s modulem k výběru položky. Sune doporučuje vývojářům Qt aplikací používat Frameworky, které jsou součástí prvních dvou setů (Tier 1 a 2).

Akshay Ratan: GSoC

Student z GSoC, Akshay Ratan, prezentoval svou práci na projektu Plasma Media Center. Byl velmi potěšen, když byly jeho příspěvky akceptovány a mohl se naučit něco o verzovacích systémech a „real world“ programovacích nástrojích.

Kevin Funk: Clang a KDevelop

Kevin Funk mluvil o integraci clangu do vývojového prostředí KDevelop. To mívalo vlastní parser, který obsahoval přes 50 tisíc řádků kódu a bylo velice obtížné jej dále udržovat a rozšiřovat. Clang byla záchrana, díky jeho použití už není potřeba vlastní parser C++, nástroje k refaktorování kódu a podporu pro ObjectiveC udržovat. Automatické dokončování kódu nyní využívá Clang.

KDevelop kromě nepřeberného množství jazyků podporuje<br>i Cmake a Doxygen, Kenneth Perry (CC-BY-SA/GFDL) KDevelop kromě nepřeberného množství jazyků podporuje i
Cmake a Doxygen, Kenneth Perry (CC-BY-SA/GFDL)

Bhushan Shah: Od malých patchů po práci na Plasma Media Center v rámci GSoC

Bhushan Shah vyprávěl příběh, jak potkal Konqi. Začal s posíláním malých patchů, poté přepracoval activity bar v Plasmě do QML. Během GSoC 2014 mu dělal mentora Sebastian Kügler. V tomto roce se také zúčastnil GSoC a pracoval na přepsání Plasma Media Center do Qt5.

Ivan Čukić

Ivan Čukić uspořádal workshop ve stylu kvízu na téma portování do Frameworks 5. Pokládal otázky a poté prozradil dobré, škaredé a špatné řešení C++ a portu.

Sebastian Kügler: Proč nová Plasma?

Sebastian Kügler měl prezentaci o zrození Plasmy 5. Důvodem byly problémy Plasmy s Qt4, zejména pak s QgraphicsView a spousty duplikovaného kódu. Qt5 a Wayland se zdály velmi přitažlivé. Navíc nebyla vizuální kvalita Plasmy ideální a tým vývojářů měl problémy s řešením některých bugů. A tak se začalo pracovat na Plasmě 5.

Sebastian popsal technické detaily, jako je přechod na OpenGL(ES), Frameworks 5, QtQuick a vylepšení vzhledu shellu. Většinu změn ukázal skrze fotografie a videa, která demonstrovala současný stav Plasmy 5. Prezentaci ukončil tím, že tým je hrdý na to, co se povedlo za tak krátkou dobu. Zpětná vazba byla také skvělá.

KWin5 už EGL API podporuje, recenzi nové Plasmy jsme vydali v srpnu KWin5 už EGL API podporuje, recenzi nové Plasmy jsme vydali v srpnu

Pokračování příště

Tento článek je shrnutím prvního dne konference Akademy 2014. Příště budeme pokračovat shrnutím dne druhého. Kompletní reportáž v angličtině, z níž toto stručné shrnutí čerpá, si můžete přečíst na dot.kde.org.

Nahoru

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz

František Zatloukal

František Zatloukal

Mladý open-source nadšenec, vývojář, Fedora Ambassador pro ČR. Aktuálně pracuje jako Associate Software Engineer v Red Hatu a dělá šéfredaktora na mojefedora.cz. Ve volném čase se věnuje sportu.


  • Distribuce: Fedora
  • Grafické prostředí: GNOME

| blog