přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Jak použít záhlaví a zápatí v textovém dokumentu

Jak použít záhlaví a zápatí v textovém dokumentu

ooo.png

Vytváříte-li nějaký delší text, budete chtít, aby byly stránky očíslovány. Nebo budete chtít mít nahoře na stránce napsáno, jak se váš dokument jmenuje. Přesně tohle si ukážeme v obrázkovém návodu.


Odborně říkáme horní části stránky záhlaví, zatímco spodní část stránky označujeme výrazem zápatí. Když si otevřete nový dokument (pomocí nabídky Nový-Textový dokument) asi zaregistrujete, že záhlaví (někdy také označujeme jako hlavičku) ani zápatí (někdy najdete pod pojmem patička) nemáte kam zapsat. Pro „aktivaci“ těchto speciálních oblastí musíte použít nabídku Formát-Stránka. Otevře se před vámi dialogové okno Styl stránky.

Obrázek:  1.jpg

Nastavení stylu stránky

Pomocí něj můžete nastavovat různé volby týkající se dokumentu a jeho vzhledu, jako je např. ohraničení stránky, formát stránky (na výšku, na šířku) apod. Jednotlivé volby najdete na příslušných záložkách – to jsou ta ouška v horní části okna. Nás nejvíce zajímají záložky Záhlaví a Zápatí.

Nastavení záhlaví a zápatí

Parametry jsou stejné jak pro záhlaví, tak i pro zápatí. Vše vysvětlím jen na příkladu záhlaví, pokud pracujete se zápatím, v dalším výkladu se přizpůsobte. Pokud kliknete na záložku (ouško) Záhlaví, objeví se před vámi okno s volbami ovlivňujícími hlavičku. Většina voleb je však nepřístupná (jsou šedé). To se změní, pokud kliknete na čtvereček před Záhlaví zapnuto.

Obrázek:  2.jpg

Nastavení záhlaví

Pomocí nastavení hodnot u levého a pravého okraje určíte, kde bude hlavička začínat a kde končit. Vzdálenost se počítá od okraje oblasti určené k psaní (vidíte ji jako šedý rámeček kolem stránky). Mezera určuje, jaká vzdálenost bude od hlavičky k vlastnímu textu dokumentu. Volba Použít dynamické mezery vám umožní roztáhnout hlavičku i do oblasti, která je vyhrazena volbou Mezera. Volba Automatická úprava výšky zajistí, že se výška hlavičky automaticky upraví podle množství v ní zadaného textu. Úplně na konci najdete tlačítko Více, které otevře volby pro nastavení např. ohraničení hlavičky nebo pro barvu pozadí hlavičky.

To, že máte zapnuto zobrazení zápatí nebo záhlaví, poznáte podle toho, že se vám nad textem (nebo pod textem, dle toho, jestli jde o hlavičku či patičku) objeví další volná plocha pro psaní. Vše, co do ní napíšete, bude automaticky zobrazeno na všech stránkách. Na obrázku si také všimněte, že je oblasti automaticky přiřazen styl Záhlaví nebo Zápatí.

Obrázek:  3.jpg

Část papíru pro záhlaví a běžný text

Jak do záhlaví vložit číslo stránky?

Řekli jsme si, že text v hlavičce a patičce se bude opakovat na každé stránce. Napište si do hlavičky libovolný text a vytvořte několik stran textu, abyste viděli, jak se hlavička nebo patička opakuje na každé straně. Pro naše testovací účely nemusíte nutně psát sáhodlouhé texty. Můžete využít zabudovanou funkci Writeru pro generování „náhodného“ textu. Stačí totiž, když do textu napíšete slovo dt (oddělené mezerami, musí to být samostatně stojící slovo) a stisknete [F3]. Automaticky se objeví „náhodný“ text. Je to vždy jeden odstavec textu, proto můžete celou operaci zopakovat několikrát a „nabrnkat“ si tak libovolné množství textu. To už vám dobře poslouží k jakýmkoliv „hrátkám“ s formátováním textu.

Obrázek:  4.jpg

Automatický text se záhlavím

Když si do záhlaví napíšete text Strana 1, zjistíte, že i na všech dalších stranách bude napsáno Strana 1, i když se bude jednat o desátou stranu vašeho dokumentu. Na to samozřejmě tvůrci OpenOffice.org Writeru také mysleli a vytvořili tzv. pole. To jsou proměnné, které dokáží vkládat určitý dynamicky se měnící údaj, jako je např. aktuální stránka, datum, čas nebo jméno uloženého dokumentu.

Abyste dostali číslo stránky do záhlaví, proveďte postupně několik kroků. Do hlavičky zadejte slovo Strana. Pak klikněte na nabídku Vložit-Pole-Číslo stránky. V textu se objeví číslo stránky, ale je podbarveno šedou barvou, což značí, že se jedná o dynamické pole. Pokud se totiž ve svém dokumentu přesunete na jiné strany, zjistíte, že se tam číslo strany vždy aktualizuje podle strany, na které jste. Do záhlaví můžete vložit například i pole, které se rozvine na celkový počet stran dokumentu – opět vidíte na obrázku.

Obrázek:  5.jpg

Vložení čísla stránky do záhlaví

Nahoru

Příspěvky

Miroslav Hrončok Jak použít záhlaví a zápatí v textovém dokumentu
churchyard 7. 01. 2008, 20:10:34
Odpovědět  Odkaz 
Jde ve Writeru udělat pro první stránku jiné záhlaví/zápatí než pro zbytek dokumentu?
Vlastimil Ott Re:Jak použít záhlaví a zápatí v textovém dokumentu
Vlastimil Ott 7. 01. 2008, 21:57:11
Odpovědět  Odkaz 
Samozřejmě že ano, proč by to nešlo? :-)

Je třeba použít stránkové styly a první stránce nastavit styl První stránka, kde záhlaví bude jiné než na dalších stránkách. Ty mohou mít styl třeba Výchozí, nebo třeba Pravá stránka či Levá.

Zřejmě prostor pro článek...
Miroslav Hrončok Re:Re:Jak použít záhlaví a zápatí v textovém dokumentu
churchyard 8. 01. 2008, 15:01:13
Odpovědět  Odkaz 
Tohle bych uvítal jako nějaký článeček, vím že ve Wordu prostě bylo (asi pořád ještě je) zaškrtávací políčko, které způsobovalo, že 1. stránka měla vlastní záhlaví/zápatí.
Vlastimil Ott Re:Re:Re:Jak použít záhlaví a zápatí v textovém dokumentu
Vlastimil Ott 8. 01. 2008, 16:07:43
Odpovědět  Odkaz 
Ok, díky za námět, zařídím nějaký návod. :-)
Jak použít záhlaví a zápatí v textovém dokumentu
patres 15. 05. 2008, 22:49:50
Odpovědět  Odkaz 
To chapu ze pouzijem styly, ale napriklad pri pisani knihy, bakalarky potrebujem nazvy kapitol v zahlavy menit casto (napr. po 3 stranach), a mat kuli tomu napr 30stylov je dost nelogicke si myslim.
Dakujem za odpoved.
Vlastimil Ott Re:Jak použít záhlaví a zápatí v textovém dokumentu
Vlastimil Ott 15. 05. 2008, 23:02:42
Odpovědět  Odkaz 
A vy ty názvy dopisujete ručně? Na to jsou přece proměnné, název kapitoly stačí do záhlaví vložit jednou: Vložit-Pole-Jiné-Kapitola - tam si vyberte, co přesně chcete vložit. těch proměnných je snad několik desítek a pokrývají snad všechny informace o dokumentu a jeho částech..

Odpovědět

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Svatopluk Vít

Svatopluk Vít

Narodil se v Karviné, momentálně je však trvale usazen v Praze. Pracuje na pozici technologického konzultanta pro firmu zabývající se elektronickou komunikací obchodních partnerů. V rámci svých pracovních povinností je často nucen navrhovat rozličná řešení založená na firemních produktech a spolupracující s všemožnými komerčními i opensource nástroji. Je hrdým uživatelem Linuxu a rád prosazuje alternativní řešení do praxe. Ve volném čase poslouchá dobrou hudbu nebo pomáhá kamarádům s provozem webových stránek. A kloubí svůj život s manželkou a dvěma již školou povinnými dcerami.


  • Distribuce: Zorin OS
  • Grafické prostředí: GNOME