přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, KDE Plasma 5.18 LTS: Na scénu přichází nová LTS verze

Atos

KDE Plasma 5.18 LTS: Na scénu přichází nová LTS verze

kde.png

Plasma 5.12  LTS  už není rozhodně nejnovější, od jejího vydání se do tohoto projektu dostalo mnoho zajímavých vylepšení. Proto na scénu přichází nová  LTS  verze, která s sebou přináší spoustu nových funkcí ve stabilním balení. 


Plasma 5.18 LTS se stává nejnovější verzí s dlouhodobou podporou a nahradí již zastaralou Plasmu 5.12 LTS. Tato verze s sebou přináší spoustu nových a zajímavých funkcí, o kterých si povíme níže. Nová verze Plasmy  prošla mnoha testováními a lze říct, že se jedná o jedno z nejstabilnějších vydání vůbec.

První zajímavou novinkou je lepší integrace s aplikacemi GtK. Určitě se vám mnohokrát stalo, že jste například spustili nějakou GtK aplikaci a nekorespondovalo téma. V této verzi by většina problémů s integrací GtK měla být vyřešena. Samozřejmě i zde můžete narazit na nějakou potíž, ale proti předchozím verzím by situace měla být daleko lepší.

Dále se přesuneme k nové nabídce jménem Global Edit. Jedná se o sadu nástrojů, která se zobrazí v horní části obrazovky. Jejím prostřednictvím získáme přístup k widgetům a jiným nastavením plochy. Nahrazuje  starší nástroj, který již byl velmi nepřehledný a zabíral mnoho místa na pracovní ploše.

Další praktický nástroj potěší zejména uživatele pracující v noci. Na systémové liště přibyl nový widget, který umožňuje přepínat mezi jednotlivými funkcemi Night Color. V tomto widgtu můžete rovněž nakonfigurovat klávesové zkratky pro zapnutí a vypnutí této funkce, včetně režimu nerušit.

Přehled dalších novinek uvádíme v seznamu:  

  • Vyhledávač emodži je redesignovaný a nově jej najdete ve spouštěči aplikací Kickoff.  
  • Widget Audio Volume System je nyní kompaktnější a nabízí snadnější ovládání.
  • Widget Počasí má vylepšený vzhled a několik nových zajímavých funkcí.
  • U Oznámení je přepracovaný vzhled, nyní je hladší a kompaktnější
  • V Nastavení systému KDE přibyla možnost User Feedback, tedy zpětné vazby k vývojářům.

Od verze Plasma 5.16 mnoho rozdílů nenajdete, ale pro  uživatele přecházející přímo z Plasmy 5.12 LTS bude mnoho funkcí příjemným překvapením.

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz