přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, KDE Plasma 5.18 LTS: Na scénu přichází nová LTS verze

Inzerce

KDE Plasma 5.18 LTS: Na scénu přichází nová LTS verze

kde.png

Plasma 5.12  LTS  už není rozhodně nejnovější, od jejího vydání se do tohoto projektu dostalo mnoho zajímavých vylepšení. Proto na scénu přichází nová  LTS  verze, která sebou přináší spoustu nových funkcí ve stabilním balení. 


Jak jsme si již řekli Plasma 5.18 LTS se stává nejnovější verzí dlouhodobou podporou a nahradí již zastaralou Plasmu 5.12 LTS. Tato verze sebou přináší spoustu nových zajímavých funkcí, o kterých si povíme níže. Dále stojí za to říci, že prošla mnoha testováními a lze říct, že se jedná o jedno z nejstabilnějších vydání vůbec.


Začneme tedy novinka, první zajímavou novinkou je lepší integrace s aplikace GTK. Určitě se vám mnohokrát stalo, že jste spustili, nějakou GTK aplikaci a například nekorespondovalo téma. V této verzi by většina problémů s integrací GTK měla být vyřešena. Samozřejmě, že můžete narazit na nějakou potíž, ale proti předchozí situaci by se mělo jednat o minimum.

Dále se přesuneme k nové nabídce jménem Global Edit. Jedná se o sadu nástrojů, která se zobrazí v horní části obrazovky a získáme skrze ni přístup k widgetům a jiným nastavením plochy. Nahrazuje  starší nástroj, který již byl velmi nepřehledný a zabíral mnoho místa na pracovní ploše.


Teď se přesuneme k velmi praktickému nástroji zejména pro ty z nás, kteří pracují v noci. Na systémové liště přibyl nový widget, který umožňuje přepínat mezi jednotlivými funkcemi Night Color. V tomto widgtu můžete rovněž nakonfigurovat klávesové zkratky pro zapnutí a vypnutí této funkce, včetně režimu nerušit.


Novinek je spousta proto, se o dalších povíme jen v krátkosti:   

  • Vyhledávač emodži nově najdete ve spouštěči aplikací Kickoff a je nově přepracovaný   
  • Widget Audio Volume System je nyní kompaktnější a nabízí snadnější ovládání   
  • Widget počasí dostal vylepšení vzhledu a přibylo několik zajímavých funkcí   
  • U oznámení je přepracovaný vzhled, nyní je hladší a kompaktnější  
  • V nastavení přibyla možnost User Feedback, tedy zpětné vazby k vývojářům


Od verze Plasma 5.16 mnoho rozdílů nenajdete, ale pro  uživatele přecházející přímo z Plasmy 5.12 LTS bude mnoho funkcí příjemným překvapením. Na závěr nezbývá než doplnit, že tato verze stojí opravdu za to, takže s chutí do testování.

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Tomáš Pospíšil

Jsem nadšenec do open-source technologií a zajímám se o vše ve světě Linuxu a *BSD.


  • Distribuce: Gentoo
  • Grafické prostředí: KDE