přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Komentář: Protiruské sankce jako příležitost pro open source

Karat

Komentář: Protiruské sankce jako příležitost pro open source

sankce100_1.png

Rusko 21. dubna přiznalo výpadek informačních systémů ve vládních úřadech. Výpadek prý souvisí se západními protiruskými sankcemi.


reklama

O události informoval ruský provládní server Sputnik, který bývá mnohými označován za nástroj kremelské propagandy. K zmíněnému incidentu Igor Ščegolev, jenž působí coby asistent prezidenta Putina, poznamenal, že americké [míněno USA] společnosti, zajišťující programové zabezpečení pro některé ruské úřady v oblasti obchodu, odmítly poskytovat podporu, což zapříčinilo výpadky v práci postižených úřadů.

Za odmítnutím servisu vidí Ščegolev protiruské sankce. O který konkrétní software a které konkrétní poskytovatele podpory se jedná, odmítl udat, aby prý nedělal reklamu. Možnost incidentů tohoto rázu jsem naznačoval v nedávném článku Linuxová řešení v ruské armádě.

Další komplikace mohou nastat na Krymu. Problém se týká především těch softwarových licencí, jež si pořídila ještě Ukrajina. Legální nabyvatel těchto licencí jich nemůže čerpat a pokračování v dosavadním užívání znamená porušení licence. Krym je totiž od jara 2014 de facto součástí Ruské federace. Podle mínění Ukrajiny však poloostrov s dvěma miliony obyvatel stále zůstává její nedílnou součástí, tedy Ruskou přítomnost považuje Kyjev za nelegální okupaci.

Podle mínění Ruska došlo důsledkem hlubokého politického rozvratu k secesi části Ukrajiny zvané Krymská autonomní republika, jejíž území ve prospěch Ukrajiny odňala Rusku v roce 1954 Chruščovova vláda, na odtrhnuvším se Krymu vznikla efemérní Krymská republika, ta se po několika dnech na základě plebiscitu připojila k Federaci jako Krymský federální okruh. Česká ani Slovenská republika s interpretací Moskvy nesouhlasí. Podobné stanovisko zastávají i všechny státy, jež jsou významnými vývozci softwaru, a to přinejmenším právně komplikuje import na Krym.

Že vinou protiruských sankcí bude docházet k různým nepříjemnostem, bylo možné předvídat. Ruský premiér Medvěděv proto loňským vládním usnesením nařídil, aby se od letošního Nového roku pro účely veřejné správy pořizovaly jen vyjmenované produkty. Seznam obsahuje výhradně „ruský software“. Samozřejmě v Rusku neexistuje softwarový průmysl takový, že by se rozvíjel zcela izolovaně od okolního světa, a takzvaný „ruský software“ tvoří povětšinou poruštěný běžný open source software opečovávaný místními odborníky.

Uvalené sankce a hrozba jejich zostření dávají open source softwaru značnou konkurenční výhodu vůči neruskému proprietárnímu softwaru. Sice se jednotlivě objevují restrikce vývozu svobodného softwaru, ale licenční ustanovení u svobodného softwaru jsou konstruována tak, že podobné pokusy jsou účinné jen nepatrně.

Například významný portál SourceForge, hostující mnoho prominentních open source projektů, blokuje teritoriálním klíčem uživatele ze zemí, jež uvádí sankční listina USA Office of Foreign Assets Control, leč dotčení uživatelé si mohou jednoduše stahovat obsah SourceForge z jiných webů.  Navíc u svobodného softwaru se zveřejňují zdrojové kódy, díky čemuž mohou softwarovou podporu poskytovat i nezávislí dodavatelé, což u proprietárních řešení znemožňuje obvyklé důsledné utajení zdrojových kódů. Lze konstatovat, že protiruské sankce svědčí přechodu na open source.

Rusko si dosud při zavádění open source softwaru počínalo relativně liknavě. V hypotetickém „alarmistickém“ scénáři, kdy by USA situaci eskalovaly úplným softwarovým embargem, by muselo Rusko chtě nechtě přejít na open source řešení.

Nahoru

Příspěvky

Komentář: Protiruské sankce jako příležitost pro open source
Antonín Houska 4. 05. 2016, 12:21:42
Odpovědět  Odkaz 
Bruce Momjian, jeden ze zakladatelů komunity PostgreSQL Global Development Group, pokud vím, jezdí do Ruska minimálně jednou za rok. Na výše uvedené téma zveřejnil před časem na svém blobu tento příspěvek:

http://momjian.us/main/blogs/pgblog/2014.html#November_11_2014

A o stejné věci z trochu jiného pohledu píše i zde:

http://momjian.us/main/blogs/pgblog/2016.html#March_22_2016
Komentář: Protiruské sankce jako příležitost pro open source
ferri 5. 05. 2016, 06:51:31
Odpovědět  Odkaz 
Celý článok je trápna ruská propaganda.
Linuxexpres si týmto znižuje už aj tak nízku úroveň.
Niekto chce ukázať, že sa dá klesnúť ešte hlbšie.
Petr Valach Re: Komentář: Protiruské sankce jako příležitost pro open source
Petr Valach 5. 05. 2016, 10:48:00
Odpovědět  Odkaz 
V tom článku, který je spíše tedy komentářem, žádnou proruskou propagandu nevidím.

Je škoda takto LE odpískat a napsat o něm, že má nízkou úroveň.

Mějte na paměti, že opensuse.cz patří do skupiny partnerů ExoSpace, podobně jako LinuxExpres. Ve vaší redakci pracuje Toník, v LE Eda (a velmi zřídka připíšu něco i já).

Naše redakce funguje jako spojovací most mezi různými redakcemi se zaměřením na FOSS, a je škoda na partnery plivat. Pokud je LE tak špatný magazín, proč sdílíte jeho obsah na vaší facebookové stránce?
Re: Re: Komentář: Protiruské sankce jako příležitost pro open source
ferri 6. 05. 2016, 06:55:40
Odpovědět  Odkaz 
Nič na facebooku nezdieľam, lebo facebook som nikdy nemal a nemám.
Petr Valach Re: Re: Re: Komentář: Protiruské sankce jako příležitost pro open source
Petr Valach 6. 05. 2016, 14:41:02
Odpovědět  Odkaz 
Čili veškerou facebookovou prezentaci české komunity openSUSE má na starosti sedmnáctiletý Tonda Judytka z ExoSpace.cz. Dobré vědět.
Naše redakce má v některých kapitolách prioritu, ale že i v tomto, jsem nevěděl.
Re: Re: Re: Re: Komentář: Protiruské sankce jako příležitost pro open source
ferri 11. 05. 2016, 07:17:47
Odpovědět  Odkaz 
Ani som netušil, že česká openSUSE komunita má facebookovú stránku a v podstate ma to ani nezaujíma. Občas napíšem nejaký príspevok na openSUSE.cz a ak viem poradím na fóre.
Inak sa primárne, pokiaľ mám čas, venujem slovenským prekladom openSUSE.
Petr Valach Re: Re: Re: Re: Re: Komentář: Protiruské sankce jako příležitost pro open source
Petr Valach 11. 05. 2016, 08:58:23
Odpovědět  Odkaz 
Za prvé, samozřejmě má, a ne jednu.
Za druhé, jednu z nich má redakce, jíž jste členem.
Promiňte, takovou ignoraci bych vážně nečekal. Předpokládám, že každý redaktor LinuxExpresu ví, že LE má svou facebookovou stránku.
A za další, i na webu opensuse.cz se nachází odkaz na LE.

Ještě se chci zeptat, co vám redakce LE tak strašného provedla, že do ní musíte kopat?
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Komentář: Protiruské sankce jako příležitost pro open source
ferri 11. 05. 2016, 10:32:12
Odpovědět  Odkaz 
Do nikoho nekopem iba sa bránim voči bludom akéhokoľvek druhu.
To, že som bol svojho času predstavený ako nový redaktor na opensuse.cz, neznamenalo, že som ním aj stal. Nie mojou vinou.
http://www.opensuse.cz/kontakty

Nebyť mňa a toho citujem, ako ste ho nazvali "sedmnáctiletý Tonda Judytka z ExoSpace.cz", bol by opensuse.cz dávno mŕtvy.
Obaja spoločne sme museli v novebri minulého roku riešiť neutešenú situáciu, pretože pôvodný redaktor prestal s nami komunikovať.
Petr Valach Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Komentář: Protiruské sankce jako příležitost pro open source
Petr Valach 11. 05. 2016, 11:04:26
Odpovědět  Odkaz 
O těch problémech vím, Toník nám je sdělil. Je fajn, že jedete dál.

"Celý článok je trápna ruská propaganda.
Linuxexpres si týmto znižuje už aj tak nízku úroveň.
Niekto chce ukázať, že sa dá klesnúť ešte hlbšie."

Nezlobte se, toto je kopnutí, jaké tu nebývá obvyklé.
Re: Komentář: Protiruské sankce jako příležitost pro open source
gabriel 5. 05. 2016, 16:02:22
Odpovědět  Odkaz 
Souhlasím, a je třeba si hlavně uvědomit že opensource rovná se svoboda, a současný režim v Rusku je nesvobodný, je to diktatura, která se svobodou nemá nic společného.
Re: Komentář: Protiruské sankce jako příležitost pro open source
František Bártík 6. 05. 2016, 07:47:40
Odpovědět  Odkaz 
V čem konkrétně spatřujete trapnou ruskou propagandu. Kdybych chtěl psát trapnou ruskou propagandu pak bych vehementně tvrdil, že uvalovaní sankcí se zcela příčí svobodnému duchu open source, hlásal bych, že sankce jsou zcela neúčinné, přeháněl bych, jak Rusko je baštou open source proti proprietárním západním korporacím...

Jediné co zavání v článku propagandou je označení sankcí za protiruské. (Přívlastek protiruský naznačuje jakousi rusofobní xenofobii. Sankce však směřují jen proti jistým politickým rozhodnutím současné vládní garnitury, nikoli proti Rusům jako takovým. Přívlastek budí dojem jakési nespravedlivé, předsudečné, šovinistické agresivity Západu. Navíc sankce dopadají i třeba na české exportéry, což by trapná ruská propaganda zdůraznila.) Z důvodů úspornosti vyjadřování jsem zvolil běžně užívaný, politicky nekorektní přívlastek protiruský. Ostatně podobně se třeba kampaním proti kouření stručně říká protikuřácká kampaň, ač nejde o žádné diskriminační kampaně proti kuřákům.
Petr Valach Re: Re: Komentář: Protiruské sankce jako příležitost pro open source
Petr Valach 11. 05. 2016, 09:02:04
Odpovědět  Odkaz 
Buďte v klidu, nic ve vašem komentáři nevyznívá jako nějaká propaganda. To já jsem si dovolil jít mnohem dál: http://exospace.cz/roskosmos-ve-financnich-problemech. Samozřejmě tohle je propaganda zase na druhou stranu :-)))

Bývalým členem naší redakce je silně proputinovsky zaměřený mládenec, takže vím velmi dobře, co to je proruská propaganda. (Vede si blog, jeho zdroji jsou kremelské vládní listy.) A tady ji nevidím, to spíš v předchozím článku by to tak mohlo vypadat.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

František Bártík

Soustředím se na problémy, které vyžadují kreativní přístup anebo využití teoretických znalostí. Orientuji se na svobodná řešení a baví mě učit se nové věci. Neváhejte a oslovte mě s Vaším zajímavým pracovním zadáním.


  • Distribuce: debian a odvozená distra
  • Grafické prostředí: GNOME

| blog