přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Konec Google Code, otevřené dveře ve firmě Red Hat a pokus o návrat FOSS na německé ministerstvo zahraničí

Konec Google Code, otevřené dveře ve firmě Red Hat a pokus o návrat FOSS na německé ministerstvo zahraničí

dvatydny.gif

Služba Google Code po devíti letech provozu končí. Opět se můžete přijít podívat do brněnské pobočky linuxové firmy Red Hat. A němečtí Zelení se snaží o návrat otevřeného softwaru na tamní ministerstvo zahraničí.


Google Code končí

Google se po devíti letech provozu rozhodl uzavřít službu pro hostování kódu Google Code. Ten vznikl v roce 2006 především proto, že se Googlu zdálo, že tehdy existující podobné služby nejsou příliš spolehlivé. Nyní se ale situace obrátila a Google Code je ten méně oblíbený a nabídkou funkcí již překonaný.

Nepoužívají jej dokonce ani vývojáři Googlu – téměř tisícovku svých projektů přesunuli na GitHub. Přechod na GitHub doporučují také současným uživatelům Google Code, k dispozici je k tomu i automatický nástroj, k dispozici jsou ale také další nástroje a návody pro přechod na BitBucket a SourceForge.

Co se časového harmonogramu týče, tak již nyní je odstraněna možnost přidávat nové projekty, v srpnu dojde k nastavení celého Google Code do módu jen pro čtení a v lednu příštího roku dojde k úplnému ukončení provozu.

I letos se můžete podívat do kanceláří Red Hatu

Jako každoročně se i letos můžete podívat, jak vypadají kanceláře, kde vzniká otevřený software. Prvního dubna (není to vtip) od jedné do šesti odpoledne totiž brněnská pobočka Red Hatu otevře své dveře všem návštěvníkům a zvědavcům. Otevřena bude třetí, nejnovější budova nacházející se v brněnském Technologickém parku.

Můžete se nejen podívat jak a jaké technologie se v Brně vyvíjejí (a jací různí lidé a v jakých podmínkách tam pracují), ale také si poslechnout zajímavé přednášky nebo si třeba ověřit své IT znalosti a schopnosti v některé ze soutěží (a také něco malého vyhrát).

Open data & gov

Němečtí Zelení se snaží vrátit zahraniční věci k open source

Německé ministerstvo zahraničních věcí kdysi migrovalo na software s otevřenými zdrojovými kódy, „kormidlo“ však bylo v roce 2010 otočeno, údajně kvůli potížím s interoperabilitou. Nyní se poslanci za stranu Bündnis 90/Die Grünen (Spojenectví 90/Zelení) snaží o opětovnou migraci.



Chtějí přezkoumat platnost argumentu, že je setrvání na proprietárním řešením nákladově efektivnější. Vyžádali si proto kromě jiného informace, kolik ministerstvo od zastavení migrace zaplatilo za softwarové licence. Celkem požadují odpověď na patnáct otázek, který se kromě jiného týkají i linuxových serverů, které po zastaveném migračním procesu zbyly.

V roce 2008 bylo toto ministerstvo příkladem úřadu používajícího otevřený software a argumentem byly právě nízké náklady. Na jednu linuxovou stanici zde činily jen 1000 eur ročně, kdežto průměrné náklady na ministerstvech byly 3000 eur a Ministerstvo vnitra Německa platilo dokonce 7000 eur.

Zelení poslanci zveřejnili položené otázky na svém webu. Míní, že používání proprietárního softwaru může přinášet obavy o bezpečnost a doporučují používání otevřeného softwaru jakožto bezpečné, úsporné a dobře obhajitelné alternativy.

(Téměř) jednou větou

Vyšla alfa verze připravované Fedory 22. Pokud vše půjde podle plánu a nedojde k žádným odkladům, finální verze by měla být dostupná 19. května.

Pokud jste nestihli letošní ročník konference InstallFest, nezoufejte, k dispozici jsou již záznamy přednášek.

GamingOnLinux informuje o zajímavém linuxovém milníku ve službě Steam – ta nyní nabízí více jak tisíc her, které si můžete zahrát i v Linuxu.

Naopak další velký „hráč na trhu her“ Blizzard se do podpory Linuxu nechystá a ani petice s více jak třemi tisíci podpisy ho nepřesvědčila. Iniciátorovi petici vzkázali, že růst Linuxu sledují, ale pořád to pro ně není zajímavý a dostatečně velký trh.

A do třetice ze světa her, tentokrát těch opensource – vyšla osmnáctá alfa verze strategie 0 AD. Obsahuje například nový herní mód „Nomádi“, nové budovy pro národ Seleuků, lepší výkon a samozřejmě opravy mnoha chyb.

Vývojáři Linuxu (jádra) mají nový „Code of Conflict“ – návod jak řešit případné spory mezi sebou. Jednoduchý dvaceti sedmi řádkový dokument si můžete přečíst přímo v dokumentaci jádra.

Nahoru

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz

Vojtěch Trefný

Vojtěch Trefný

Dříve dlouholetý Ubunťák nyní uživatel Fedory a programátor v Red Hatu, kde pracuji především na knihovných a nástrojích pro práci se storage (Udisks, Blivet, Libblockdev) a okrajově také na instalátoru Anaconda.


  • Distribuce: Fedora, CentOS
  • Grafické prostředí: Xfce

| blog