přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Linux 4.16 přináší mnoho vylepšení

POINT.X (2018-19)

Linux 4.16 přináší mnoho vylepšení

cavt451c20af55c46.jpg

Dlouho očekávaný Linux 4.16 byl včera po devíti týdnech vývoje oficiálně vydán. Toto vydání sebou přináší hlavně zlepšení existujících  ovladačů a přidání několika nových. 


reklama

Na okamžik, kdy Linus Torvalds oznámí vydání nové verze jádra se mnoho z nás určitě vždy těší. Pojďme si představit nejdůležitější novinky Linuxu 4.16 (podrobnosti k vydání najdete na této stránce).
  • V oblasti procesorů se stále pracuje na zlepšení záplat pro známé bezpečnostní útoky Spectre/Meltdown. Kromě toho se zapracovalo na kódu pro architekturu x86, který je nadále pročišťován a opravován.

  • U souborových systému se zlepšila zejména rychlost I/O pro menší operace. Samozřejmě proběhla spousta oprav souborových systému (EXT4, Btrfs, XFS).

  • V oblasti grafických ovladačů kraluje, jak je poslední dobou zvykem AMD, které pracovalo na svém ovladači AMDGPU – nová je synchronizace mezi několika display, proběhla práce na zlepšení spolupráce AMDGPU s DRM. Na zlepšení spolupráce ovladačů s DRM zapracoval i Intel pro procesory Cannonlake.

  • Byla přidána podpora mnoha ARM zařízení jako například Orange Pi R1.

  • Přibylo taky několik nových ovladačů zvuku z nichž je asi nejvýznamnější Allwinner A83T.

  • Hlavní novinkou této verze jádra je, že již nebudete potřebovat pro Linux ve VirtualBoxu přídavky pro hosta, protože jsou integrovány přímo v jádru.

Na závěr se dá říct, že nová verze jádra sebou nepřináší žádnou revoluci, ale pokračuje v příjemné evoluci a zlepšuje nám život ve světě Linuxu.

Nahoru

Top články z OpenOffice.cz