přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Linux Foundation podpoří další projekty, nová verze MATE, ruská softwarová strategie

Linux Foundation podpoří další projekty, nová verze MATE, ruská softwarová strategie

dvatydny.gif

Vyšel první Release Candidate připravovaného LibreOffice 5.0. Linux Foundation finančně podpoří tři další projekty v rámci programu Core Infrastructure Initiative. Svobodný software pomáhá i lodím v polárních oblastech. Rusko chystá přechod na otevřený a „místní“ software. A španělská Galicie se podělila o své opensource nástroje.


Vyšel LibreOffice 5.0 RC1

Vyšel první Release Candidate nové verze „5.0“ oblíbeného svobodného kancelářského balíku LibreOffice. Od předchozích vývojových verzí se samozřejmě opravilo mnoho chyb, ale RC1 nám také dává možnost nahlédnout na novinky chystané pro stabilní verzi 5.0.0, která by měla vyjít na přelomu července a srpna.

chystaných novinek jsou zajímavé například „náhledy“ dostupných stylů formátování, zjednodušené ořezávání obrázků přímo v editoru Writer či změny v uživatelském rozhraní – přepracovaný postranní panel a kontextové nabídky nebo třeba nová sada „KDE“ ikon Breeze.

Další informace o novinkách v LibreOffice 5.0 najdete v článcích na našem portálu OpenOffice.cz.

Core Infrastructure Initiative podpoří tři nové projekty

Poté, co byla vloni objevena závažná bezpečnostní chyba v knihovně OpenSSL, označovaná jako Heartbleed, si Linux Foundation uvědomila, že mnoho „klíčových“ opensource projektů, na něž se spoléhají miliony uživatelů, ve skutečnosti není příliš zabezpečeno po materiální (a především finanční) stránce. Proto vznikla iniciativa „Core Infrastructure Initiative", která má takové projekty identifikovat a nabízet jim finanční podporu.

Nyní se CII rozhodla podpořit tři nové projekty, které si dohromady rozdělí půl milionu dolarů. Podporu dostanou autoři nástroje Reproducible Builds, který umožňuje reprodukovat proces sestavování (nejen) debianích binárních balíčků tak, že jsou výsledné balíčky na bit stejné -- umožňuje to tak zkontrolovat, že stroje tvořící balíčky ze zdrojových kódů nebyly napadeny a že výsledné balíčky skutečně obsahují to, co mají.

Druhým podpořeným projektem je testovací nástroj Fuzzing Project umožňující pomocí automatizovaných testů nalézt chyby v programech. Posledním z tentokrát vybraných projektů je False-Positive-Free Testing, analyzátor kódu, který slibuje nacházet bugy bez falešně pozitivních výsledků.

Vyšlo MATE 1.10

Byla oznámena nová verze grafického prostředí MATE. MATE 1.10 přináší například plnou podporu GTK3 -- všechny součásti prostředí nyní lze sestavit jak se starší verzí knihovny GTK2, tak s novou (dnes už vlastně také relativně „starou“) verzí GTK3. Podpora GTK3 je ale stále považována za experimentální. Samozřejmostí jsou také opravy chyb, díky proběhlé statické analýze kódu se podařilo odstranit mnoho „úniků“ paměti a MATE by tak mělo být zase o něco „úspornější“.Open data & gov

Lodě v Arktidě a Antarktidě používají otevřený software

Otevřený software se mnohdy dostane na vskutku prapodivná místa. Letos si Evropskou unií sponzorovaný software Icemar našel cestu do zamrzlých vod Arktidy a Antarktidy, kde pomáhá s navigací lodí. V současné době jej využívá švédský ledoborec Oden a také minimálně jedna turistická loď a jeho novou verzi budou testovat dvě britské výzkumné lodě RSS Ernest Shackleton a RSS James Clark Ross.

Icemar nabízí lodím především snadný přístup k takovým informacím, jako je například tloušťka ledu v různých oblastech. K tomu všemu používá již dnes dostupná data z různých zdrojů (například satelitních snímků), která upravuje pro jednodušší zpracování a také uzpůsobí přenosu pomocí omezeného datového připojení, je v polárních oblastech běžné.

Ruská strategie přechodu na opensource

Ruské Ministerstvo telekomunikací a spojů oznámilo strategický plán na nahrazení proprietárního softwaru otevřeným softwarem z „místních zdrojů". V celkem třech etapách by se mělo jednat napřed o preferování v Rusku vyvíjeného softwaru při zadávání státních zakázek.

Druhá část plánu počítá s podporou vývoje v Rusku dosud nedostupných (domácích) řešení jako jsou operační systémy nebo databáze. Pro další vývoj zde byla ministerstvem vybrána ruská linuxová distribuce Alt Linux a operační systém ReactOS, který se snaží o binární kompatibilitu se staršími verzemi OS Windows. O vývoj a podporu těchto systémů by se měla starat nezávislá nezisková organizace.

V třetí „vlně“ by se mělo jednat o finanční podporu místních vývojářů a firem vyvíjejících specifický software pro průmysl, zdravotnictví a finančnictví.

Galicie zveřejňuje otevřený software

Vláda španělské Galicie v uplynulém roce uveřejnila tři opensource nástroje, které vznikly pro potřeby či za přispění místních úřadů.

Prvním zveřejněným nástrojem je aplikace XEA, která slouží pro správu počítačových učeben. Galicijská agentura Amtega má XEA nasazeno v 98 učebnách. Jedná se o upravený software ISIS, který se používá i v regionech León a Kastilie. Druhým nástrojem je Desourb pro správu pozemků. Třetím uveřejněným opensource nástrojem je CMM, Concurrent Cache Manager určený pro IT správce a sloužící pro urychlení výměny dat mezi úřady.

(Téměř) jednou větou

  • Sedmé číslo časopisu LinuxVoice (z loňského října) bylo uvolněno ke stažení pod licencí CreativeCommons BY-SA. Celkem má 116 stran, stáhnout si můžete buď celé číslo v PDF nebo ePUB nebo i jen jednotlivé články v PDF.
  • Vyšla první alfa verze připravovaného Ubuntu 15.10 „Wily Werewolf". Tato testovací verze se již jako tradičně týká jen „odnoží“, tedy například Kubuntu, Lubuntu nebo Ubuntu Cloud, samotné Ubuntu jako testovací sestavení nevychází.
  • Pokud jste nestihli letošní Release Party na oslavu vydání Fedory 22, pořád se ještě můžete alespoň podívat na záznamy přednášek. K dispozici jsou jak z brněnské, tak pražské „oslavy vydání".
  • Vyšla nová verze Linuxu. Kernel 4.1 přináší například podporu šifrovaného ext4 nebo různá vylepšení správy napájení.
  • V Bostonu proběhl Red Hat Summit. Videa z vybraných prezentací jsou k dispozici na YouTube.

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Vojtěch Trefný

Vojtěch Trefný

Dříve dlouholetý Ubunťák nyní uživatel Fedory a programátor v Red Hatu, kde pracuji především na knihovných a nástrojích pro práci se storage (Udisks, Blivet, Libblockdev) a okrajově také na instalátoru Anaconda.


  • Distribuce: Fedora, CentOS
  • Grafické prostředí: Xfce

| blogPublic Relations

Rozšiřující analytické funkce řešení Flowmon

ALEF FlowmonZnámým systémem pro sle­do­vá­ní toků v síti je ře­še­ní spo­leč­nos­ti Flow­mon. V zá­k­la­du se po­u­ží­vá pro mo­ni­to­ro­vá­ní da­to­vých toků v síti a k ře­še­ní pro­b­lé­mů s tou­to ko­mu­ni­ka­cí. Při po­u­ži­tí Flow­mon sond se vi­di­tel­nost do ko­mu­ni­ka­ce dos­tá­vá až na úro­veň ap­li­ka­cí. Kromě to­ho­to zá­k­lad­ní­ho mo­ni­to­rin­gu a ná­s­tro­je na ře­še­ní pro­b­lé­mů má Flow­mon také rozšiřující moduly.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 10. April

Zapojte se do tvorby distribuce Mageia

Podílejte se na vytváření balíčků pro Mageiu, dělejte, co je potřeba, staňte se baličem


Pavel Fric

Pavel Fric, 13. March

Lollypop

Lollypop je hudební přehrávač navržený, jak ukazuje jeho podoba, aby výborně zapadl do pracovního...


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Všechny blogy »