přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Linux (opět) na 500 nejvýkonnějších superpočítačích

CADservis

Linux (opět) na 500 nejvýkonnějších superpočítačích

tux.png

V roce 2019 si Linux uchovává výhradní postavení mezi nejvýkonnějšími superpočítači. Vyplývá to ze statistiky stránky top500.org.


Magazín itsfoss.com přináší ve svém článku shrnutí používání operačních systémů na 500 nejvýkonnějších superpočítačích světa. Činí tak na základě benchmarku stránky top500.org. Ta dvakrát ročně vydává přehled používaných superpočítačů, jenž lze prostřednictvím filtru prohledávat. Zjištění není nijak překvapivé, dominance Linuxu pokračuje. Zatímco v roce 2016 a 2017 bylo z 500 nejvýkonnějších počítačů 494 osazeno Linuxem a zbytek Unixem, v roce 2018 a letošním připadá sto procent právě na Linux. Je tomu tak především díky otevřené licenci Linuxu, která umožňuje jeho přizpůsobení pro specifické potřeby dané segmentem superpočítačů. Unix je uzavřený systém, takže jeho využití v oblasti superpočítačů přináší další náklady.

Využití operačních systémů na superpočítačích v průběhu času (wikimedia.org) Využití operačních systémů na superpočítačích v průběhu času (wikimedia.org)

Svůj vlastní výkonný superpočítač má i Česká republika. Jmenuje se Salomon, provozuje ho Národní superpočítačové centrum a najdeme ho v areálu Vysoké školy báňské – Technické univerzity v Ostravě. Patří do třídy petabytových počítačů a běží na něm operační systém CentOS.

Podrobnosti o superpočítači Salomon (top500.org) Podrobnosti o superpočítači Salomon (top500.org)

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Petr Valach

Petr Valach

Patřím mezi hrdé uživatele a propagátory svobodného a open-source softwaru. Od roku 2009 píšu články pro OpenOffice.cz a LinuxEXPRES.cz. Jsem členem nadace The Document Foundation.


  • Distribuce: LinuxMint
  • Grafické prostředí: KDE

| blogPublic Relations

F5 zajistí vysokou dostupnost aplikací a ochrání reputaci malých i velkých firem

F5Webové i mobilní aplikace jsou klíčové pro úspěch firem v mnoha oborech. Umožňují jim fungovat, inovovat, růst. Data v nich společnosti všech velikostí a také státní organizace napojují na zákazníky nebo obchodní partnery. Když ale aplikaci ohrozí kybernetický útok, může způsobit velké škody.

Pokračování ...


Infor

Public Relations

Pozvánka na konferenci Infor Inspire Online – 21. dubna 2020

InforSpolečnost Infor srdečně zve na virtuální konferenci Infor Inspire Online, která se uskuteční 21. dubna 2020. Online konference je náhradou za událost Inspire London, jež se měla uskutečnit v konferenčním centru ExCel London, zrušenou v důsledku koronavirové epidemie začátkem března. V zájmu zdraví všech participujících proto organizujeme virtuální konferenci, na které představíme nejmodernější technologie a inovace z dílny Infor.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 21. srpen

Sayonara Player 1.5.1

Přehrávač, jak má být. Poslední dobou vývoj šlape


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. leden

MuseScore 3

První aktualizace třetí řady notačního editoru MuseScore


Redakce

Redakce, 21. prosinec

Pište pro LinuxEXPRES

Baví vás Linux? Pište o něm, není to nic těžkého. LinuxEXPRES hledá nové autory.


Všechny blogy »

Alvao GIF