přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Linuxové hry v Humble Bundle, Ubuntu bez vyhledávání na Amazonu a 20 let distribucí od Red Hatu

Linuxové hry v Humble Bundle, Ubuntu bez vyhledávání na Amazonu a 20 let distribucí od Red Hatu

dvatydny.gif

Linuxové hry vznikají i díky snaze tvůrců akcí Humble Bundle. Nové Unity 8 chystané pro Ubuntu 16.04 odstraní kontroverzní online vyhledávání. Distribuci Red Hat Linux jsme si mohli poprvé koupit před dvaceti lety za necelých 40 dolarů. A vyšla betaverze chystané Fedora 21.


Již přes 100 her má i linuxovou verzi díky Humble Bundle

Humble Bundle je série akcí umožňující nákup her za cenu, jakou si kupující stanoví sám. Akcí proběhlo od té první v roce 2010 již mnoho a právě začátkem tohoto týdne doběhl třináctý „bundle“ zaměřený na hry od nezávislých tvůrců.

Hry jsou vždy dostupné bez softwarových ochran a velmi často také pro různé platformy včetně Linuxu. A právě linuxoví hráči patří mezi ty nejštědřejší a v průměru za nabízené hry platí nejvyšší částky.

Pro nás je ale důležitá nejaktuálnější novinka, kterou představuje stovka her, které díky těmto akcím získaly svou verzi pro Linux. Organizátoři Humble Bundle zaměstnávají vlastního vývojáře, který se specializuje na portování her na Linux a spolupracují i s dalšími experty v této oblasti.

Kulaté číslo bylo překročeno díky trojici her Insanely Twisted Shadow Planet, Risk of RainTower of Guns z aktuálního Humble Indie Bundle 13.

Ubuntu už nebude automaticky vyhledávat na Amazonu

Asi nejkontroverznější funkce Ubuntu, totiž vyhledávání na Amazonu, bude z připravovaného prostředí Unity 8, odstraněna. Kombinovaná nabídka „dash“ v prostředí Unity slouží jak k místnímu vyhledávání aplikací a souborů, tak k vyhledávání online obsahu, a to včetně právě populárního internetového obchodu Amazon.

Uživatelé také získají jednodušší možnost kontroly nad tím, kde a co přesně Unity bude vyhledávat a online vyhledávání by mělo být ve výchozím stavu vypnuté. Bohužel si na to počkáme nejméně až do roku 2016, kdy bude podle současného plánu Unity 8 zařazeno jako výchozí prostředí do Ubuntu 16.04.Před dvaceti lety jsme si mohli poprvé koupit Red Hat Linux

Ačkoli historie společnosti Red Hat sahá až do roku 1993, svůj „klíčový“ produkt Red Hat Linux poprvé představila až v roce 1994. A pokud by RHL existoval ještě nyní, 3. listopadu by oslavil své dvacáté narozeniny.

A jak že tehdejší Red Hat Software Linux 0.9 „Halloween“ vypadal? Především se jednalo o komerční produkt – za 39,95 dolarů tehdejší zákazník získal instalační CD, téměř dvousetstránkovou příručku a třicetidenní instalační podporu. Samotná distribuce mohla nabídnout výběr mezi hned třemi verzemi jádra (1.0.9, 1.1.19 a 1.1.54) a celkem 415 balíčků.

Stále se ale jednalo jen o betaverzi, první skutečně „stabilní“ Red Hat Linux vyšel až následující rok, v květnu 1995, nyní již pod změněným názvem Red Hat Commercial Linux. Samotný Red Hat Linux pak zanikl na podzim 2003, kdy jej nahradila Fedora (komunitní) a Red Hat Enterprise Linux (RHEL, komerční).

Vyšla Fedora 21 Beta

Vyšla betaverze připravované Fedory 21, která (pokud se nic nezměnění) by měla vyjít 9. prosince, tedy bez tří dnů rok od vydání aktuální Fedory 20 „Heisenbug“. Fedora 21 přináší velká očekávání v podobě nové koncepce „Fedora.next“. K dispozici jsou tři vydání (tzv. produkty) – Workstation, Server a Cloud, ale stáhnout si můžete i betaverze spinů.

(Téměř) jednou větou

  • Připravované Kubuntu 15.04 Vivid Vervet (vyjít má v dubnu příštího roku) bude obsahovat prostředí KDE Plasma 5 jako výchozí. To sice ještě v současné době není zcela dokončeno, ale předpokládá se, že během následujících šesti měsíců budou všechny chybějící části dopracovány.
  • V GIMPu 2.8 představené rozdělení funkcí uložení a exportování obrázků má stále mnohé odpůrce. Těm se snaří pomoci Akkana Peck se svým pluginem Saver, který spojuje jak ukládání formátu XCF, tak exportování JPG/PNG obrázku do jednoho dialogu.
  • ReactOS, svobodný operační systém usilující o binární kompatibilitu s Windows, získal podporu pro čtení souborového systému NTFS.
  • Vyšlo nová verze svobodné implementace standardu OpenPGP, GnuPG 2.1.
  • Debian 8.0 Jessie byl podle plánu „zmrazen“ -- jedná se o přípravnou fázi na jeho vydání a od této chvíle nebudou zařazovány nové vlastnosti a vývojáři se budou soustředit převážně na opravy chyb a doplňování dokumentace.
  • Byl dokončen překlad oficiální příručky Začínáme s LibreOffice 4.2 do slovenštiny. Stáhnout si můžete buď jednotlivé kapitoly nebo přímo celou příručku, v PDF má celkem 439 stran.
  • Pošťák Mozilla Thunderbird konečně dostane „svůj“ kalendář – od příštího roku, kdy vyjde Thunderbird 38 se jím stane Lightning, doposud dostupný jako doplněk. Podle vývojářů Thunderbirdu se integrovaný kalendář od poštovního klienta běžně očekává.

Nahoru

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Vojtěch Trefný

Vojtěch Trefný

Dříve dlouholetý Ubunťák nyní uživatel Fedory a programátor v Red Hatu, kde pracuji především na knihovných a nástrojích pro práci se storage (Udisks, Blivet, Libblockdev) a okrajově také na instalátoru Anaconda.


  • Distribuce: Fedora, CentOS
  • Grafické prostředí: Xfce

| blogPublic Relations

Ulovte a zlikvidujte kyberhrozbu se Sophos Academy!

SpacebornModerní kybernetické hrozby nám nedávají na výběr. Organizace se musí proaktivně chránit i pomocí lovců hrozeb. Chcete se také stát skutečným lovcem hrozeb? Zaregistrujte se na Sophos Threat Hunting Academy 2021.

Pokračování ...


TNS

Public Relations

Šedá eminence kamerových systémů. Na co si dát pozor při výběru VMS

AlefSoftware pro správu videa, zkráceně VMS (z anglického video management software) stojí trochu na pozadí kamerových systémů. Přitom právě VMS jako pomyslný „manažer a tiskový mluvčí“ bezpečnostních kamer určuje, jak dobře se vy nebo váš zákazník s kamerami domluvíte. A také jaký užitek kamerový systém přinese.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Pavel Fric

Pavel Fric, 03. February

MuseScore

Verze notačního editoru 3.6 s důrazem na notosazbu


Pavel Fric

Pavel Fric, 21. August

Sayonara Player 1.5.1

Přehrávač, jak má být. Poslední dobou vývoj šlape


Všechny blogy »

Sophos