CONFidence 2007 útočí!
CONFidence 2007 je třetí ročník této konference zaměřené na bezpečnostní profesionály, která v poslední době získala hodně pozornosti ve střední Evropě. Letos poprvé, nová atrakce - výstava vybavení agentů tajných služeb (s možností zakoupení vystavených předmětů).
Monday, 5. March 2007
| Autor Redakce
Web pod lupou
Někteří z vás už o tomto nástroji jistě alespoň slyšeli a jej možná už i používají. Každému je však jasné, o co půjde - spojíte dvě slova "web" a "analyzer" a máte Webalizer (i když mně se to plete a často místo toho napíšu slovo webalyzer - s tvrdým "y"). Kromě HTTP statistik však dokáže navíc generovat i FTP statistiky a má několik příjemných vlastností, které samozřejmě zdůrazním.
Wednesday, 28. February 2007
| Autor
1
Měkce na šuplík aneb Šetříme mechaniku
Máte bednu počítače "z ruky" nebo v tak nevýhodné poloze, že je problém při vysunuté CD/DVD mechanice zmáčknout tlačítko EJECT? Někde jsem četl, že do šuplíku by se tlačit nemělo, zařízení to ke zdraví nepřispívá. Naštěstí většina moderních distribucí disponuje šikovným nástrojem eject. Jak z jeho názvu vyplývá, má na starosti vysunutí šuplíku zvolené mechaniky, ale nejen to; umí ho také zasunout, zamknout, nastavit rychlost čtení.
Tuesday, 27. February 2007
| Autor Tomáš Hanusek
2
NTFS alebo Windows v Linuxe
NTFS ako súborový systém sa objavil v masovom využití vo Windows NT už začiatkom deväťdesiatych rokov. Rôzne jeho verzie neznamenajú pre používateľov Linuxu nič mimoriadne, hádam iba to - a to vravím ironicky v prípade, že ste ešte vôbec nevideli Windows - aby tento súborový systém mohli pripojiť ako ďalší disk a zapisovať naň dáta.
Sunday, 25. February 2007
| Autor Juraj Šípoš
Jak startuje systém?
Znáte to - přijdete domů, zapnete počítač a jdete si pro něco na zub, abyste zabili čas, "než to naběhne". V následujícím článku se na počítač podíváme právě v tu dobu, kterou trávíte blouděním po lednici či spíži.
Thursday, 22. February 2007
| Autor
1
| známka 1.00
Oracle Database Express Edition
Z prostředí Linuxu jsme si již zvykli, že i software poskytovaný zdarma může dosahovat vysoké úrovně. Vedle open-source software, jako je například samotný Linux, je však v současné době k dispozici zdarma i řada softwaru od renomovaných softwarových firem. David Krch, Oracle Czech.
Wednesday, 21. February 2007
| Autor David Krch
Vývoj jádra VII. – synchronizace
Pravděpodobně nejdůležitějším synchronizačním mechanismem je tzv. spinlock. Jedná se o aktivní čekání, běh zpracování se tedy nezastavuje. Je to vlastně cyklus, ve kterém se stále testuje, zda je možno pokračovat dál.
Tuesday, 20. February 2007
| Autor Lukáš Jelínek
| známka 1.00
Rozhovor: Robert Kačírek, Opera Software
Je zaměstnán v Opera Software. Působí na pozici "Software Developer, Symbian OS", tedy jako vývojář pro operační systém Symbian. Převážně pracuje na S60, což je uživatelské prostředí pro mobilní telefony Nokia - např. 6600, 6630, 6680, N70, E60, N80, N91 a další. Naslouchal mu Jiří Eischmann.
Monday, 19. February 2007
| Autor Jiří Eischmann
| známka 2.00
IPCop

V seriálu se podíváme na jedno praktické využití linuxové distribuce IPCop na střední škole. Nebude to zrovna to nejtypičtější využití této prakticky jednoúčelové distribuce (firewallu), ale snad vás nezklame. V následujících článcích naleznete odpovědi na to, jak si systém nainstalovat, jak ho spravovat a co vlastně IPCop umí.
Thursday, 15. February 2007
| Autor Martin Šín
Ako na ripovanie CD
V dobe prenosných prehrávačov si púšťa hudbu z pôvodných médií málokto. Ukážeme si ako rýchlo, jednoducho a kvalitne vyexportovať požadovaný formát z originálneho CD nosiča. Na tento účel možeme použiť viacero programov (napr. Grip, Cdparanoia), no ja volím KAudiocreator, pretože je jednoduchý a je priamo súčasťou KDE.
Thursday, 15. February 2007
| Autor Matej Kvocera