přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Články

Články

K dispozi je také archiv článků dělený podle let a měsíců.

Inkscape: Jak vytvořit kalendář?

inkscape.png

Velice často se potýkám s tím, že bych chtěl vytvořit roční kalendář na jednu stranu A4. Používají se k tomu různé generátory do kancelářských balíků, konkrétně do jejich tabulkových editorů. Dnes bych vám chtěl představit rozšíření, které je součástí programu Inkscape. Funguje velmi dobře a překvapivě jednoduše se používá.


 

Gephi: z hromady dat přehledný grafický výstup (pracovní postup)

Gephi_logo.png

V pokračování článku o Gephi si předvedeme delší demonstrační ukázku, svým rozsahem blízkou praxi. Kromě samotné vizualizace bude okomentován i skript pro zkonstruování grafu. Skript v Pythonu názorně dokáže, s jakou lehkostí se v tomto populárním jazyce dají vyjadřovat operace nad řetězci, posloupnostmi, množiny a slovníky.


 

Debian a rozšíření pro GNOME 3 – díl 2.

gnome3.png

V následujícím pojednání o rozšíření pro GNOME 3 si upravíte nejen ikony na hlavním panelu. Přidáte si různé panely, které ulehčují či jinak zpřehledňují vaši práci. Navíc celé desktopové prostředí, přes všechny úpravy, na výkonu a stabilitě nikterak neutrpí. Tak směle do změny Gnome3 desktopu.


 

Flock 2014

Fedora

Tento rok se konference určená přispěvatelům a uživatelům Fedory konala v Praze na Fakultě informačních technologií ČVUT.   Akce trvala čtyři dny od 6. do 9. srpna a zahrnovala nepřeberné množství přednášek, workshopů a hackfestů.


 

Dominance Linuxu na desktopu, certifikace profesionálů a události v Mnichově

dvatydny.gif

Linus Torvalds by rád viděl Linux dominovat na desktopu. Linux Foundation nabízí certifikace pro linuxové profesionály. Říjnová konference LinuxDays zná svůj program. Správce elektronické knihovny Calibre vyšel ve verzi 2.0. A Mnichov se rozhodně nevrací k Windows.


 

Tipy a triky pro Pepu I.

jabberbulb.jpg

Pepa je můj soused. Ukončení podpory Windows XP pro něj znamenalo nutnost upgrade operačního systému. Přesvědčil jsem ho, aby namísto přechodu na Windows 8 vyzkoušel linuxovou distribuci Xubuntu 14.04 LTS. Při tom bylo nezbytné upravit distribuci tak, aby vyhověla požadavkům uživatelů, kteří nikdy nepoužívali nic jiného než Windows. Z toho vznikla jakási skupina vyřešených úloh, kterou vám nyní předkládám.


 

ZuluCrypt

zamek.png

Potřebujete-li šifrovat nejen lokální data, je ZuluCrypt možná tím pravým nástrojem, který vám v tomto chvályhodném počinu bude výborně napomáhat. Jedná se o grafickou nadstavbu pro práci s robustním nástrojem dm_crypt/LUKS a dokonce mu nejsou cizí TrueCrypt kontejnery. S tímto GUI se šifrování výměnných médií stává jednoduchou záležitostí.


 

Tintii a Urban Lightscape

tintii_perex.png

Dva jednoúčelové programy pro úpravy fotografií slouží především jako proprietární, placené pluginy pro Adobe Photoshop. V Linuxu je však můžete používat zdarma a svobodně.


 

Test 15 internetových prehliadačov pre Linux

web_browser.png

Aplikácií v kategórii internetové prehliadače je pre Linuxové distribúcie mnoho. Rozhodol som sa preto otestovať 15 populárnych alebo zaujímavých prehliadačov pomocou piatich benchmarkov/testov, a takisto zaznamenať a porovnať ich záťaž operačnej pamäte. Nakoniec sa ešte pokúsim zhodnotiť celkovú použiteľnosť jednotlivých prehliadačov.


 

Gephi: z hromady dat přehledný grafický výstup

Gephi_logo.png

Marketingoví mágové chtějí pochopit komunikaci uživatelů na sociálních sítích, vědci se zajímají o citace svých článků jinými vědci, policisté o finanční toky mezi pochybnými zbohatlíky... Takovéto vztahy dokáže přehledně vizualizovat aplikace Gephi, čímž usnadňuje pochopení vztahů ukrytých v záplavě kusých informací.


 

Plasma 5 – Evoluce, nebo revoluce?

kde_plasma.png

Je tady další velká verze jednoho z nejpoužívanějších linuxových prostředí. Co přináší nového? Nastal už ten správný čas na upgrade? Novou verzi jsem několik dní používal v Kubuntu a ve Fedoře jako primární prostředí a podělím se s vámi o své zkušenosti.


 

Třicet dní s… (Linux Mint 17 Qiana)

linux_mint.png

Zatímco jsme se v prvním díle našeho občasníku seznámili s méně známou distribucí, dnes to vezmeme z druhého konce. Linux Mint patří mezi ty nejznámější, a jaké novinky si ve svém sedmnáctém vydání pro nás vývojáři připravili, se dozvíte z následujících řádků.


 

Nahoru

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz