přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Sublime Text 3 – lehké a přesto funkcemi nabité IDE

Sublime Text 3 – lehké a přesto funkcemi nabité IDE

sublime_text_ilustr.jpg

Osobně při vývoji využívám mnoho různých programovacích jazyků, stejně tak i různé pomocné nástroje – například GIT. Mnohdy sáhnu po FTP, protože chci vyzkoušet na webovém hostingu úpravy v aplikaci. A co kdyby tohle všechno umělo jediné IDE a přitom si zachovávalo lehkost a jednoduchost?


Sublime Text 3 je stále ještě v beta testování, přesto si myslím, že ho lze bez potíží využívat i pro větší projekty. Podle jeho vývojáře je to IDE, cituji, „které si zamilujete“. Je to opravdu tak? V čem je tak odlišný?

V jednoduchosti je síla

Sublime Text sází hodně na jednoduchost a účelnost, což je vidět hned po prvním spuštění. Okno editoru je úplně prázdné, nic nepřekáží. Jen vy a prostor pro kód.

Prázdné okno IDE Prázdné okno IDE

Sublime Text tedy poskytuje základní funkcionalitu jako většina konkurenčních IDE. Zásadně se ale liší v některých ohledech, což si hned ukážeme.

Modularita

Tohle je podle mě „killer-feature“ celého Sublime Textu – rozšiřitelnost a jeho modularita. V praxi to vypadá tak, že stisknete klávesovou zkratku CTRL+´ a spustíte „Package Control“, pak stačí zadat název modulu a během chvíle je modul a všechny jeho možnosti k dispozici.

Package Control není v Sublime Textu ve výchozí instalaci dostupný a je nutné jej doinstalovat ručně. Instalace Package Control je ovšem velmi jednoduchá, vlastně stačí zkopírovat jediný příkaz. Instrukce naleznete zde.

Osobně využívám pouze moduly GIT a SFTP – první jmenovaný je přístupný z konzole i kontextové nabídky, SFTP pak pouze přes kontextovou nabídku. SFTP lze navíc nakonfigurovat skrze konfigurační soubor, který může být pro každý projekt jedinečný – díky tomu nemusím nic nahrávat na FTP, vše se děje automaticky při uložení (takhle snadno jsem snad ještě svůj kód nezálohoval). Dostupný je ale i třeba modul pro sestavení SASS souboru. Zkrátka je jich opravdu mnoho, proto doporučuji podívat se na packagecontrol.io. Nebo si můžete v Pythonu napsat vlastní.

Příjemné uživatelské rozhraní a ovladatelnost

Ve výchozím nastavení je Sublime Text velmi dobře ovladatelný a uživatelské prostředí je přehledné. Myslím si, že i barvy u syntaxe jsou vhodně volené a celé to krásně ladí dohromady.

Sublime Text a zvýraznění syntaxe Pythonu Sublime Text a zvýraznění syntaxe Pythonu

Velmi jsem si oblíbil i postranní panel, který obsahuje miniaturu kódu a který je možné použít k hledání v delších souborech. Další, mnou velmi oblíbená funkce je možnost editovat text na více místech zároveň.

Práce na projektech není žádný problém Práce na projektech není žádný problém

Silnou stránkou je i vyhledávání, přičemž je možné vyhledávat prakticky cokoliv kdekoliv (samozřejmě jen v rámci otevřeného projektu).

Snadná konfigurovatelnost

Přestože Sublime Text neobsahuje žádný dialog nebo „klikátko“ pro konfiguraci, změna nastavení je stále velmi intuitivní. Veškerá nastavení se provádí úpravou konfiguračního souboru ve formátu JSON, který je navíc detailně okomentovaný, to je ale trochu dvojsečná zbraň – víte sice, co upravujete, ale toho textu je možná až příliš, to na přehlednosti trochu ubírá. Možností nastavení je ale opravdu mnoho, takže si na své přijde opravdu každý.

Není toho textu vážně trochu moc? Není toho textu vážně trochu moc?

Verdikt

Může se zdát, že se nad Sublime Textem rozplývám a přeháním, ale taková je pravda. Velmi rychlé a svižné IDE s přehledným uživatelským rozhraním a stovkami rozšíření – to je to, co dostanete, když si jej nainstalujete. Navíc v porovnání s některými konkurenčními programy je i cena relativně příznivá (nyní 70 USD).

Sublime Text 3 je k dispozici pro Linux, Windows a OS X. Pro Ubuntu jsou přímo připraveny instalační balíčky.

Jak sliboval vývojář, já si tento program zamiloval. A co vy? Používáte Sublime Text? Budu rád, pokud se podělíte o své zkušenosti v diskuzi.

Nahoru

Příspěvky

Sublime Text 3 – lehké a přesto funkcemi nabité IDE
Palo 3. 06. 2015, 17:57:12
Odpovědět  Odkaz 
Ja používam ST3 relatívne krátko, ale tiež som si ho zamiloval. Prehľadné ovládanie a hlavne tá rýchlosť. Eclipse alebo iné konkurenčné IDE sa spúšťa a aj vypína tak 2 minúty. Tu je to záležitosť pár sekúnd. Na to konfigurovanie si treba zvyknúť, dá sa to zvládnuť za 1 deň aj pre začiatočníkov. Privítal by som a myslím že aj začiatočníci keby spravíte recenziu pluginov do ST3, pretože pri tom množstve je občas náročné si vybrať ten správny. Ďakujem.
Sublime Text 3 – lehké a přesto funkcemi nabité IDE
Ondřej Kolín 3. 06. 2015, 22:02:22
Odpovědět  Odkaz 
Jinak uložení na ftp při uložení je hrozně snadné, stačí namountovat souborový systém pomocí gvfs a máte to nativně v průzkumníku (Nemo (cinnamon) určitě, tedy asi i nautilus a caja)
Re: Sublime Text 3 – lehké a přesto funkcemi nabité IDE
Vojtěch Hutla 3. 06. 2015, 22:36:53
Odpovědět  Odkaz 
To je pravda, ale pokud mi to nabídne IDE, které využívám na více operačních systémech, proč to nevyužít
Sublime Text 3 – lehké a přesto funkcemi nabité IDE
Pavel Vybíral 4. 06. 2015, 10:12:17
Odpovědět  Odkaz 
Používám editor Atom. Nabídl mi všechno, co nabízí SublimeText a působí na mě lepším dojmem. Obrovská modularita je přítomna už v základu. Navíc je OpenSource.
Re: Sublime Text 3 – lehké a přesto funkcemi nabité IDE
Bob 4. 06. 2015, 14:42:00
Odpovědět  Odkaz 
Tak Atom zrovna neovplýva rýchlosťou. Oproti ST3 je pomalý.
Re: Sublime Text 3 – lehké a přesto funkcemi nabité IDE
Palo 4. 06. 2015, 14:58:24
Odpovědět  Odkaz 
Súhlasím Atom je veľmi zaujímavý, avšak po nainštalovaní pluginov sa veľmi spomalí. Som presvedčený že po určitej dobe prekoná Sublime Text, zatiaľ však má určité nedostatky. Každopádne s malým množstvom pluginov je to plnohodnotná náhrada.
Re: Re: Sublime Text 3 – lehké a přesto funkcemi nabité IDE
Pavel vybíral 5. 06. 2015, 18:36:47
Odpovědět  Odkaz 
Atom bývával šíleně pomalý, ale s každou aktualizací je to lepší a lepší. Dnes už si (aspoň v mém případě) o ty 2-3 sekundy navíc oproti ST3 klidně počkám. ;-)
Re: Sublime Text 3 – lehké a přesto funkcemi nabité IDE
Hnát 28. 09. 2016, 10:36:56
Odpovědět  Odkaz 
Atom bohužel nepodporuje pravý alt u mezinárodních klávesnic. Takže je nemožné napsat například { (Ralt + B). Pro mě je to zásadní nedostatek. Sublime text a řada dalších editorů s tím nemá problém.
Re: Re: Sublime Text 3 – lehké a přesto funkcemi nabité IDE
daks 28. 09. 2016, 15:14:26
Odpovědět  Odkaz 
To s tím pravým altem řešil balíček keyboard-localization a od verze 1.12 už snad balíček není potřeba.
Re: Re: Sublime Text 3 – lehké a přesto funkcemi nabité IDE
Zlín 11. 04. 2019, 20:13:31
Odpovědět  Odkaz 
"[
{ "keys": ["ctrl+alt+f"], "command": "insert_snippet", "args": {"contents": "["} },
{ "keys": ["ctrl+alt+g"], "command": "insert_snippet", "args": {"contents": "]"} },
{ "keys": ["ctrl+alt+x"], "command": "insert_snippet", "args": {"contents": "#"} }
]"
znějakého důvodu si sublime myslí, že ctrl+alt je altGr. Hloupí Amíci
Sublime Text 3 – lehké a přesto funkcemi nabité IDE
talpa 8. 11. 2015, 00:34:58
Odpovědět  Odkaz 
A co debug php a ajaxu? Je tam nejaka moznost?
Sublime Text 3 – lehké a přesto funkcemi nabité IDE
Corey 21. 11. 2015, 12:20:33
Odpovědět  Odkaz 
Mě se opravdu líbí. Hledal jsem dobrý IDE pro Python, který zobrazuje whitespace. Nicméně pro moje amatérské programování je $70 dost.
Sublime Text 3 – lehké a přesto funkcemi nabité IDE
Qk 26. 10. 2016, 18:30:22
Odpovědět  Odkaz 
Jaky je rozdil mezi Sublime 2 a 3?

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Vojtěch Hutla


  • Distribuce: Debian, Manjaro, Arch
  • Grafické prostředí: Openbox, MATEPublic Relations

Synology High Availability

Pro mnoho podniků a organizací je dnes životně důležitá nepřetržitá dostupnost jejich IT systémů. Výpadky a odstávky totiž způsobují stále větší škody, což vyvíjí tlak na IT oddělení, aby zajistila maximální dostupnost dat a klíčových aplikací.

Pokračování ...Public Relations

Linux a poker aneb Jde to dohromady?

Dávno jsou pryč doby, kdy se uživatelé Windows smáli těm, kteří preferují jiný operační systém. Dřív bylo samozřejmě náročnější především na Linuxu spustit jakékoliv hry, nicméně v dnešní době to už takový problém není.

Pokračování ...